Tuesday Night PIR

Portland, OR. August 23, 2022

Part of the Tuesday Night PIR

Race information not submitted via online promoter's form.

Updated August 22, 2022 at 8:49 PM

Junior

Num Name Team City Points
1 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton 15
2 8019 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton 12
3 8091 Milo Rengert Portland 10
4 8058 Oscar Plechl-Moriki Portland 8
5 8059 Rowan Newell Happy Valley 7
6 8097 Stella Cafiso Team Dr Will Bar Portland 6
7 8025 Isla McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Portland 5
8 8231 Ethan Heywood Gresham 4

Open 1/2/3

Num Name Team City Points
1 800 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling Tualatin 19
2 107 Jeremy Russell Portland 12
3 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team Portland 10
4 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint portland 8
5 838 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling Portland 8
6 76 Kent Ross portland 7
7 983 Ethan Cotton Bend 7
8 868 Harrison Harb Portland 6
9 102 Felipe Nystrom Portland 6
10 123 Emmett Culp Portland 6
11 112 Duncan Oliphant Lake Oswego 5
12 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling Tigard 4
13 73 Colin Gibson Tacoma 4
14 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 2
15 108 Erik Hammerquist Portland 2
16 70a John Leonard Portland 2
17 327 Nick Engerran Vancouver
18 883 Mike Kath Portland
19 305 Richard Ensworth Pacific Office Automation Cycling Vancouver
20 170 Todd Littlehales Portland
21 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar Portland
22 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team Portland
23 886 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling Hillsboro
24 339 Hans Ibold Portland
25 826 Webster Wilson Portland
26 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling Portland
27 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Hillsboro
28 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental Bend
29 608 Mike Girard Evolution Racing Portland
30 901 Jeff Crawford Pacific Office Automation Cycling Portland
31 5380 Scott Rider Portland
32 982 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
33 258 Laura Mullen Dialed Cycling Team Portland
34 805 Philippe Gauthier Portland
35 8203 Peter Collins milwaukie
36 895 Colin Rowan Portland
37 929 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling Wilsonville
38 692 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Happy Valley
39 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton
40 177 Shannon Skerritt Portland
41 893 Patrick Parish Portland
42 891 Kelly Ryan Portland
43 898 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling TUALATIN
44 598 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team Portland
45 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Gladstone
46 362 James Walsh Rainier Beer Cycling Team Portland
47 178 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton
48 5318 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE portland
49 321 Sean Pinzon Portland
50 185 John Walrod Portland
51 848 Matthew Allen Bend
52 117 Cliff Heaberlin Portland
53 856 Ryan Weaver Portland
54 872 Sam Harbison Portland
55 134 Evan Murphy Portland
56 657 Brent Casady Portland
57 694 Cian McCann Portland

Open 3/4

Num Name Team City Points
1 71 Noah Affolder Pacific Office Automation Cycling Portland 21
2 636 David Root Pacific Office Automation Cycling Vancouver 18
3 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team Gresham 12
4 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 10
5 4121 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 8
6 4077 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland 7
7 17 Jurriaan Persyn Portland 6
8 5544 Benjamin Elder Portland 5
9 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar Gresham 4
10 4075 Mark Lokteff Dialed Cycling Team TIGARD 3
11 176 Devin Bailly Team Dr Will Bar Portland 2
12 63 Matthew Dutton Tacoma
13 4047 Gavin McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Portland
14 4152 Josiah Langstaff Portland
15 4098 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint Lake Oswego
16 4086 Michael Heywood Gresham
17 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
18 792 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar Portland
19 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling Portland
20 4245 James Green Trusty Switchblade Portland
21 86
22 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling Portland
23 4243 Jim McGurl Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Wilsonville
24 5377 Tim Reeves Newberg
25 4149 Austin Duerfeldt Portland
26 5074 Kevin Ryan Grouptrail Cycling Portland
27 4146 Eamon Haverty Portland
28 4106 Andrew Zurn The Club Roule Portland
29 4210 Jack Johnson Portland
30 77 Auguste Elder Portland
31 5132 Paul Furst Dialed Cycling Team Vancouver
32 4070 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
33 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling PORTLAND
34 549 Richard Fattic Portland
35 72 Maurcio Posada Portland
36 8201 Ted Collins Team Dr Will Bar Milwaukie
37 503 Mark Adamski Portland
38 4067 David K Smith Portland
39 4352 Steven Ohlhaber Portland
40 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling Portland
41 8109 Luke Talman East Portland Youth Cycling portland
42 368 Brandon Pendergrass Vancouver

Open Category 4/5

Num Name Team City Points
1 5791 Jacob Harrel Harder Cycling Portland 15
2 5766 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Beaverton 12
3 81 Daniel Reeves Portland 10
4 5041 Tyler Dretke The Club Roule Happy Valley 8
5 5505 Brian Halvorsen Scappoose 7
6 5425 Matthew Flodin Portland 6
7 24 Thomas Sly Portland 5
8 4245 James Green Trusty Switchblade Portland 4
9 5801 Darren Jacobson Milwaukie 3
10 5348 Daniel Beel Vancouver 2
11 70 Paul Leksunkin Vancouver
12 4272 Ryan Price The Club Roule Portland
13 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling Portland
14 5 Trevor Luu Portland
15 5736 Ryan Dalling Sherwood
16 74 Ben Bradley Ridgefeild
17 77a Bill Pooley Aloha
18 69 Andrew Laschober Oregon City
19 5597 Joseph Cooney Portland
20 5059 Laryea Quaye The Club Roule Portland
21 5451 Jesse Ortiz Portland
22 5221 Jason Braaten The Club Roule Vancouver
23 8019 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton
24 36 Rockne Roll Portland
25 5302 Tony Wirth
26 5543 Jeremiah Hartley Portland
27 4141 Scott Damon Hutch's Bend Dental Portland
28 1 Christopher Moravac Portland

Women 3

Num Name Team Points
1 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 15
2 7125 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 12
3 209 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 10
4 422 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 8

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 7047 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling Vancouver 15
2 7264 Shantel Mitchell Vancouver 12
3 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland 10
4 7208 Lisa Zich Portland 8
5 7056 Kris Ullman Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Vancouver 7
6 64 Lisa Timmerman Portland 6
7 7121 Nat Schefler Portland 5
8 7172 Sara Standish Portland 4
9 7102 Stephanie Spiak Team 10 Barrel Portland 3
10 7086 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team Portland 2
11 7089 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
12 7120 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team Portland
13 7028 Shannon Herriges Swift Racing PDX Portland
14 7122 Charlotte Copp Portland
15 7091 Maia Hampson Lake Oswego
16 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Oregon City
17 70w Stephanie Soule Portland
18 66w Sarah Stokes Portland
19 7018 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Vancouver
20 8097 Stella Cafiso Team Dr Will Bar Portland