Alpenrose CUP Series

Portland, OR
August 07, 2019

Part of the Alpenrose CUP Series

For results questions, please contact Chief Judge: Brian Duhon

Updated August 8, 2019 at 7:04 PM

Category 3 Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 80 74 Portland

Category 3 Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 1:20.81 74 Portland

Category 3 Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 31.69 74 Portland

Category 4/5 Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8177 Chad Klaas 17485 78 18 Hood River
1 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 78 46 Portland
3 5241 Mark westerfield Dialed Cycling Team 17852 72 47 Tigard
4 4071 Jon Ragsdale 3695 68 49 Clackamas

Category 4/5 Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 1:05.68 46 Portland
2 8177 Chad Klaas 17485 1:06.11 18 Hood River
3 5241 Mark westerfield Dialed Cycling Team 17852 1:14.03 47 Tigard
4 4071 Jon Ragsdale 3695 1:16.36 49 Clackamas

Category 4/5 Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8177 Chad Klaas 17485 23.04 18 Hood River
2 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 24.11 46 Portland
3 5241 Mark westerfield Dialed Cycling Team 17852 27.08 47 Tigard
4 4071 Jon Ragsdale 3695 28.66 49 Clackamas

Junior A 8-Lap Scratch

Num Name Team Obra License # Age City
1 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18697 17 Tigard
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 17 Portland
3 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 17 Portland
4 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 14 Beaverton

Junior A Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 116 17 Portland
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18697 114 17 Tigard
3 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 112 17 Portland
4 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 102 14 Beaverton

Junior A Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 23.56 17 Portland
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 24.29 17 Portland
3 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18697 24.61 17 Tigard
4 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 25.37 14 Beaverton

Junior A Unknown Distance

Num Name Team Obra License # Age City
1 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 17 Portland
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18697 17 Tigard
3 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 17 Portland
4 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 14 Beaverton

Junior B 8-Lap Scratch

Num Name Obra License # Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 12 Lake Oswego
2 Luke Talman 20332 11 Portland

Junior B Omnium

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 120 12 Lake Oswego
2 Luke Talman 20332 114 11 Portland

Junior B Standing Lap

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 27.17 12 Lake Oswego
2 Luke Talman 20332 29.70 11 Portland

Junior B Unknown Distance

Num Name Obra License # Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 12 Lake Oswego
2 Luke Talman 20332 11 Portland

Masters 40+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 529 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 16418 80 42 Portland

Masters 40+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 529 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 16418 1:03.87 42 Portland

Masters 40+ Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 529 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 16418 24.31 42 Portland

Masters 50+ Omnium

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 4031 Tyler Thessin 14068 80 54 Portland

Masters 50+ Standing Half Mile

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 4031 Tyler Thessin 14068 1:08.02 54 Portland

Masters 50+ Standing Lap

Num Name Obra License # Time/Points Age City
1 4031 Tyler Thessin 14068 25.80 54 Portland

Masters 60+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 596 John OBrien 1861 80 60 Ridgefield

Masters 60+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 596 John OBrien 1861 1:09.36 60 Ridgefield

Masters 60+ Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 596 John OBrien 1861 27.22 60 Ridgefield

Masters 70+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age
1 5037 Malcolm Johnson 3651 80 71
2 5034 Einar Traa 441 76 76

Masters 70+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age
1 5037 Malcolm Johnson 3651 1:16.22 71
2 5034 Einar Traa 441 1:26.86 76

Masters 70+ Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age
1 5037 Malcolm Johnson 3651 25.60 71
2 5034 Einar Traa 441 31.64 76

Masters Women 40+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7226 Vicky Westerfield Dialed Cycling Team 18929 80 43 Tigard

Masters Women 40+ Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7226 Vicky Westerfield Dialed Cycling Team 18929 1:16.87 43 Tigard

Masters Women 40+ Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7226 Vicky Westerfield Dialed Cycling Team 18929 29.47 43 Tigard

Women Category 4/5 Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7103 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 18924 80 40 Portland

Women Category 4/5 Standing Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7103 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 18924 1:17.08 40 Portland

Women Category 4/5 Standing Lap

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7103 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 18924 28.53 40 Portland