Monday PIR

Portland, OR
April 20, 2015

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 101 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 27
2 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing 12
3 115 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 12
4 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes 11
5 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 10
6 708 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 10
7 174 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 10
8 598 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 7
9 3014 Ryan McCracken Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 6
10 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 4
11 770 Andrew Boone 3
12 379 Peter Seelig Dr Will Bar 2
13 134 Eddie French Monster Media Racing p/b Fight Meso 2
14 909 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 2
15 662 Robert Mayfield Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 2
16 902 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 760 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes
18 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team
19 337 Louis Liu Audi
20 343 David McCasker Rogue
21 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 577 James Randall Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
23 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
24 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
25 993 Shaun Conley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 3100 Bret Berner River City Bicycles
27 517 Vince Blaney Dr Will Bar
28 140 Dickie Mallison VC Roger
29 230 Norrene Godfrey Chuck
30 335 David Rosen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
31 350 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 160 Andrew Utz Gentle Lovers
33 534 Joe Martin Olympia Cycling Team
34 751 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
35 854 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
36 118 Mark Ginsberg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
37 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
38 4261 Joseph Wells Guinness Cycling Team
39 649 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio
40 151 Jeff Mitchem VC Roger
41 525 Mitch Gold Dr Will Bar
42 557 Dave Faust Team Rose City
43 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com
44 663 Brent Casady
45 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
46 3062 Matthew Neff Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
47 333 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
48 576 Matt Radich Dr Will Bar
49 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
50 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
51 583 David Godfrey Rubicon
52 3058 Nathan R Frechen BriHOP Racing
53 546 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
54 502 Michael Medina Monster Media Racing p/b Fight Meso
55 659 Joshua LeBus Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
56 5157 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team
57 521 Bill Dolan Dr Will Bar
58 146 Scott Harman Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
59 166 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team
60 610 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
61 666 Dave Aldersebaes Olympia Cycling Team

Masters Men 4/5

Num Name Team Points Notes
1 5120 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 33
2 5290 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 16
3 4150 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 14
4 4069 Brian List Bike Central/Barbur Vet 12
5 5694 Matthew Wilkins 7
6 4110 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
7 5110 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 6
8 4400 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 5
9 5287 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 4
10 4032 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team 3
11 5803 Jay Donohoo
12 4360 John W Siwinski
13 4414 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
14 5057 Greg Eyerly
15 4413 missing rider
16 5213 Brian O'Grady Portland Velo Racing Team
17 5428 Mark Edlen
18 4304 Guy Lorshbaugh Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 4208 Neill Campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
20 5335 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
21 5358 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
22 4071 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
23 5018 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 4096 Jake Gartland Portland Bicycle Studio
25 5283 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
26 5373 Rob Schultz Athletes Lounge Cycling Team
27 5361 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
28 5444 Rod Malone Tempo/KWC
29 5652 Randy Scott Deschutes Brewery
30 5012 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
31 4036 Mark Jensen Team First City
32 4326 David Pedersen Portland Bicycle Studio
33 5622 Phillip M Trost Team S+M
34 5084 Kyle Gunsul
35 5552 Elijah Smith

Novice

Num Name Team City Points Notes
1 5233 Joseph Cooney Multnomah Athletic Club Portland 15
2 5561 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme portland 12
3 5333 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme Portland 10
4 98 David Barrett 8
5 5646 Joshua Pfaendler Portland 7
6 97 Tri Tran 6
7 5801 Joe Carpenter Team 10 Barrel 5
8 5150 Carlos Moreno NWLCC Diablos Portland 4
9 5409 Larry Robinson First City Cycles Canby 3
10 5276 Jeremy Hagan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team portland 2
11 4182 Tony Escobar Word-RCB by Cyclisme Troutdale
12 5802 David Post
13 5466 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego
14 4336 Julius Agbayani Vancouver
15 5213 Brian O'Grady Portland Velo Racing Team Portland
16 5381 Cliff Theisen Word-RCB by Cyclisme Milwaukie
17 5211 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team Vancouver
18 4415 Diprenda Rana
19 5079 Martin Matsumura Portland
20 4343 Kalin Lee Portland
21 5288 John Neish Portland
22 5023 Corey Foster north plains
23 5317 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team Aloha
24 7253 Stacy Holderbaum Portland
25 8029 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver
26 7075 Mandy Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
27 99 missing rider

Women

Num Name Team Points
1 7048 Angharad Porteous bicycleattorney.com 16
2 252 Susannah Nelson Olympia Cycling Team 16
3 254 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 15
4 475 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 12
5 217 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 11
6 266 Sarah Tisdale Highfive Cycling 10
7 221 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 7
8 402 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 4
9 404 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
10 276 Leia Tyrrell Olympia Cycling Team 2
11 401 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing
12 457 Sharon Anderson Olympia Cycling Team

Women 4/5

Num Name Team Points Notes
1 7109 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
2 419 Susannah Hart Hapi-Go! 12
3 7084 Amy Engelhard 10
4 406 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 8
5 7063 Julie Baird Olympia Cycling Team 7
6 7147 Kae Erickson Portland Bicycle Studio 6
7 7143 Hilary Luther 43 Degrees 5
8 7199 4 missing rider
9 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
10 7032 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 2
11 96 Aislinn McCabe-Corrow
12 7104 Jacquelyn O'Grady Portland Velo Racing Team
13 7040 Sina Meier
14 7010 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
15 7061 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
16 7213 Inga Peterson
17 7030 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
18 7014 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing