Portland Criterium

Portland, OR. August 20, 2022

Updated August 20, 2022 at 5:36 PM

Masters 35+ Open Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5072 Andy Kraft The Club Roule 39 PORTLAND
2 4047 Gavin McGregor Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 47 Portland
3 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 46 Kelso
4 4245 James Green Trusty Switchblade 51 Portland
5 5588 Jason Whittington Team 10 Barrel 38 Portland
6 5296 Jakob Juntunen 42 Portland
7 4098 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint 52 Lake Oswego
8 81 Daniel Reeves 47 Portland
9 4070 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Portland
10 70 Nathan Bohannon 39 Portland
11 4137 William Zendner 41 Portland
12 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 41 Portland
13 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 57 Portland
14 4243 Jim McGurl Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 36 Wilsonville
15 4272 Ryan Price The Club Roule 39 Portland
16 5081 Dennis A Marquez 40
17 26 Trevor Luu 28 Portland
18 5405 Petr Nestratov 36 Portland
19 5236 Jeremy Zane 53 Portland
20 5543 Jeremiah Hartley 39 Portland
DNF 4073 Paul Wroblewski The Club Roule 41 Portland
DNF 5434 Morten Bulow 50 Portland

Masters 40+ Open Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 848 Matthew Allen 41 Bend
2 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland
3 25 Andrew Martin 46 Seattle
4 34 Chad Brothers 47 Bothell
5 873 Andrew Suchocki 43 Portland
6 611 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 47 Forest Grove
7 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling 48 Portland
8 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 42 PORTLAND
9 45 shannon O wery 54 Seattle
10 28 Steven Robinson 49 Bellevue
11 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham
DNF 353 Brian Lynch Team Dr Will Bar 46 Portland

Masters 40+ Women Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 256 Hilary Luther 46 Portland
2 216 Brenna Wolford Sunnyside Sports 52 Bend

Masters 50+ Open Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 51 Tigard
2 23 Steve Sonheim 57 Burien
3 339 Hans Ibold 52 Portland
4 826 Webster Wilson 50 Portland
5 606 Michael Brown 51 Bend
6 5318 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE 59 portland
7 42 Kirk Canfield 52 Snohomish
8 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 54 Bend
9 21 Cameron Tongier 52 Boise
10 192 Christopher Phipps 53 Portland
11 902 Michael Catterall 52 Bend
12 508 Greg Stokes 52 Portland
13 358 Scott Mares 55 Portland
14 635 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 53 Corvallis
15 46 Drake Jordan 54 Laurel
DNF 48 Sean Phillips 57 Bellevue
DNF 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 54 Portland
DNF 374 Russ Sovde 54 Bellevue
DNF 857 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 54 Portland

Masters Women 40+ Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 7208 Lisa Zich 52 Portland
2 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland
3 7102 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 50 Portland
4 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54 Oregon City

Open Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 54 Kent Ross 26 portland
2 64 Galen Erickson 39 Seattle
3 101 Keelan Ontiveros 22 Portland
4 60 Ian Williams 20 Helena
5 103 Kaler Marshall 36 Walla Walla
6 801 Max Ritzow 21 Eugene
7 140 Lewis Whiley 24 Portland
8 108 Erik Hammerquist 24 Portland
9 983 Ethan Cotton 26 Bend
10 63 Forest Tarbath 29 Seattle
11 65 Greg Talpey 30 Seattle
12 43 Johnathan Hsu 25 Seattle
13 102 Felipe Nystrom 39 Portland
14 142 Zachary Kovalcik 39 Portland
15 57 Ansel Smolund 25 Seattle
16 61 Christopher Beall 30 Burlingame
17 134 Evan Murphy 34 Portland
18 992 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 50 Bend
19 117 Cliff Heaberlin 42 Portland
20 828 Simon Wu 34 Portland
21 354 Charlie Leveroni Mettle Cycling 28 Portland
22 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland
23 23 Steve Sonheim 57 Burien
24 56 Andrew Austin 34 University Place
25 817 Martin Acosta 34 Hillsboro
26 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 20 Portland
27 669 Kieron Crossley 22 Vancouver
28 123 Emmett Culp 29 Portland
29 59 Xiaohan Zhang 33 Seattle
30 800 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
31 778 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland
32 68 Robert Cummings Dialed Cycling Team 28 Potsdam
33 805 Philippe Gauthier 40 Portland
34 66 Christopher Bagg 43 Portland
35 898 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 26 TUALATIN
36 883 Mike Kath 44 Portland
37 28 Steven Robinson 49 Bellevue
38 869 Grant Headley Mettle Cycling 36 Portland
39 118 Will Cucco 17 University Place
40 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland
41 878 Von Winkelmann 24 Portland
42 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland
43 8203 Peter Collins Team Dr Will Bar 18 milwaukie
44 42 Kirk Canfield 52 Snohomish
45 53 Noah Arling 28 Bellevue
46 893 Patrick Parish 37 Portland
47 305 Richard Ensworth Pacific Office Automation Cycling 55 Vancouver
48 343 Connor Shimamoto 28 Portland
49 692 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43 Happy Valley
50 50 aaron garcia 25 San jose
51 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton
52 347 Chris Lind 34 Portland
53 138 Tim Reinhart 40 Portland
DNF 105 Jacob Rathe 31 Portland
DNF 62 Zackery Weimer 27 Davis
DNF 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 29 portland
DNF 52 Scout Hollister 25 Issaquah
DNF 58 Branden Russell 30

Open Category 3/4

Num Name Team Age City
1 52 Scout Hollister 25 Issaquah
2 669 Kieron Crossley 22 Vancouver
3 53 Noah Arling 28 Bellevue
4 110 Jade Rohde 16 Ashland
5 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 20 Portland
6 4238 Jacob Smith 19 Portland
7 632 Summer Newlands 24 Portland
8 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 46 Hillsboro
9 321 Sean Pinzon 29 Portland
10 562 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 24 KELSO
11 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 17 West Linn
12 778 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland
13 4149 Austin Duerfeldt 27 Portland
14 8008 Ian Brown 17 Bend
15 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43 Gladstone
16 704 Matt Jamison Grouptrail Cycling 41 Portland
17 371 Jeremy Cucco 46 University Place
18 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling 32 Portland
19 41 Benicio Thorne 17 Portland
20 4210 Jack Johnson 20 Portland
21 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland
22 343 Connor Shimamoto 28 Portland
23 379 Jason Evans 45 West Linn
24 327 Nick Engerran 32 Vancouver
25 51 David Gambel 35 Seattle
26 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton
27 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 57 Portland
28 51 David Gambel 35 Seattle
29 8135 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 18 Bend
30 347 Chris Lind 34 Portland
31 554 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 51 Vancouver
32 37 Elias Harkins 26 Seattle
33 4077 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38 Portland
34 792 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar 46 Portland
35 4215 David Reitan 31 Corvallis
36 5144 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland
37 44 Sky Wilson Metropolis Cycle Repair 46 Portland
38 783 Austin Pellerbruch 27 Renton
39 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule 24 Clackamas
40 368 Brandon Pendergrass 29 Vancouver
41 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham
42 4070 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Portland
43 47 Robert Schleiger 63 Portland
44 55 Edward Rosenberg 50
DNF 4152 Josiah Langstaff 26 Portland
DNF 8130 Zane Strait 16 Bend

Open Category 4/5

Num Name Team Age City
1 39 Aidan Richards
2 4152 Josiah Langstaff 26 Portland
3 33 Finn West 26 Seattle
4 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland
5 35 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 15 Bend
6 4153 Nathan Kistler 29 Beaverton
7 4106 Andrew Zurn The Club Roule 31 Portland
8 5766 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Beaverton
9 36 Ross Puritty 26 Tacoma
10 5425 Matthew Flodin 29 Portland
11 37 Elias Harkins 26 Seattle
12 5791 Jacob Harrel Harder Cycling 31 Portland
13 4204 Colin Howard 43 Portland
14 5338 Carlos Acosta 25 Beaverton
15 5059 Laryea Quaye The Club Roule 31 Portland
16 8055 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 14 Bend
17 5299 Jeremy Gomez 27 Portland
18 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule 24 Clackamas
19 5507 Laurent de Meyrignac 35 Portland
20 27 Travis Roy 23 Portland
21 5451 Jesse Ortiz 34 Portland
22 5221 Jason Braaten The Club Roule 45 Vancouver
23 38 Matt Winter 29 Portland
DNF 40 Graz Christensen 49
DNF 5270 Jose Mendoza 34 Portland
DNF 5360 Cesar Villegas Team 10 Barrel 31 Portland

Women Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 207 Brenna Wrye-Simpson 35 PORTLAND
2 204 Jenna Lingwood 41 Portland
3 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 26 Portland
4 205 Heidi Wood 37 Hood River
5 22 Claire Law 34 SEATTLE
6 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33 Portland
7 49 Ashley Beimert 35 Provo
8 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Portland

Women Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 7078 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 30 Eugene
2 422 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland
3 49 Ashley Beimert 35 Provo
4 7047 Aly Nielson 29 Vancouver
5 7121 Nat Schefler 32 Portland
6 7264 Shantel Mitchell 32 Vancouver
7 30 Caislin Firth 31 seattle
8 32 Katlyn Giombolini 34 Portland
9 7029 Lisa Timmerman The Club Roule 39 Portland
10 20 Caroline Thompson 27 Seattle
11 29 Keaghlan Robinson 14 Bellevue
12 7086 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 34 Portland
13 24 Kris Ullman Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 37 Vancouver
14 7122 Charlotte Copp 26 Portland
15 7089 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland
16 31 Brandy Allen 33 Seattle
17 7223 Caitlin Pellerbruch 26 Renton
18 8142 Madeline Stover 17 Portland
19 7028 Shannon Herriges Swift Racing PDX 35 Portland
20 8136 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11 Gresham
21 7018 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Vancouver