Cascade Cycling Classic: Cascade Lakes Road Race

Bend, OR
July 23, 2010

Part of the Cascade Cycling Classic

Updated July 25, 2010 at 9:56 PM

Pro/1 Men

Num Name Team Ctry Down Time
1 100 Raymond Kreder Holowesko Partners NED 00:00 3:15:35
2 12 Darren Lill Fly V Australia RSA 00:00 3:15:35
3 7 Rory Sutherland United Health Care USA 00:00 3:15:35
4 121 Andres Diaz Exergy Team TWENTY12 COL 00:00 3:15:35
5 51 Robert Britton Bissell Pro Cycling Team USA 00:00 3:15:35
6 159 Cesar GRAJALES Cole Sport p/b High West USA 00:00 3:15:35
7 125 Matt Cooke Exergy Team TWENTY12 USA 00:00 3:15:35
8 69 Christopher Jones Team Type 1 USA 00:00 3:15:35
9 26 Jesse ANTHONY Kelly Benefit Strategies USA 00:00 3:15:35
10 50 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team USA 00:00 3:15:35
11 46 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK CAN 00:00 3:15:35
12 88 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles/HomeVisit USA 00:00 3:15:35
13 2 Marc De Maar United Health Care USA 00:00 3:15:35
14 10 Jai Crawford Fly V Australia AUS 00:00 3:15:35
15 64 Tyler Wren Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 00:00 3:15:35
16 176 Eder Frayre Herbalife LaGrange MEX 00:00 3:15:35
17 183 Carter Jones Rideclean USA 00:00 3:15:35
18 22 Dan Bowman Kelly Benefit Strategies USA 00:00 3:15:35
19 53 Benjamin Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling Team USA 00:00 3:15:35
20 54 Paul Mach Bissell Pro Cycling Team USA 00:00 3:15:35
21 28 Phillip Gaimon Kenda Pro Cycling USA 00:00 3:15:35
22 157 Evan Hyde Cole Sport p/b High West USA 00:00 3:15:35
23 197 Corey COLLIER Team Rio Grande/BCSM USA 00:00 3:15:35
24 30 Benjamin T. King TREK-Livestrong USA 00:00 3:15:35
25 9 Jonathan Mccarty Matrix/Richardson Bike Mart USA 00:00 3:15:35
26 3 Maxim Jenkins United Health Care USA 00:00 3:15:35
27 128 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank USA 00:00 3:15:35
28 18 Lucas Euser Team SpiderTech p/b Plnt Enrgy USA 00:00 3:15:35
29 56 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling Team NZL 00:00 3:15:35
30 195 Chris Winn Team Rio Grande/BCSM USA 00:00 3:15:35
31 177 Freddy Cruz Herbalife LaGrange USA 00:00 3:15:35
32 11 Ben Day Fly V Australia USA 00:00 3:15:35
33 92 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:00 3:15:35
34 122 Christopher Hong Exergy Team TWENTY12 USA 00:00 3:15:35
35 106 Robbie Squire Holowesko Partners USA 01:06 3:16:41
36 13 Darren Rolfe Fly V Australia AUS 01:08 3:16:43
37 193 Ian Holt Team Rio Grande/BCSM USA 01:08 3:16:43
38 109 Nathan Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV USA 01:10 3:16:45
39 96 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling USA 01:10 3:16:45
40 37 Jesse Sergent TREK-Livestrong USA 01:10 3:16:45
41 78 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles USA 01:10 3:16:45
42 151 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team USA 01:10 3:16:45
43 33 Benjamin King TREK-Livestrong USA 01:10 3:16:45
44 191 Ian Gray Team Rio Grande/BCSM USA 01:10 3:16:45
45 82 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specialized USA 01:27 3:17:02
46 169 Bradley Gehrig Barbacoa-Mi Duole USA 01:27 3:17:02
47 108 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV USA 01:35 3:17:10
48 126 Kevin Rowe Exergy Team TWENTY12 USA 01:35 3:17:10
49 184 Paul Thomas Rideclean USA 01:35 3:17:10
50 139 Coulton Hartrich Santo Cycling Team USA 01:35 3:17:10
51 49 William Goodfellow TEAM H&R BLOCK CAN 01:35 3:17:10
52 138 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 01:35 3:17:10
53 198 Taylor Kneuven Team Rio Grande/BCSM USA 01:35 3:17:10
54 83 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specialized USA 01:35 3:17:10
55 115 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 01:35 3:17:10
56 39 Gabe Varela Acqua al 2/SDBC USA 01:35 3:17:10
57 44 Garrett Macleod TEAM H&R BLOCK CAN 01:35 3:17:10
58 72 Aaron Huen Bike Religion USA 01:35 3:17:10
59 55 Frank Pipp Bissell Pro Cycling Team USA 01:35 3:17:10
60 66 Fabio Calabria Team Type 1 AUS 01:35 3:17:10
61 175 Derek Dixon USA 01:35 3:17:10
62 98 Kevin Gottlieb Lateral Stress Velo Inc. USA 01:35 3:17:10
63 189 Stephen Leece Now-MS Society USA 01:35 3:17:10
64 25 Neil SHIRLEY Kelly Benefit Strategies USA 01:35 3:17:10
65 119 Russell Brown National Capital Velo Club/Spokes Etc. USA 01:35 3:17:10
66 73 Daniel RAMSEY Bike Religion USA 01:35 3:17:10
67 173 Mitchell Peterson Cole Sport p/b High West USA 01:35 3:17:10
68 182 David Glick Rideclean USA 01:35 3:17:10
69 97 Spencer SMITHEMAN Hagens-Berman LLP Cycling CAN 01:42 3:17:17
70 93 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling USA 01:42 3:17:17
71 174 Aaron Olson Cole Sport p/b High West USA 01:51 3:17:26
72 85 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specialized USA 01:51 3:17:26
73 23 Alex Candelario Kelly Benefit Strategies USA 01:51 3:17:26
74 181 Jared Gilyard Rideclean USA 01:51 3:17:26
75 21 Andrew Bajadali Kelly Benefit Strategies USA 01:55 3:17:30
76 1 chris BALDWIN United Health Care USA 01:55 3:17:30
77 166 T. Burke Swindlehurst teamgive p/b Blackbottoms USA 01:55 3:17:30
78 48 Mike Sidic TEAM H&R BLOCK CAN 01:55 3:17:30
79 20 Marsh Cooper Kelly Benefit Strategies CAN 01:55 3:17:30
80 158 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Racing Team USA 02:24 3:17:59
81 180 Christopher Aten Rideclean USA 02:24 3:17:59
82 34 Julian Kyer TREK-Livestrong USA 02:24 3:17:59
83 132 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team CAN 02:24 3:17:59
84 42 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK NZL 02:24 3:17:59
85 117 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 02:24 3:17:59
86 74 David Santos Bike Religion USA 02:24 3:17:59
87 170 Billy Demong Cole Sport p/b High West USA 02:24 3:17:59
88 124 Chris Stuart Exergy Team TWENTY12 USA 02:24 3:17:59
89 165 Cody Stevenson Adageo Energy Pro Cycling USA 02:24 3:17:59
90 59 Ryan Trebon Kona Factory Team USA 02:24 3:17:59
91 107 Peter Salon Holowesko Partners USA 02:24 3:17:59
92 199 Jonathan Baskin USA 02:24 3:17:59
93 152 Philip Mooney Yahoo! Cycling Team USA 03:26 3:19:01
94 47 Aaron SCHOOLER TEAM H&R BLOCK CAN 03:26 3:19:01
95 41 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK CAN 03:26 3:19:01
96 79 Austin Arguello Escalera Racing Club USA 03:32 3:19:07
97 156 Devan Dunn Yahoo! Cycling Team USA 03:32 3:19:07
98 67 Ken HANSON Team Type 1 USA 03:32 3:19:07
99 104 Walker Savidge Holowesko Partners USA 03:34 3:19:09
100 61 Alejandro Borrajo Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 03:34 3:19:09
101 15 David Tanner Fly V Australia AUS 03:36 3:19:11
102 31 Nathan Brown TREK-Livestrong USA 03:38 3:19:13
103 99 Ryan Iddings Lenovo USA 06:08 3:21:43
104 17 Aoron Kemps Fly V Australia AUS 06:08 3:21:43
105 84 Steve Reaney California Giant Berry Farms/Specialized USA 06:08 3:21:43
106 52 Andy Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling Team USA 06:08 3:21:43
107 90 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling USA 06:08 3:21:43
108 142 Nic Hamilton Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 06:08 3:21:43
109 113 Taylor Gunman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 06:08 3:21:43
110 29 Jonny Sundt Kenda Pro Cycling USA 06:08 3:21:43
111 14 Bernard Sulzberger Fly V Australia AUS 06:08 3:21:43
112 57 Kyle Wamsley Bissell Pro Cycling Team USA 06:08 3:21:43
113 102 Caleb Fairly Holowesko Partners USA 06:08 3:21:43
114 133 Jamie Sparling Total Restoration Cycling Team CAN 06:08 3:21:43
115 146 Adam Thuss Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 06:08 3:21:43
116 123 Brandon Lynch Exergy Team TWENTY12 USA 06:08 3:21:43
117 6 Morgan Schmitt United Health Care USA 06:08 3:21:43
118 16 Jay Thomson Fly V Australia RSA 06:08 3:21:43
119 32 Alex Dowsett TREK-Livestrong USA 06:08 3:21:43
120 35 Gavin MANNION TREK-Livestrong USA 06:08 3:21:43
121 8 Brad White United Health Care USA 06:08 3:21:43
122 190 Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM USA 06:15 3:21:50
123 4 Matt Crane United Health Care USA 06:15 3:21:50
124 101 Nick Walker Holowesko Partners AUS 06:18 3:21:53
125 19 Floyd Landis OUCH USA 06:18 3:21:53
126 155 Adam Switters Yahoo! Cycling Team USA 06:18 3:21:53
127 179 Luis Zamudio Herbalife LaGrange USA 08:24 3:23:59
128 172 Gardie Jackson Cole Sport p/b High West USA 09:14 3:24:49
129 154 Ryan Parnes Yahoo! Cycling Team USA 09:14 3:24:49
130 114 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 09:14 3:24:49
131 163 Tim Farnham Adageo Energy Pro Cycling USA 09:53 3:25:28
132 160 Eric Bennett Adageo Energy Pro Cycling USA 09:53 3:25:28
133 103 Alex HOWES Holowesko Partners USA 10:19 3:25:54
134 5 Andrew Pinfold United Health Care CAN 15:01 3:30:36
135 91 sam johnson Hagens-Berman LLP Cycling USA 15:01 3:30:36
136 89 Joshua Bartlett USA 18:56 3:34:31
137 77 Diego Yepez Bike Religion USA 18:56 3:34:31
138 149 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 18:56 3:34:31
139 75 Mike Tettleton Bike Religion USA 18:56 3:34:31
140 153 Vincent Ownens Yahoo! Cycling Team USA 18:58 3:34:33
141 171 Todd Hageman Cole Sport p/b High West USA 18:58 3:34:33
142 94 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling USA 19:03 3:34:38
143 188 Cory Greenberg Now-MS Society USA 19:26 3:35:01
144 185 Jake Rubelt Rideclean USA 19:46 3:35:21
145 70 Patrick CARO Bike Religion USA 21:22 3:36:57
146 112 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation CAN 23:56 3:39:31
147 150 Tyler Dibble Yahoo! Cycling Team USA 23:56 3:39:31
148 110 Jesse Reames Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation CAN 23:56 3:39:31
149 162 Austin Carroll Adageo Energy Pro Cycling USA 26:22 3:41:57
150 87 Andrew Talansky California Giant Berry Farms/Specialized USA 00:00 3:15:35
150 105 Taylor Sheldon Holowesko Partners USA 00:00 3:15:35
0 36 Timothy Roe TREK-Livestrong USA 0:00:00
0 60 Alejandro Borrajo Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 0:00:00
0 68 Shawn Milne Team Type 1 USA 0:00:00
0 116 Galen Mittermann Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 0:00:00
0 127 David Talbott Exergy Team TWENTY12 USA 0:00:00
0 130 Marcel Aarden Total Restoration Cycling Team CAN 0:00:00
0 192 Daniel Harm Team Rio Grande/BCSM USA 0:00:00
0 196 Stefano BARBERI Kenda Pro Cycling P/B Geargrinder USA 0:00:00

Women Pro/1/2

Num Name Team Ctry Down Time
1 311 Mara Abbott Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 00:00 3:00:26
2 233 Catherine Cheatley Colavita/Baci Pro Cycling NZL 00:27 3:00:53
3 228 Erinne Willock Webcor Builders CAN 00:27 3:00:53
4 214 Alison Powers Team Vera Bradley Foundation USA 01:10 3:01:36
5 206 Meredith Miller Team TIBCO USA 01:10 3:01:36
6 236 Amber Rais Colavita/Baci Pro Cycling USA 01:10 3:01:36
7 323 Megan M. Hottman Treads.com/DFT USA 01:10 3:01:36
8 337 Tara Whitten Keller Rohrback Cycling Team CAN 01:10 3:01:36
9 202 Joanne Kiesanowski Team TIBCO NZL 01:10 3:01:36
10 204 Amanda Miller Team TIBCO USA 01:10 3:01:36
11 232 Rushlee Buchanan Colavita/Baci Pro Cycling NZL 01:10 3:01:36
12 342 Anna Mcloon Team Kenda USA 01:10 3:01:36
13 244 Emily Kachorek Touchstone Climbing USA 01:10 3:01:36
14 295 Teri Sheasby Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 01:10 3:01:36
15 237 Kristin Sanders Colavita/Baci Pro Cycling USA 01:10 3:01:36
16 293 Alice Pennington Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 01:10 3:01:36
17 212 Robin Farina Team Vera Bradley Foundation USA 01:10 3:01:36
18 211 Toni Bradshaw Team Vera Bradley Foundation NZL 01:10 3:01:36
19 335 Ashley Koch Tribe Racing USA 01:10 3:01:36
20 222 Andrea Graus Webcor Builders AUT 01:10 3:01:36
21 339 Lise Olivier Team Bizhub RSA 01:10 3:01:36
22 217 Carla Swart Team Vera Bradley Foundation USA 01:10 3:01:36
23 332 Jessica Hannah Keller Rohrback Cycling Team CAN 01:10 3:01:36
24 317 Alison Shanks Bike NZ NZL 01:51 3:02:17
25 313 Nicole Evans Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 02:27 3:02:53
26 271 Anna Barensfeld Specialized D4W/Bicycle Haus USA 02:27 3:02:53
27 333 Leah Kirchmann Keller Rohrback Cycling Team CAN 02:27 3:02:53
28 241 Sue Butler Touchstone Climbing USA 02:27 3:02:53
29 314 Alisha Welsh Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 02:27 3:02:53
30 305 Melinda Weiner Herbalife LaGrange USA 02:27 3:02:53
31 321 Marisa Asplund-Owens Treads.com/DFT USA 02:27 3:02:53
32 328 Stephanie Skoreyko Park City Ironman USA 02:41 3:03:07
33 265 Jennifer Wheeler SC Velo p/b Empower Coaching USA 03:07 3:03:33
34 276 Jenna Rinehart Specialized D4W/Bicycle Haus USA 03:07 3:03:33
35 298 Jade Wilcoxson Vuelta/Flywheel USA 03:07 3:03:33
36 252 Annie Fulton Metromint Cycling USA 03:07 3:03:33
37 248 Kristina SELEY Touchstone Climbing USA 03:07 3:03:33
38 215 Anne Samplonius Team Vera Bradley Foundation CAN 03:07 3:03:33
39 218 Rachel Warner Team Vera Bradley Foundation USA 03:07 3:03:33
40 338 Heather Kay United Cycle CAN 03:40 3:04:06
41 348 Megan Rathwell CAN 03:41 3:04:07
42 343 Melissa Ross Team Kenda USA 03:43 3:04:09
43 203 Emma Mackie Team TIBCO AUS 03:43 3:04:09
44 294 Whitney Schultz Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 04:06 3:04:32
45 297 Serena Bishop Sunnyside Sports USA 04:18 3:04:44
46 245 Kelly Mcdonald Touchstone Climbing USA 04:23 3:04:49
47 254 Jane Robertson Metromint Cycling USA 04:30 3:04:56
48 263 Kathryn Donovan SC Velo p/b Empower Coaching USA 04:47 3:05:13
49 331 Jasmin Glaesser Keller Rohrback Cycling Team GER 04:57 3:05:23
50 251 Rae Brownsberger Metromint Cycling USA 05:03 3:05:29
51 201 Megan Guarnier Team TIBCO USA 05:07 3:05:33
52 235 Andrea Dvorak Colavita/Baci Pro Cycling USA 05:07 3:05:33
53 238 Modesta Vzesniauskaite Colavita/Baci Pro Cycling LTU 05:07 3:05:33
54 227 Ally Stacher Webcor Builders USA 05:33 3:05:59
55 324 Angela Mcclure Treads.com/DFT USA 05:33 3:05:59
56 349 Kristine Brynjolfson Westwood/Cannondale pb Vision-Sports USA 05:33 3:05:59
57 256 Molly S. VanHouweling Metromint Cycling USA 05:40 3:06:06
58 322 Kasey Clark Treads.com/DFT USA 05:44 3:06:10
59 284 Kristen Hetzel Trisports/Eclipse Racing USA 06:10 3:06:36
60 334 Amy Dearden Keller Rohrback Cycling Team CAN 06:10 3:06:36
61 247 Heather Pryor Touchstone Climbing USA 06:10 3:06:36
62 282 Cara Bussell Trisports/Eclipse Racing USA 06:10 3:06:36
63 312 Olivia Dillon Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 06:10 3:06:36
64 307 Kat Carr Third Pillar USA 06:10 3:06:36
65 226 Joelle Numainville Webcor Builders CAN 06:10 3:06:36
66 309 Jazzy Hurikino Third Pillar AUS 06:10 3:06:36
67 327 Jen Akeroyd Sorella Forte USA 06:39 3:07:05
68 308 Kate Landau Third Pillar USA 06:45 3:07:11
69 281 Kathryn Bertine Trisports/Eclipse Racing SKN 06:49 3:07:15
70 262 Lisa Campbell SC Velo p/b Empower Coaching USA 06:54 3:07:20
71 302 Erika Graves Herbalife LaGrange USA 07:28 3:07:54
72 303 Morgan Kapp Herbalife LaGrange USA 07:28 3:07:54
73 316 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team USA 07:28 3:07:54
74 329 Chantel Olsen PCIM USA 08:10 3:08:36
75 242 Vanessa Drigo Touchstone Climbing USA 08:11 3:08:37
76 266 Tammy Wildgoose SC Velo p/b Empower Coaching USA 08:11 3:08:37
77 224 Lindsay Myers Webcor Builders USA 08:49 3:09:15
78 318 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team USA 09:24 3:09:50
79 261 Priscilla Calderon SC Velo p/b Empower Coaching USA 09:24 3:09:50
80 255 Amanda Seigle Metromint Cycling USA 09:24 3:09:50
81 274 Judy Jenkins Specialized D4W/Bicycle Haus USA 09:38 3:10:04
82 344 Patricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team USA 10:16 3:10:42
83 325 Tiffany Pezzulo Treads.com/DFT USA 11:33 3:11:59
84 213 Lauren Hall Team Vera Bradley Foundation USA 11:33 3:11:59
85 264 Beatrice Rodriquez SC Velo p/b Empower Coaching USA 11:36 3:12:02
86 207 Rebecca Much Team TIBCO USA 14:58 3:15:24
87 205 Brooke Miller Team TIBCO USA 14:58 3:15:24
88 319 Emily Foxman Webcor Alto Velo USA 15:27 3:15:53
89 292 Susan Peithman Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 25:05 3:25:31
90 346 Patricia Dowd USA 33:23 3:33:49
91 286 Chrissy Parks Trisports/Eclipse Racing USA 33:45 3:34:11
92 283 Gabriela Ferrat Trisports/Eclipse Racing USA 35:57 3:36:23
0 0 ---------- Time Cut ---------- 27:04 3:27:30
0 223 Katheryn Mattis Webcor Builders USA 0:00:00
0 246 Heather Nielson Touchstone Climbing USA 0:00:00
0 253 Yukie Nakamura Metromint Cycling USA 0:00:00
0 275 Melanie Meyers Specialized D4W/Bicycle Haus USA 0:00:00