Humbug Hurry-Up

Yreka, CA
June 19, 2010

If you have questions or corrections, please email David Collier.

Updated June 23, 2010 at 2:09 PM

Category 1 Men 10-18 Junior

Num Name Team City Time
1 15 Sam Wamhoff Folsom 1:46:55
2 1 Brandon Dillard Owens Healthcare Cottonwood 1:52:57
3 19 Nick Price Visenka Redding 1:55:23

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Time
1 2 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 19 Yreka 1:44:08
2 20 Nick Rossow 19 Redding 1:57:40
3 17 Zach Gilmour Hutch's-Eugene 26 Klamath Falls 2:02:52
4 11 Jeremy Rollins 32 Redding 2:04:49

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Time
1 5 John Reudeke Pistis 43 Grants Pass 1:50:45
2 25 Jouz Norine Owens Healthcare 41 Redding 1:55:08
3 23 John Friesen Owens Healthcare 43 Redding 1:56:43
4 27 Dan Shepherd Cycle Sport 42 Ashland 1:59:08
5 6 Roger Wimberly Pistis 37 Central Point 1:59:31
6 22 Eric Teel Flywheel Bicycle Solutions 38 Ashland 2:00:00
7 16 Anthony Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 41 Jacksonville 2:04:31
8 4 Tom Dillard Owens Healthcare 43 Cottonwood 2:56:11

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 12 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing 48 Yreka 1:52:59
2 7 Scott Toll Desalvo Custom Cycles Racing 51 Ashland 2:09:53
3 26 Adam Pressman Owens Healthcare 45 Redding 2:10:00
4 13 Steve Radford 60 Yreka 3:30:00
5 14 Garth Schmeck ESP Outdoor 46 Redding 0:00:00

Category 2 Men 19-34

Num Name Team Age City Time
1 526 Jason Fator Visenka 31 Redding 1:27:09
2 544 Zac Baptiste 29 Tehama 1:35:03
3 506 Mathew Quigley 22 Corvalis 1:36:06
4 504 Patrick Wiseman 33 Redding 1:40:02
5 541 Josh Watkins 33 Shasta Lake City 1:49:27
6 503 Jason Honey Blue Mountain Singletrack 33 Yreka 1:56:50
7 505 Wade Kimball 21 Yreka 2:10:49

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Time
1 509 Jason Singleton Desalvo Custom Cycles Racing 40 Yreka 1:31:26
2 510 Jim Fischer 42 Shasta Lake City 1:35:09
3 508 Josh Risley 43 Camp Meeker 1:36:58
4 507 James Randall 35 Yreka 1:53:49

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Time
1 528 mike ganim 45 Ashland 1:28:16
2 513 Jack Sullivan Cycle Sport 48 Ashland 1:30:54
3 532 Ryan Rider 52 Redding 1:36:26
4 515 Paul M. Hurlburt Pistis 51 Grants Pass 1:38:20
5 514 Curt Dooley 53 Yreka 1:38:21
6 538 Richard Gaulke 45 Weaverville 1:41:01
7 539 Don Reeser Pistis 51 Grants Pass 1:41:43
8 512 Jim Freeze 48 Yreka 1:42:53
9 529 Hal Westler 50 Redding 1:45:33
10 540 Frank Schmidbauer 52 Redding 1:48:43
11 511 Ed Schneider 45 Montague 1:52:59

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Time
1 542 Glen (Rocky) Shook Redding Velo 63 Cottonwood 1:44:42
2 516 Dave Dunwoody 56 Gazelle 1:59:49

Category 2 Men U18

Num Name Team Age City Time
1 501 Dane Yergenson JEFFERSON STATE 16 Redding 1:29:02
2 531 Chase Ganim 13 Ashland 1:34:02
3 524 Dawson Ravenscroft 14 Yreka 1:45:21
4 502 Tristan Barger 11 Redding 1:46:19

Category 2 Women 19-34

Num Name Team Age City Time
1 518 Britney Wimberly Pistis 15 Central Point 1:48:38
2 517 Carrie Wiseman 32 Redding 1:52:27
3 522 Tammy Drudge Blue Mountain Singletrack 31 Etna 0:00:00

Category 2 Women 35+

Num Name Team Age City Time
1 520 Carla Pfund Hutch's/ClearOne/Bend Dental 58 Bend 1:45:32
2 545 Elena Riffel 48 Redding 1:55:32
3 521 Karen Kenlan Sunnyside Sports 50 Bend 1:57:23
4 534 Jennifer Durkin 42 Weaverville 1:59:28
5 519 Lorrie Barger 35 Redding 2:25:04
6 546 Nancy Scappa 52 Yreka 2:36:09
7 527 Lillian Schiavo 46 Klamath Falls 0:00:00
8 530 Linda Ganim 42 Ashland 0:00:00

Category 3 Men 10-14 Junior

Num Name Age City Time
1 217 Blake Hanson 14 Mt. Shasta 0:56:27
2 219 Payson Collins 12 Yreka 1:06:37
3 221 Paul Pressman 11 Redding 1:13:45

Category 3 Men 19-34

Num Name Age Time
1 208 Stace Jankowski 19 0:49:30
2 215 Kash Hasemeyer 27 1:33:47

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 204 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point 44:26
2 202 Aaron Keno Yreka 57:10
3 203 Michael Hale Yreka 58:22

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 214 Dave Parsons 51 Yreka 0:51:22
2 205 Larry Hennige Redding Mountain Biking 54 Redding 0:53:49
3 206 David Gustafson 65 Crescent City 1:02:08
4 207 Max Brown 55 Yreka 1:16:15

Category 3 Women 10-18 Junior

Num Name Team Age City Time
1 220 Megan Ganim 15 Ashland 0:57:12
2 216 Jordan Hanson 18 Mt. Shasta 0:58:44
3 201 Whitney Wimberly Pistis 17 Central Point 1:02:55

Category 3 Women 35-44

Num Name Team Age City Time
1 218 Christie Simms 41 Redding 0:47:32
2 209 Terri Callison 39 Yreka 1:02:33
3 210 Michelle Wimberly Pistis 35 Central Point 1:02:55

Category 3 Women 45+

Num Name Age City Time
1 212 Deni Duncan 47 Yreka 0:57:47
2 213 Teresa Brown 55 Yreka 1:16:15
DNF

Clydesdale 210+

Num Name Team Age City Time
1 533 Eli Jones Willy's Basorian Kitchen 37 Mt. Shasta 1:39:38
2 523 Troy Higgins 49 Medford 1:51:09

Pro Men

Num Name Team Age City Time
1 18 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA 34 Salem 1:38:46
2 24 Omer Kem Jamis 28 Salem 1:41:54
3 3 Brett Luelling Buy Local Cycling 28 Salem 1:46:25
4 8 Bear Perrin Pistis 40 Grants Pass 1:48:02
5 21 Co Bos 37 Anderson 1:49:33

Pro Women

Num Name Team Age Time
1 10 Sarah Maile Ventana 32 2:03:24
2 9 Natalie Morris Ventana 30 2:08:57

Singlespeed

Num Name Team Age City Time
1 525 Ben Beaver Scott Valley Bikes 30 Orleans 1:25:52
2 535 Tom Keller Pistis 36 Central Point 1:26:24
3 537 Michael L. Thomas EPO 39 White City 1:30:52
4 536 James Philp 40 Medford 1:37:26
5 543 Mark Talkington 37 Redding 0:00:00