Jack Frost Time Trial: Combined

Vancouver, WA
February 21, 2016

Part of the Jack Frost Time Trial

Updated January 5, 2017 at 7:33 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes Senior Men Pro/1/2 24:30.60
2 Colby Wait-Molyneux English Cycles Senior Men Pro/1/2 24:44.20
3 Joshua Liberles HosmerChiro-RPM Mortgage Senior Men Pro/1/2 25:06.80
4 Chris Waggoner Monster Media Racing p/b Western Bike Works Senior Men Pro/1/2 25:14.80
5 Brandon Meinke Olympia Cycling Team Senior Men Pro/1/2 25:15.80
6 Alex Telitsine Apex Racing Team Senior Men Pro/1/2 25:23.40
7 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage Masters Men 30-39 25:23.60
8 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 40-49 25:57.10
9 Joseph Holcomb Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Men 40-49 26:22.40
10 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Category 3 Men 26:23.10
11 Beth Ann Orton Visit Dallas DNA Pro Cycling Senior Women 1/2 26:32.50
12 Michael Myers Masters Men 40-49 26:42.80
13 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio Eddy Senior Men 26:46.30
14 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Masters Men 50-59 26:51.10
15 Jason Whitley Unattached Category 4/5 Men 26:57.00
16 Jake von Duering Monster Media Racing p/b Western Bike Works Eddy Senior Men 26:57.60
17 Mark Lipchick Hutch's Eugene Masters Men 50-59 26:58.50
18 Anna Grace Christiansen Senior Women 1/2 27:04.30
19 Stephen McDade Olympia Cycling Team Masters Men 40-49 27:07.00
20 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Category 3 Men 27:13.50
21 Bradley Taylor Hutch's Eugene Masters Men 50-59 27:16.40
22 Greg Steele Portland Velo Racing Team Eddy Senior Men 27:20.40
23 Eric Hogenboom Category 4/5 Men 27:21.10
24 Nick Gibb Team Roger C. Peace Category 4/5 Men 27:29.80
25 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Eddy Senior Men 27:42.70
26 Gregory Hartman Team Rose City Masters Men 60-69 27:43.10
27 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Senior Women 1/2 27:43.30
28 Tyler Thessin Category 4/5 Men 27:45.20
29 Jared Holm Mettle Cycling Eddy Senior Men 27:45.70
30 Jonathan Cotta Team Cycle Sport Category 4/5 Men 27:48.20
31 Ryan Jarrell HosmerChiro-RPM Mortgage Masters Men 40-49 27:48.80
31 Tom Meese Masters Men 40-49 27:48.80
33 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky Masters Men 50-59 27:52.40
34 Alan Whitney Rogue Masters Men 50-59 27:57.30
35 Aaron Harrison Bike Gallery/Beaverton Bicycle Club Masters Men 40-49 27:58.40
36 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Eddy Senior Men 27:59.60
37 David Prats Pacific Power Blue Sky Category 3 Men 28:00.00
38 NORMAN SWYGERT Unattached Eddy Senior Men 28:01.40
39 Jake VanderZanden HosmerChiro-RPM Mortgage Masters Men 50-59 28:02.30
40 Trevor Rice Masters Men 40-49 28:03.00
41 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project Senior Women 1/2 28:08.00
42 Bryant Howard O2 Endurance, PCG Category 3 Men 28:08.10
43 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization Masters Men 60-69 28:08.60
44 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky Masters Men 30-39 28:10.10
45 Dan Froelich Guinness Cycling Team Category 4/5 Men 28:13.80
46 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 50-59 28:15.80
47 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Women 40-49 28:21.80
48 Chris Sandmel Husky Cycling - UW Recumbent 28:30.60
49 Jeff Tedder Hammer Velo Masters Men 50-59 28:31.00
50 Allen Neel Lost River Cycling Club Masters Men 60-69 28:32.80
51 Tobin Owen Eddy Senior Men 28:32.90
52 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team Senior Women 1/2 28:33.70
53 Phil Webster Hammer Velo Eddy Senior Men 28:35.70
54 Kristopher Celtnieks Hammer Velo Category 4/5 Men 28:36.90
55 Tony Dirks Rogue Masters Men 50-59 28:37.40
56 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Eddy Senior Men 28:37.70
57 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 40-49 28:41.30
58 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 28:45.60
59 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Masters Men 40-49 28:46.80
60 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 28:47.20
61 Greg Stokes Hammer Velo Masters Men 40-49 28:52.70
62 Andrew Warren Olympia Cycling Team Eddy Senior Men 28:56.50
63 Phil Webster Hammer Velo Category 4/5 Men 28:57.70
64 Scott Goodrich HosmerChiro-RPM Mortgage Masters Men 40-49 28:59.80
65 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Men 50-59 29:02.90
66 Jacob Hull Audi Eddy Senior Men 29:05.80
67 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer Masters Men 40-49 29:06.50
68 David Hart Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Men 40-49 29:06.80
69 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky Masters Women 40-49 29:11.10
70 Josh Sutton Josh Sutton Category 4/5 Men 29:12.50
71 Bryan McGeeney Hood River Velo Category 4/5 Men 29:15.10
72 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 29:21.90
73 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 29:22.80
74 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Women 29:23.60
75 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera Eddy Senior Men 29:24.90
76 Chris Schomaker Olympia Cycling Team Category 4/5 Men 29:36.30
77 Russ Patterson Portland Velo Racing Team Masters Men 60-69 29:38.00
78 Jonathan Lyons Hammer Velo Masters Men 50-59 29:39.70
79 Brandon Bilyeu BBC Bike Gallery Continental Eddy Senior Men 29:42.50
80 Alan Barton Olympia Cycling Team Category 4/5 Men 29:49.90
81 Erik Spillman Portland Velo Racing Team Masters Men 50-59 29:52.10
82 Greg Kempthorn O2 Endurance Masters Men 50-59 29:52.20
83 Andrew Hayes Rogue Masters Men 40-49 30:00.40
84 Jon Frommelt bicycleattorney.com Masters Men 40-49 30:00.50
85 Beth Graff Old Town Bicycles Masters Women 60-69 30:00.80
86 Erik Offner Masters Men 40-49 30:03.80
87 Janet Howard O2endurance Masters Women 50-59 30:07.40
88 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Men 50-59 30:12.60
89 Steve Getsiv bicycleattorney.com Masters Men 50-59 30:13.90
90 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 30:17.80
91 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental Category 4/5 Men 30:20.20
92 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team Masters Women 50-59 30:24.90
93 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Masters Men 60-69 30:26.10
94 Stephen Carter The Spokesmen Category 4/5 Men 30:27.00
95 Randall Fransen Mettle Cycling Category 4/5 Men 30:36.80
96 Eric Kaczmarek Category 4/5 Men 30:38.60
97 Heather Johnson BriHOP Racing Category 3 Women 30:40.30
98 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link Eddy Senior Men 30:42.30
99 Elijah Smith Eddy Senior Men 30:42.90
100 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Eddy Senior Men 30:45.50
101 Travis Power Team Planet X USA Eddy Senior Men 30:50.00
102 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Women 30:50.20
103 Rich Barrows Unattached Eddy Senior Men 31:04.00
104 Chris Wierman Eddy Senior Men 31:04.40
105 Erik Goodfriend Hammer Velo Eddy Senior Men 31:07.40
106 Burk Webb Portland Velo Racing Team Masters Men 40-49 31:08.70
107 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Category 4/5 Men 31:11.20
108 Lisa Wourms Athletes Lounge Cycling Team Masters Women 40-49 31:16.30
109 Joseph Lukens PDX Devo Junior Men 15-16 31:21.80
110 Dennis Traylor Category 4/5 Men 31:26.80
111 John Neish Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eddy Senior Men 31:28.90
111 Kevin/Cory Rayburn/Nann Team Planet X USA Tandem 31:28.90
113 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 31:32.30
114 Cory Duncan Masters Men 40-49 31:32.80
115 Alex White Junior Men 17-18 31:35.80
116 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair Category 3 Men 31:50.30
117 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky Masters Men 60-69 32:06.70
118 Angela Horton Gapay Hammer Velo Masters Women 50-59 32:10.20
119 Jay Rathe BBC Bike Gallery Continental Masters Men 60-69 32:11.70
120 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Men 17-18 32:12.30
121 Kyle Remington Logos cycling Eddy Senior Men 32:17.60
122 Brandon Bruins Velofix Eddy Senior Men 32:17.80
123 James Webb BBC Bike Gallery Continental Masters Men 50-59 32:23.80
124 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team Masters Men 50-59 32:26.40
125 James Green Eddy Senior Men 32:31.20
126 Bryan Curry Équipe Prix Bas Eddy Senior Men 32:33.10
127 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 32:37.30
128 James Bell Hutch's Eugene Masters Men 60-69 32:39.80
129 Greg Eyerly PDX Elite Project Masters Men 50-59 32:40.70
130 Tom Kelly Red Dwarf Masters Men 60-69 32:51.30
131 Nathaniel Wells Hapi-Go! Masters Men 60-69 32:53.90
132 Mark Hand Team Planet X USA Eddy Senior Men 32:57.70
133 Myra Klettke bicycleattorney.com Eddy Senior Women 33:28.60
134 Chris Mays O2endurance Category 4/5 Men 33:29.80
135 Joel Mora Team SPC Category 4/5 Men 33:31.30
136 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary Eddy Senior Women 33:32.80
137 Tom Kelly Red Dwarf Eddy Senior Men 33:38.70
138 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team Eddy Senior Men 33:40.10
139 Cooper Irwin Hapi-Go! Junior Men 17-18 33:45.00
140 Josh Ross Team Planet X USA Masters Men 30-39 33:45.10
141 Matt Herr Olympia Cycling Team Category 4/5 Men 33:52.80
142 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental Category 3 Men 33:55.00
143 Matthew Kennedy Eddy Senior Men 33:56.80
144 Duncan Howell PDX Devo Junior Men 15-16 33:59.70
145 Dylan Wiggins Category 4/5 Men 34:04.11
146 Jacob Smith PDX Devo Junior Men 13-14 34:08.90
147 Edward Lanton Masters Men 60-69 34:11.70
148 zachary bergen O2 Endurance Category 4/5 Men 34:12.00
149 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky Eddy Senior Men 34:14.20
150 Damon Dimick Category 4/5 Men 34:16.20
151 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing Masters Women 60-69 34:17.20
152 Einar Traa Portland Velo Racing Team Masters Men 70+ 34:24.50
153 Erica Heagy Category 4/5 Women 34:26.10
154 Richard/Mckenna McKee Likeside Fredmeyer Tandem 34:29.00
155 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 34:38.10
156 Jordan Faulds Team Highfive Cycling Eddy Senior Women 34:38.90
157 JEFFERY D MARSH olsonsbicycles.com Masters Men 40-49 34:49.10
158 Daniel Wilcoxen 02 Endurance Category 4/5 Men 34:50.10
159 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 34:53.10
160 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental Eddy Senior Men 34:54.70
161 Kristi Dirks Hood River Velo Masters Women 40-49 35:01.90
162 Remy Maguire Category 4/5 Women 35:05.40
163 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 50-59 35:06.30
164 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo Masters Men 50-59 35:09.40
165 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo Masters Men 50-59 35:12.70
166 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Eddy Senior Women 35:15.40
167 Bob Cromwell Category 4/5 Men 35:18.50
168 Matt Feldmar Mathew Feldmar Category 4/5 Men 35:21.30
169 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary Masters Women 50-59 35:26.90
170 Parker Green BBC Bike Gallery Continental Junior Men 13-14 35:28.30
171 Zachary Goude Team Planet X USA Eddy Senior Men 35:42.50
172 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental Masters Women 50-59 35:43.00
173 Greg Eyerly PDX Elite Project Eddy Senior Men 35:45.40
174 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 60-69 35:54.50
175 John Martin Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Eddy Senior Men 35:58.80
176 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 40-49 36:01.30
177 Peggy Anderson-Deardorff Masters Women 40-49 36:01.90
178 Diane Kerns Category 4/5 Women 36:04.20
179 Allison Couch O2 Endurance Masters Women 60-69 36:14.80
180 Karin Wohlert Hammer Velo Eddy Senior Women 36:36.50
181 Pamela Power Eddy Senior Women 36:44.00
182 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 37:02.00
183 Collin Turner PDX Devo Junior Men 13-14 37:02.40
184 Luke Gencarelli PDX Devo Junior Men 15-16 37:23.80
185 Debra Vieira Masters Women 40-49 37:35.70
186 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 37:41.90
187 Kristina Owen Capitol Velo Junior Women 17-18 37:48.70
188 Kathleen Hellem Unattached Eddy Senior Women 37:51.50
189 jeff irland Masters Men 50-59 38:16.90
190 Katie Linton Eddy Senior Women 38:18.30
191 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 13-14 38:35.10
192 Eric Giacchino Tandem 38:38.60
193 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 40-49 40:23.50
194 Mike Ralls Hapi-Go! Masters Men 30-39 41:09.40
195 Michael Richardson Unattached Masters Men 60-69 41:09.50
196 Lisa Walker Masters Women 50-59 41:38.40
197 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Category 4/5 Women 42:21.90
198 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 10-14 42:26.61
199 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme Junior Men 15-16 42:32.60
200 Jonathan Hart Hapi-Go! Junior Men 10-12 43:15.30
201 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Masters Women 60-69 43:49.30
202 Zachary Smith PDX Devo Junior Men 10-12 44:03.50
203 Caroline Jacobs Recumbent 44:40.30
204 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 15-16 46:22.00
205 Anna Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Junior Women 13-14 46:53.90
206 Anna Rosenberg Junior Women 13-14 46:54.70
207 Madeline Stover PDX Devo Junior Women 10-12 47:35.30
208 Ellie Darnall Hapi-Go! Junior Women 15-16 48:02.00
209 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 15-18 51:00.20
210 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4/5 Women 51:01.40
211 Anna Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Junior Women 10-14 51:35.29
212 Madeline Stover PDX Devo Junior Women 10-14 52:20.83
213 Ellie Darnall Hapi-Go! Junior Women 15-18 52:50.20
214 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme Junior Men 10-12 53:21.30
215 Roxanna Hart Hapi-Go! Junior Women 10-12 54:10.00
216 Charis Darnall Hapi-Go! Junior Women 17-18 55:44.80
217 Roxanna Hart Hapi-Go! Junior Women 10-14 59:35.00