Twilight Cyclocross Series: Series Standings

Eugene, OR
September 25, 2012

Part of the Twilight Cyclocross Series

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated November 28, 2012 at 9:42 PM

Beginners

Name Team Points
1 Dennis Sibilia-Young Independent 28
2 Ian Jungjohann 20
3 Jeff Lange 19
4 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 17
5 Ted Pierpont 16
6 Josh Snyder 12
7 John Crandall 11
8 Cameron Clark 10
9 Paul Brown 10
10 Marty Taylor 10
11 Adam Steele 10
12 Scott Metzler 9
13 Quincy Gill Quincy Gill 8
14 Travis Talton 8
15 Greg Sheperd 7
16 Tim Becker 6
17 Spencer Tsai 5
18 Trevor Merrifield 4
19 Curtis Cummins Bike Newport-Bier One 3
20 Mark Brauner 2
21 Max Ritzow 2
22 Cameron Langhorn 1
23 John Osborne Pacific Power Blue Sky 1
24 Kaden DiMarco 1

Men A

Name Team Points
1 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 22
2 Ryan Garner Stoemper/Evviva 14
3 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 13
4 luke demoe Stoemper/Evviva 12
5 Joel Wilson SLOCUM Race Team 5
6 Ethan Stehley Tensegrity PT Cycling 5
7 Garner Ryan Evviva 4
8 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 4
9 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 2
10 Dillon Caldwell 1
11 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 1
12 Brandon Marshall Life Cycle Bike Shop/Kona 1

Men B

Name Team Points
1 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 35
2 Mark Bradley 34
3 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 26
4 Frank Thaxter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 20
5 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 17
6 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 13
7 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 13
8 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 11
9 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 10
10 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 10
11 Jesse Thomas 10
12 Nicholas Alden 7
13 Brian Cannon Human Powered 6
14 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 4
15 Aaron Nett Trusty Switchblade 3
16 Deireck Ritter Stoemper/Evviva 1

Men C

Name Team Points
1 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 36
2 Bernard Acevedo Rad Racing NW 33
3 Chapell Miller 18
4 Zane Wheeler Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 16
5 Spencer Ardt 13
6 Hollis Brake Tensegrity PT Cycling 13
7 Jason Stowers Team Dirt/Mudslinger Events 13
8 Matthew White Bike Newport-Bier One 12
9 Ryan McGinnis Tensegrity PT Cycling 11
10 Nicholas Alden 10
11 Eric Kendall 8
12 Ian Jungjohann 7
13 Ryan Schimpf 7
14 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 6
15 Lucas Strain 4
16 Mark Hafner 3
17 August Frank Life Cycle Racing Team 2
18 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 2
19 mark lipchick Life Cycle Racing Team 2
20 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 2
21 Alexander Hongo 1
22 Matt Shaffer 1

Men Masters 40+

Name Team Points
1 Chris Wherity Life Cycle Racing Team 26
2 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events 20
3 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 15
4 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion 11
5 Dirk Siverts 10
6 Ken Rodgers Bicycleway.com 9
7 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 7
8 David DiMarco SLOCUM Race Team 4
9 mark lipchick Life Cycle Racing Team 2
10 Dan Fitzpatrick SLOCUM Race Team 1

Men Masters 50+

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com 15
2 Rick Gregory 10
3 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 6
4 Paul Mautner Team Rose City 5
5 John Wilson 4
6 Ron Strasser S+M 3
7 Tim Christie Life Cycle Racing Team 2
8 Philip Litchfield 1
9 Lee Wilkinson 1

Singlespeed

Name Team Points
1 Sage Bauers 35
2 Sal Collura SLOCUM Race Team 33
3 Lee Ordonez Hutch's-Co-Motion 20
4 Alexander Lehnert 19
5 Steve Hauck 15
6 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling 13
7 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 10
8 Frank Chemotti 8
9 steve klump 7
10 Richard Sweet 6
11 Spencer Ardt 6
12 Avery Reed Evviva 6
13 Isaac Johnson 5
14 Wally Hockman 4
15 Reed Avery 3
16 Clara Terrell Evviva 1

Women A

Name Team Points
1 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 4
2 Meg Hamilton 3
3 Erin Hooten Tensegrity PT Cycling 1

Women B

Name Team Points
1 Clara Terrell Evviva 5
2 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4
3 Kelly Sandow Poplollies 4
4 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 2

Women C

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert 22
2 Effie Siverts Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 19
3 Meridy Wheeler Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 17
4 Deb Bauer 14
5 Katy Giombolini 14
6 Elise Wright 10
7 Jen Schenk 9
8 Denise Routher 8
9 Kaylee Jenness 6
10 Aubrey Whitty Corvallis High School 6
11 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 5
12 Kelsey Wilson 5
13 Toni McCasker 4
14 Marianne Wherity 4
15 Kim Frank Life Cycle Racing Team 3
16 Denise Ronthier 2
17 Geneva Lehnert 2

Women Masters

Name Team Points
1 Ina McLean Sunnyside Sports 8
2 Julia Fudge Poplollies 7
3 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 5
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 4
5 Nicole Strong Sunnyside Sports 4
6 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 2