Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

OR
April 26, 2019

Part of the Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

For results questions, please contact George Thomas

Updated May 11, 2019 at 6:08 PM

Masters Men 30+

Name Time
1 Matthew Sheeks 1:12:47
2 Gerry Marvin 1:14:00
3 Matthew Kelly 1:25:18
4 Terry Medler 1:30:55
5 Lance Moen 1:38:18
6 Dustin Kendrick 1:40:03
7 Julio Devora 1:41:40

Masters Men 40+

Name Team Time
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 1:12:24
2 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:18:25
3 Alex Telitisine Houndstooth Racing 1:24:09
4 Shad Roundy 1:57:34

Masters Men 50+

Name Team Time
1 Scott Peterson Baker City Loves Bikes p/b Cyclesoles 1:09:49
2 Eric Schuman Tete de la Course 1:16:00
3 Mark Fuji Ironheads Multisport Racing Team 1:27:11
4 Jeffrey Youde 1:30:06
5 Michael Cipriano 1:44:54

Masters Men 60+

Name Team Time
1 John OBrien Evolution Racing 1:15:03
2 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 1:16:03
3 Thomas Cassidy Monster Media Racing p/b Cyclesoles 1:31:02
4 William Toepper 1:49:09

Masters Women 40+

Name Team Time
1 Brenda Middleton Revenge Cycling Team 1:36:31
2 Karin Wohlert 1:44:22
3 Amy Lewis 1:57:09

Masters Women 50+

Name Team Time
1 Lori Selby Chinook Cycling Club 1:25:28
2 Tanya Appuhn FFN p/b Wattie Ink 1:34:30
3 Kate Riggs Revenge Cycling Team 1:39:17
4 Mo Callahan 1:39:50
5 Juliet Hochman

Men 4/5

Name Team Time
1 Nick Hetro 1:12:37
2 Travis Schlafke Tri Theos 1:14:00
3 Sean HARWIN PR Performance 1:15:27
4 Chad Eder Chinook Cycling Club 1:18:16
5 Jorge Kaufmann TEAM OREGON P/B RODDA 1:21:25
6 Zachary Eskrich Portland Timberfish 1:21:58
7 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 1:23:56
8 Philip Nelson SET Coaching 1:27:44

Men Tandem

Name Team Time
1 Walsh Tandem Houndstooth Racing 1:16:27

Recumbent

Name Team Time
1 William Spaeth Red Pearl Racing 1:25:17
2 Ian Hoffman Over the Top 1:36:16

Women 1-3

Name Team Time
1 Julie Peterson Baker City Loves Bikes p/b Cyclesoles 1:12:31
2 Rachel Lee Therapeutic Associates Pacific Office 1:38:40

Women 4/5

Name Team Time
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 1:21:43
2 Helen Kennedy Co-Motion Factory Racing Team 1:23:56
3 Catherine Eastman 1:45:05