Cascade Cycling Classic: Awbrey Butte Circuit Race

Bend, OR
July 25, 2010

Part of the Cascade Cycling Classic

Updated July 25, 2010 at 10:02 PM

Pro/1 Men

Num Name Team Ctry Down Time
1 32 Alex Dowsett TREK-Livestrong USA 00:00 3:08:53
2 55 Frank Pipp Bissell Pro Cycling Team USA 00:02 3:08:55
3 52 Andy Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling Team USA 00:02 3:08:55
4 61 Alejandro Borrajo Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 00:02 3:08:55
5 26 Jesse ANTHONY Kelly Benefit Strategies USA 00:02 3:08:55
6 103 Alex HOWES Holowesko Partners USA 00:02 3:08:55
7 7 Rory Sutherland United Health Care USA 00:02 3:08:55
8 11 Ben Day Fly V Australia USA 00:02 3:08:55
9 15 David Tanner Fly V Australia AUS 00:02 3:08:55
10 159 Cesar GRAJALES Cole Sport p/b High West USA 00:02 3:08:55
11 22 Dan Bowman Kelly Benefit Strategies USA 00:02 3:08:55
12 115 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 00:02 3:08:55
13 183 Carter Jones Rideclean USA 00:02 3:08:55
14 30 Benjamin T. King TREK-Livestrong USA 00:02 3:08:55
15 34 Julian Kyer TREK-Livestrong USA 00:02 3:08:55
16 9 Jonathan Mccarty Matrix/Richardson Bike Mart USA 00:02 3:08:55
17 53 Benjamin Jacques-Maynes Bissell Pro Cycling Team USA 00:02 3:08:55
18 176 Eder Frayre Herbalife LaGrange MEX 00:02 3:08:55
19 56 Jeremy Vennell Bissell Pro Cycling Team NZL 00:02 3:08:55
20 64 Tyler Wren Jamis Sutter Home p/b Colavita USA 00:02 3:08:55
21 122 Christopher Hong Exergy Team TWENTY12 USA 00:02 3:08:55
22 106 Robbie Squire Holowesko Partners USA 00:02 3:08:55
23 12 Darren Lill Fly V Australia RSA 00:02 3:08:55
24 54 Paul Mach Bissell Pro Cycling Team USA 00:02 3:08:55
25 121 Andres Diaz Exergy Team TWENTY12 COL 00:02 3:08:55
26 25 Neil SHIRLEY Kelly Benefit Strategies USA 00:02 3:08:55
27 50 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team USA 00:02 3:08:55
28 157 Evan Hyde Cole Sport p/b High West USA 00:02 3:08:55
29 31 Nathan Brown TREK-Livestrong USA 00:02 3:08:55
30 177 Freddy Cruz Herbalife LaGrange USA 00:02 3:08:55
31 10 Jai Crawford Fly V Australia AUS 00:02 3:08:55
32 88 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles/HomeVisit USA 00:02 3:08:55
33 18 Lucas Euser Team SpiderTech p/b Plnt Enrgy USA 00:02 3:08:55
34 14 Bernard Sulzberger Fly V Australia AUS 00:12 3:09:05
35 74 David Santos Bike Religion USA 00:37 3:09:30
36 193 Ian Holt Team Rio Grande/BCSM USA 00:37 3:09:30
37 46 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK CAN 00:37 3:09:30
38 169 Bradley Gehrig Barbacoa-Mi Duole USA 00:37 3:09:30
39 96 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:37 3:09:30
40 51 Robert Britton Bissell Pro Cycling Team USA 00:37 3:09:30
41 92 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling USA 00:37 3:09:30
42 44 Garrett Macleod TEAM H&R BLOCK CAN 00:37 3:09:30
43 195 Chris Winn Team Rio Grande/BCSM USA 00:37 3:09:30
44 151 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team USA 00:37 3:09:30
45 35 Gavin MANNION TREK-Livestrong USA 00:37 3:09:30
46 37 Jesse Sergent TREK-Livestrong USA 00:37 3:09:30
47 191 Ian Gray Team Rio Grande/BCSM USA 00:37 3:09:30
48 78 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles USA 00:37 3:09:30
49 104 Walker Savidge Holowesko Partners USA 00:37 3:09:30
50 33 Benjamin King TREK-Livestrong USA 00:37 3:09:30
51 125 Matt Cooke Exergy Team TWENTY12 USA 00:37 3:09:30
52 98 Kevin Gottlieb Lateral Stress Velo Inc. USA 00:37 3:09:30
53 132 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team CAN 01:03 3:09:56
54 94 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling USA 01:03 3:09:56
55 139 Coulton Hartrich Santo Cycling Team USA 01:03 3:09:56
56 49 William Goodfellow TEAM H&R BLOCK CAN 01:03 3:09:56
57 108 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV USA 01:07 3:10:00
58 181 Jared Gilyard Rideclean USA 01:07 3:10:00
59 82 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specialized USA 01:08 3:10:01
60 83 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specialized USA 01:08 3:10:01
61 77 Diego Yepez Bike Religion USA 01:08 3:10:01
62 117 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 01:08 3:10:01
63 73 Daniel RAMSEY Bike Religion USA 01:08 3:10:01
64 93 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling USA 02:04 3:10:57
65 48 Mike Sidic TEAM H&R BLOCK CAN 02:20 3:11:13
66 170 Billy Demong Cole Sport p/b High West USA 02:20 3:11:13
67 189 Stephen Leece Now-MS Society USA 02:39 3:11:32
68 90 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling USA 02:39 3:11:32
69 114 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation USA 02:49 3:11:42
70 79 Austin Arguello Escalera Racing Club USA 02:49 3:11:42
71 109 Nathan Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV USA 03:09 3:12:02
72 23 Alex Candelario Kelly Benefit Strategies USA 03:26 3:12:19
73 138 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles USA 03:55 3:12:48
74 16 Jay Thomson Fly V Australia RSA 04:04 3:12:57
75 13 Darren Rolfe Fly V Australia AUS 04:04 3:12:57
76 197 Corey COLLIER Team Rio Grande/BCSM USA 04:04 3:12:57
77 171 Todd Hageman Cole Sport p/b High West USA 04:04 3:12:57
78 84 Steve Reaney California Giant Berry Farms/Specialized USA 04:56 3:13:49
79 41 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK CAN 04:56 3:13:49
80 182 David Glick Rideclean USA 04:56 3:13:49
81 119 Russell Brown National Capital Velo Club/Spokes Etc. USA 04:56 3:13:49
82 8 Brad White United Health Care USA 05:04 3:13:57
83 69 Christopher Jones Team Type 1 USA 05:04 3:13:57
84 39 Gabe Varela Acqua al 2/SDBC USA 08:25 3:17:18
85 85 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specialized USA 08:29 3:17:22
86 102 Caleb Fairly Holowesko Partners USA 08:39 3:17:32
87 175 Derek Dixon USA 11:13 3:20:06
88 149 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing USA 11:13 3:20:06
89 128 brad winn Primal Racing p/b 1st Bank USA 11:13 3:20:06
90 126 Kevin Rowe Exergy Team TWENTY12 USA 11:13 3:20:06
91 99 Ryan Iddings Lenovo USA 11:13 3:20:06
92 180 Christopher Aten Rideclean USA 11:13 3:20:06
93 158 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Racing Team USA 11:13 3:20:06
94 3 Maxim Jenkins United Health Care USA 11:13 3:20:06
95 101 Nick Walker Holowesko Partners AUS 11:13 3:20:06
96 165 Cody Stevenson Adageo Energy Pro Cycling USA 11:13 3:20:06
97 172 Gardie Jackson Cole Sport p/b High West USA 11:13 3:20:06
98 20 Marsh Cooper Kelly Benefit Strategies CAN 11:13 3:20:06
99 184 Paul Thomas Rideclean USA 12:44 3:21:37
100 185 Jake Rubelt Rideclean USA 16:55 3:25:48
0 1 chris BALDWIN United Health Care USA 0:00:00
0 2 Marc De Maar United Health Care USA 0:00:00
0 4 Matt Crane United Health Care USA 0:00:00
0 5 Andrew Pinfold United Health Care CAN 0:00:00
0 6 Morgan Schmitt United Health Care USA 0:00:00
0 17 Aoron Kemps Fly V Australia AUS 0:00:00
0 19 Floyd Landis OUCH USA 0:00:00
0 28 Phillip Gaimon Kenda Pro Cycling USA 0:00:00
0 29 Jonny Sundt Kenda Pro Cycling USA 0:00:00
0 42 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK NZL 0:00:00
0 47 Aaron SCHOOLER TEAM H&R BLOCK CAN 0:00:00
0 57 Kyle Wamsley Bissell Pro Cycling Team USA 0:00:00
0 59 Ryan Trebon Kona Factory Team USA 0:00:00
0 66 Fabio Calabria Team Type 1 AUS 0:00:00
0 67 Ken HANSON Team Type 1 USA 0:00:00
0 70 Patrick CARO Bike Religion USA 0:00:00
0 72 Aaron Huen Bike Religion USA 0:00:00
0 75 Mike Tettleton Bike Religion USA 0:00:00
0 89 Joshua Bartlett USA 0:00:00
0 91 sam johnson Hagens-Berman LLP Cycling USA 0:00:00
0 97 Spencer SMITHEMAN Hagens-Berman LLP Cycling CAN 0:00:00
0 100 Raymond Kreder Holowesko Partners NED 0:00:00
0 107 Peter Salon Holowesko Partners USA 0:00:00
0 110 Jesse Reames Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation CAN 0:00:00
0 113 Taylor Gunman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation NZL 0:00:00
0 124 Chris Stuart Exergy Team TWENTY12 USA 0:00:00
0 133 Jamie Sparling Total Restoration Cycling Team CAN 0:00:00
0 142 Nic Hamilton Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 0:00:00
0 146 Adam Thuss Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes CAN 0:00:00
0 150 Tyler Dibble Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00
0 152 Philip Mooney Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00
0 153 Vincent Ownens Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00
0 154 Ryan Parnes Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00
0 156 Devan Dunn Yahoo! Cycling Team USA 0:00:00
0 160 Eric Bennett Adageo Energy Pro Cycling USA 0:00:00
0 162 Austin Carroll Adageo Energy Pro Cycling USA 0:00:00
0 163 Tim Farnham Adageo Energy Pro Cycling USA 0:00:00
0 166 T. Burke Swindlehurst teamgive p/b Blackbottoms USA 0:00:00
0 173 Mitchell Peterson Cole Sport p/b High West USA 0:00:00
0 174 Aaron Olson Cole Sport p/b High West USA 0:00:00
0 179 Luis Zamudio Herbalife LaGrange USA 0:00:00
0 188 Cory Greenberg Now-MS Society USA 0:00:00
0 190 Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM USA 0:00:00
0 198 Taylor Kneuven Team Rio Grande/BCSM USA 0:00:00
0 199 Jonathan Baskin USA 0:00:00

Women Pro/1/2

Num Name Team Ctry Down Time
1 337 Tara Whitten Keller Rohrback Cycling Team CAN 00:00 2:09:48
2 233 Catherine Cheatley Colavita/Baci Pro Cycling NZL 00:42 2:10:30
3 311 Mara Abbott Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 00:42 2:10:30
4 317 Alison Shanks Bike NZ NZL 00:42 2:10:30
5 215 Anne Samplonius Team Vera Bradley Foundation CAN 00:42 2:10:30
6 206 Meredith Miller Team TIBCO USA 01:07 2:10:55
7 204 Amanda Miller Team TIBCO USA 01:11 2:10:59
8 213 Lauren Hall Team Vera Bradley Foundation USA 01:13 2:11:01
9 217 Carla Swart Team Vera Bradley Foundation USA 01:30 2:11:18
10 238 Modesta Vzesniauskaite Colavita/Baci Pro Cycling LTU 01:30 2:11:18
11 202 Joanne Kiesanowski Team TIBCO NZL 01:30 2:11:18
12 298 Jade Wilcoxson Vuelta/Flywheel USA 01:30 2:11:18
13 236 Amber Rais Colavita/Baci Pro Cycling USA 01:30 2:11:18
14 333 Leah Kirchmann Keller Rohrback Cycling Team CAN 01:30 2:11:18
15 314 Alisha Welsh Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 01:30 2:11:18
16 276 Jenna Rinehart Specialized D4W/Bicycle Haus USA 01:30 2:11:18
17 232 Rushlee Buchanan Colavita/Baci Pro Cycling NZL 01:30 2:11:18
18 214 Alison Powers Team Vera Bradley Foundation USA 01:30 2:11:18
19 228 Erinne Willock Webcor Builders CAN 01:30 2:11:18
20 265 Jennifer Wheeler SC Velo p/b Empower Coaching USA 01:30 2:11:18
21 271 Anna Barensfeld Specialized D4W/Bicycle Haus USA 01:30 2:11:18
22 338 Heather Kay United Cycle CAN 01:30 2:11:18
23 342 Anna Mcloon Team Kenda USA 01:30 2:11:18
24 237 Kristin Sanders Colavita/Baci Pro Cycling USA 01:30 2:11:18
25 211 Toni Bradshaw Team Vera Bradley Foundation NZL 01:30 2:11:18
26 295 Teri Sheasby Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 01:30 2:11:18
27 294 Whitney Schultz Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 01:30 2:11:18
28 226 Joelle Numainville Webcor Builders CAN 01:30 2:11:18
29 254 Jane Robertson Metromint Cycling USA 01:30 2:11:18
30 293 Alice Pennington Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 01:30 2:11:18
31 201 Megan Guarnier Team TIBCO USA 01:30 2:11:18
32 212 Robin Farina Team Vera Bradley Foundation USA 01:30 2:11:18
33 244 Emily Kachorek Touchstone Climbing USA 01:30 2:11:18
34 222 Andrea Graus Webcor Builders AUT 01:30 2:11:18
35 241 Sue Butler Touchstone Climbing USA 01:30 2:11:18
36 305 Melinda Weiner Herbalife LaGrange USA 01:30 2:11:18
37 313 Nicole Evans Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 01:30 2:11:18
38 335 Ashley Koch Tribe Racing USA 01:30 2:11:18
39 252 Annie Fulton Metromint Cycling USA 01:30 2:11:18
40 344 Patricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team USA 01:30 2:11:18
41 324 Angela Mcclure Treads.com/DFT USA 01:30 2:11:18
42 321 Marisa Asplund-Owens Treads.com/DFT USA 01:30 2:11:18
43 227 Ally Stacher Webcor Builders USA 01:30 2:11:18
44 332 Jessica Hannah Keller Rohrback Cycling Team CAN 01:30 2:11:18
45 263 Kathryn Donovan SC Velo p/b Empower Coaching USA 01:30 2:11:18
46 331 Jasmin Glaesser Keller Rohrback Cycling Team GER 02:56 2:12:44
47 203 Emma Mackie Team TIBCO AUS 02:58 2:12:46
48 348 Megan Rathwell CAN 02:59 2:12:47
49 312 Olivia Dillon Peanut Butter & Co. TWENTY 12 USA 02:59 2:12:47
50 235 Andrea Dvorak Colavita/Baci Pro Cycling USA 03:01 2:12:49
51 328 Stephanie Skoreyko Park City Ironman USA 04:31 2:14:19
52 334 Amy Dearden Keller Rohrback Cycling Team CAN 05:57 2:15:45
53 224 Lindsay Myers Webcor Builders USA 06:17 2:16:05
54 307 Kat Carr Third Pillar USA 10:18 2:20:06
55 297 Serena Bishop Sunnyside Sports USA 11:32 2:21:20
56 256 Molly S. VanHouweling Metromint Cycling USA 11:33 2:21:21
57 343 Melissa Ross Team Kenda USA 11:36 2:21:24
58 308 Kate Landau Third Pillar USA 12:22 2:22:10
59 327 Jen Akeroyd Sorella Forte USA 12:44 2:22:32
60 266 Tammy Wildgoose SC Velo p/b Empower Coaching USA 12:46 2:22:34
61 318 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team USA 12:46 2:22:34
62 322 Kasey Clark Treads.com/DFT USA 12:46 2:22:34
63 251 Rae Brownsberger Metromint Cycling USA 12:46 2:22:34
64 242 Vanessa Drigo Touchstone Climbing USA 12:46 2:22:34
65 262 Lisa Campbell SC Velo p/b Empower Coaching USA 12:46 2:22:34
66 248 Kristina SELEY Touchstone Climbing USA 12:46 2:22:34
67 284 Kristen Hetzel Trisports/Eclipse Racing USA 12:46 2:22:34
68 218 Rachel Warner Team Vera Bradley Foundation USA 12:52 2:22:40
69 264 Beatrice Rodriquez SC Velo p/b Empower Coaching USA 12:52 2:22:40
70 303 Morgan Kapp Herbalife LaGrange USA 12:52 2:22:40
71 349 Kristine Brynjolfson Westwood/Cannondale pb Vision-Sports USA 12:55 2:22:43
72 302 Erika Graves Herbalife LaGrange USA 12:56 2:22:44
73 316 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team USA 12:58 2:22:46
74 247 Heather Pryor Touchstone Climbing USA 13:00 2:22:48
75 281 Kathryn Bertine Trisports/Eclipse Racing SKN 13:00 2:22:48
76 245 Kelly Mcdonald Touchstone Climbing USA 13:00 2:22:48
77 292 Susan Peithman Veloforma/Upper Echelon Fitnes USA 17:23 2:27:11
78 325 Tiffany Pezzulo Treads.com/DFT USA 17:23 2:27:11
79 274 Judy Jenkins Specialized D4W/Bicycle Haus USA 17:49 2:27:37
80 319 Emily Foxman Webcor Alto Velo USA 21:32 2:31:20
81 282 Cara Bussell Trisports/Eclipse Racing USA 21:57 2:31:45
82 329 Chantel Olsen PCIM USA 21:57 2:31:45
83 207 Rebecca Much Team TIBCO USA 22:00 2:31:48
84 261 Priscilla Calderon SC Velo p/b Empower Coaching USA 54:23 3:04:11
0 0 ---------- Time Cut ---------- 22:12 2:32:00
0 205 Brooke Miller Team TIBCO USA 0:00:00
0 309 Jazzy Hurikino Third Pillar AUS 0:00:00
0 323 Megan M. Hottman Treads.com/DFT USA 0:00:00
0 339 Lise Olivier Team Bizhub RSA 0:00:00