Monday Night PIR

Portland International Raceway, OR
May 22, 2017

Part of the Monday Night PIR

Results Questions: Kelli Schauer

Updated May 22, 2017 at 11:30 PM

Fixed Gear/Track Bike

Num Name Team Points Notes
1 105 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
2 103 Jeremy Russell River City Bicycles 18
3 177 Evan Murphy 15
4 138 Tim Reinhart River City Bicycles 12
5 854 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
6 5304 Russell Walker Trusty Switchblade 8
7 5164 Alexander Zybin 6 Warning: sitting up at finish
8 301 Darell Provencher BriHOP Racing 4
9 4194 Austin Loper 2
10 6073 Jeremiah Croswhite 1
11 482 Parry Sample
12 5434 Chris Myrick
13 123 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet
DNF 26 Jack Lindquist Olympia Cycling Team

Fixed Gear/Track Bike Hotspots

Num Name Team Points
1 177 Evan Murphy 5
2 103 Jeremy Russell River City Bicycles 3
3 5304 Russell Walker Trusty Switchblade 1

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Points
1 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 25
2 827 Nathan Dills 18
3 565 Felipe Nystrom 15
4 175 Henrique Serra Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 12
5 948 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
6 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 8
7 105 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
8 128 Brad Gebhard 4
9 332 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera 2
10 824 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 1
11 512 Weston Martin
12 903 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes
13 3239 Dimitar Dimitrov
14 873 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
15 504 Michael Medina Monster Media Racing p/b Cyclesoles
16 136 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
17 162 Mark Shimahara
18 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team
19 3015 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair
20 449 Pete Lindeman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
21 760 Christian Tresser
22 915 Jamie Mikami Veloforma
23 677 Joel Crouch Olympia Cycling Team
24 833 Ryan Weaver
25 138 Tim Reinhart River City Bicycles
26 907 Patrick Newell Team Wooly Mammoth
27 46 Christopher Connelly
28 777 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
29 708 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
30 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
31 239 Starla Teddergreen
32 522 Nathan R Frechen BriHOP Racing
33 188 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera
34 670 Larry Hiday Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
35 41 Libby Painter
36 3222 Bret Berner River City Bicycles
37 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF 666 Dave Aldersebaes Olympia Cycling Team
DNF 535 Erik Spillman Portland Velo Racing
DNF 361 Trevor Rice
DNF 323 Greg Estes Hammer Velo

Masters Men 1/2/3 Hotspots

Num Name Team Points
1 565 Felipe Nystrom 10
2 777 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 8
3 677 Joel Crouch Olympia Cycling Team 3
4 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
5 162 Mark Shimahara 2
6 128 Brad Gebhard 1

Masters Men 4/5

Num Name Team Points
1 4273 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 25
2 5003 Chris Hanel Dialed Cycling Team 18
3 5130 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 15
4 5006 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
5 4067 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
6 4042 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
7 4036 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
8 5460 Fred mills 4
9 4065 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 2
10 4543 Gavin McGregor Portland Velo Racing 1
11 5897 Colin Howard Hammer Velo
12 4055 Kevin Billingsley BriHOP Racing
13 4582 John W Siwinski
14 5354 David Harrell
15 42 Eric Kaczmarek
16 5312 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
17 5282 James Green
18 4239 Michael Krasovech
19 5606 Matt Hooge
20 4198 Matthew Wilkins Team Coastal
21 4073 Mark H. Rasmussen
22 4014 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
23 4107 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
24 4009 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
25 5035 Tom Kelly
26 4261 Neill Campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 5179 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
28 5121 Lance Heppler Dialed Cycling Team
29 4028 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
30 7136 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling
31 4053 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
32 5077 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
33 5368 Gerardo Perez Portland Velo Racing
34 4052 Bryan Floyd
35 5678 Shaun Martin Dialed Cycling Team
36 5559 Rob Schultz
37 5489 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
38 5263 Jay Hamlin
39 4095 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
40 5478 Kevin Brosnan

Masters Men 4/5 Hotspots

Num Name Team Points
1 5460 Fred mills 5
2 5006 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
3 4273 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 4
4 5003 Chris Hanel Dialed Cycling Team 3
5 4067 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1

Novice Open

Num Name Team Points
1 6077 Lowell Fleming 25
2 5545 John Condon Dialed Cycling Team 18
3 44 FERDINAND RUBI 15
4 39 Kevin Claggett 12
5 16 Jason Preuit 10
6 5144 Stephen Achilles 8
7 32 Kyle Orndorff 6
8 5557 John Hughes 4
9 43 JONUOH NICDAO 2
10 5864 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 1
DNF 9040 Tatiana Campos Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office

Women 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 25
2 435 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18
3 270 Leia Tyrrell 15
4 262 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 12
5 245 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10
6 238 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 8
7 223 Jennifer Haliewicz 6
8 205 Brenna Wrye-Simpson LA Sweat 4
9 403 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 2 Warning: sitting up at finish
10 45 Susannah Nelson Olympia Cycling Team 1
11 407 Catherine Cooper Olympia Cycling Team
12 229 Mielle Blomberg Team S+M
13 421 Sharon Anderson Olympia Cycling Team
14 7097 Sarah Williams Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink
15 405 Lana Pressey Olympia Cycling Team

Women 1/2/3 Hotspots

Num Name Team Points
1 403 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 5
2 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
3 262 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 1

Women 4/5

Num Name Team Points
1 8088 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 25
2 7045 Juliet Hochman 18
3 420 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 15
4 7020 Amy Engelhard Audi 12
5 9040 Tatiana Campos Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
6 7234 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 8
7 40 BETH WHITTAKER 6
8 7148 Christy Hawkins Team AF 4
9 7054 Rebecca Hillary Team AF 2
10 7109 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 1
11 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
12 7222 Emily McNary
DNF 7004 Bernadette Gilpin
DNF 7250 Dorothy Cacioppo

Women 4/5 Hotspots

Num Name Team Points
1 8088 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 5
2 7045 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
3 7109 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 1