Mt Ashland Hillclimb/OBRA Hillclimb Championship: OBRA Hillclimb Championship - Road TT

Ashland, OR
September 24, 2006

Part of the Mt Ashland Hillclimb/OBRA Hillclimb Championship

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 4/5 Men

Num Name Team Age City Time
1 2527 Kevin White Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 28 Mt Shasta 1:36:36.0
2 2540 Scotty Carlile Sunnyside Sports 27 Bend 1:40:44.0
3 1158 Stephen Staha Cycle Sport 27 Ashland 1:44:20.0
4 1869 Dave Reitz 37 Medford 1:44:44.0
5 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 1:46:59.0
6 2362 Joel Thompson Bridgetown Velo 43 Sherwood 1:48:56.0
7 1073 Steve Miller Cycle Sport Medford 1:50:57.0
8 2534 Alex Criss Cycle Sport 29 Ashland 1:51:37.0
9 1541 Robert Marten Cycle Sport Ashland 1:52:18.0
10 58 Chad Morris Bicycle Jones 33 Klamath Falls 1:52:19.0
11 56 Berkeley White Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 43 Cloverdale 1:54:45.0
12 38 Jason Borum Cycle Sport 29 Portland 2:03:40.0
13 2118 Chris Bellusci 2:07:08.0
14 40 Jim Jackson Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 44 Santa Rosa 2:07:34.0
15 1522 Richard Templeton 27 Talent 2:07:41.0
16 29 Christopher Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 35 Yreka 2:08:21.0
17 1008 Guy Polson Collin's Cycle Shop 41 Eugene 2:08:23.0
18 1974 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 40 Portland 2:10:59.0
19 1510 Edgar Vasquez Marty's Cycle & Moore 2:11:13.0
20 2058 Ryan Morgan BikeKraft 30 Cave Junction 2:15:20.0
21 63 David Bong Bend 2:17:02.0
22 60 Jason Anderson 36 Medford 2:19:06.0
23 37 Philippe Flory Santa Rosa Cycles 41 Santa Rosa 2:20:14.0
24 34 Ken Silverman 55 Ashland 2:21:40.0
25 2104 Bart Qualls Marty's Cycle & Moore 37 Medford 2:22:13.0
26 1125 Bryan Foster Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Yreka 2:33:22.0
27 62 Darell Jarvis Club Rupus 38 Ashland 2:33:49.0
28 64 Jon Dahlin 33 Eagle Point 2:33:49.1
29 1513 Ken Monaco Marty's Cycle & Moore 32 Medford 2:44:15.0
DNF 2077 Gene Hill Medford 0:00:00.0

Junior

Num Name Team Age City Time Notes
1 924 Stephen Gann Land Shark 12 Medford 3:00:41 Junior

Masters Men

Num Name Team Age City Time Notes
1 1666 Kerry Farrell Wheelsport 46 Auburn 1:34:00 M 40-49
2 2537 Charles Pockell-Wilson morgan Stanley 1:37:46 M 40-49
3 422 Scott Seaton Hutch's-Eugene 47 Bend 1:38:35 M 40-49
4 843 Erik Huston Hutch's-Eugene 41 Bend 1:40:13 M 40-49
5 425 Craig Anderson Cycle Sport 41 Ashland 1:40:22 M 40-49
6 316 Todd Rosier United Finance 41 Hillsboro 1:44:25 M 40-49
7 1024 Scott Toll Cycle Sport 1:44:34 M 40-49
8 2445 Michael Hlynsky Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 38 Fort Jones 1:49:54 M 30-39
9 1515 John Slawta Land Shark 45 Medford 1:50:17 M 40-49
10 2323 Jack Sullivan 1:50:43 M 40-49
11 30 Michael Behrin Nevada City 1:52:22 M 40-49
12 27 Mike Read 48 Weed 1:56:15 M 40-49
13 553 Richard Fox Land Shark Medford 1:57:42 M 40-49
14 2087 Marc DiTommaso Marty's Cycle & Moore 1:58:36 M 40-49
15 35 Fred Cuthbert Wolfhound Cycles 33 Medford 2:04:26 M 30-39
16 2197 Keith Larson Wheelworks 2:17:07 M 40-49
17 65 Tim Hutchinson 46 Mt Shasta 2:17:22 M 40-49
18 442 Scott Davidson Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 44 Etna 2:21:49 M 40-49
19 124 Glen Gann Land Shark 42 Medford 3:00:42 M 40-49
DNF 1213 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 43 Ashland 0:00:00 M 40-49

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Time Notes
1 1946 Ray Anderson 1:58:03.0 M 50-59
2 1309 Vincent Sikorski 55 Bend 1:59:32.0 M 50-59
3 133 Ron Magnus Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:03:45.0 M 50-59
4 35 Scott Wakefield 52 Seattle 2:04:26.0 M 50-59
5 541 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 61 Milwaukie 2:08:01.0 M 60+
6 2169 Roger Nelson Gateway/Speedzone 2:12:49.0 M 50-59
7 1118 Ray Thomas 2:16:44.0 M 50-59
8 2107 Douglas Sears 61 Eugene 2:17:04.0 M 60+
9 57 John Colwel Siskiyou Velo 2:17:48.0 M 50-59
10 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 57 Eugene 2:21:49.1 M 50-59
11 31 Michael Gendler Jet City Velo 54 Seattle 2:26:13.0 M 50-59
DNF 59 Bill Dorris Land Shark 58 Central Point 0:00:00.0 M 50-59
DNF 22 Dan McHale 54 Seattle 0:00:00.0 M 50-59
DNF 2011 Clark Henry 71 Portland 0:00:00.0 M 60+

Masters Women

Num Name Team Age City Time Notes
1 39 Jenny Slawta Land Shark 42 Medford 1:44:51 W 40-49
2 1508 Dea Collins Cycle Sport 43 Ashland 2:13:17 W 40-49
3 26 Beth Lori Ashland 2:18:49 W 40-49
4 622 Patricia Harlow Marty's Cycle & Moore 54 Medford 2:35:07 W 50-59
5 2249 Lauri Bellarus 43 Medford 3:35:18 W-Beg 40+

Senior Men

Num Name Team Age City Time Notes
1 824 Alex Newport-Berra Hagens-Berman LLP Cycling 25 Corvallis 1:30:16 Cat 1-2
2 110 Reny Townsend Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 28 Medford 1:34:00 Cat 1-2
3 2059 Seth Patla United Finance 1:35:12 Cat 3
4 353 Matthew Wolpert 30 Portland 1:35:37 Cat 3
5 28 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 30 Talent 1:39:48 Cat 1-2
6 33 Jesus Ilundain Ochsher 39 McMinnville 1:44:31 Cat 1-2
7 421 Spencer Gray Cycle Analysis 27 Central Point 1:57:43 Cat 3

Senior Women

Num Name Team Age City Time Notes
1 208 Kristi Green Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 36 Yreka 1:56:32 Cat 3 W
2 1872 Jerika Hutchinson 16 Mt Shasta 2:02:48 Cat 3 W
3 61 Lillian Schiavo Klamath Falls 2:16:49 Cat 4 W
4 447 Lisa Bach 40 Ashland 2:18:33 Cat 4 W
5 608 Amy Warner Cycle Sport 36 Medford 2:19:10 Cat 4 W