Oregon Super D Series: Oakridge Super D

Oakridge, OR
August 29, 2010

Part of the Oregon Super D Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 29, 2010 at 10:18 PM

Category 1 Men (19-39)

Num Name Team City Time
1 389 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles Portland 0:48:26
2 393 Matt Jagger GL6 Racing Olympia 0:49:03
3 395 Paul LaCava Giant Portland 0:49:45
4 381 Luke Mason Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 0:51:21
5 383 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 0:51:28
6 386 David Hemming Marin Bikes, Run! Day Camp for Dogs Portland 0:52:32
7 354 Tyler Horton Team Finger/Transition Bikes Hood River 0:52:48
8 388 Jason Heggenes Halflink Bicycle Shop Langley 0:52:58
9 382 David Reuss Family Cycling Center.com Bend 0:53:16
10 392 Zach Jarrett Portland 0:54:25
11 391 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes Vancouver 0:54:54
12 384 Jamie Baxter River City Bicycles Portland 0:55:22
13 387 Adam Aguilar Folsom Bike Cameron Park 0:55:58
14 380 Lev Stryker Cog Wild's BCC Bend 0:55:58
15 390 Eugene Cathcart Mercantile Oakridge 0:56:07
16 385 Cedar Kyes Lupine Richmond 0:58:48
17 397 Wade Striedieck Bikin Fools/Hopworks Portland 0:58:49
18 353 Isaac Johnson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 0:59:47
19 361 Devan Bolin KTM Country Westfir 1:04:59
20 394 Steffan Bolin KTM Country Oakridge 1:12:08
DNS 396 Clinton Fowler Project 529 Redmond
DNS 398 Richard Whitekettle Knobby Tires Portland
DNS 362 Troy Hoff Snohomish

Category 1 Men 40+

Num Name Team City Time
1 322 Michael Keep The Bike Peddler Hood River 0:53:39
2 324 Derrick Bell Willamette University Cycling Team Oakridge 0:54:44
3 313 Jay Palubeski WebCyclery.com Bend 0:59:18
4 323 Bari Stockton Transition, Discover Bicycles Carson 1:01:12
5 321 Kent Kenly Blackjack Mob Eugene 1:04:17
6 316 Jason Thomas Eugene 1:06:24
7 314 Tim Bergemann Dirty Finger Bicycle Repair Hood River 1:08:57
DNS 315 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes Portland

Category 2 Junior Men (13-18)

Num Name Team City Time
1 399 Charlie Updegrave DC Shoe Company Oakridge 1:41:58
DNS 304 Anders Cook One Ghost Industries Lake Oswego

Category 2 Men (19-39)

Num Name Team City Time
1 347 Thor Tingey Tireless Velo Portland 0:53:21
2 341 Todd Anderson Disco Velo Hood River 0:56:33
3 376 James Graham Capitol Forest Olympia 0:56:50
4 343 David Carr Dirty Finger Bicycle Repair Hood River 0:58:42
5 369 Steve Ruthford Fanatik Bike/Shuksan Velo Club Bellingham 0:58:59
6 378 Andrew Holder Portland 0:59:01
7 375 Geoff Graham Mafia Racing Issaquah 1:01:00
8 379 Justin Piper Longview 1:01:59
9 345 David Schneider Bellingham 1:06:32
10 344 Kent Anderson Educational Access Solutions Portland 1:08:03
11 346 Gideon Francisco Portland 1:15:31
DNS 349 Douglas Schumacher Bellingham
DNS 348 Matt Savage TTS Portland
DNS 373 Steven Finlayson Fundamental Roseburg
DNS 342 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes Portland

Category 2 Women

Num Name Team City Time
1 370 Kelly Nokes Hood River 1:06:28
2 364 Kirin Stryker Cog Wild's BCC Bend 1:13:55
3 365 Melodie Buell Bend 1:15:17
4 372 Katie Ruthford Bellingham 1:15:38
5 377 Rachel DeLateur Green Line 6, Joy Ride, Friends of Cap. Forest Tumwater 1:18:17
6 355 Nicole Rose Hood River 1:24:43
DNS 363 Jacki Thornton Hood River

Category 3 Men (Open)

Num Name Team City Time
1 360 Jim Miller bicycleattorney.com Portland 0:58:56
2 352 Stephen Klemmer Eugene 1:02:23
3 351 Michael Fronk Worland 1:10:10
4 350 Trevor Goff Eureka 1:10:20
5 326 Tom Fallon Central Point 1:17:12
DNS 325 Allan Macinnis Cycle U Seattle
DNS 327 Rodney Estes Hood River
DNS 328 Derek Gehl Coquitlam
DNS 329 Trentyn Fraley Troutdale

Pro Men (Open)

Num Name Team City Time
1 303 Nathan Riddle SRAM/RockShox Ashland 46:39
2 302 Timmy Evans Rebound Physical Therapy Bend 47:09
3 301 Matthew Slaven Kona, Easton, Dakine Portland 47:51
4 306 brant ness Lake Oswego 49:01
DNS 0 Kirt Voreis Specialized Allride Bend
DNS 305 Andy Rigel Mafia Racing/Felt/PBR Seattle
DNS 0 Joel Armstrong River City Bicycles, VISO, FOX, Santa Cruz Portland

Pro Women (Open)

Num Name Team City Time
1 371 Lizzy English Northstar Tahoe Resort Bend 0:53:16
2 367 Alice Pennington Team S+M Portland 0:55:29
3 368 Lindsey Voreis Specialized Allride Bend 0:58:39
4 374 April Graham Mafia Racing Issaquah 1:00:38
DNS 366 Lea Julson Sunnyside Sports Bend