Chainbreaker

Bend, OR
May 7, 2016

Result questions should go to Melanie Rathe.

Updated May 7, 2016 at 8:46 PM

Clydesdale 200+ Men

Num Name Team Age City Time
1 128 Kurt Schram 42 Bend 1:50:32
2 127 Bruce Haserot Haserot Race Inc 48 Longview 1:55:05
3 241 Barron Johnson Team Blazin Saddles / Solar Light 51 Sisters 1:56:01
4 214 Chris Wierman 44 tualatin 1:59:12
5 208 Mark Sather Team 10 Barrel 45 Wilsonville 1:59:16
6 133 Jonathan Elek Team 10 Barrel 43 Bend 2:01:00
7 232 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 38 Amity 2:01:39
8 150 Bradley Taylor 44 Bend 2:10:29
9 168 Tristan Schneiter 30 bend 2:11:06
10 170 Fletcher Tofflemire 36 Albany 2:13:31
11 172 Lucius Caldwell Samsquantch's Posse 35 Hood River 2:14:23
12 162 Henry Abel Pine Mountain Sports 45 Bend 2:15:36
13 116 Dan McCarthy 32 Bend 2:17:47
DNF 117 Brian McCarthy 34 Lakeview 1:41:16
DNF 351 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 43 Portland 1:41:16

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 16 Adam Bucklin Team Rwanda 41 Bend 2:08:16
2 81 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 37 Bend 2:09:06
3 54 Tyler Fox Giant Co-Factory Off-Road 22 Redmond 2:10:33
4 6 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 43 Bend 2:14:00
5 68 Josh Bezecny Honey Stinger/Bontrager 35 Klamath Falls 2:16:47
6 41 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 49 Bend 2:17:55
7 91 Carson Miller Jamis - Sutter Home Seattle 2:20:51
8 57 Tsering Alleyne Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery Elite Cycling Team 31 Hood River 2:26:00
9 33 andrew loaiza Cyclepath Racing 29 Portland 2:30:08
10 43 Craig Seyler 34 Eugene 3:31:15

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 1 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 37 bend 2:27:48
2 64 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland 2:36:35
3 61 Beth Ann Orton Visit Dallas DNA Pro Cycling 35 Portland 2:39:43
4 32 Allison Halpin Portland Bicycle Studio 29 Bend 2:43:51
5 29 Fairlee Frey George's Cycles p/b Twenty16 30 Boise 2:46:00
6 207 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project 37 Portland 2:48:25

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 22 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 17 Bend 2:17:10
2 77 Joshua Johnston 35 Bend 2:20:10
3 69 Chris Peariso Adventure212/Specialized 42 Bend 2:20:18
4 39 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend 2:21:05
5 65 Jeff Johnston Boneyard Cycling 36 Bend 2:21:16
6 90 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 33 Bend 2:21:40
7 3 Peter Vraniak Therapeutics Associates Bend 38 Bend 2:21:43
8 66 Jacob Hull Audi 29 Portland 2:21:51
9 7 Christopher DuBois Team Western Bikeworks Bend 2:22:00
10 49 David Krause Trusty Switchblade 39 Bend 2:22:22
11 56 Henry Jones Bend Endurance Academy 16 Bend 2:23:36
12 15 Ueli Niederhauser 40 Luzern 2:25:38
13 36 Mike Fusaro 35 Bend 2:26:31
14 52 Chris Johnston bicycleattorney.com 31 Portland 2:27:48
15 83 Andrew Loscutoff Team Blazin Saddles / Solar Light 28 LaGrande 2:28:37
16 23 Trevor Lane Boneyard Cycling 27 Bend 2:29:05
17 34 Jason Gulley Sagebrush Cycles 36 Bend 2:30:22
18 84 Marcus Benton Corvallis Cyclery Racing 32 Corvallis 2:32:23
19 18 Jesse Luckett Cyclepath Racing 44 Portland 2:36:48
20 40 Matt Reeves WebCyclery.com 37 Bend 2:38:57
21 80 Julian Poree OSU Cycling Club corralitos 2:41:08
22 89 Shane Johnson Trinity-Dryve 33 Redmond 2:41:20
23 42 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 30 Albany 2:43:07
24 86 Matt Goodwin Trinity-Dryve 25 Bend 2:46:16
25 35 Luke Helm 40 Bend 2:48:11
26 74 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 2:56:07
27 58 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 3:04:07
28 21 Ian Wilson Team VBaS 19 Bend 3:05:06
DNF 47 Kyle Gomez Boneyard Cycling 43 Bend 3:05:06
DNF 53 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 42 Bend 3:05:06

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 5 Michael Moody 46 Jacksonville 2:16:01
2 20 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 57 Bend 2:26:43
3 31 David Cloninger Hutch's/Bend Dental 47 Bend 2:27:12
4 79 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 49 Ashland 2:27:47
5 55 Jerry Fox Trinity-Dryve 49 Redmond 2:29:17
6 26 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 46 Bend 2:30:56
7 24 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 2:35:07
8 14 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 48 Bend 2:35:24
9 51 David Sjogren Sunnyside Sports 49 Bend 2:37:12
10 12 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 2:42:27
11 37 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 51 Bend 2:45:14
12 13 Douglas Kile Bike and Trike 53 Burns 2:48:06
13 72 Bill Richmond Grouptrail Cycling 46 Beaverton 3:07:31
DNF 25 Greg Turpen Velo City Cycles 50 RICHLAND 3:07:31
DNF 88 Warren Atkey Hutch's/Bend Dental 47 Bothell 3:07:31

Expert Junior Men

Num Name Team Age City Time
1 27 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 14 Bend 1:40:58
2 85 Calvin Keane Bend Endurance Academy 15 Bend 1:45:02
3 71 Brady Stotts Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 18 Washougal 1:47:03
4 9 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Vancouver 1:50:45

Expert Women (Category 1)

Num Name Team Age City Time
1 70 Erica Wescott Sunnyside Sports 46 Bend 2:46:26
2 50 Jaimie Lusk Chamois Butt'r 37 Portland 2:48:00
3 38 Sonia Shishido 37 BEND 2:49:29
4 30 Cherie Touchette 53 Bend 2:53:16
5 82 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 2:53:29
6 67 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 28 Bend 2:54:39
7 28 Carolyn Day Deschutes Brewery 44 Bend 2:57:59
8 76 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland 2:58:19
9 11 Amy Smith 37 Bend 2:59:13
10 87 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 54 Bend 3:11:51
11 78 Holland LaRue Dirty Harlots MTB race team 39 Hood River 3:14:46
12 75 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 47 Portland 3:28:09
13 63 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 3:35:00
14 62 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 3:39:11
DNF 4 Beth Kobza Kobza Portland Bicycle Studio 32 Portland 3:39:11

Fat Bike

Num Name Team Age City Time
1 105 albert rodriguez The Hub Cyclery 32 Bend 1:49:20
2 142 Scott Frey 60 Eagle 2:02:32

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 303 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com 13 Bend 1:01:58
2 373 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 1:04:11
3 344 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 bend 1:06:37
4 361 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 1:08:14
5 308 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 1:09:34
6 345 Evan Grover Bend Endurance Academy 12 Bend 1:14:10
7 348 Henry Winnenberg Hub Cyclery 13 Bend 1:14:43
8 377 Luke Larsen Larsen Performance Coaching Bend 1:14:45
9 347 Kellor Norland 13 Corvallis 1:19:31
10 336 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 1:22:25
11 337 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 1:22:56
12 359 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 1:24:08
13 322 Sam Day Bend Endurance Academy 13 Bend 1:24:17
14 372 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 1:25:57
15 371 Cody Elliott Grom Squad 11 Camas 1:32:02
16 379 Lucas Fies Grom Squad 11 Camas 1:33:56
17 369 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental 13 Bend 1:36:21
18 381 Finn Keane 12 Bend 1:36:31
19 301 Jacob Christensen Bend Endurance Academy Bend 1:40:34
20 360 Ethan Moen Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Vancouver 2:22:51

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 333 Troy Peternell Bend Endurance Academy 14 Sunriver 0:56:26
2 366 Elijah Krause Bend Endurance Academy 14 Bend 1:03:31
3 323 Gavin Bowen 14 Bend 1:04:18
4 320 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com 14 Bend 1:11:47
5 375 Emiel miller 15 Portland 1:12:01
6 378 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 1:12:33
7 380 Ben Peterson Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 16 Camas 1:12:40
8 343 Dawson Ingram 15 Camas 1:13:03
9 368 Connor McGuffin Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Camas 1:13:04
10 307 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 1:20:40
11 370 Josh Randolph 0.0 1:22:55
12 325 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 1:22:58
13 335 Zachary Paris 15 Vancouver 1:26:02
14 358 Lucas Pfuhl Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 16 Washougal 1:38:25
15 342 Nyall Trout Sagebrush Cycles 14 bend 1:40:36
DNS 999 Camiren Reese Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Ridgefield 1:40:36

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 388 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 1:20:22
2 328 Sascha Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Battle Ground 1:23:48
3 310 Natasha Visnack BEA Bend 1:26:18
4 324 Violet Holme 11 Bend 1:40:14
5 389 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 1:43:16
6 383 Amelia Renner Oregon Bike Shop Racing Team 14 Vancouver 1:50:30
DNF 350 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 1:50:30

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 384 Paige Edwards Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport 14 Camas 1:10:36
2 365 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 1:15:14
3 376 Rya Ripley Mudslinger Events 15 Monroe 1:51:33

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 385 Ben iwasa 32 Portland 1:02:13
2 319 Jordan Miller Deschutes Brewery 34 Bend 1:04:22
3 321 Kyle McElheran 31 Vancouver 1:07:08
4 317 Eric Dubs Village Bike & Ski/Bedphones 29 Bend 1:07:28
5 311 Grant Finter 38 Bend 1:09:48
6 353 Spencer welch Team 10 Barrel 35 bend 1:10:05
7 352 josh zinda 37 albany 1:11:05
8 318 Cole Farmer Village Bike & Ski/Bedphones 31 Bend 1:18:35
9 314 Kevin Putnam 37 Bend 1:28:18
10 338 Richard Vallejo 22 Vancouver 1:30:11
DNS 998 rijen shonka OSU Cycling Club 19 Bend 1:30:11

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 349 Mark Peternell 44 Sunriver 1:03:13
2 374 Stephen Szufnarowski Sunnyside Sports 44 Bend 1:05:59
3 302 Mark Pearson Hutch's/Bend Dental 71 Bend 1:06:04
4 309 David Visnack 47 Bend 1:08:20
5 304 Mike Alexander 49 Bend 1:08:52
6 329 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 1:14:17
7 334 Chad Kimsey Team CRS 47 Albany 1:24:01
8 327 Brett Adams 57 Bend 1:35:06
9 364 Art Swarm 64 Clackamas 1:49:02
DNF 306 Brendan Leary 650 Racing 65 Bend 1:49:02
DNS 997 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 66 Salem 1:49:02
DNS 996 Steve Minar 55 Bend 1:49:02

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 326 Laura Coombs Unattached 33 Bend 1:07:14
2 315 Elisif Harro Boneyard Cycling 33 Bend 1:09:03
3 330 elena dolitsky 24 Bend 1:10:50
4 312 Amanda Schram 37 Bend 1:11:11
5 387 Alicia King Hagens Berman Society Consulting Seattle 1:12:33
6 341 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 37 Portland 1:15:06
7 367 Meghan Sexton 20 Philomath 1:15:54
8 386 Leah Iwasa 27 Portland 1:17:31
9 332 Megan Boone 35 bend 1:25:06
10 363 Kaitlyn Swarm Clackamas 1:49:36
DNS 995 Sara Fogarty 40 Bend 1:49:36

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 316 Nora Barrett 42 Bend 1:14:49
2 313 Tina Snell-Leavitt 49 Bend 1:17:28
3 305 Wendy McCall Boneyard Cycling 51 Bend 1:22:57
4 346 Jessica Gallagher Ironheads Multisport Racing Team 43 Portland 1:32:29
5 362 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 63 Lake Oswego 2:11:03

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 44 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 2:28:38
2 19 Lauren McCarthy 42 Bend 2:32:49
3 10 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 38 Bend 2:45:52
4 48 Paul Trout Sagebrush Cycles 48 bend 2:45:53
5 17 brent edens 45 Bend 2:49:22
6 73 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 2:52:23
7 92 Brad Place Sufferfest racing 52 Eugene 2:56:04
8 46 Ian Farquhar 37 bend 3:08:31
9 8 Cameron Coker Sunnyside Sports 42 bend 3:10:24
DNF 45 Kenneth Rizer 26 Tiller 3:10:24

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 156 Bradford White Team VBaS 32 Bend 1:42:18
2 114 Josh Wilhite 37 Bend 1:45:05
3 235 John Ballard Naturally Aspriated 35 Bend 1:45:30
4 107 Derek Manwill 28 Bend 1:47:18
5 140 Andrew Young 34 Bend 1:47:47
6 237 John Trimble Corvallis Cyclery Racing 31 Corvallis 1:48:47
7 138 Adam Steele 36 Bend 1:49:33
8 212 Kevin Jin 29 Portland 1:50:19
9 160 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 1:50:29
10 234 Kitch Turner Sunnyside Sports 37 Terrebonne 1:52:04
11 155 Maxwell Roe 31 Bend 1:52:05
12 157 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 1:52:13
13 109 Bryce Clark 25 Bend 1:52:14
14 141 Alex Nelson Team Velo City 28 Kennewick 1:52:31
15 123 Jared Kosanovic 22 Corvallis 1:54:10
16 201 Blaine Scheidegger 29 Grants Pass 1:55:25
17 203 kristopher Froehlich Mountain View Cycles Racing Team 32 Stevenson 1:55:51
18 216 steve Swarm 31 Salem 1:58:42
19 120 Ben VandenBos 35 Bend 2:00:25
20 153 John Rolshoven Corvallis Cyclery/Marys Bicycle Club 27 Corvallis 2:05:35
21 221 Michael R Bouska 33 Bend 2:05:46
22 118 Fabio Bellini 35 Salem 2:20:54
23 202 Matt Diterlizzi 27 Creswell 2:25:58
DNS 994 Brian Persons Team Dirt 35 Salem 2:25:58
DNS 993 Jonathon Fogarty GoPro Hutch's bicycles 41 bend 2:25:58
DNS 991 Scott Zenier 30 Portland 2:25:58

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 112 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 46 Bend 1:43:13
2 137 Eric Birky Hutch's/Bend Dental 48 Bend 1:45:04
3 339 Andrew Steiner Murder of Crows 47 Bend 1:47:59
4 239 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing 45 Corvallis 1:48:23
5 104 Phil Hill 43 Bend 1:51:21
6 173 Todd Edwards 46 Camas 1:51:37
7 206 Scott Willson Gentle Lovers 46 Portland 1:52:19
8 110 Jason Bavuso 43 Bend 1:53:19
9 224 Brandon Gallagher Murder of Crows 41 Bend 1:54:02
10 219 Eric Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 1:54:54
11 222 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 42 Bend 1:56:31
12 101 David Welton Team 10 Barrel 41 Bend 1:57:11
13 136 James Lisowski 45 Bend 1:58:08
14 165 Chris Page bobs burgers 48 Brightwood 1:59:14
15 210 Juston Manville Free Forrest Park 44 Portland 1:59:50
16 161 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 2:00:07
17 225 Scott McKnight 47 Gresham 2:06:41
18 159 John Desapio 10Barrel 43 Terrebonne 2:07:24
19 236 Christian Martin River City Bicycles 40 Portland 2:08:38
20 227 Brad Jacobson Team 10 Barrel 47 Bend 2:10:00
21 211 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 45 Tigard 2:11:29
22 238 Thomas Routt Y.E.R.T. 40 Bend 2:13:03
23 111 Nathan Johnson 41 Bend 2:26:51
DNF 233 Robert Winnenberg Hub Cyclery 45 Bend 2:26:51

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 215 Tony Turrini Trinity-Dryve 59 Bend 1:45:15
2 146 Peter Borowski Audi 51 Bend 1:46:22
3 147 Michael Nyberg Sunnyside Sports 56 Bend 1:46:37
4 106 Michael Kender Unattached 53 Portland 1:46:37
5 145 Alan Thomason Deschutes Brewery 56 Bend 1:48:02
6 139 Marc Fortier WebCyclery.com 55 Bend 1:48:35
7 132 Rodney Trepess Deschutes Brewery 51 Bend 1:48:48
8 144 David Edic 59 Bend 1:50:15
9 125 Matthew S Martel 51 Portland 1:53:22
10 340 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 1:53:23
11 158 William Waring Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 51 Camas 1:53:24
12 205 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland 1:55:44
13 220 Vaughan Briggs 56 Bend 1:56:45
14 126 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 1:57:46
15 240 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland 1:57:55
16 108 James Wellington Hutch's/Bend Dental 57 Bend 1:57:57
17 174 Tim Storlie 49 Redmond 1:57:59
18 209 Timothy Shreve Hutch's Eugene 51 Eugene 1:58:28
19 135 David Anderson Boneyard Cycling 50 Bend 2:00:31
20 121 Gus Baz Team 10 Barrel 51 bend 2:02:07
21 213 Paul Mautner Veloforma 58 Portland 2:07:38
22 131 David Lenhart Boneyard Cycling 55 Bend 2:18:59
23 223 Jonathan Pierce 57 Sheridan 2:23:30
DNF 171 Mark Reinecke 54 Bend 2:23:30
DNF 230 Greg Conrad 58 Bend 2:23:30

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 228 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 61 Corvallis 1:55:35
2 151 Jay Rathe Cyclepath Racing 60 Portland 2:00:48
3 204 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 2:02:46
4 149 Vincent Sikorski WebCyclery.com 65 Bend 2:03:19
5 119 Sam Medrano 63 Bend 2:03:52
6 130 Scott Wilcox Team 10 Barrel 64 Bend 2:06:36
7 103 Fred Christensen Bend Endurance Academy 61 Bend 2:07:04
8 154 Russell Speirn Cyclepath Racing 70 Portland 2:12:45
9 115 mark jobson 67 bend 2:17:35
10 163 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 2:24:45
11 175 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 62 Vancouver 3:48:46

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 231 Lauren Thomas 35 1:48:39
2 169 Ashley Perry Team 10 Barrel 30 2:09:25
DNF 152 elizabeth Thompson Team Factor 37 2:09:25

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 134 Tracey March Deschutes Brewery 47 Bend 1:58:31
2 242 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 43 Bend 2:00:08
3 167 Melissa Byrd Team 10 Barrel 40 La Pine 2:05:37
4 124 Siobhan McNulty Boneyard Cycling 47 Bend 2:06:01
5 113 Shon Rae 44 Bend 2:06:05
6 122 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 43 Bend 2:06:40
7 244 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 2:08:53
8 164 Mary Angelo Sunnyside Sports 47 Bend 2:10:50
9 217 Michelle Mishoe West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 45 Portland 2:23:47
10 218 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend 2:26:28
11 226 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 41 Salem 2:36:01
DNF 229 Jennifer Woodruff Unattached 46 Portland 2:36:01

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 143 Aileen Frey 56 Eagle 1:33:06
2 166 Cary Schusterman Sunnyside Sports 50 bend 2:10:51
DNF 148 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 54 Bend 2:10:51