Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 24, 2015

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
2 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland
3 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 49 Lake Oswego
4 971 Todd Fawcett 52 Portland
5 4027 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland
6 853 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland
7 790 Joseph Holcomb Portland Velo Racing Team 44 Portland
8 760 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 48 portland
9 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
10 4420 Hans Ibold scholars inn bakehouse 45 Portland
11 3060 Casey Patton 58 Portland
12 5520 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland
13 4054 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 48 Portland
14 4040 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland
15 823 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus
16 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
17 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com 45 Portland
18 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland
19 4425 Mark Shimahara 41 Portland
20 827 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 51 Portland
21 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland
22 4386 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland
23 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
24 4235 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland
25 87 kirk larson 46 Portland
DNF 5735 Shawn McCloud Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 355 Peter Serrurier 57 portland
2 823 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus
3 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
4 5735 Shawn McCloud Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
5 751 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland
6 5138 Jeff Chochon 50 Portland
7 5195 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
8 3100 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland
9 561 Paul Mautner Veloforma 57 Portland
10 5213 Brian O'Grady Portland Velo Racing Team 53 Portland
11 81 Steve Dubravac 52 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 622 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland
2 84 Kyle Roberts 28 Portland
3 677 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 40 Portland
4 8135 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
5 725 Mike Selinger 35 Portland
6 336 Paul LaCava Giant 37 Portland
7 305 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
8 970 Crossett Freilinger 29 Portland
9 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 37 Portland
10 656 Will Hahn 26 Portland
11 3149 Chris Thomas Smith&Nephew p/b West End Bikes 30 Portland
12 95 noah biggs 18 portland
13 671 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland
14 679 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
15 4334 Xander Viray Team First City 21 Portland
16 3068 Christopher Brown Rapha/River City Bicycles 35 Portland
17 649 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 41 portland
18 745 Robert Brown GET FIT Cycling 34 Portland
19 529 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland
20 91 Zach Rotstein 24 Portland
21 727 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem
22 668 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
23 4183 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley
24 79 Kelsey Ramsey Portland State University 26 Portland
25 540 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland
26 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland
DNF 56 Ira Ryan Breadwinner Cycles 39 Portland

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 5326 Kyle Berg 28 Portland
2 4269 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
3 4226 Jeff McMahon Hammer Velo 32 Portland
4 4112 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland
5 4046 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
6 4500 Sky Nelson Guinness Cycling Team 22 Portland
7 8152 Stefan Swift West End PDX 30 Portland
8 4067 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland
9 4239 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 32 Portland
10 5417 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland
11 4244 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland
12 5073 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland
13 5098 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland
14 4404 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 30 Portland
15 5081 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland
16 4170 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland
17 4078 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland
18 4251 Aaron Even VMR Racing 45 Portland
19 4184 Joshua Hanselman 343 Racing 40 Newberg
20 5161 Kellen Rear Team First City 20 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 9020 Andrew Landstrom 23 Portland
2 5538 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
3 5371 Ken Reed Green Submarine Records 39 Beaverton
4 9013 Sven Geirnaert 34 Portland
5 9011 Charlie Douthwaite 29 Portland
6 5617 Dan Norman Stages Cycling 30 Portland
7 5278 Jared Holm 29 Portland
8 5083 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland
9 4505 Ryan Marquardt 37 hillsbourgh
10 5008 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland
11 5407 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland
12 5338 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland
13 5738 William Naito 31 Portland
14 5053 Andy Evans Bright Leaf Cycling 32 Portland
15 5259 Burk Webb Portland Velo Racing Team 48 Milwaukie
16 5026 Ian Boggs 35 Portland
17 5276 Jeremy Hagan Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28 portland
18 5128 Alex White Bike City Racing 16 Portland
19 5242 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 14 PORTLAND

Senior Men

Num Name Team Age City
1 851 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
2 805 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 33 Portland
3 115 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 33 Portland
4 938 John Leonard VC Roger 45 Portland
5 732 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 22 Portland
6 874 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS
7 909 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 32 Portland
8 887 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland
9 734 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland
10 795 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
11 903 Dave Davis Olympia Cycling Team 37 Portland
12 629 Joseph Reynolds 39 Portland
DNF 92 Walton Brush IRT Racin' 25 Berkeley
DNF 4404 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 30 Portland
DNF 873 Jonathan McCoy Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 29 Scio
DNF 803 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton
DNF 622 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland
DNF 153 Kent Ross Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 19 Portland
DNF 187 Joseph King Guinness Cycling Team 34 Portland
DNF 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26 Portland
DNF 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 246 Beth Ann Orton Rapha/River City Bicycles Women's Team 34 Portland
2 296 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland
3 205 Megan Chinburg 36 Portland
4 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland
5 283 Julie Krasniak Rapha/River City Bicycles 27 portland
6 245 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team 36 Portland
7 404 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland
8 402 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39 Portland
9 226 Daphne Moore Hammer Velo 49 Portland

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5993 Colleen Kawamoto Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 32 Portland
2 7037 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River
3 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38 Portland
4 7072 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley
5 7223 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio 37 PORTLAND
6 7104 Jacquelyn O'Grady Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland