Spring Thaw DH

Ashland, OR
May 17, 2009

If you have questions or corrections, please email Amy Warner.

Updated May 19, 2009 at 3:55 AM

C AT 2 Junior Men 15-18

Num Name Team Time
1 Austin Hoeft Pirate DH 04:37.30
2 Scott Punt 04:45.68
3 Cody Holmquist 04:58.84
4 Nick Price 05:03.52
5 1263 Adam Artner 05:05.62
6 Austin Dykstra 05:10.87
7 Andrew Blocher Team Vuelta 05:19.30
8 Jed Gretz 05:25.84
9 Jared Evans 05:26.68
10 Brian O'Leary Ghetto Syndicate 05:27.46
11 Jordan Rossow 05:40.52
12 Greg ReaJr. Northstar/Giant 06:17.24
DNS Rob Gaede
DNS Ian Taylor

Category 1 Junior Men U18

Num Name Team Time
1 Christian Wright Commencal/Fox Shox/Ex Drinks 04:31.58
2 1382 Caleb Doane Spin Cycles 04:44.68
3 Zac Mulder 04:56.08
4 4091 Jack Hill Lifecycle/Downhill Coalition 04:59.68
5 Kenneth Hyland Team Falcon 05:03.04
6 Cameron Budd 05:36.18
DNF Kyle Warner Thunderbringers Association of the World

Category 1 Men 19-24

Name Team Time
1 Ben Cruz 04:22.37
2 Kevin Barrett WTB 04:42.14
3 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 04:42.96
4 Joshua Kahn 04:43.78
5 Lucas Padilla Team Falcon 04:46.08
6 Lyle Owens 04:46.93
7 Nick Rossow Pirate DH 04:47.81
8 Nicholas Loomis 04:49.05
9 William Long Fundamental 04:51.52
10 Soren Young 04:52.37
11 Jamin Anderson 04:55.46
12 Shelby Pigott 04:55.71
13 Trevor Pratt Team Flannel 09:46.90

Category 1 Men 25-29

Num Name Team Time
1 Alex Hansen Project 529 04:27.46
2 Casey Smith Downhill Coalition/Life Cycle 04:40.11
3 Drew Rohde 04:40.58
4 Joe Mendonca Thunderbringers Association of the World 04:41.46
5 Colin McCarthy Lifecycle/Downhill Coalition/Bob's Donut 04:41.71
6 Casey Quinn 04:41.90
7 Daniel Walker Fundamental 04:44.24
8 124 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 04:47.40
9 1279 Jared Roediger Derot/Ride-This/Atomlab/Azonic/ODI/Evomo 04:57.27
10 Hollis Brake Downward Progression 05:03.62
11 4241 chris spicer Downhill Coalition/Life Cycle 05:04.37
12 Kyle Clark 05:07.46
DNF Chad Borean Thunderbringers Association of the World

Category 1 Men 30-39

Num Name Team Time
1 James Brown Auburn Bike Works 04:37.30
2 2101 Patrick Jackson WebCyclery.com 04:37.55
3 John Ford Bear Creek Bicycle 04:39.37
4 573 brant ness Nastro 04:39.93
5 Ryan Jacobs Santiam Bicycle 04:46.74
6 Aaron Haugland Auburn Bike Works 04:46.81
7 Damien (KOA)Oliver Marty's Cycle & Moore 04:47.08
8 Chris Schierholtz 04:48.02
9 Donald Morehouse GT Dirt Coalition 04:48.78
10 Scott Slattery Thunderbringers Association of the World 04:49.24
11 Matthew Snyder 04:50.21
12 Sean McGuire 04:51.49
13 Billy Damon 04:53.93
14 Ryan Carr 04:56.21
15 Ryan Crotty 04:56.68
16 Shane Swanson Village Cycle 04:57.08
17 Max Miller 04:57.81
18 Paul Wilson piratedh.com 04:59.34
19 Jared Longden Legion of Dirt 04:59.58
20 Clifford Josey Ghetto Fabulous 05:06.90
21 Zane Longden Legion of Dirt 05:10.18
DNF Daniel Martin
DNS Jeff Jones Jones Bikes
DNS Seth Taylor

Category 1 Men 40+

Num Name Team Time
1 William Roussel Ashland Mountain Adventures 04:32.52
2 Todd Hoeft Extenze 04:37.99
3 Patrick Tidd Point 1 Racing 04:41.24
4 Tommy Cleveland 04:41.65
5 4123 Anthony Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 04:49.99
6 569 Michael Keep 04:54.24
7 Kirk Linder 04:56.37
8 Steve Pinedo 05:00.34
9 Richard Bontrager 05:03.18
10 Mike Rinnan Legion of Dirt 05:55.55
DNS Dan Bonvicin BC Enterprise
DNS Todd Hess

Category 1 Women

Name Team Time
1 Cierra Smith Santa Cruz Allride Academy 05:25.71
2 Sandra Ross Crossfit Redding 05:28.68

Category 2 Junior Men U14

Name Time
1 Daniel Hacking 05:08.14
2 Cal Knights 05:24.27
3 Eli Mulder 05:26.08

Category 2 Men 19-24

Name Team Time
1 Corey Smith 04:46.71
2 Matt Difoni 04:50.02
3 Kevin Altenburger Fanatic Freeriders 04:50.14
4 William Garwood Downward Progression 04:53.02
5 Nick Barnes 04:54.30
6 John Breazeal 04:55.52
7 Jon Ulrey 04:59.90
8 Kevin Hull 05:01.30
9 Michael Eastman 05:05.74
10 Taylor Russell Shasta Base Camp 05:07.08
11 Brian Perry 05:15.90
12 Cody Taylor 05:21.05
13 Brent Matteson OSU Cycling Club 05:31.90
14 Chris Hewitt 05:31.93
15 Evan Bell Derot Racing 05:33.14
16 Johnathon Thomas 05:33.30
DNS Jeff Rubin Siskiyou Cyclery/Team LOD

Category 2 Men 30-39

Num Name Team Time
1 Bill Lookabaugh 04:52.68
2 1731 charlie shivel 04:58.93
3 Chad Wright 04:59.74
4 James Weinheimer 05:06.49
5 1174 Roger Wimberly Pistis 05:07.52
6 Jason Borne Banshee/Midtown Direct 05:17.27
7 Andrew Lange 05:27.99
8 Chad Burke 05:29.00
9 Todd Rogers Mt.Cycle/G Force Racing 05:36.58
DNS Shannon Plaster
DNS Tony Cale

Category 2 Men 40+

Num Name Team
1
DNF 805 Brian Woodring Oregon Missiles
DNS Matt Dunstan Scotts Valley Sports
DNS Scott Hall
DNS 4032 Eric Anderson

Category 2 Women 30+

Num Name Team Time
1 1085 Elaine Bothe Sorella Forte 07:57.96
2 989 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 09:44.11

Category 2 Women U29

Name Team Time
1 Jen Schenk Downward Progression 06:03.58
2 Amber Broch Northstar at Tahoe/Giant 06:10.21

Category 3 Junior Men 15-18

Num Name Team Time
1 Jaron Sacher 05:08.71
2 Arbor Johnson 05:09.90
3 Fred Broadbent 05:10.65
4 Malcolm Mattson 05:14.43
5 Alex Cairns 05:30.84
6 Benjamin Sampson Haro 05:40.02
7 Jacob Taylor 05:47.87
8 1306 Brian Fawcett Pistis 06:01.21
9 Remington Croft Fineline Racing 06:05.78
10 Jeremy Axelrod 06:15.49
11 Stephan Rhall Azonic/SWD 06:23.18
12 4127 Taylor Harris Six Six One/Chain Reaction 06:39.99

Category 3 Junior Men U14

Name Team Time
1 Jason Trisler Ghetto Syndicate 05:31.90
2 Weston Stroud 05:43.87
3 Trent Sohr 05:57.87
4 Jared Rydell 06:24.49
5 Cody Edgar 06:59.40
DNF Spencer Ewing

Category 3 Men 19-29

Name Time
1 J.T. Sohr 05:18.58
2 Jon Ellis 05:23.93
3 Dan Gilbert 05:50.78
4 Will Porter 06:05.37

Category 3 Men 30+

Num Name Team Time
1 4231 Fred Reyes Pistis 05:27.68
2 606 Cory Fawcett Pistis 06:47.65
3 4016 Lee Bauck 06:52.21
4 BOBBY MCMULLEN WTB/Santa Cruz/Fox Shox 06:55.84
5 Ryan Goodpasture Goodpasture 07:13.49
6 Joe Goodpasture Goodpasture 07:20.84
7 6336 Stephen Rogers Mt.Cycle/G Force Racing 09:28.74

Category 3 Women

Name Team Time
1 Barbara Jones 07:55.65
2 Ruby Tidd Point 1 Racing 08:11.71
3 Claire Wright ExDrinks 09:40.84

Hardtail (Open)

Num Name Team Time
1 211532 Matt Wittler Lost Coast Brewery 04:41.62
2 Alex Alderson 06:11.05
3 Shane Toner 06:13.27
4 Tom Slovak Stumptown 29:39.81

Pro Men (Open)

Num Name Team Time
1 Mark Weir WTB/Santa Cruz/FOX 04:09.46
2 Nathan Riddle Fluidride/Evil 04:10.81
3 Scott Fellers 04:19.30
4 1275 Jared Hobbs Fluidride/Evil/Arrow/Function 04:19.62
5 Bryan Culp WTB/Marin 04:20.08
6 Matthew Slaven 04:20.27
7 Jon Wilson Northstar/Giant 04:20.37
8 Jason Moeschler WTB 04:23.37
9 Casey Coffman Northstar/Giant/WTB 04:23.52
10 Josh Cleveland Triforce/WSC 04:23.78
11 Kenny Burt WTB/Jamis 04:24.71
12 Josh Brown Arrow Racing/Atomlab 04:25.62
13 Ryan Cornilsen Factory Cannendal 04:29.49
14 Jordan Lopez WTB/Santa Cruz/Fox Shox, Point1, GAMUT 04:30.74
15 Brian Happ 04:33.71
16 Jake Wixon-Genack Triforce 04:34.18
17 Kevin Albert Thunderbringers Association of the World 04:34.55
18 Benjamin Kubas POC Racing 04:34.62
19 Will Fain Ashland 04:45.55
20 Jesse Chuse Veloce Racing 04:46.87
21 Robert Rhall O'Neal/SWD RIP Steve Delay 04:48.62
22 Steve Joerge Veloce Racing 04:50.11
23 Scott Leland Northstar at Tahoe/Giant 04:52.68
24 Michael Town Santa Cruz Allride 04:53.37
25 Chris Quintero Veloce Racing 05:00.34
DNF Cory Sullivan Triforce
DNS 945 Mike Albright Redline Bicycles

Pro Women (Open)

Name Team Time
1 Leana Gerrard Mona-Vie/Cannondale 05:00.43
2 Mariska Chuse Veloce Racing 05:13.93