Deschutes River Valley TT Festival

Maupin, OR
April 28, 2013

Part of the Deschutes River Valley TT Festival

If you have questions or corrections, please email George Thomas.

Updated May 3, 2013 at 8:36 AM

Men 1/2

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 802 Dana Skriver Unattached 00:59:22 00:31:37 01:57:45 03:28:44 33
2 174 Alex Telitsine Apex Racing Team 01:07:00 00:34:42 02:05:30 03:47:12 40
3 326 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 01:03:19 00:34:14 02:09:41 03:47:14 36

Men 3

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall
1 12307 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team 01:06:47 00:33:57 02:16:18 03:57:02

Men 4/5

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 10 T-Roy Brown Athletes Lounge Cycling Team 01:11:53 00:39:12 02:21:54 04:12:59 20
2 444 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 01:11:25 00:40:06 02:25:58 04:17:29 41
3 3 Craig Keller Stumptown Cycling Club 01:17:07 00:42:19 02:33:55 04:33:21 36
4 12504 Nikolas Heagy Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:14:03 00:41:43 02:38:14 04:34:00 34
5 6715 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:22:03 00:43:51 02:42:05 04:47:59 31
6 5 Zach Wiens Portland Triathlon Club 01:16:59 00:47:20 02:48:22 04:52:41 31
7 5362 Justin Watkins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:22:18 00:43:49 02:47:07 04:53:14 38
8 4047 Bukie Mabayoje RAO/Imperial River Racing 01:22:25 00:45:45 03:10:01 05:18:11 51
9 0 lucas adkins RAO/Imperial River Racing 01:32:58 04:52:00 03:14:24 05:40:14 25
10 5 Matthew Johnson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:35:20 00:59:47 03:32:23 06:07:30

Men 40-49

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 316 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 01:07:02 00:35:24 02:15:16 03:57:42 47
2 741 Allen Kraft crank 01:08:10 00:36:07 02:17:05 04:01:22 47
3 5399 Damion Miller Chinook Cycling Club 01:16:47 00:39:02 02:31:34 04:27:23 43
4 694 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 01:14:15 00:42:49 02:30:55 04:27:59 42
5 11461 ben conte Athletes Lounge Cycling Team 01:22:51 00:48:26 03:03:40 05:14:57 43

Men 50-59

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 5101 Dan Gilden Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:10:11 00:35:44 02:18:27 04:04:22 54
2 3063 Dean Anderson crank 01:10:03 00:38:47 02:17:13 04:06:03 50
3 Jim Ryan RAO/Imperial River Racing 01:14:18 00:40:37 02:30:10 04:25:05 51
4 5251 Mark Newsome RAO/Imperial River Racing 01:20:07 00:40:53 02:44:08 04:45:08 53
5 5160 Don Moote RAO/Imperial River Racing 01:22:39 00:52:32 02:59:02 05:14:13 55
6 5147 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 01:22:00 00:51:44 03:20:35 05:34:19 57

Men 60+

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 01:12:35 00:39:38 02:25:38 04:18:01 63

Recumbent

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall
1 5242 Ian Hoffman Chinook Cycling Club 01:25:32 00:52:24 03:00:25 05:18:21

Tandem Men

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall
1 396 Steve/Jeffrey Matson/Patterson Old Town Bicycles 01:06:49 00:39:20 02:18:24 04:04:33

Tandem Mixed

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall
1 227 Mick/Martha Walsh/Walsh RAO/Imperial River Racing 01:04:47 00:37:12 02:24:54 04:06:53

Women 3/4

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 9382 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 01:19:47 00:40:31 02:40:34 04:40:52 37
2 7107 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 01:21:50 00:48:20 02:51:39 05:01:49 39
3 7359 Sara Schmitt Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:22:52 00:53:58 03:01:56 05:18:46 32
4 12 Joann Symonette Athletes Lounge Cycling Team 01:29:38 00:51:40 03:00:34 05:21:52 29
5 14 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 01:31:25 00:51:26 03:09:50 05:32:41 34
6 4 Michelle Gemayel Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:39:57 01:01:10 03:58:36 06:39:43 31
7 1 Jennifer Gilstrap Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:42:34 01:09:15 03:57:43 06:49:32 39
8 2 Alexandra Danielson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:52:16 01:17:30 04:16:42 07:26:28
DNF 11479 Catherine Eastman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:31:02 00:50:26 DNS DNF 28

Women 40-49

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 7464 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 01:21:54 00:42:40 02:52:38 04:57:12 40
2 5584 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 01:26:50 00:44:21 03:01:24 05:12:35 43
3 7217 Jennifer Woodruff Unattached 01:22:19 00:45:57 03:06:27 05:14:43 42
4 11 Linda Johnson 01:31:04 00:51:18 03:07:44 05:30:06 46

Women 50-59

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 7015 Susan Moote RAO/Imperial River Racing 01:18:20 00:46:05 02:53:40 04:58:05 50
DNF 7185 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 01:29:10 00:49:31 DNS DNF 55

Women 60+

Num Name Team Stage 1 Stage 2 Stage 3 Overall Age
1 7007 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club 01:29:02 00:45:31 03:08:39 05:23:12 60
2 7004 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 01:32:16 00:54:57 03:20:15 05:50:28 65