Oregon Gran Fondo

Cottage Grove, OR
May 21, 2017

Results Questions: Misty Mitchell

Updated May 24, 2017 at 11:34 AM

Men 19-29

Num Name Team Finish Time Age City
1 79 Stephen Rockwood English Cycles 05:23:14.28 27 Eugene
2 171 Lucas Strain 05:30:20.21 23 Eugene
3 73 Sean Wilson 05:32:48.77 24 Prineville
4 164 Forrest Hirsh 06:23:05.73 24 Powell Butte
5 86 Ryan Gil 07:01:05.42 24 Eugene
6 14 Michael Brandwein 07:33:07.31 28 Portland

Men 30-39

Num Name Team Finish Time Age City
1 92 Nick Skenzick Hutch's Eugene 05:29:13.79 38 Eugene
2 91 Brandon Marshall Landspeed 05:29:14.86 37 Eugene
3 71 J Brett Sicilian Landspeed 05:37:41.00 32 Eugene
4 77 Chris Sarrett Hutch's Eugene 05:45:18.92 37 Albany
5 67 Tsering Alleyne 06:09:48.74 31 Hood River
6 76 Sean Wallace 06:09:51.35 32 Portland
7 80 Joe Thoits 06:39:52.56 39 Portland
8 140 Jesse Blough Boneyard Cycling 06:42:19.80 31 Bend
9 62 Gregg Magnus Hutch's Eugene 06:46:09.75 38 Springfield
10 136 Henry Yu 06:51:55.85 30 Chico
11 36 Jeff West 06:56:40.68 32 Pleasant Hill
12 84 Connor Reilly 06:57:17.98 30 Eugene
13 122 Ryan LaBarre Team Velo Cult 07:16:38.28 35 Portland
14 110 Mike Lirette 07:18:17.25 38 Beaverton
15 146 Bart Treece 07:21:12.86 37 Portland
16 24 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 07:28:49.86 37 Forest Grove
17 17 Nick Johansen 07:31:14.77 37 Portland
18 9 Ryan Chase Deschutes Brewery 07:42:18.51 38 Bend
19 15 Dustin Henderson 07:42:18.80 38 Gresham
20 52 Jason Ziegler 08:05:07.93 33 Corvallis
21 124 Emrich Stovel 08:15:54.44 31 Eugene
22 51 Nathan Van Wagoner 09:09:02.68 36 Tacoma

Men 40-49

Num Name Team Finish Time Age City
1 93 Rob English 05:23:14.49 40 Eugene
2 2 Billy Truelove 05:23:15.09 42 Eugene
3 1 Brian Kesselman 05:29:13.80 40 Portland
4 57 Steve Simone 05:29:13.94 49 BEND
5 4 Dan Handorff Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 05:37:39.16 48 Portland
6 81 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 05:51:06.15 45 Portland
7 88 Tor-Einar Skog Corvallis Cyclery Racing 06:04:17.49 45 Corvallis
8 6 Bryan Simpson 06:06:46.98 46 Jacksonville
9 111 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 06:07:49.48 45 Philomath
10 78 David Prats 06:15:59.25 Corvallis
11 29 Destry Stoner Cycle Analysis 06:25:00.99 42 Medford
12 70 Timothy Martell 06:25:13.51 48 Lake Oswego
13 145 Steve Cawley 06:28:17.77 48 Kelowna
14 107 Rob Callahan 06:28:18.08 41 Eugene
15 61 Ray Fiori 06:33:00.43 41 albany
16 35 Brady Cowing 06:33:09.65 42 portland
17 33 Richard Rosko Hammer Velo 06:38:45.68 48 Portland
18 85 Richard Fattic Ruckus Test Team 06:38:46.31 45 Portland
19 32 Anthony O'Donnell 06:42:20.19 47 Portland
20 147 Gary Koschel 06:45:25.04 47 Surrey
21 96 Kenny Wolford Sunnyside Sports 06:49:44.58 49 Bend
22 26 Greg Stokes Hammer Velo 06:56:51.01 46 Portland
23 69 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 06:56:52.85 40 Tigard
24 160 Jordan Jacobs 07:22:00.67 45 Delta
25 157 Guilhem Ryan 07:22:00.95 44 Vancouver
26 54 Casey Antonson Team Velo Cult 07:23:57.28 42 Portland
27 12 Michael Papenfus 07:31:34.26 48 Corvallis
28 163 Roland Duerr 07:45:54.00 47 Reutlingen
29 19 Kyle Henley 08:11:40.99 44 Eugene
30 141 Joseph Nordstrom 08:17:31.28 40 Portland
31 65 Joshua Azar 08:19:26.60 40 Eugene
32 155 Peter Fahrmann 08:24:03.38 45 Vancouver
33 154 Mark Wiebe 08:24:04.65 48 Victoria
34 159 Andrew Barr 08:24:05.88 49 Vancouver
35 27 Jeff Deschamps 08:37:56.35 47 Eugene
36 22 Brian Strait 08:48:07.83 46 Eugene

Men 50-59

Num Name Team Finish Time Age City
1 109 Scott Goldstein 05:29:14.41 50 Eugene
2 89 Matt Kline 05:29:14.96 51 Grants Pass
3 5 Scott Carroll 05:37:38.24 51 corvallis
4 25 Jonathan Sharp 05:43:43.16 54 Corvallis
5 106 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 05:49:34.10 52 Salem
6 72 Perry Lund 05:54:07.28 53 Springfield
7 63 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 06:03:18.54 56 Hood River
8 7 Kyle Kotwica 06:08:31.31 52 Corvallis
9 95 David Sjogren Sunnyside Sports 06:09:51.62 49 Bend
10 18 Mark Lipchick 06:14:50.34 58 Eugene
11 105 Ted Gresh 06:20:25.43 51 Portland
12 90 Edward Johnson 06:21:27.24 51 Eugene
13 8 James Gritters 06:28:18.34 50 Bend
14 102 Jens Vidkjer 06:30:10.79 55 Calistoga
15 20 Dwan Shepard 06:36:16.28 55 Eugene
16 144 James Unger 06:42:20.76 50 Langley
17 100 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 06:42:21.21 53 Wilsonville
18 152 kirk fowler 06:50:01.01 51 Canby
19 46 John Nunes 06:55:08.36 54 Winston
20 74 David Maeda 06:55:49.07 53 Eugene
21 97 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 07:04:35.09 51 Portland
22 116 Guy Polson 07:12:45.04 51 Springfield
23 153 Dale Steinke 07:21:13.83 50 Seattle
24 13 John Foulston 07:23:58.44 54 Portland
25 133 Chris Stine 07:24:51.15 57 Eugene
26 123 Dale Rosenthal 08:04:03.87 58 Portland
27 139 Jason Bietz 08:05:01.90 50 SHERWOOD
28 138 Tim Turk Land Shark 08:05:02.86 50 Ashland
29 43 Mark White 08:10:19.75 55 Eugene
30 60 Robert Hutchings 08:15:20.74 56 Eugene
31 125 david anolik 08:48:07.67 54 portland

Men 60-69

Num Name Team Finish Time Age City
1 94 Tom Sanborn Hutch's Eugene 06:08:30.90 65 Springfield
2 16 David Leedom 06:18:36.20 60 Springfield
3 131 Chris Jackson Hammer Velo 06:56:51.86 59 eugene
4 101 Rick Kincade 07:18:16.94 60 Eugene
5 59 Ronald Noakes 07:29:38.17 64 Vancouver
6 34 Randall Iverson 07:34:33.97 66 Sunriver
7 108 Darian Morray 08:15:21.21 63 Eugene
8 112 Edwin Vander Pol 08:22:18.16 61 Beaverton
9 167 David Walker 08:25:12.50 60 Cottage Grove
10 99 William Wynkoop 08:37:55.08 66 Eugene

Men 70+

Num Name Finish Time Age City
1 23 Lew Broxson 07:46:50.46 71 Corvallis
2 87 Charles Mahaffy 07:49:18.69 77 Coos Bay
3 119 Michael Harshbarger 08:50:31.69 70 eugene

Men U18

Num Name Finish Time Age City
1 165 Elijah Carstens 07:18:17.26 18 Eugene

Women 19-29

Num Name Finish Time Age City
1 117 Jill Huyette 06:09:48.91 27 Healdsburg
2 104 Alexandra Douglas 07:01:05.16 24 Eugene
3 127 Emily Johnson 08:40:46.97 27 Portland

Women 30-39

Num Name Team Finish Time Age City
1 172 MacKenzie Madison 05:51:02.15 30 Springfield
2 10 Clara Terrell English Cycles 06:15:59.39 32 Eugene
3 129 Dagmara McKnight 08:27:01.66 33 Eugene

Women 40-49

Num Name Team Finish Time Age City
1 148 Christine Koschel 06:45:26.07 49 Surrey
2 64 Amy VanTassel 06:45:57.40 41 Portland
3 47 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 06:59:55.77 43 Portland
4 28 Kristi Green 07:12:39.23 46 Yreka
5 39 gia klauss 08:40:54.43 47 portland
6 118 Maureen Eldridge 08:41:41.46 41 Harrisburg

Women 50-59

Num Name Finish Time Age City
1 58 Terrie Dlugon 07:29:38.18 58 Vancouver

Women 60-69

Num Name Finish Time Age City
1 130 Barbara Larrain 08:49:34.19 64 Portland