Mt Hood Cycling Classic - Columbia Hills Road Race

Hood River, OR
June 1, 2006

Part of the Mt Hood Cycling Classic

Updated May 18, 2009 at 7:50 AM

Pro Women 1-3

Num Name Team Bon/Pen Down Time
1 254 Brooke Miller PABW powered by TIBCO 360:00:00 0:00:00 1:55:25
2 221 Dotsie Bausch Colavita/Cooking Light Cycling Team 240:00:00 0:00:00 1:55:25
3 239 Amber Rais Webcor Alto Velo 120:00:00 0:00:00 1:55:25
4 278 Alison Powers Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 1:55:25
5 223 Laura Brown CMC/Bow Cycle 0:00:00 0:00:00 1:55:25
6 205 Kele Murdin Velo Bella 0:00:00 0:00:00 1:55:25
7 228 Stacy Spencer Colavita/Cooking Light Cycling Team 0:00:00 0:00:00 1:55:25
8 263 Susan Copeland Juventus 0:00:00 0:00:00 1:55:25
9 269 Martina Patella McGuire Cycling Team 0:00:00 0:00:00 1:55:25
10 238 Sharon Allpress TRIA 0:00:00 0:00:00 1:55:25
11 260 Debra Preller Jet City Velo 0:00:00 0:00:00 1:55:25
12 272 Lieselot DECROIX Velo Bella 0:00:00 0:00:00 1:55:25
13 274 Stacy Marple McGuire Cycling Team 0:00:00 0:00:00 1:55:25
14 261 Jenette Williams HPC/LIST 0:00:00 0:00:00 1:55:25
15 251 Jane Ziegler Velo Bella 0:00:00 0:00:00 1:55:25
16 258 Heidi Goldberg HPC/LIST 0:00:00 0:00:00 1:55:25
17 222 Rachel Oconnell Bicycle John's Serious Cycling 0:00:00 0:00:00 1:55:25
18 275 Lisa Matlock JR Engineering 0:00:00 0:00:00 1:55:25
19 283 Emily VanMeter Metromint Cycling 0:00:00 0:00:00 1:55:25
20 213 Yukie Nakamura PABW powered by TIBCO 0:00:00 0:00:00 1:55:25
21 206 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 0:00:00 0:00:00 1:55:25
22 209 Maria Lee Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 1:55:25
23 265 Katie London Metro Mint 0:00:00 0:00:00 1:55:25
24 211 Marni Hambleton Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 1:55:25
25 227 Gwen Erffmeyer JR Engineering 0:00:00 0:00:00 1:55:25
26 232 Kendra Keeley Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 1:55:25
27 204 Mara Abbott Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 1:55:25
28 234 Allison Beall TRIA 0:00:00 0:00:00 1:55:25
29 248 Jenn Reither TRIA 0:00:00 0:00:00 1:55:25
30 243 Kristi Berg Team Group Health 0:00:00 0:00:00 1:55:25
31 203 Alisha Lion Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 1:55:25
32 215 Elizabeth Nettles TiCycles/Avanti Racing 0:00:00 0:00:00 1:55:25
33 220 Melodie Metzger McGuire Cycling Team 0:00:00 0:00:00 1:55:25
34 216 Jennifer Joynt Velo Bella 0:00:00 0:00:00 1:55:25
35 201 Leah Goldstein Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 1:55:25
36 225 Diane Miller HPC/LIST 0:00:00 0:00:00 1:55:25
37 259 Heather Holmes Ivory Homes 0:00:00 0:00:00 1:55:25
38 214 Lisa Dunnwald Team Group Health 0:00:00 0:00:00 1:55:25
39 236 Cat Malone Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 1:55:25
40 219 Jadine Riley Team Group Health 0:00:00 0:00:00 1:55:25
41 218 Carrie Eller TiCycles/Avanti Racing 0:00:00 0:00:00 1:55:25
42 217 Lisa Hunt The Olympic Club 0:00:00 0:00:00 1:55:25
43 231 Gabriela Ferrat Hi-Tech/5 Star Fish 0:00:00 0:00:00 1:55:25
44 264 Maria Monica McGuire Cycling Team 0:00:00 0:00:00 1:55:25
45 208 Cynthia Mommsen The Olympic Club 0:00:00 0:00:00 1:55:25
46 235 Jennifer Chapman Velo Bella 0:00:00 0:00:00 1:55:25
47 250 Martha Walsh TRIA 0:00:00 0:00:00 1:55:25
48 282 Amy Campbell River City Bicycles 0:00:00 0:00:00 1:55:25
49 230 Nicole Evans FFKR Architects 0:00:00 0:00:00 1:55:25
50 244 India Sanjuan Touchstone Climbing 0:00:00 0:00:00 1:55:25
51 245 Suz Weldon TRIA 0:00:00 0:00:00 1:55:25
52 276 SyRae Weikle Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 1:55:25
53 207 Beverly Harper Touchstone Climbing 0:00:00 0:00:00 1:55:25
54 224 Brooke Ourada Colavita/Cooking Light Cycling Team 0:00:00 0:00:00 1:55:25
55 210 Holly Borowski McGuire/United States Armed Forces 0:00:00 0:00:00 1:55:25
56 257 Kathy Robinson Intermountain Sports Medicine/LRC 0:00:00 0:00:00 1:55:25
57 266 Victoria Vallstrom PABW powered by TIBCO 0:00:00 0:00:00 1:55:25
58 226 Kelly Crawford Intermountain Sports Medicine/LRC 0:00:00 0:00:00 1:55:25
59 256 Jenner Yaeso JR Engineering 0:00:00 0:38:37 2:34:02
60 280 Trish Heisdorffer Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:38:37 2:34:02
61 246 Sami Fournier Velo Bella 0:00:00 0:38:37 2:34:02
62 241 Kim Weins Velo Girls 0:00:00 0:38:37 2:34:02
63 267 susan hefler HPC/LIST 0:00:00 0:38:37 2:34:02
64 279 Flavia Oliveira PABW powered by TIBCO 0:00:00 0:38:37 2:34:02
65 270 tracey ford PABW powered by TIBCO 0:00:00 0:40:30 2:35:55
66 281 Annette Hanson First Rate Mortgage Cycling Team 0:00:00 0:40:30 2:35:55
67 249 Dana Robertson-Halter Team Group Health 0:00:00 0:40:30 2:35:55
68 252 Tracy Thomas Team Group Health 0:00:00 0:40:30 2:35:55
69 262 Cheryl Moffett JR Engineering 0:00:00 0:46:23 2:41:47
70 273 Laura Danley Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:51:57 2:47:22
71 277 Elizabeth Wistrom PABW powered by TIBCO 0:00:00 0:52:01 2:47:26
72 253 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:00 1:06:09 3:01:34

Pro/1/2

Num Name Team Bon/Pen Down Time Notes
1 30 Andrew Pinfold Symmetrics Cycling 360:00:00 0:00:00 3:10:01
2 107 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 240:00:00 0:00:00 3:10:01
3 88 Chad Nikolz Hagens-Berman LLP Cycling 120:00:00 0:00:00 3:10:01
4 123 Allen Krughoff CenturyTel/VRAD 0:00:00 0:00:00 3:10:01
5 60 Chuck Coyle Vitamin Cottage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
6 23 Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team 0:00:00 0:00:00 3:10:01
7 119 Mike Zagorski Quick Release 0:00:00 0:00:00 3:10:01
8 19 Kiel Reijnen Benaroya Research Institute 0:00:00 0:00:00 3:10:01
9 118 Daniel Harm Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 3:10:01
10 70 Michael Gallagher Hyde Park Cycle Sports Elite 0:00:00 0:00:00 3:10:01
11 93 Joshua Horowitz Kahala LaGrange 0:00:00 0:00:00 3:10:01
12 61 Brian Buchholz Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
13 26 Tad Hamilton Hyde Park Cycle Sports Elite 0:00:00 0:00:00 3:10:01
14 42 Emmet Hogan Arete' Racing/Vellum Cycles 0:00:00 0:00:00 3:10:01
15 115 Todd Hageman Park City Cycling Academy 0:00:00 0:00:00 3:10:01
16 130 Robert MacNeill Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
17 72 John Tzinberg Kahala LaGrange 0:00:00 0:00:00 3:10:01
18 66 Braden BINGHAM CenturyTel/VRAD 0:00:00 0:00:00 3:10:01
19 82 Patrick Dunaway California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
20 50 Derik Archibald Hyde Park Cycle Sports Elite 0:00:00 0:00:00 3:10:01
21 90 Christopher Jones Champion System 0:00:00 0:00:00 3:10:01
22 41 Omer Kem Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 3:10:01
23 133 Dan Porter Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
24 127 Mike Margraf Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
25 6 Carl Decker Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
26 10 Evan Lawrence Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
27 75 Marco AntonioRios Kahala LaGrange 0:00:00 0:00:00 3:10:01
28 57 Cameron Evans Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
29 16 Matt Weyen Hyde Park Cycle Sports Elite 0:00:00 0:00:00 3:10:01
30 98 peter knoop MMW/CARVE 0:00:00 0:00:00 3:10:01
31 86 Salvador Borrego-Crum California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
32 7 Michael Hutchison Team Brain and Spine 0:00:00 0:00:00 3:10:01
33 36 Jacob Erker Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
34 29 Jonny Sundt Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 3:10:01
35 52 Frank Breure MMW/CARVE 0:00:00 0:00:00 3:10:01
36 5 Christian Meier Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
37 11 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:00 0:00:00 3:10:01
38 78 Maxim Jenkins California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
39 124 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:00 0:00:00 3:10:01
40 32 Roman Kilun Health Net presented by Maxxis 0:00:00 0:00:00 3:10:01
41 12 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
42 4 Ryan Trebon AEG-Toshiba-JetNetwork/Kona 0:00:00 0:00:00 3:10:01
43 121 Ian McKissick Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 3:10:01
44 64 Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
45 13 Taylor Kneuven Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
46 1 John Hunt California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
47 67 Christopher DuBois Claremont Colleges 0:00:00 0:00:00 3:10:01
48 31 Peter Cazalet Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
49 117 Scott Nydam Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
50 103 Damien Waugh Masi-Adobe 0:00:00 0:00:00 3:10:01
51 21 Nathan O'Neill Health Net presented by Maxxis 0:00:00 0:00:00 3:10:01
52 38 Aaron Sander Half Fast Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
53 20 Jeff Sherstobitoff Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
54 126 Daniel Quirk Veloce Racing 0:00:00 0:00:00 3:10:01
55 71 Kevin Rowe California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
56 114 Adrian Hegyvary Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 3:10:01
57 112 Marsh Cooper Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
58 113 Jake Rosenbarger Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
59 65 James Mattis California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
60 43 Joe Holmes Benaroya Research Institute 0:00:00 0:00:00 3:10:01
61 8 Morgan Schmitt Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
62 104 Collin Becker Maverick/CIBER 0:00:00 0:00:00 3:10:01
63 48 Samuel Starr Claremont Colleges 0:00:00 0:00:00 3:10:01
64 74 Matthew Willinger California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 3:10:01
65 9 Scott Moninger Health Net presented by Maxxis 0:00:00 0:00:00 3:10:01
66 85 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles 0:00:00 0:00:00 3:10:01
67 44 Calvin Allen BODE Cycling Team 0:00:00 0:00:00 3:10:01
68 106 Jackson Beuhler Symmetrics Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
69 129 Jason Williams Team Brain and Spine 0:00:00 0:00:00 3:10:01
70 2 Barry Wicks AEG-Toshiba-JetNetwork/Kona 0:00:00 0:00:00 3:10:01
71 45 Christopher hamilton 0:00:00 0:00:00 3:10:01
72 22 Brent Miller Arete' Racing/Vellum Cycles 0:00:00 0:00:00 3:10:01
73 39 Jonathan N. Baker Vitamin Cottage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
74 59 Paul Reichardt Team Brain and Spine 0:00:00 0:00:00 3:10:01
75 40 Ted Huang Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
76 91 Nathan Smith Garage Racing 0:00:00 0:00:00 3:10:01
77 131 Stephen Shepherd Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
78 58 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:00 0:00:00 3:10:01
79 84 Jesse Moore Davis Bike Club Race Team 0:00:00 0:00:00 3:10:01
80 28 T. Burke Swindlehurst Navigators Insurance 0:00:00 0:00:00 3:10:01
81 3 Russell Stevenson Benaroya Research Institute 0:00:00 0:00:00 3:10:01
82 125 Greg Drake 0:00:00 0:00:00 3:10:01
83 92 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 0:00:00 0:00:00 3:10:01
84 62 Mack A. Chew Arete' Racing/Vellum Cycles 0:00:00 0:00:00 3:10:01
85 34 Eric Pardyjak Park City Cycling Academy 0:00:00 0:00:00 3:10:01
86 135 Alex Rock Park City Cycling Academy 0:00:00 0:00:00 3:10:01
87 99 Jesse Gordon Park City Cycling Academy 0:00:00 0:00:00 3:10:01
88 55 matt quann Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 3:10:01
89 54 Patrick Ramirez Park City Cycling Academy 0:00:00 0:00:00 3:10:01
90 97 Bruce Copeland Juventus 0:00:00 0:00:00 3:10:01
91 109 Joseph Carpisassi Bicycle Post 0:00:00 0:00:00 3:10:01
92 83 Brandon Archibald Hyde Park Cycle Sports Elite 0:00:00 0:00:00 3:10:01
93 17 Erik Tonkin Team S+M 0:00:00 0:00:00 3:10:01
94 14 Andrew McDermid Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 0:00:00 3:10:01
95 77 Trevor Mays First Rate Mortgage Cycling Team 0:00:00 0:00:00 3:10:01
96 80 Jason Bethel Garage Racing 0:00:00 0:00:00 3:10:01
97 46 Jiri Skrobanek Cambiamento D'Andaturo-Team Core Hawaii 0:00:00 0:00:00 3:10:01
98 111 Dario Falquier Webcor Alto Velo 0:00:00 0:00:00 3:10:01
99 128 Jon Tarkington Vitamin Cottage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
100 33 Phil Zajicek Navigators Insurance 0:00:00 0:00:00 3:10:01
101 35 Joel Charles Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:00:00 3:10:01
102 25 Greg Henderson Health Net presented by Maxxis 0:00:00 0:00:00 3:10:01
103 49 Michael Murdin Garage Racing 0:00:00 0:00:15 3:10:16
104 108 Alton Dunnigan Team Brain and Spine 0:00:00 0:01:26 3:11:28
105 56 Mike Porter Rio Grande/Sports Garage 0:00:00 0:08:47 3:18:48
106 73 Shaun Adamson Juventus 0:00:00 0:10:43 3:20:44
107 105 Joshua Smith CenturyTel/VRAD 0:00:00 0:14:26 3:24:28
108 101 Jesse Mendonca RHVilla.com/Montano Velo 0:00:00 0:17:45 3:27:46
109 69 Daniel Vinson Kahala LaGrange 0:00:00 0:17:45 3:27:46
110 100 Lang Reynolds Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:21:15 3:31:16
111 51 Harrison Tripp Kahala LaGrange 0:00:00 0:24:10 3:34:11
112 96 Tyler Ofstad Kahala LaGrange 0:00:00 0:24:10 3:34:11
113 63 Kacey Chamberlin Benaroya Research Institute 0:00:00 0:24:10 3:34:11
114 27 Kevin "Faris"Schlueter Kahala LaGrange 0:00:00 0:24:10 3:34:11
115 76 Matthew Colligan KMK 0:00:00 0:38:10 3:48:11
116 47 Roy Pickavance CenturyTel/VRAD 0:00:00 0:44:51 3:54:52
117 132 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:00 1:02:04 4:12:05 Time cut 3:57:31
118 89 Mathew Hall CenturyTel/VRAD 0:00:00 1:25:12 4:35:13 Time cut 3:57:31
119 110 Art Rand Velo Europa-Cyfac 0:00:00 1:25:12 4:35:13 Time cut 3:57:31
DNF 53 Bernard VanUlden Navigators Insurance 0:00:00 0:00:00 0:00:00
DNF 68 Michael Telega California Giant/Village Peddler 0:00:00 0:00:00 0:00:00
DNF 94 mike olheiser MMW/CARVE 0:00:00 0:00:00 0:00:00
DNF 134 John ODonnell Recycled Cycles presented by Raleigh 0:00:00 0:00:00 0:00:00