Corn Cross

Boring, OR
September 11, 2016

For questions contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 11, 2016 at 7:36 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 577 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 57 Bend 5

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 739 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 6
2 738 Patrick Palmer HosmerChiro-RPM Mortgage 44 West Linn 6
3 716 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 46 Wilsonville 6
DNF 734 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 2

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 505 Caleb Trumbull Hood River Velo 15 Hood River 6
2 500 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 6
3 506 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Gaston 6

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 5
2 902 Ava Lilley Bend Endurance Academy 15 Bend 5
DNF 901 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 18 Bend 0

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3
2 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2
3 552 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2
4 518 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 10 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 510 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3
2 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3
3 551 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 13 Canby 2
4 504 Jakob Stoller Jake and Dad 14 Portland 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age Laps
1 530 Daniel Smith 16 3
2 553 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 15 3

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 554 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Notes
1 554 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Washougal 3
2 510 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3
3 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3
4 502 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 3
5 530 Daniel Smith 16 3
6 553 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 15 3
7 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2
8 538 Gus Tonkin 9 2
9 552 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 11 Vancouver 2
10 518 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 10 2
11 551 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 13 Canby 2
12 504 Jakob Stoller Jake and Dad 14 Portland 2
13 555 Sawyer Pratt 9 2
14 20x Mats Fisher 9 2 wrong number, please replace
15 558 James Anderson 9 2
16 557 jensen Pfeifer 9 2

Junior Men 9

Num Name Laps
1 538 Gus Tonkin 2
2 555 Sawyer Pratt 2
3 20x Mats Fisher 2
4 558 James Anderson 2
5 557 jensen Pfeifer 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
2 19 Madison Pettit 14 Happy Valley 2
3 20 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 14 Portland 2

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
2 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Laps
1 18 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
2 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
3 17 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 16 Vancouver 3
4 19 Madison Pettit 14 Happy Valley 2
5 20 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 14 Portland 2
6 18 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 2
7 13 sydney little BeerMongers Cycle Club 9 2
8 11 kayden mckee PDX Devo 9 Vancouver 1

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 13 sydney little BeerMongers Cycle Club 2
2 11 kayden mckee PDX Devo Vancouver 1

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Notes
1 352 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 8
2 353 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 46 Bend 8 number too high
3 355 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 44 Portland 8
4 341 Mark DeResta Hood River Velo 46 hood river 8
5 354 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 40 Portland 8
6 333 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 8
7 308 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 49 Portland 7

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 344 Douglas Turner 5
2 350 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 44 Portland 5
3 337 Toby Contreras 45 Portland 5
4 379 Jason Dotts Grouptrail Cycling 47 Portland 5
5 396 Eddie Wang River City Bicycles 5
6 398 John Dendiuk 5
7 365 Geoff Wittreich 5
8 395 Peter Hand 5
9 397 Nolan Restivo 5
10 357 Chris Bathke 44 Portland 5
11 335 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 5
12 371 Burk Webb Portland Velo Racing Team 49 Milwaukie 5
13 399 Neil Kranz 5
14 312 Wes Woosley 45 Portland 5
15 367 Chris Valencia Boneyard Cycling 53 Bend 4
16 354 Ryan Harden 4
17 400 Jeb Hendrix 3
DNF 355 James Sunderland 2

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 387 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 6
2 384 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 6
3 318 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 6
4 372 Douglas Turner Team 10 Barrett 6
5 382 Bryce Jenkinson 6
6 306 Erik Carlson 6
7 388 Rob Thompson Olympia Cycling Team 45 Portland 6
8 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 6
9 389 Andy Letourneau Rivery City Bicyles 6
10 380 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 6
11 374 Jon Frommelt bicycleattorney.com 6
12 378 Eric Lilley Murder of Crows 48 Bend 6
13 385 Mike Abel 47 Portland 6
14 333 Joshua Hanselman 343 Racing 5
15 377 ILe Powell Team S+M 47 Portland 5
16 386 Rolland Hayden Rolf Prima 37 Gresham 5
17 379 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 5
18 321 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 5
DNF 381 Spencer White 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 90 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 58 Bend 6
2 87 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham 6
3 88 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Hillsboro 6
4 83 Stephen Smith The Hub Cyclery, 10 Barrel Brewing, Kendall Imports of Bend 51 Bend 6
5 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 6
6 16 Daniel Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 6
7 40 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland 6
8 20 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 58 Lake Oswego 6
9 89 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 6
10 21 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 6
11 79 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 6
12 85 Jim Fox bicycleattorney.com 58 Portland 6
13 58 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 50 Beaverton 6
14 43 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 6
15 19 Chris Wold Grouptrail Cycling 53 Portland 6
16 84 Ed Locke Cyclepath Racing 60 Wilsonville, 6
17 44 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 6
18 42 Paul Mautner Veloforma 58 Portland 6
19 82 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland 5
20 80 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 5
21 86 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 59 Vancouver 5
22 78 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 5
23 37 Danny Pettit 54 Happy Valley 5

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 5
2 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5
3 22 Ed Locke 5
4 2 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 5
5 8 Amory Cheney Deschutes Brewery 65 Bend 5
6 4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 5
7 20 John Degenhardt 4
8 21 Darell Provencher Team Rose City 4

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 7 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Sherwood 5
2 19 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 46 Bend 5
3 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 36 Portland 5
4 5 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 5
5 21 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 5
6 20 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 5

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 602 Lora Melkonian Hood River Velo 57 Trout Lake 5
2 600 Donna Metz Bicycleattorneys 52 Renton 5 number too high
3 610 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Notes
1 16 Erik Tonkin Team S+M 42 Portland 8
2 31 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 8
3 34 James Ceccorulli Team S+M 8
4 30 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 14 Bend 8 Number too high
5 75 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 8
6 33 Jonathan Myers Team S+M 49 Portland 8
7 35 Leland Gilmore Giro River City Bicycles/The Athletic 33 Portland 8
8 4 Matthew Paez CX Pistols p/b Gigantic Brewing 25 Bend 8
9 29 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland 8

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 73 Justin Guidroz Audi 36 Bend 6
2 71 albert rodriguez The Hub Cyclery 32 Bend 6
3 75 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 6
4 72 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 6
5 45 Brian Little BeerMongers Cycle Club 42 Portland 6
6 7 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 31 vancouver 6
7 74 kristopher Froehlich Mountain View Cycles Racing Team 32 Stevenson 5

Men 4

Num Name Team Age City Laps
1 2 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 6
2 1 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 6
3 34 Luke Bergerson Capitol Velo 43 Aumsville 6
4 43 Brian Dessinger 48 Milwaukie 6

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 58 Ryan Butler Team Velo Cult 25 Portland 4
2 49 gary schulte 4
3 56 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works 55 Gresham 4
4 50 Rodjie Train Grouptrail Cycling 4
5 48 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland 4
6 53 Mike Ralls Hapi-Go! 39 Sandy 4
7 52 Ryan Sitter 40 Portland 4
8 51 David Rayls 45 Portland 4
9 47 Ryan Luce 3
10 55 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling 27 Hillsboro 3
11 54 Scott Mizee Grouptrail Cycling 3
12 46 Daniel Kubes 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 669 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 6
2 670 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland 6
3 660 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 6
4 620 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 6
5 666 Alex Churchill 6
6 673 Scott Gerwig 48 Portland 6
7 608 Steven Basden Cyclepath Racing 51 Portland 6
8 671 Brian Petrucci Cyclepath Racing 39 Portland 5
9 624 James Peale 47 5
10 615 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 5
11 667 Jon Frommelt bicycleattorney.com 46 Portland 5
12 672 Marayah Deese Ruckus Test Team 31 Portland 5
13 668 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 5
14 675 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 5
15 618 Paul Kanz 47 Portland 5
16 674 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5
DNF 676 Sven Geirnaert 35 Portland 2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 820 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 Portland 4
2 813 Melissa Sher Team S+M 30 portland 4
3 807 Mari Little 4
4 819 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
5 818 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 4
6 821 Erin Smith Team Velo Cult 24 Portland 3

Women 1/2

Num Name Team Age Laps
1 850 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 7
2 866 Marayah Deese Ruckus Test Team 31 7

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 116 Sarah Post-Holmberg 5
2 114 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 5
3 118 Erin Tambs 5
4 117 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37 Portland 5
5 115 Mari Little BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
6 108 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 32 Portland 5
7 112 Cecilia Becerra BikeFlights.com 46 Portland 5
8 113 Cecily Norris Highfive Cycling 36 Portland 4

Women 4

Num Name Team Age City Laps
1 326 Taylor Snider 27 Portland 5
2 321 Michelle Thorstrom Hutch's Bend 5
3 319 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Portland 4
4 324 Kristen Dahlquist 42 Portland 4
5 300 Renee Beard 48 Eugene 4
6 322 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland 4
7 313 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4
8 320 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 44 Portland 4
9 325 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 4
10 302 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 4
11 327 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 4
12 323 Robyn Pfeiffer 4

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 722 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 4
2 724 Shellie Cowling Team Velo Cult 35 Portland 4
3 723 Carol Cohen Team S+M 52 Sandy 4
DNF 721 Jean Dolan 1