Cascade Cycling Classic

Bend, OR
Tue, July 20 to Sun, July 25, 2010

Final General Classification

Questions about OBRA category results should go to Terri Camp.

Updated July 26, 2010 at 11:23 AM

Pro/1 Men

Num Name Team Ctry Down Time
1 7 Rory Sutherland United Health Care USA 0:00:00 11:14:07
2 11 Ben Day Fly V Australia USA 0:00:20 11:14:27
3 12 Darren Lill Fly V Australia RSA 0:00:55 11:15:02
4 56 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling Team NZL 0:01:27 11:15:34
5 159 Cesar GRAJALES Cole Sport p/b High West USA 0:01:31 11:15:38
6 26 Jesse ANTHONY Kelly Benefit Strategies USA 0:01:43 11:15:50
7 53 Benjamin Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling Team USA 0:01:45 11:15:52
8 10 Jai Crawford Fly V Australia AUS 0:01:57 11:16:04
9 30 Benjamin T. King TREK-Livestrong USA 0:02:03 11:16:10
10 51 Robert Britton Bissell Pro Cycling Team USA 0:02:17 11:16:24
11 64 Tyler Wren Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 0:02:18 11:16:25
12 121 Andres Diaz Exergy Team TWENTY12 COL 0:02:36 11:16:43
13 9 Jonathan Mccarty Matrix/Richardson Bike Mart USA 0:02:43 11:16:50
14 50 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team USA 0:02:55 11:17:02
15 22 Dan Bowman Kelly Benefit Strategies USA 0:02:57 11:17:04
16 183 Carter Jones Rideclean USA 0:03:11 11:17:18
17 54 Paul Mach Bissell Pro Cycling Team USA 0:03:18 11:17:25
18 18 Lucas Euser Team SpiderTech p/b Plnt Enrgy USA 0:04:34 11:18:41
19 33 Benjamin King TREK-Livestrong USA 0:04:37 11:18:44
20 88 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles/HomeVisit USA 0:04:57 11:19:04
21 125 Matt Cooke Exergy Team TWENTY12 USA 0:05:02 11:19:09
22 103 Alex HOWES Holowesko Partners USA 0:05:19 11:19:26
23 106 Robbie Squire Holowesko Partners USA 0:05:41 11:19:48
24 177 Freddy Cruz Herbalife LaGrange USA 0:05:45 11:19:52
25 122 Christopher Hong Exergy Team TWENTY12 USA 0:05:48 11:19:55
26 82 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:06:21 11:20:28
27 46 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK CAN 0:06:24 11:20:31
28 13 Darren Rolfe Fly V Australia AUS 0:07:21 11:21:28
29 44 Garrett Macleod TEAM H&R BLOCK CAN 0:07:24 11:21:31
30 193 Ian Holt Team Rio Grande/BCSM USA 0:07:26 11:21:33
31 191 Ian Gray Team Rio Grande/BCSM USA 0:07:28 11:21:35
32 69 Christopher Jones Team Type 1 USA 0:07:37 11:21:44
33 37 Jesse Sergent TREK-Livestrong USA 0:08:07 11:22:14
34 78 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles USA 0:08:14 11:22:21
35 25 Neil SHIRLEY Kelly Benefit Strategies USA 0:08:18 11:22:25
36 31 Nathan Brown TREK-Livestrong USA 0:08:21 11:22:28
37 169 Bradley Gehrig Barbacoa-Mi Duole USA 0:08:30 11:22:37
38 176 Eder Frayre Herbalife LaGrange MEX 0:08:50 11:22:57
39 15 David Tanner Fly V Australia AUS 0:08:55 11:23:02
40 34 Julian Kyer TREK-Livestrong USA 0:09:02 11:23:09
41 96 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:09:08 11:23:15
42 195 Chris Winn Team Rio Grande/BCSM USA 0:09:18 11:23:25
43 55 Frank Pipp Bissell Pro Cycling Team USA 0:09:20 11:23:27
44 108 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV USA 0:09:31 11:23:38
45 98 Kevin Gottlieb Lateral Stress Velo Inc. USA 0:09:40 11:23:47
46 117 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 0:10:05 11:24:12
47 197 Corey COLLIER Team Rio Grande/BCSM USA 0:10:17 11:24:24
48 52 Andy Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling Team USA 0:10:54 11:25:01
49 74 David Santos Bike Religion USA 0:11:09 11:25:16
50 132 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team CAN 0:12:05 11:26:12
51 32 Alex Dowsett TREK-Livestrong USA 0:13:24 11:27:31
52 3 Maxim Jenkins United Health Care USA 0:15:00 11:29:07
53 138 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 0:15:16 11:29:23
54 49 William Goodfellow TEAM H&R BLOCK CAN 0:15:29 11:29:36
55 35 Gavin MANNION TREK-Livestrong USA 0:15:40 11:29:47
56 92 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:15:53 11:30:00
57 109 Nathan Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV USA 0:16:16 11:30:23
58 48 Mike Sidic TEAM H&R BLOCK CAN 0:17:15 11:31:22
59 182 David Glick Rideclean USA 0:17:33 11:31:40
60 139 Coulton Hartrich Santo Cycling Team USA 0:18:52 11:32:59
61 73 Daniel RAMSEY Bike Religion USA 0:19:08 11:33:15
62 115 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 0:20:57 11:35:04
63 104 Walker Savidge Holowesko Partners USA 0:20:57 11:35:04
64 93 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:21:08 11:35:15
65 151 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team USA 0:21:19 11:35:26
66 128 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank USA 0:22:28 11:36:35
67 61 Alejandro Borrajo Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 0:22:37 11:36:44
68 83 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:22:51 11:36:58
69 20 Marsh Cooper Kelly Benefit Strategies CAN 0:23:09 11:37:16
70 181 Jared Gilyard Rideclean USA 0:23:22 11:37:29
71 157 Evan Hyde Cole Sport p/b High West USA 0:23:29 11:37:36
72 189 Stephen Leece Now-MS Society USA 0:24:36 11:38:43
73 23 Alex Candelario Kelly Benefit Strategies USA 0:25:52 11:39:59
74 14 Bernard Sulzberger Fly V Australia AUS 0:27:04 11:41:11
75 90 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:27:09 11:41:16
76 119 Russell Brown National Capital Velo Club/Spokes Etc. USA 0:27:16 11:41:23
77 170 Billy Demong Cole Sport p/b High West USA 0:27:53 11:42:00
78 16 Jay Thomson Fly V Australia RSA 0:28:18 11:42:25
79 84 Steve Reaney California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:28:23 11:42:30
80 8 Brad White United Health Care USA 0:28:50 11:42:57
81 39 Gabe Varela Acqua al 2/SDBC USA 0:29:35 11:43:42
82 85 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specialized USA 0:29:36 11:43:43
83 114 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 0:30:39 11:44:46
84 126 Kevin Rowe Exergy Team TWENTY12 USA 0:31:33 11:45:40
85 41 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK CAN 0:32:29 11:46:36
86 184 Paul Thomas Rideclean USA 0:32:38 11:46:45
87 102 Caleb Fairly Holowesko Partners USA 0:33:30 11:47:37
88 175 Derek Dixon USA 0:33:34 11:47:41
89 180 Christopher Aten Rideclean USA 0:34:05 11:48:12
90 158 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Racing Team USA 0:34:10 11:48:17
91 165 Cody Stevenson Adageo Energy Pro Cycling USA 0:34:18 11:48:25
92 79 Austin Arguello Escalera Racing Club USA 0:34:54 11:49:01
93 101 Nick Walker Holowesko Partners AUS 0:35:37 11:49:44
94 99 Ryan Iddings Lenovo USA 0:36:17 11:50:24
95 171 Todd Hageman Cole Sport p/b High West USA 0:39:50 11:53:57
96 94 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:40:27 11:54:34
97 77 Diego Yepez Bike Religion USA 0:41:13 11:55:20
98 172 Gardie Jackson Cole Sport p/b High West USA 0:43:28 11:57:35
99 149 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 0:48:30 12:02:37
100 185 Jake Rubelt Rideclean USA 1:04:51 12:18:58

Women Pro/1/2

Num Name Team Ctry Down Time
1 311 Mara Abbott Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 0:00:00 10:07:33
2 233 Catherine Cheatley Colavita/Baci Pro Cycling NZL 0:01:42 10:09:15
3 228 Erinne Willock Webcor Builders CAN 0:03:24 10:10:57
4 214 Alison Powers Team Vera Bradley Foundation USA 0:05:27 10:13:00
5 232 Rushlee Buchanan Colavita/Baci Pro Cycling NZL 0:05:57 10:13:30
6 337 Tara Whitten Keller Rohrback Cycling Team CAN 0:06:19 10:13:52
7 206 Meredith Miller Team TIBCO USA 0:06:40 10:14:13
8 236 Amber Rais Colavita/Baci Pro Cycling USA 0:06:42 10:14:15
9 244 Emily Kachorek Touchstone Climbing USA 0:08:20 10:15:53
10 237 Kristin Sanders Colavita/Baci Pro Cycling USA 0:08:20 10:15:53
11 204 Amanda Miller Team TIBCO USA 0:09:34 10:17:07
12 295 Teri Sheasby Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 0:09:41 10:17:14
13 314 Alisha Welsh Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 0:09:54 10:17:27
14 342 Anna Mcloon Team Kenda USA 0:10:11 10:17:44
15 317 Alison Shanks Bike NZ NZL 0:11:09 10:18:42
16 313 Nicole Evans Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 0:11:24 10:18:57
17 321 Marisa Asplund-Owens Treads.com/DFT USA 0:11:49 10:19:22
18 298 Jade Wilcoxson Vuelta/Flywheel USA 0:12:44 10:20:17
19 212 Robin Farina Team Vera Bradley Foundation USA 0:12:58 10:20:31
20 217 Carla Swart Team Vera Bradley Foundation USA 0:13:05 10:20:38
21 235 Andrea Dvorak Colavita/Baci Pro Cycling USA 0:14:01 10:21:34
22 333 Leah Kirchmann Keller Rohrback Cycling Team CAN 0:14:25 10:21:58
23 332 Jessica Hannah Keller Rohrback Cycling Team CAN 0:14:30 10:22:03
24 211 Toni Bradshaw Team Vera Bradley Foundation NZL 0:14:33 10:22:06
25 215 Anne Samplonius Team Vera Bradley Foundation CAN 0:16:25 10:23:58
26 222 Andrea Graus Webcor Builders AUT 0:17:47 10:25:20
27 241 Sue Butler Touchstone Climbing USA 0:18:32 10:26:05
28 293 Alice Pennington Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 0:19:37 10:27:10
29 335 Ashley Koch Tribe Racing USA 0:19:40 10:27:13
30 202 Joanne Kiesanowski Team TIBCO NZL 0:19:48 10:27:21
31 201 Megan Guarnier Team TIBCO USA 0:20:04 10:27:37
32 305 Melinda Weiner Herbalife LaGrange USA 0:21:57 10:29:30
33 271 Anna Barensfeld Specialized D4W/Bicycle Haus USA 0:22:34 10:30:07
34 263 Kathryn Donovan SC Velo p/b Empower Coaching USA 0:22:40 10:30:13
35 265 Jennifer Wheeler SC Velo p/b Empower Coaching USA 0:22:42 10:30:15
36 276 Jenna Rinehart Specialized D4W/Bicycle Haus USA 0:22:51 10:30:24
37 203 Emma Mackie Team TIBCO AUS 0:24:23 10:31:56
38 238 Modesta Vzesniauskaite Colavita/Baci Pro Cycling LTU 0:25:13 10:32:46
39 226 Joelle Numainville Webcor Builders CAN 0:25:55 10:33:28
40 252 Annie Fulton Metromint Cycling USA 0:26:00 10:33:33
41 312 Olivia Dillon Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 0:26:44 10:34:17
42 331 Jasmin Glaesser Keller Rohrback Cycling Team GER 0:27:14 10:34:47
43 227 Ally Stacher Webcor Builders USA 0:28:52 10:36:25
44 213 Lauren Hall Team Vera Bradley Foundation USA 0:29:20 10:36:53
45 254 Jane Robertson Metromint Cycling USA 0:29:46 10:37:19
46 324 Angela Mcclure Treads.com/DFT USA 0:30:24 10:37:57
47 348 Megan Rathwell CAN 0:31:16 10:38:49
48 338 Heather Kay United Cycle CAN 0:31:22 10:38:55
49 294 Whitney Schultz Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 0:32:48 10:40:21
50 218 Rachel Warner Team Vera Bradley Foundation USA 0:33:01 10:40:34
51 248 Kristina SELEY Touchstone Climbing USA 0:35:22 10:42:55
52 247 Heather Pryor Touchstone Climbing USA 0:35:26 10:42:59
53 344 Patricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team USA 0:36:00 10:43:33
54 224 Lindsay Myers Webcor Builders USA 0:37:21 10:44:54
55 334 Amy Dearden Keller Rohrback Cycling Team CAN 0:38:08 10:45:41
56 349 Kristine Brynjolfson Westwood/Cannondale pb Vision-Sports USA 0:38:15 10:45:48
57 328 Stephanie Skoreyko Park City Ironman USA 0:39:17 10:46:50
58 256 Molly S. VanHouweling Metromint Cycling USA 0:39:32 10:47:05
59 308 Kate Landau Third Pillar USA 0:41:21 10:48:54
60 343 Melissa Ross Team Kenda USA 0:41:33 10:49:06
61 245 Kelly Mcdonald Touchstone Climbing USA 0:41:36 10:49:09
62 251 Rae Brownsberger Metromint Cycling USA 0:45:42 10:53:15
63 322 Kasey Clark Treads.com/DFT USA 0:46:09 10:53:42
64 327 Jen Akeroyd Sorella Forte USA 0:46:31 10:54:04
65 307 Kat Carr Third Pillar USA 0:47:54 10:55:27
66 262 Lisa Campbell SC Velo p/b Empower Coaching USA 0:48:53 10:56:26
67 302 Erika Graves Herbalife LaGrange USA 0:50:59 10:58:32
68 242 Vanessa Drigo Touchstone Climbing USA 0:51:00 10:58:33
69 303 Morgan Kapp Herbalife LaGrange USA 0:51:15 10:58:48
70 281 Kathryn Bertine Trisports/Eclipse Racing SKN 0:52:42 11:00:15
71 282 Cara Bussell Trisports/Eclipse Racing USA 0:53:30 11:01:03
72 318 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team USA 0:54:39 11:02:12
73 329 Chantel Olsen PCIM USA 0:57:47 11:05:20
74 297 Serena Bishop Sunnyside Sports USA 1:01:24 11:08:57
75 274 Judy Jenkins Specialized D4W/Bicycle Haus USA 1:01:42 11:09:15
76 264 Beatrice Rodriquez SC Velo p/b Empower Coaching USA 1:01:58 11:09:31
77 316 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team USA 1:06:09 11:13:42
78 325 Tiffany Pezzulo Treads.com/DFT USA 1:09:40 11:17:13
79 266 Tammy Wildgoose SC Velo p/b Empower Coaching USA 1:11:17 11:18:50
80 284 Kristen Hetzel Trisports/Eclipse Racing USA 1:13:05 11:20:38
81 319 Emily Foxman Webcor Alto Velo USA 1:13:06 11:20:39
82 207 Rebecca Much Team TIBCO USA 1:15:36 11:23:09
83 292 Susan Peithman Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 1:20:32 11:28:05