Cascade Gravel Grinder

Bend, OR. May 13, 2022

Part of the Cascade Gravel Grinder

Updated May 15, 2022 at 9:55 PM

Junior Men

Num Name Team Age City Time
1 382 Benicio Thorne 17 Portland, OR 21:48.5

Masters Men

Num Name Team Age City Time
1 136 Stefano Profumo 45 Santa Cruz, CA 18:12.0
2 89 Chris Hanel Dialed Cycling Team 52 Portland, OR 18:24.6
3 165 Kyle Wuepper 50 Bend, OR 19:06.8
4 158 Brian Thoreson 48 West Richland, WA 19:07.5
5 148 Matthew Slater 58 Bend, OR 19:10.1
6 147 Dave Sjogren Hutch's Bend Dental 55 Bend, OR 19:14.6
7 54 Jim Barkow 46 Bend, OR 19:17.1
8 75 Cliff Eslinger Evolution Racing 44 Bend, OR 19:23.0
9 345 Colin Ferguson 45 Bellingham, WA 19:31.6
10 64 Michael Claudio 44 Medford, OR 19:54.3
11 329 Michael Brown 51 Bend, OR 20:04.7
12 143 Dan Rock 49 Bend, OR 20:09.6
13 126 Peadar O'Mochain 48 Sausalito, CA 20:10.5
14 111 Mico Macri 50 Portland, OR 20:16.0
15 160 Stephen Ushy 50 Kelowna, BC 20:25.2
16 125 Stephan Niquet 46 Bend, OR 20:49.7
17 60 Cory Bolen 45 Boise, ID 21:22.6
18 326 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 53 Bend, OR 21:23.1
19 368 Brendan McMahan 45 Seattle, WA 21:23.8
20 142 Scott Rider 54 Portland, OR 21:30.2
21 92 John Hatfield Dialed Cycling Team 54 Portland, OR 21:31.3
22 333 Phil Crawley Hutch's Bend Dental 45 Bend, OR 21:39.6
23 77 Neil Evans 47 Banff, AB 21:42.0
24 361 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 47 Tiagard, OR 21:46.4
25 166 Brad Taylor 51 Ashland, OR 21:52.4
26 104 Derek Koops 52 Bend, OR 22:06.3
27 109 Keith Lund Hutch's Bend Dental 62 Powell Butte, OR 22:07.1
28 121 Peter Morey 53 Battle Ground, WA 22:13.8
29 133 Brian Pfister 50 Wilmette, IL 22:16.9
30 90 Michael Harrison 57 Folsom, CA 22:25.0
31 34 David Otto 50 St. Charles, MO 22:41.6
32 173 Burris Mike 59 Seattle, WA 22:42.9
33 134 Graham Pierce 51 Kelowna, BC 22:46.9
34 152 Jeff Standish 56 Gresham, OR 22:49.9
35 103 Michael Kolb ANTHM Collective 45 Portland, OR 22:52.2
36 70 Nathan Detering 51 Holliston, MA 23:17.8
37 141 Tim Richter 55 Boise, ID 23:26.0
38 335 Brad Curtis 48 Edmonds, WA 23:29.4
39 72 Todd Dry 59 Gig Harbor, WA 23:31.4
40 332 James Coats 58 Bend, OR 23:34.2
41 379 Dan St. Germain 53 Bend, OR 23:36.7
42 360 Duff Linde 57 Washougal, WA 23:41.1
43 337 John Dendiuk 47 Portland, OR 23:41.4
44 139 Rick RAYMOND 62 Olalla, WA 23:50.0
45 154 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 52 Portland, OR 24:04.3
46 128 P. Greg Pacheco Dialed Cycling Team 57 Vancouver, WA 24:13.1
47 58 Joshua Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 24:13.7
48 57 Joseph Beckerley 44 Bend, OR 24:18.2
49 377 Trig Rogers BicycleAttorney.com 56 Portland, OR 24:20.5
50 375 Randy Pratt 68 Corvallis, OR 24:24.9
51 144 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 48 Bend, OR 24:29.8
52 327 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 64 Bend, OR 24:30.6
53 161 Adam Vanarsdall 50 Portland, OR 24:47.8
54 127 Sean O'Shea 54 Boise, ID 24:57.6
55 80 Richard Ford Team 10 Barrel 50 Emmett, ID 25:00.0
56 156 Ed Terrell 71 Boulder, CO 25:11.3
57 363 David MacLeod 57 Victoria, BC 25:15.0
58 78 Lloyd Fassett 55 Bend, OR 25:21.1
59 118 Peter Mills 56 Sandy, UT 25:25.0
60 362 Jason Long 52 Half Moon Bay, CA 25:30.8
61 385 Tobin Wagner 51 Sunriver, OR 25:42.7
62 328 Allen Bowlden Team 10 Barrel 51 Eagle, ID 25:56.2
63 366 Kevin Mckemie 55 Phoenix, AZ 26:11.3
64 348 Greg Gizinski 54 Seattle, WA 26:12.6
65 106 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 55 Newberg, OR 26:12.7
66 355 Timothy Jacobson 51 Portland, OR 26:32.9
67 96 Darren Jacobson 49 Portland, OR 26:36.0
68 56 Scott Beam 50 Lafayette, CO 26:38.8
69 369 Donald Moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 65 Vancouver, WA 26:43.2
70 353 Rick Guevel 58 Auburn, CA 27:51.4
71 145 Steve Ryan 58 Greenwood Village, CO 28:24.0
72 350 Scott Grealish 58 Bend, OR 28:27.8
73 330 Roberto Castro 62 Chelan, WA 28:34.0
74 370 Brian Nakagawa 58 Tahoe Vista, CA 28:35.1
75 162 Stu Watada 57 Boulder, CO 28:39.1
76 65 Daniel Condreay 63 Bellevue, WA 28:47.3
77 67 grant davis 59 Bellevue, WA 30:41.1
78 357 Rob Kassan 62 Westlake Village, CA 31:09.4
79 342 Donald Elger 67 Moscow, ID 36:34.0
80 82 William Franco 65 Stevensville, MD 49:59.4

Masters Women

Num Name Team Age City Time
1 9 Molly Cameron 46 Portland, OR 20:41.9
2 172 Robertson Zivin Julie 53 Seattle, WA 22:05.7
3 301 Barbara Bialokoz 58 Victoria, BC 23:02.5
4 316 Lauri Lewis 61 San Diego, CA 24:40.9
5 11 Lauren Costantini 52 Boulder, CO 24:42.2
6 31 Jennifer TERRY 44 Coeur D‘alene, ID 25:11.1
7 306 Kim Ely 47 Bend, OR 25:14.8
8 314 Helen Moore 45 Bend, OR 25:17.4
9 319 Sonja PIPPIN 49 Reno, NV 25:37.1
10 24 Kalli Phillips 47 Eugene, OR 25:40.2
11 26 Sarah Rizzolo 44 Longmont, CO 25:57.0
12 7 Cristienne Beam 53 Lafayette, CO 26:16.4
13 20 Dawn Manfredonia 46 Lafayette, CO 27:07.4
14 28 Jennifer Schulz 47 Kelowna, BC 27:11.9
15 25 Nancy Porter 53 Boulder, CO 27:16.7
16 300 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland, OR 27:43.9
17 15 Johanne Gaudreau 62 Boulder, CO 27:44.0
18 321 Michelle Smither 61 Lousville, CO 27:57.1
19 390 Jennifer Edwards 48 Prineville, OR 28:57.7
20 33 Irene Franklin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 45 Portland, OR 29:35.4
21 18 Marie Lanka 44 San Jose, CA 29:46.8
22 23 Shannon Payne 45 Coeur D’alene, ID 30:18.6
23 10 Jenifer Christensen 49 Coeur D’alene, ID 30:43.5
24 14 Laura Fischer 46 Liberty Lake, WA 30:50.1
25 21 Susan C Moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 59 Vancouver, WA 31:02.5
26 19 Brinnon MANDEL 45 Coeur Dõalene, ID 31:26.2

Open Men

Num Name Team Age City Time
1 132 Cody Peterson 43 Bend, OR 16:56.8
2 164 Lewis Whiley 24 Portland, OR 17:00.5
3 53 Jonathan Baker 48 Nevada City, CA 17:02.7
4 129 PAYSON PARTRIDGE 26 Bellingham, WA 17:06.7
5 123 Stephen Mull 39 Seattle, WA 17:12.6
6 52 Christopher Bagg 43 Portland, OR 17:36.7
7 159 Ryder Uetrecht 20 Bend, OR 17:42.7
8 153 Cory Sullivan 33 Bend, OR 17:46.1
9 50 Carl Decker 47 Bend, OR 17:50.9
10 59 Walker Bohannan 30 Seattle, WA 18:08.2
11 71 Jason Donald 42 Bend, OR 18:24.4
12 114 Brelon May 31 Lakewood, CO 18:46.9
13 135 Jonathan Popescu 27 Seattle, WA 19:04.3
14 155 Ryan Taylor 32 Central Point, OR 19:05.3
15 91 Will Harrison 32 Seattle, WA 19:11.9
16 93 Scout Hollister 25 Issaquah, WA 19:23.4
17 66 Austen Davis 31 Eugene, OR 19:30.2
18 102 Cassidy Keeland 38 Bend, OR 20:11.6
19 376 Owen Rogers 19 Portland, OR 20:46.9
20 107 Michael Leonard 33 Reno, NV 20:55.5
21 69 Nick Dennis 21 Sacramento, CA 21:02.6
22 63 John Butler 28 Athens, GA 21:09.2
23 137 Justin Rackley 38 Portland, OR 21:17.6
24 334 Reid Curry 35 Bend, OR 21:28.2
25 157 Andrew Theron 35 San Francisco, CA 21:43.2
26 100 Jeremy Kalmus 34 Issaquah, WA 21:45.5
27 441 Eugene Brolly 42 Sausalito, CA 21:49.7
28 68 Kirby Davis The Club Roule 38 Portland, OR 21:56.4
29 81 Dustin Fortado 33 Central Point, OR 22:07.4
30 151 Michael Stadnisky 39 Bend, OR 22:10.7
31 373 Patrick Parish 37 Portland, OR 22:16.3
32 55 Andrew Bartlett 38 Tigard, OR 22:21.7
33 175 Mark Goodman 41 Bend, OR 22:36.9
34 62 Jesse Brewer 36 Portland, OR 22:45.3
35 74 Jonathan Enns Boneyard Cycling 34 Bend, OR 22:49.2
36 331 Allen Clements 30 Portland, OR 23:03.2
37 169 Travis Schlafke 39 Bend, OR 23:21.7
38 371 Trevor Niblock 43 Cork City, Ireland 23:21.8
39 384 Ross Vimr 36 Portland, OR 23:24.7
40 51 Ray Arreguin Jr. The Club Roule 37 Portland, OR 24:03.0
41 341 Ryan Edwards 40 Bend, OR 24:05.1
42 84 Neil Friedrich Team Finger 39 Hood River, OR 24:05.2
43 124 Richard Navarro 33 Portland, OR 24:15.2
44 343 Joe Ergle The Club Roule 34 Portland, OR 24:18.9
45 79 Adam Fast 41 Albany, OR 24:41.3
46 351 Sean Grealish 23 Bend, OR 25:09.1
47 138 jordan rayboy 42 Hollywood, FL 25:57.6
48 367 Joel McLarry 41 Portland, OR 26:05.2
49 110 Sam Lyons 25 Pasadena, CA 26:09.4
50 97 Zach Johnston 35 Lexington, SC 27:01.2
51 359 Ed Lilly 30 North Bend, WA 28:06.3
52 88 Jared Hall 41 Central Point, OR 28:30.4
53 383 Greyson Turner Sunnyside Sports 20 Terrebonne, OR 28:53.1
54 94 Austin Hubbuch 36 North Bend, WA 29:03.3

Open Women

Num Name Team Age City Time
1 3 Serena Bishop Gordon 43 Bend, OR 19:39.3
2 4 Brenna Wrye-Simpson 35 Portland, OR 21:21.7
3 5 Sarah Burke 27 Bend, OR 21:29.7
4 174 Levering Ryan 44 Bend, OR 22:27.0
5 320 Laura Rosema 39 Winthrop, WA 23:37.7
6 12 Anne-Julie Dudemaine 41 Banff, AB 24:05.7
7 310 Nicole Hendricks 41 Boise, ID 25:43.6
8 309 Sara Halterman 40 Bend, OR 25:53.8
9 308 Meghan Gilroy 39 Medford, OR 26:22.6
10 16 Kira Harman 31 San Francisco, CA 26:38.1
11 323 Elizabeth Walker 28 Portland, OR 26:49.9
12 13 Caislin Firth 31 Seattle, WA 27:54.8
13 29 Anna Smith 42 Coeur D’alene, ID 29:52.6
14 313 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 Portland, OR 30:43.4
15 303 Susan Dixon Team 10 Barrel 35 Portland, OR 30:51.2
16 311 Nicole Johnson Team 10 Barrel 31 Portland, OR 31:37.0