Mt. Tabor Series

Portland, OR
July 8, 2015

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Dan Scofield.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters 40+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
2 853 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland
3 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland
4 971 Todd Fawcett 52 Portland
5 5520 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland
6 4027 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland
7 786 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland
8 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 49 Lake Oswego
9 760 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 48 portland
10 604 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland
11 550 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 49 Vancouver
12 318 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland
13 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
14 4054 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 48 Portland
15 3060 Casey Patton 58 Portland
16 355 Peter Serrurier 57 portland
17 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com 45 Portland
18 4420 Hans Ibold 45 Portland
19 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland
20 321 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 46 Vancouver
21 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland
22 502 Michael Medina Monster Media Racing p/b Fight Meso 47 Portland
23 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland
24 663 Brent Casady 44 Portland
25 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 47 Portland
26 691 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Vancouver
27 382 Rick Boston VMR Racing 49 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Notes
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
2 355 Peter Serrurier 57 portland
3 561 Paul Mautner Veloforma 57 Portland
4 751 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland Warning: # Placement
5 5138 Jeff Chochon 50 Portland

Men 3

Num Name Team Age City Notes
1 4 Kyle Roberts 28 Portland
2 3149 Chris Thomas Smith&Nephew p/b West End Bikes 30 Portland Warning: # Placement
3 540 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland
4 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 37 Portland
5 611 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 16 Happy Valley
6 622 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland
7 5326 Kyle Berg 28 Portland
8 598 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 35 Portland
9 679 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
10 374 Andrew Warren Olympia Cycling Team 22 Portland
11 970 Crossett Freilinger 29 Portland
12 4334 Xander Viray Team First City 21 Portland
13 305 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
14 8135 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
15 604 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland
16 727 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem
17 508 Greg Stokes Hammer Velo 45 Portland
18 725 Mike Selinger 35 Portland
19 74 Kelsey Ramsey 26 Portland
20 656 Will Hahn 26 Portland
21 741 Simon Robins Team Wooly Mammoth 42 Portland
22 4165 Cullen Guinn Trusty Switchblade 38 Portland
23 3068 Christopher Brown ralpha/rivercity 35 Portland
24 649 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 41 portland
25 91 Zach Rotstein Team Wooly Mammoth 24 Portland
26 646 Brett Kirby Audi 35 Portland
27 797 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 32 Portland
28 663 Brent Casady 44 Portland
29 5 Emerson Webb 19 Portland
30 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland
DNF 607 Eddie DeLisle Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
DNF 502 Michael Medina Monster Media Racing p/b Fight Meso 47 Portland

Men 4

Num Name Team Age City Notes
1 4500 Sky Nelson Guinness Cycling Team 22 Portland
2 5448 Michael Sather Guinness Cycling Team 23 Portland
3 4226 Jeff McMahon Hammer Velo 32 Portland
4 4269 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
5 4046 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
6 4362 Isaac Tarter 30 Portland Warning: # Placement
7 4365 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland
8 5073 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland
9 4244 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland
10 4475 Jonathan Buck 32 Portland
11 5494 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28 Portland
12 5098 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland
13 4239 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 32 Portland
14 4474 Michael Aylward 35 Portland
15 4295 Galen Blair Reed College 22 Portland
16 4067 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland
17 4078 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland
18 4170 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland
19 5161 Kellen Rear Team First City 20 Portland
20 4221 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 47 Portland
21 4311 Chris Scanlon Therapeutic Associates Racing 34 Portland
DNF 4086 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland
DNF 4507 Chris LaMaita 24 Portland

Men 5

Num Name Team Age City
1 5538 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
2 5371 Ken Reed Green Submarine Records 39 Beaverton
3 9024 Matthew Paez Good 24 Portland
4 9013 Sven Geirnaert 34 Portland
5 9020 Andrew Landstrom 23 Portland
6 5617 Dan Norman Stages Cycling 30 Portland
7 5083 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland
8 2 scott hein 22 seattle
9 5407 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland
10 5278 Jared Holm 29 Portland
11 5954 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
12 5644 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland
13 5980 Adam Moore Look Good Feel Good 30 Portland
14 5008 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland
15 5816 Gavin McGregor 39 Portland
16 5747 Sean Wallace 30 Portland
17 5586 Ty Barre 47 Happy Valley
18 5053 Andy Evans Bright Leaf Cycling 32 Portland
19 8006 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland
20 5541 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 Portland
21 1 caleb wallott 18 Portland
DNF 00 Judd Rench 34 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City Notes
1 803 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton Warning: Unsportsmanlike Conduct
2 805 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 33 Portland
3 87 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
4 115 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 33 Portland
5 153 Kent Ross Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 19 Portland
6 732 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 22 Portland
7 777 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland
8 909 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 32 Portland
9 505 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Happy Valley
10 938 John Leonard VC Roger 45 Portland
11 718 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland
12 143 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND
13 854 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland
14 857 Harrison Harb Guinness Cycling Team 26 Portland
15 138 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland
16 874 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS
17 187 Joseph King Guinness Cycling Team 34 Portland
18 795 Christopher Woods Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
19 109 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
20 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland
21 128 Andrew Coe Rapha/River City Bicycles 34 portland
22 3057 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland
23 166 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland
24 862 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 32 Portland
25 887 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland
26 101 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland Warning: Rider Misconduct
27 671 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland
28 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland
29 936 luke farr 23 Portland
30 836 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland
DNF 540 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland

Women 1/2/3

Num Name Team Age
1 246 Beth Ann Orton Team S+M 34
2 205 Megan Chinburg None 36
3 239 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34
4 264 Hilary Billington Smith&Nephew p/b West End Bikes 44
5 7147 Kae Erickson Portland Bicycle Studio 30
6 453 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27
7 217 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28
8 229 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49
9 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 34

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 5993 Colleen Kawamoto Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 32 Portland
2 5760 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland
3 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38 Portland
4 7244 Robin Gumpert Highfive Cycling 39 Portland
5 7037 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River
6 7072 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley
7 7083 Laila Deardorff bicycleattorney.com 54 Lake Oswego
DNF 3 Lenore Pipes 29 Tamuning