Jack Frost Time Trial

Vancouver, WA
February 21, 2016
Questions about results should go to Terri Camp.. Distance of TT is 11.2 miles

Updated January 5, 2017 at 7:26 PM

Category 3 Men (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 524 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Bend 26:23.1
2 534 Ron Sines Pacific Power Blue Sky albany 27:13.5
3 342 David Prats Pacific Power Blue Sky Corvallis 28:00.0
4 584 Bryant Howard O2 Endurance, PCG Portland 28:08.1
5 4171 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team Portland 29:21.9
6 63 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair portland 31:50.3
7 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental Hillsboro 33:55.0

Category 3 Women (11.2 miles)

Num Name Team Time
1 224 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 29:23.6
2 233 Heather Johnson BriHOP Racing 30:40.3
3 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 30:50.2

Category 4/5 Men (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 5141 Jason Whitley Unattached The Dalles 26:57.00
2 83 Eric Hogenboom Portland 27:21.10
3 4067 Nick Gibb Team Roger C. Peace Bend 27:29.80
4 5086 Tyler Thessin Portland 27:45.20
5 4146 Jonathan Cotta Team Cycle Sport Medford 27:48.20
6 5281 Dan Froelich Guinness Cycling Team Beaverton 28:13.80
7 4125 Kristopher Celtnieks Hammer Velo Portland 28:36.90
8 5209 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 28:45.60
9 89 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team Portland 28:47.20
10 4118 Phil Webster Hammer Velo Portland 28:57.70
11 92 Josh Sutton Josh Sutton Beaverton 29:12.50
12 54 Bryan McGeeney Hood River Velo Hood River 29:15.10
13 4163 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team West Linn 29:22.80
14 5217 Chris Schomaker Olympia Cycling Team Portland 29:36.30
15 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team Portland 29:49.90
16 53 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental West Linn 30:20.20
17 5200 Stephen Carter The Spokesmen Camas 30:27.00
18 4114 Randall Fransen Mettle Cycling Portland 30:36.80
19 5100 Eric Kaczmarek Portland 30:38.60
20 4176 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Portland 31:11.20
21 5103 Dennis Traylor Portland 31:26.80
22 4052 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 31:32.30
23 5230 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team Canby 32:37.30
24 5128 Chris Mays O2endurance Portland 33:29.80
25 5238 Joel Mora Team SPC Tigard 33:31.30
26 88 Matt Herr Olympia Cycling Team Portland 33:52.80
27 5241 Dylan Wiggins Portland 34:04.11
28 51 zachary bergen O2 Endurance Milwaukie 34:12.00
29 5243 Damon Dimick Tigard 34:16.20
30 50 Daniel Wilcoxen 02 Endurance Vancouver 34:50.10
31 5179 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team Aloha 34:53.10
32 5191 Bob Cromwell Vancouver 35:18.50
33 5244 Matt Feldmar Mathew Feldmar PORTLAND 35:21.30
34 5233 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team Portland 37:02.00

Category 4/5 Women (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 7052 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team Portland 30:17.8
2 7117 Erica Heagy West Linn 34:26.1
3 77 Remy Maguire 35:05.4
4 49 Diane Kerns Portland 36:04.2
5 7119 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Portland 42:21.9
6 7031 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 51:01.4

Eddy Senior Men (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Comments Time
1 175 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio Beaverton 26:46.3
2 5302 Jake von Duering Monster Media Racing p/b Western Bike Works Camas Warning 15.7.1 Centerline 26:57.6
3 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team Tigard 27:20.4
4 4078 Jared Holm Mettle Cycling Portland 27:45.7
5 815 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Portland 27:59.6
6 4084 NORMAN SWYGERT Unattached Portland 28:01.4
7 5249 Tobin Owen Portland 28:32.9
8 4118a Phil Webster Hammer Velo Portland 28:35.7
9 818 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Portland 28:37.7
10 96 Andrew Warren Olympia Cycling Team Portland 28:56.5
11 5207 Jacob Hull Audi Portland 29:05.8
12 336 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera Vancouver 29:24.9
13 5079 Brandon Bilyeu BBC Bike Gallery Continental Lake Oswego 29:42.5
14 5043 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 30:42.3
15 70 Elijah Smith vancouver 30:42.9
16 72 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 30:45.5
17 5213 Travis Power Team Planet X USA Beaverton 30:50.0
18 75a Rich Barrows Unattached Vancouver 31:04.0
19 4071 Chris Wierman tualatin 31:04.4
20 5195 Erik Goodfriend Hammer Velo portland 31:07.4
21 5102 John Neish Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 31:28.9
22 81 Kyle Remington Logos cycling Beaverton 32:17.6
23 5045 Brandon Bruins Velofix Portland 32:17.8
24 5282 James Green Portland 32:31.2
25 393 Bryan Curry Équipe Prix Bas Portland 32:33.1
26 5093 Mark Hand Team Planet X USA Tigard 32:57.7
27 5035a Tom Kelly Red Dwarf Portland 33:38.7
28 5167 Joseph Michael Edelen Athletes Lounge Cycling Team Vancouver 33:40.1
29 80 Matthew Kennedy Beaverton 33:56.8
30 5267 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky Lebanon 34:14.2
31 5080 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental Portland 34:54.7
32 5065 Zachary Goude Team Planet X USA Portland 35:42.5
33 5204a Greg Eyerly PDX Elite Project Oregon City 35:45.4
34 5108 John Martin Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Dundee 35:58.8
35 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland Please contact Chief Referee Kevin Blair 27:42.7

Eddy Senior Women (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 7087 Myra Klettke bicycleattorney.com Lake Oswego 33:28.6
2 7063 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary Beaverton 33:32.8
3 214 Jordan Faulds Team Highfive Cycling Portland 34:38.9
4 71 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 35:15.4
5 7120 Karin Wohlert Hammer Velo Portland 36:36.5
6 52 Pamela Power beaverton 36:44.0
7 73 Kathleen Hellem Unattached Vancouver 37:51.5
8 84 Katie Linton 38:18.3
DNF 7125 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 38:18.3
DNF 7038 Taryn Hand GET FIT Cycling Corvallis 38:18.3

Junior Men 10-12 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 5284 Jonathan Hart Hapi-Go! Washougal 43:15.3
2 90 Zachary Smith PDX Devo Portland 44:03.5
3 15 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme Portland 53:21.3
DNF 69 Halen Harrison PDX Devo 53:21.3

Junior Men 13-14 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 91 Jacob Smith PDX Devo Portland 34:08.9
2 8002 Parker Green BBC Bike Gallery Continental Fairview 35:28.3
3 5308 Collin Turner PDX Devo Portland 37:02.4

Junior Men 15-16 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 64 Joseph Lukens PDX Devo Lake Oswego 31:21.8
2 5290 Duncan Howell PDX Devo Portland 33:59.7
3 59 Luke Gencarelli PDX Devo portland 37:23.8
4 7 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme Portland 42:32.6

Junior Men 17-18 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 5142 Alex White Portland 31:35.8
2 58 Jared Cozzocrea PDX Devo Portland 32:12.3
3 5078 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 33:45.0

Junior Women 10-12 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 60 Madeline Stover PDX Devo Portland 47:35.3
2 5287 Roxanna Hart Hapi-Go! Washougal 54:10.0

Junior Women 13-14 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 8003 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver 38:35.1
2 85 Anna Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Vancouver 46:53.9
3 75 Anna Rosenberg Portland 46:54.7

Junior Women 15-16 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 7032 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 46:22
2 7113 Ellie Darnall Hapi-Go! Gresham 48:02

Junior Women 17-18 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 7086 Kristina Owen Capitol Velo Salem 37:48.7
2 7112 Charis Darnall Hapi-Go! Gresham 55:44.8

Masters Men 30-39 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 888 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage Tigard 25:23.6
2 305 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky Corvallis 28:10.1
3 5251 Josh Ross Team Planet X USA Portland 33:45.1
4 62 Mike Ralls Hapi-Go! Sandy 41:09.4

Masters Men 40-49 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 25:57.1
2 790 Joseph Holcomb Grixsen Brewing p/b West End Bikes Portland 26:22.4
3 542 Michael Myers Camas 26:42.8
4 750 Stephen McDade Olympia Cycling Team tigard 27:07.0
5 800 Ryan Jarrell HosmerChiro-RPM Mortgage West Linn 27:48.8
6 4079 Tom Meese Portland 27:48.8
7 313 Aaron Harrison Bike Gallery/Beaverton Bicycle Club Hillsboro 27:58.4
8 361 Trevor Rice portland 28:03.0
9 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Hillsboro 28:41.3
10 4177 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 28:46.8
11 508 Greg Stokes Hammer Velo Portland 28:52.7
12 331 Scott Goodrich HosmerChiro-RPM Mortgage Camas 28:59.8
13 5121 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer Vancouver 29:06.5
14 321 David Hart Monster Media Racing p/b Western Bike Works Vancouver 29:06.8
15 540 Andrew Hayes Rogue Hood River 30:00.4
16 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com Portland 30:00.5
17 93 Erik Offner Portland 30:03.8
18 5303 Burk Webb Portland Velo Racing Team Milwaukie 31:08.7
19 86 Cory Duncan washougal 31:32.8
20 5107 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 34:38.1
21 68 JEFFERY D MARSH olsonsbicycles.com PORTLAND 34:49.1
22 4032 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas 37:41.9

Masters Men 50-59 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Comments Time
1 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Hillsboro 26:51.1
2 4048 Mark Lipchick Hutch's Eugene eugene 26:58.5
3 159 Bradley Taylor Hutch's Eugene Forest Grove 27:16.4
4 538 Scott Carroll Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky Corvallis 27:52.4
5 510 Alan Whitney Rogue Tualatin 27:57.3
6 568 Jake VanderZanden HosmerChiro-RPM Mortgage Sherwood Warning 11.2.2 Failure to obey referee instructions. 28:02.3
7 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield 28:15.8
8 547 Jeff Tedder Hammer Velo Portland 28:31.0
9 378 Tony Dirks Rogue Hood River 28:37.4
10 550 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Vancouver 29:02.9
11 4005 Jonathan Lyons Hammer Velo Portland 29:39.7
12 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team Portland 29:52.1
13 5101 Greg Kempthorn O2 Endurance Lake Oswego 29:52.2
14 5205 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bike Works Gresham 30:12.6
15 379 Steve Getsiv bicycleattorney.com Portland 30:13.9
16 4159 James Webb BBC Bike Gallery Continental Portland 32:23.8
17 5134 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team Portland 32:26.4
18 5204 Greg Eyerly PDX Elite Project Oregon City 32:40.7
19 4126 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo Brush Prairie 35:09.4
20 5150 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo vancouver 35:12.7
21 55 jeff irland aloha 38:16.9

Masters Men 60-69 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 367 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro 27:43.1
2 5051 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organization La Grande 28:08.6
3 4002 Allen Neel Lost River Cycling Club Nampa 28:32.8
4 4175 Russ Patterson Portland Velo Racing Team Portland 29:38.0
5 66 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 30:26.1
6 5118 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky Albany 32:06.7
7 4182 Jay Rathe BBC Bike Gallery Continental Portland 32:11.7
8 4023 James Bell Hutch's Eugene Springfield 32:39.8
9 5035 Tom Kelly Red Dwarf Portland 32:51.3
10 5219 Nathaniel Wells Hapi-Go! Mosier 32:53.9
11 5032 Edward Lanton Portland 34:11.7
12 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn 35:54.5
13 5272 Michael Richardson Unattached West Linn 41:09.5

Masters Men 70+ (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 5034 Einar Traa Portland Velo Racing Team Portland 34:24.5
DNF 4098 Dale Harless CycleU/Apex racing team Bellevue 34:24.5

Masters Women 40-49 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 201 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works Sherwood 28:21.8
2 7092 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky Albany 29:11.1
3 7083 Lisa Wourms Athletes Lounge Cycling Team Camas 31:16.3
4 67 Kristi Dirks Hood River Velo Hood River 35:01.9
5 7121 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Brush Prairie 36:01.3
6 7079 Peggy Anderson-Deardorff Camas 36:01.9
7 57 Debra Vieira Vancouver 37:35.7
8 7024 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 40:23.5

Masters Women 50-59 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 7014 Janet Howard O2endurance Portland 30:07.4
2 7047 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team Portland 30:24.9
3 79 Angela Horton Gapay Hammer Velo Cornelius 32:10.2
4 7088 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 35:06.3
5 7019 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 35:26.9
6 7105 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental Gaston 35:43.0
7 56 Lisa Walker Portland 41:38.4

Masters Women 60-69 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 232 Beth Graff Old Town Bicycles Gig Harbor 30:00.8
2 7053 Joanne Heilinger Panache/Imperial River Racing Keizer 34:17.2
3 7023 Allison Couch O2 Endurance Portland 36:14.8
4 7015 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 43:49.3

Recumbent (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 74 Chris Sandmel Husky Cycling - UW Seattle 28:30.6
2 7002 Caroline Jacobs 44:40.3

Senior Men Pro/1/2 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 82 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes Portland 24:30.6
2 8000 Colby Wait-Molyneux English Cycles Vancouver 24:44.2
3 109 Joshua Liberles HosmerChiro-RPM Mortgage Portland 25:06.8
4 199 Chris Waggoner Monster Media Racing p/b Western Bike Works North Plains 25:14.8
5 95 Brandon Meinke Olympia Cycling Team Portland 25:15.8
6 178 Alex Telitsine Apex Racing Team Renton 25:23.4

Senior Women 1/2 (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 242 Beth Ann Orton Visit Dallas DNA Pro Cycling Portland 26:32.5
2 246 Anna Grace Christiansen Portland 27:04.3
3 94 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Ashland 27:43.3
4 239 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project Portland 28:08.0
5 205 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team Portland 28:33.7

Tandem (11.2 miles)

Num Name Team Home Town Time
1 78 Kevin/Cory Rayburn/Nann Team Planet X USA Tualatin 31:28.9
2 5211 Richard/Mckenna McKee Likeside Fredmeyer Portland 34:29.0
3 5234 Eric Giacchino Vancouver 38:38.6