Oregon Gran Fondo

Cottage Grove, OR
May 31, 2015
If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Men 19-29

Num Name Team City Time
1 93 john Chapman OSU-Cascades Cycling Bend 6:29:44
2 295 Eric McKinley Murder of Crows Bend 6:29:44
3 184 Rory Isbell Eugene 6:47:52
4 286 Mark Zylstra Silverdale 6:51:27
5 248 Matt Schierholtz Sherwood 7:22:22
6 75 Tanner Smith Bend 7:49:33
7 216 Andrew Mulkey Eugene 9:28:04

Men 30-39

Num Name Team City Time
1 212 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Eugene 5:19:51
2 108 Christopher Bagg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 5:21:43
3 186 Patrick Jackson Salem 5:21:49
4 220 Felipe Nystrom Athlete's Lounge Cycling Team Portland 5:21:58
5 77 Brian Kesselman Ruckus Test Team Portland 5:21:58
6 275 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles Portland 5:22:03
7 296 Patrick Means Corvallis 5:22:03
8 96 Daniel Moreno Corvallis 5:23:01
9 300 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 5:25:19
10 315 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles Portland 5:25:19
11 261 Jon Stierwalt Portland 5:25:36
12 26 Seth Patla Rapha/River City Bicycles Forest Grove 5:26:14
13 183 Graham Howard Salem 5:26:18
14 263 Joshua Stout Beaverton 5:35:08
15 90 Matthew White Corvallis Cyclery Racing Corvallis 5:38:22
16 94 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky Albany 5:38:22
17 299 David Kuhns Sherwood 5:40:17
18 160 Aaron Goodwin Bend 5:43:12
19 301 Dave Roth Rapha/River City Bicycles Portland 6:00:13
20 231 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky Corvallis 6:03:43
21 264 Isaac Tarter Portland 6:18:02
22 91 Matt Browning Heppner 6:23:40
23 111 Brad Bassi Eugene 6:29:51
24 65 Charlie Goldston Portland 6:47:01
25 206 Colin Mcmillen Eugene 6:50:06
26 130 Blair Cook Portland Velo Racing Team Beaverton 6:58:45
27 266 Ted Timmons Portland 7:02:46
28 209 Greg Meyer Eugene 7:04:07
29 278 Zach Wiens Athlete's Lounge Cycling Team Vancouver 7:04:07
30 105 Jonathan Buck 7:16:17
31 84 Chip Faulmann Milwaukie 7:26:20
32 168 Dustin Harder Harder Cycling Portland 7:27:52
33 31 Chad Everson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Springfield 7:33:04
34 251 Aaron Seemann Portland 7:36:08
35 73 Jacob Hammond Cycle Analysis Portland 7:40:14
36 298 Reed Hunter Team Long Shanks Seattle 7:42:29
37 283 Brian Woodward Team Long Shanks Seattle 7:44:50
38 36 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team Salem 7:50:06
39 115 Tye Blazey Kirkland 7:50:37
40 9 Ian Schmidt Bend 8:19:31
41 63 Christopher Hodney Portland 8:33:36
42 268 Dennis Traylor Portland 8:34:49
43 244 Nicholas Salerno Bend 8:35:52
44 78 Gabe Dawson Ashland 8:38:20
45 70 Derek Boland Ashland 8:43:57
46 35 Joel Brown Team 10 Barrel Portland 8:45:48
47 297 Ron Mcfly Albany 8:48:52
48 327 Brad Yeomans 9:06:07
49 282 Jacob Williams Vancouver 9:47:37
DNF 149 Jamaal Folsom Nossa Familia Coffee Cycling Portland 0:00:00
DNF 279 John Wilger Forest Grove 0:00:00
DNF 284 Nick Woodward Team Long Shanks Portland 0:00:00

Men 40-49

Num Name Team City Time
1 314 Larry Jackson Eugene 5:20:32
2 146 Ray Fiori Team Dirt Albany 5:21:43
3 136 David DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 5:21:43
4 165 Thomas Hainisch WebCyclery.com Bend 5:21:43
5 304 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team Portland 5:21:58
6 122 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio Portland 5:21:58
7 61 Joe Chaves Marty's Cycles Ashland 5:23:01
8 147 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland 5:25:19
9 303 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team Eugene 5:26:14
10 307 Dennis Hahn Salem 5:31:34
11 343 Brad Sigurdson 5:32:37
12 255 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Albany 5:33:20
13 34 Bryan Simpson Marty's Cycles Jacksonville 5:33:21
14 128 Lloyd Connelly DNR Cycling Portland 5:33:21
15 114 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Bend 5:33:21
16 302 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 5:37:50
17 54 Tom Keller Marty's Cycles Central Point 5:37:50
18 176 Doug Higley Team S+M Portland 5:38:22
19 235 David Prats Pacific Power Blue Sky Corvallis 5:42:06
20 196 Andrew LaVeine Newberg 5:42:35
21 197 Aaron Leritz Team S+M Portland 5:47:13
22 16 Dan Handorff Portland 5:52:08
23 308 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5:56:07
24 260 Greg Steele Portland Velo Racing Team Tigard 5:58:17
25 50 Jan-Willem Boom The Hub Cyclery Bend 6:00:13
26 194 Sasha Lacey Portland 6:01:27
27 350 Antonio Castaneda JR 6:04:11
28 44 Doug Striley Marty's Cycles Jacksonville 6:04:43
29 135 Mick Desserault Team S+M Portland 6:08:35
30 151 Jason Franklin Team S+M Portland 6:10:07
31 159 Scott Goldstein Hop Valley Brewing Eugene 6:10:54
32 49 Aaron Mock UNREAL CYCLES Medford 6:16:53
33 62 Dave Cullop Seattle 6:22:22
34 37 Joshua Johansen Team 10 Barrel West Linn 6:23:40
35 185 Quinn Jackson DNR Cycling Portland 6:26:49
36 306 Steve Mertz Eugene 6:29:51
37 68 Larry Robinson Canby 6:40:15
38 316 Steve West Roseburg 6:41:10
39 170 Robert Hartsock Bend 6:42:10
40 18 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling Portland 6:49:27
41 20 Anthony O'Donnell Portland 6:52:26
42 69 Jonathon Hinkle Oregon City 7:00:13
43 59 Richard Fattic Ruckus Test Team Portland 7:00:14
44 53 Scott Wazny Portland 7:00:15
45 138 Jared Lathrop 7:04:07
46 127 Ryan Christie Wilsonville 7:07:18
47 110 Charles Barrett VMR Racing Portland 7:08:11
48 39 Brian Hunter Portland 7:12:47
49 134 Matt Dehning Portland 7:12:47
50 95 Michael G Emery Portland 7:16:17
51 81 David Martin Deschutes Brewery Bend 7:22:01
52 217 Colby Nightingale Deschutes Brewery Bend 7:22:01
53 119 Scott Briggs Eugene 7:22:25
54 178 Jerry Hilts Portland 7:25:58
55 126 Craig Carter Harder Cycling Portland 7:27:53
56 99 Troy Cross Corvallis 7:42:32
57 52 Peter Iverson Lake Oswego 7:49:33
58 224 D'Arcy Owen Portland 7:57:44
59 121 Beau Burggraff Portland 8:03:01
60 123 Robert Callahan Eugene 8:04:14
61 143 Chuck Fahl Eugene 8:13:25
62 153 Max Frixione Portland 8:14:40
63 30 Gabriel Key Lake Oswego 8:22:59
64 156 Chris Garvey Portland 8:25:20
65 187 Eric Kaczmarek Portland 8:26:49
66 227 Keith Pankow Salt Lake 8:47:03
67 272 Kevin Veaudry Casaus Nossa Familia Coffee Cycling Portland 8:48:56
68 13 Brian Baker Lake Oswego 8:54:27
69 4 Jeff Des Champs Eugene 9:00:30
DNF 164 Matthew Gutowski Eugene 0:00:00
DNF 305 Ryan Collins Mission Viejo 0:00:00

Men 50-59

Num Name Team City Time
1 191 Matt Kline Marty's Cycles Grants Pass 5:21:58
2 241 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing Hillsboro 5:26:14
3 55 Jonathan Sharp Corvallis 5:26:14
4 200 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Salem 5:33:21
5 103 Rob Annen Keizer 5:38:22
6 204 David McCasker Portland 5:40:17
7 229 Mark Passmore Newberg 5:42:35
8 3 Scott Carroll Corvallis 5:47:34
9 312 Clint Ebert Forest Grove 5:48:18
10 60 Bill Fields Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 5:49:46
11 162 Ted Gresh Team S+M Portland 5:52:34
12 106 Faber Austin Sherwood 6:01:27
13 117 Kent Bond Hillsboro 6:07:11
14 242 Eric Roth Portland 6:08:47
15 86 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 6:16:27
16 273 Jeffrey Volk DNR Cycling Portland 6:17:44
17 133 Scott Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 6:17:52
18 309 Charles Hall Eugene 6:18:09
19 173 Jeffrey Hedges Redmond 6:25:00
20 189 Michael Kender Portland 6:25:48
21 238 David E Reimer Coos Bay 6:29:56
22 152 Karl Fredricks Co-Motion Cycles Factory Team Eugene 6:30:13
23 179 Steve Hochman Portland 6:38:24
24 258 Erik Spillman Portland Velo Racing Team Portland 6:39:56
25 98 Dwan Shepard Co-Motion Cycles Factory Team Eugene 6:48:50
26 234 Guy Polson Collin's Cycle Shop Eugene 6:49:14
27 17 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling Portland 6:51:16
28 141 Judd Eustice Team S+M Portland 6:52:59
29 15 Marc DiTommaso Medford 6:58:44
30 202 Doug Malnati Athlete's Lounge Cycling Team Portland 7:04:07
31 256 Tom Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 7:04:07
32 199 Kurt Linn Beaverton 7:05:59
33 116 Mark Boguslawski Beaverton 7:07:05
34 6 Max Rink Eugene 7:07:18
35 166 Mark Hand Team Planet X USA Tigard 7:08:15
36 82 Alan Cline Eugene 7:11:32
37 43 Andre Anderson Talent 7:15:52
38 19 Rick Kincade Eugene 7:21:01
39 267 Ashley Trace Portland 7:26:18
40 74 Steve Lamper Portland Velo Racing Team Eugene 7:26:21
41 155 Stan Gardner Beaverton 7:27:50
42 161 Frank Gray Medford 7:29:46
43 181 Stan Holman Carson 7:29:48
44 310 Mike Stafford Eugene 7:33:04
45 262 Chris Stine Eugene 7:33:29
46 175 John Henning Woodland 7:34:12
47 144 Rick Finkelstein Eugene 7:34:50
48 51 Doug Toomey Eugene 7:34:50
49 38 Richard Geiger Eugene 7:34:50
50 40 Tom Bascom Eugene 7:34:50
51 253 Keith Sheets Portland 7:48:23
52 239 Mark Rempel Salem 7:50:06
53 311 Kevin Murphy Showers Pass MTB/CX Team Eugene 7:58:04
54 247 Paul Schierholtz Sherwood 8:04:14
55 203 Rob May Philomath 8:05:10
56 172 Dennis Hatton Vancouver 8:20:56
57 340 Mike Staats Ridgefield 8:44:58
58 129 Josh Cook Bend 8:56:22
59 254 Andrew Shepard Portland 8:59:48
DNF 8 Dave Miller 0:00:00

Men 60-69

Num Name Team City Time
1 313 Tom Sanborn Eugene 5:55:26
2 285 Wade Younie Portland 6:19:15
3 219 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team Eureka 6:34:00
4 218 Ronald Noakes Vancouver 7:07:14
5 208 John Messman Portland Velo Racing Team Beaverton 7:18:52
6 25 Sat Ganesha S Khalsa Eugene 7:23:33
7 56 Ed Morgan Pleasant Hill 7:30:29
8 87 James Funch Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 7:45:27
9 66 Steven J. Cash Eugene 7:46:15
10 42 Randall Iverson Sunriver 7:49:33
11 64 Ralph Peterson Eugene 7:50:06
12 21 Robert Thompson Eugene 7:59:53
13 294 Michael Ierulli Portland 8:08:19
14 215 Tony Mounts Portland 8:20:29
15 252 Stephen Sheerin Vancouver 8:21:47
16 270 Edwin Vander Pol Beaverton 8:35:49
17 102 Bill Andrews Portland 8:35:58
18 158 David Gleason Clackamas 8:36:20
19 2 Steve Lidston Vancouver 8:44:58
20 245 Jack Sanders Amity 8:54:27
21 169 Michael Harshbarger Eugene 9:02:03
22 89 Dennis Rose Portland 10:11:14
DNF 132 Robert Coussens Hillsboro 0:00:00

Men 70+

Num Name City Time
1 201 Charles Mahaffy Coos Bay 8:05:11
2 214 Richard Mounts Washington 8:39:52
3 228 Bernd Pankow Camas 8:47:03

Men U18

Num Name Time
1 334 Erik Hammerquist 5:23:00

Tandem

Num Name Team City Time
1 290 Russell/Beth Reid/Reid Palo Alto 5:25:19
2 287 Bradford/Sandy Goodson/Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5:33:21
3 289 Joseph/Maria Monteleone/Monteleone Corvallis 5:50:18
4 288 Sarah/Rachel Max/Salerno Bend 7:07:18
5 14 Chuck/Sanna Phinney/Phinney Bend 7:59:59
6 7 Wiley/Teresa Gibson/Gibson Hillsboro 8:34:09

Women 19-29

Num Name Team City Time
1 344 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio Eugene 6:29:44
2 76 Shannon Coates Beaverton 7:13:27

Women 30-39

Num Name Team City Time
1 41 Misha Fuller Eugene 5:38:22
2 67 Cristina Mihaescu Portland 6:00:13
3 265 Clara Terrell Co-Motion Cycles Factory Team Eugene 6:16:20
4 27 Michelle Bassi Eugene 6:29:51
5 345 Amy VanTassel Athlete's Lounge Cycling Team Portland 7:04:07
6 167 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 7:22:51
7 145 Heather Daniel 7:22:51
8 190 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 7:22:51
9 207 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 7:22:51
10 211 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 7:22:51
11 291 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 7:22:51
12 292 Bonny Mccoy Corvallis 8:48:56
13 5 Monique Danziger Eugene 9:00:30
14 180 Fanny Hollingshead Madras 9:15:55

Women 40-49

Num Name Team City Time
1 57 Neisha Strait Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 6:19:14
2 237 Susie Rabiah Portland 6:52:28
3 177 Bridget Hildreth Portland Velo Racing Team Eugene 7:18:52
4 92 Faber Alvord Portland 7:30:19
5 83 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team Redmond 7:38:48
6 293 Suzy Renn Team Slow Portland 7:39:52
7 32 Tami McGonagle Medford 8:03:51
8 11 Vanessa Usui Portland 8:35:30
DNF 23 Shawna Turner Portland 0:00:00

Women 50-59

Num Name Team City Time
1 142 Christine Evans Portland 6:55:20
2 139 Terrie Dlugon Vancouver 7:07:14
3 150 Kim Frank Life Cycle Racing Team Eugene 7:15:34
4 233 Robin Pike Talent 7:15:42
5 205 Cindy McCasker Portland Velo Racing Team Portland 7:27:53
6 72 Donna Russell Half Penny Cycling Team Beavercreek 7:50:06
7 125 Tiffonie Carroll Portland 8:03:48
8 107 Michelle Austin Sherwood 8:04:11
9 157 Marilyn Gauthier Portland 8:08:18
10 342 Lyn Sorensen Marty's Cycles Medford 8:20:29
11 140 Lorraine Donison Beaverton 8:55:34
12 22 Lisa DiTommaso Portland 9:57:52

Women 60+

Num Name Time
1 163 Barb Gribskov 8:04:11
2 226 Mary Page 8:35:52