Oregon Super D Hood River

Hood River, OR
May 29, 2011

Part of the Oregon Super D Hood River

If you have questions or corrections, please email Christine Logue.

Updated July 31, 2012 at 9:33 AM

Cat 1 Men (19 - 39)

Num Name Team City Time
1 160 Paul LaCava 0:23:12
2 111 Tyler Horton Team Finger/Transition Bikes Hood River 0:23:21
3 172 Gary Paasch 0:23:30
4 207 Luke Mason 0:23:33
5 79 mason bond giant/northstar cedar ridge 0:23:39
6 186 Lev Stryker 0:23:50
7 30 Andrew Olson Team Finger 0:23:55
8 184 Todd Anderson 0:23:55
9 181 Forrest Hubler 0:24:15
10 39 Phil Vega Team Joyride Boise 0:24:32
11 22 John Frey Hutch's Bend bend 0:24:39
12 147 Rob Landauer Cascade Couriers/Bend Velo Bend 0:24:55
13 133 Jason Heggenes Half Link Langley 0:25:00
14 149 Boone Tompkins 0:25:55
15 218 Brian Happ Jens Voigt's Army Portland 0:25:58
16 191 Greg Schutt ByrneInvent Hood River 0:25:58
17 36 Matt Patterson 0:26:00
18 60 AJ Barlas SORCA/Straightshot Squamish 0:26:32
19 158 michael wieser Priority Cycles Boise 0:27:03
20 146 David Hemming 0:27:07
21 122 Zach Jarrett 0:27:07
22 26 Dylan VanWeelden 0:27:35
23 179 Isaac Johnson 0:27:36
24 132 Adam Aguilar Folsom Bike Bend 0:27:50
25 29 Ryan Sperring 0:28:24
26 34 Drew Cone Hood River 0:28:44
27 42 Teague Moffett Bellingham 0:29:00
28 83 Wood Shinner 0:29:10
29 227 Jesse Huntington Team Awesome Bend 0:29:37
30 213 zach starker Corvallis 1:03:20
DNF 99 Frank Robbins Kirkland
DNF 4 Nick Hardin
DNF 128 Richard Whitekettle
DNS Jason Borum Tesm Portland
DNS Craig Hill Spokane

Cat 1 Men (40+)

Num Name Team City Time
1 192 Michael Keep The Bike Peddler Hood River 24:17
2 70 Dave Hutton Seattle 25:12
3 14 Robert Morasch Discovery Cycles Walla Walla 25:59
4 197 Andrew Deenik 26:11
5 64 Matt Botti Hood River 26:24
6 44 Douglas Johnson 26:34
7 202 Chris Bentley 26:40
8 126 Dane Buck Sunnyside Sports bend 27:01
9 58 Derrick Bell 27:12
10 229 Jay Mo Jameson 27:26
11 103 Neal Clay GL6 Racing Tumwater 27:44
12 93 Thomas chapple The Spokesmen mountain View 27:57
13 56 Sam Pinner 29:04
14 150 Kirk Linder lake oswego 29:13
15 65 Roger Lopez BicycleEmporium.com Auburn 30:33
16 118 Mike Albright Mike Albright Photography Bend 30:36
17 80 Jerry Southworth 30:47
18 138 Jarred Katter 31:13
19 216 Mike Estes 31:48
DNS dale burske Auburn Bike Works Meadow Vista

Cat 1/Cat 2 Women (35+)

Num Name Team City Time
1 137 ingrid Larouche 28:35
2 69 Jennifer Johnson 31:09
3 66 Erica Nelson White Salmon 31:33
4 61 Gretchen Nelson Chicas Muertas seattle 31:48
5 98 Kirin Stryker 33:05
6 76 Elile Yazdani Chicas Muertas Seattle 33:35
7 75 Val Vanderpool 35:03
8 81 Yvonne Gillette 35:21
9 164 Stephanie Armesto 35:34
10 57 Michelle Emmons Eugene 35:55
11 90 Susan Clementson Sturdy Bitch racing Bothell 35:57
12 91 Jenn Sinclair Sturdy Bitch racing port orchard 40:56
13 125 Christine Estrada 41:15
14 63 Rachel DeLateur Green Line 6/Friends of Capitol Forest Tumwater 41:43
DNS Jennifer Everhard ByrneInvent Bellevue

Cat 1/Cat 2 Women (U35)

Num Name Team City Time
1 209 Beth Hausam Mafia/Felt/PBR Seattle 29:06
2 171 cathy gidley sandpoint 30:55
3 120 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 32:07
4 97 jamie sage Vaughn 33:06
5 89 Virginia Matthys Sturdy Bitch racing Seattle 33:33
6 33 Jesica Robinson 34:04
7 104 Natalie Gentry GL6 Racing Tumwater 34:10
8 162 Christy Ott 35:23
9 96 Katie Ruthford Bellingham 35:52
10 78 Adrienne Bee Lane Sturdy Bitch racing Seattle 35:53
11 94 Kelly Nokes 36:02
12 127 Lia Cunningham Ruckus Test Team Portland 36:15
13 167 Katie Vincent Hood River 36:45
14 196 Melodie Buell Boneyard Cycling Bend 36:56
15 68 Meredith Jaques 37:08
16 215 Christine MacKenzie 38:30
17 225 Jaz De Lille Hood River 40:42
18 74 Christina Shina 43:25
19 193 Lindsey Johnson 43:56
DNF 139 Robin Tsylor

Cat 2 Jr. Men (13 - 18)

Num Name Team City Time
1 176 Kendall Smith 2 Uncles Racing Summerville 27:30
2 143 Jeremiah Newman 28:08
3 48 Ben Gore Bellevue 31:22
4 59 William Lamer Mountain View Cycles Hood River 31:28
5 129 Brandon Moore Gresham 31:29
6 88 Charlie Sutherland 31:50
7 204 Zach Mikkelson Mountain View Cycles Hood River 32:27
8 175 Trentyn Fraley Troutdale 32:41
9 117 Matthew Seemann GL6 Racing Olympia 39:13
10 130 Benjamin Johansen Shiloh Cyclery (sponser) Welches 41:24

Cat 2 Men (19 - 39)

Num Name Team City Time
1 185 Tao Berman 25:11
2 121 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 25:35
3 161 Wade Striedieck One Ghost Industries Portland 26:04
4 109 Landon Holt 26:08
5 201 Conner Burck hood river 26:34
6 144 Chris Nygaard 26:43
7 142 Jon Gustavson Portland 26:48
8 208 Nickolas Franzen DWB Seattle 26:48
9 222 Brian Larson portland 26:59
10 148 Sean Burles Team S+M 27:03
11 46 David Carr 27:06
12 250 James Munk 27:15
13 220 justin fernandes tri city riders kennewick 27:21
14 198 Kyle Schmid 27:28
15 165 Luke Hill Double Mountain/Dirty Fingers Hood River 27:35
16 232 John ODonnell White Salmon 27:38
17 45 Sam Brownhill 27:44
18 85 Alex Grediagin 27:45
19 95 Steve Ruthford Fanatik Bike/Shuksan Velo Club Bellingham 27:56
20 114 Sean Connaghan Stayton 27:59
21 231 Adrian Jensen Heavy Peddlers Milwaukie 28:01
22 199 Pierre Harper Portland 28:22
23 131 Rex Flake TRAIL Washington Peshastin 28:24
24 123 Joe Treinen Trinity Bikes Bend 28:26
25 200 Nicolas Yopp Bend 28:27
26 136 Adam Lazenby Sandy 28:40
27 86 Adam Andrade 29:25
28 156 Jeff Roberts Bingen 29:35
29 37 Joe Pirelli Bikes West Mercer Island 29:55
30 174 Scott Wiesenbaker 29:57
31 153 christopher joyce 30:05
32 110 Matt Savage TTS PORTLAND 30:05
33 170 Paul Gannon 30:11
34 71 Geoff Graham Mafia Racing Issaquah 30:12
35 55 Andrew Knott GHY Bicycles Enumclaw 30:22
36 169 Dan Galvin 30:32
37 67 Nolan David 30:52
38 32 Tobin Foulke Kirkland Bicycle, Gamut, Utopia, ODI, Mt Khakis Bothell 31:12
39 214 Gideon Francisco 31:12
40 43 Pete Sexton Broken Spoke Cycling Port Townsend 31:15
41 52 Patrick Anderson Dirty Birds Racing North Bend 31:19
42 157 Aaron Richter 31:33
43 10 Todd Burnette 31:41
44 152 patrick huwe 32:11
45 194 Kent Anderson 32:25
46 84 Jason Balajadia Kirkland 32:25
47 115 Josh Petersen stayton 32:34
48 116 James Woodburn Kirkland 32:57
49 226 edward vergara Greenline Six/Joyride Bikes East Olympia 33:04
50 87 Christopher McFarland 33:32
51 134 Jeremy Scholz newberg 33:40
52 141 Buddy Newman 35:06
53 92 Doug whittaker port orchard 38:46
DNF 140 Greg Andrews Kelso
DNF 40 Kristopher Baker SPS North America Boise

Cat 2 Men (40+)

Num Name Team City Time
1 228 Chris Johnsen Hood River 0:27:13
2 223 Greg Satterfield Center Cycle Puyallup 0:27:37
3 155 doug hopkins Tuesday Night Riders White Salmon 0:28:08
4 212 Evan MacKenzie 0:28:21
5 102 Matthieu Denuelle GL6 Racing Olympia 0:28:41
6 234 corey martin PATH Portland 0:28:50
7 211 Rene Bates Rebound Physical Therapy Bend 0:28:55
8 62 Michael Dill Chicas Muertas seattle 0:28:55
9 205 Karl Mikkelson 0:29:04
10 166 Tim Bergemann Team Finger Hood River 0:29:27
11 224 pete jelinek Arby's/Center Cycle maple valley 0:29:52
12 219 John Wendl Cycle U Sammamish 0:30:29
13 221 Kim Wolfkill Seattle 0:30:31
14 82 Jeff Lane Dirty Chamois Seattle 0:31:15
15 49 Jay Gore 0:32:33
16 233 Jason Edens DWB Bothell 0:32:42
17 210 Todd Davidson 0:32:51
18 50 mike krnacik Roseberg 0:33:17
19 180 rob bangerter Project 529 redmond 0:38:47
20 230 Duncan Parks (none) Portland 0:42:15
21 195 Eric Szczukowski Portland 1:02:00
22 54 Kevin Kelly Kirkland
DNF 77 Les Brewer Chicas Muertas Seattle
DNF 154 Steve Delaere Tuesday Nighters White Salmon
DNF 53 Scott Hulbert Tuesday Nighters White Salmon

Cat 3 Men (Open)

Num Name Team City Time
1 101 Rob Peace Portland 30:43
2 189 Colin Franger Mosier 30:53
3 151 Matt Brown Portland 30:53
4 187 Zachary Collier 31:18
5 182 Josh Owen 31:21
6 107 Daniel Rodriguez BCP Kirkland 31:38
7 72 Tim Ball Bellevue 31:44
8 35 Jesse Taylor 31:55
9 51 Steven Finlayson Roseburg 32:09
10 105 Andres Ruiz BCP Lynnwood 33:06
11 41 Mike Harmon Nampa 33:07
12 163 Matthew Mangus Lumberyard/mangai.rollin/Morpheus Cycles portland 33:58
13 206 Aaron Mack Double Mountain Hood River 34:50
14 106 christopher vinson BCP Seattle 35:43
15 173 Tim Blankenship 35:47
16 73 Daniel Ball 35:48
17 108 Steven Durham BCP Mukilteo 36:02
18 217 Mark Partain 39:07
19 168 Jeff Robinson 40:43
20 183 Justin Haddeland Edmonds 47:41
21 236 Tristyn Duerr 49:39
DNS Colin Braaten Beaverton
DNS Charles Forkner Self Seattle
DNS Josh Harvey Issaquah

Pro Men (Open)

Num Name Team City Time
1 13 Nathan Riddle SRAM, Santacruz, Dakine Ashland 21:48
2 6 Timmy Evans Northstar Tahoe bend 22:22
3 3 Nick Gibson Shimano - FOX - PRO - Pearl Izumi - Schwalbe Portland 22:28
4 9 Matthew Slaven Kona Factory Team Portland 22:39
5 188 Karmin Amour Team Kona 614 VENCE FRANCE 22:52
6 5 Anthony Diaz 22:52
7 190 Kenny Burt 22:59
8 2 Scott Fellers WTB Chico 23:00
9 135 RYAN CONDRASHOFF 23:11
10 7 Jared Kessler 23:13
11 25 Jacob Dore 23:30
12 159 Eirik Schulz West End Bikes/Specialized Portland 23:49
13 11 Jordan Lopez Northstar-at-Tahoe/GIANT Bicycles/PO1NT Racing LINCOLN 24:13
14 178 Jaime Goldman 24:54
15 100 Kevin Hall Kona Grassroots/Team Indifference Bellingham 26:32
16 1 Scott Townes 4bi9 Salt Lake City 30:14
17 119 Randy Ness 54:26

Pro Women (Open)

Num Name Team City Time
1 31 Alice Pennington Team S+M Portland 26:52
2 124 Lizzy English Northstar Tahoe Resort Bend 27:38
3 177 Lindsey Voreis 29:37
4 38 April Graham Mafia Racing Issaquah 29:53
5 47 Cassandra Stann 30:33
6 235 Laura Winberry Bend 30:38