Ride Hard Finish Thirsty

Bend, OR
September 20, 2015

Part of the Ride Hard Finish Thirsty

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 20, 2015 at 4:51 PM

Beginner Men

Num Name Team Age Laps
1 135 Chris Thier Boneyard Cycling 41 5
2 232 Greg Logan Deschutes Brewery 39 4
3 231 Kent Vickory 49 4

Beginner Women

Num Name Team Age Laps
1 188 Ashley Lucas 28 4
2 229 Ashley Johnson Boneyard Cycling 43 3
3 274 Erin Rankin Deschutes Brewery 39 3
4 212 Tracy Miller Deschutes Brewery 54 3
5 257 Melinda Halpern 47 3

Clydesdale

Num Name Team Age Laps
1 163 Walter Mcknight Deschutes Brewery 48 5
2 235 Joe Larson Deschutes Brewery 40 5
3 252 Joshua Green Deschutes Brewery 31 4
4 105 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 56 4

Junior Men 10-18

Num Name Team Age Laps
1 258 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 3
2 112 Evan Martin Bend Endurance Academy 16 3
3 251 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 3
4 248 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 3
5 182 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 3
6 78 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 3
7 149 Henry Winnenberg 12 3
8 255 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 2
DNF 178 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 1

Junior Women 10-18

Num Name Age City Laps
1 259 Elsa Hammer 11 Bend 2

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 160 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 57 Bend 5
2 139 Michael Nyberg Sunnyside Sports 55 Bend 5
3 173 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 Bend 5
4 144 Alan Thomason Deschutes Brewery 55 Bend 5
5 147 Michael Coe Boneyard Cycling 51 Bend 5
6 145 Thane Jennings Sunnyside Sports 54 Richland 5
7 245 Jeffrey Anderson 420 weak.com 53 California 5
8 83 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 5
9 93 Brian Smith WebCyclery.com 57 Bend 5
10 250 Mark Reindeer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend 5
11 138 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend 4
12 249 Dale Navish Deschutes Brewery 56 Bend 4
13 94 David Lenhart Boneyard Cycling 54 Bend 3

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 162 Sam Medrano 62 Bend 4
2 114 Scott Sampson Da Hui Race 63 Newhall 4
3 106 Amory Cheney Boneyard Cycling 64 Bend 4
4 79 Ralph Tolli Boneyard Cycling 63 Bend 4
5 110 Tad Hodgert Dechutes Brewery CX 69 Bend 4
6 101 Frank Fleetham Boneyard Cycling 72 Bend 3
DNF 75 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 0

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 204 Bart Bowen Deschutes Brewery 48 Bend 7
2 209 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 49 BEND 7
3 97 Owen Murphy Murder of Crows 41 Bend 7
4 193 Matt Williams Thump Coffee 44 Bend 7
5 100 Ryan Ness Boneyard Cycling 40 Bend 7
6 109 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 7
7 181 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 7
8 264 David Sjogren Sunnyside Sports 48 Bend 7
9 269 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 41 Bend 7
10 113 David Martin Deschutes Brewery 45 Bend 7
11 260 Erik Hammer Deschutes Brewery 39 Bend 7
DNF 581 Erik Bergstrom TAI bend 43 Bend 5
DNF 266 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 1

Masters Men B 35+

Num Name Team Age Laps
1 132 Matt Reeves WebCyclery.com 36 5
2 167 Stephen Smith The Hub Cyclery 50 5
3 150 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 40 5
4 246 David Marchi Murder of Crows 39 5
5 158 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 47 5
6 125 Curtis Brawner Ace Window Tinting 41 5
7 127 David Anderson Boneyard Cycling 49 5
8 80 Brandon Gallagher Murder of Crows 40 5
9 159 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 5
10 237 john Adkins Drake Park Candadians 35 5
11 177 Josh Gobershock Boneyard Cycling 40 5
12 244 Mark Backus Boneyard Cycling 49 5
13 241 Bob Reububger Murder of Crows 49 5
14 166 Adam Holt Boneyard Cycling 36 5
15 73 Dennis Bennett Boneyard Cycling 46 5
16 122 Todd Grover Boneyard Cycling 43 5
17 143 Stan Kiefer Boneyard Cycling 60 5
18 152 Rob Kerr Boneyard Cycling 48 5
19 69 Stevan Vinci Boneyard Cycling 40 5
20 208 Mark Pearson Hutch's/Bend Dental 70 5
21 242 Drew Holmes WebCyclery.com 45 5
22 148 Robert Winnenberg 44 5
23 240 Tim Peterson Boneyard Cycling 44 5
24 103 Anthony Morales Boneyard Cycling 39 4
25 247 Kent Segrist Boneyard Cycling 4
DNF 137 Joseph Spampinato 45 4
DNF 164 Aaron Tarnow WebCyclery.com 37 2

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 225 Ed Rogers Ace Window Tinting 61 bend 5
2 111 Andrew Fleming Murder of Crows 38 Bend 5
3 124 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 44 bend 5
4 130 Jay Battleson 41 Bend 5
5 119 Jay Marsh Boneyard Cycling 56 Bend 5
6 230 Tim Beard Cyclocrossworld.com 48 Bend 5
7 140 Ben Hein Boneyard Cycling 43 Bend 5
8 233 Drexell Barnes Ace Window Tinting 47 Bend 4
DNF 126 Tony Pitone 47 Portland 3

Masters Women 35+

Num Name Team Age Laps
1 107 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com/Twin Six 45 4
2 77 Erica Wescott Sunnyside Sports 45 4
3 175 Tracey March Deschutes Brewery 46 4
4 213 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 48 4
5 273 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 53 4
6 254 Amber Clark Murder of Crows 38 4
7 238 Jenny Kneece Drake Park Candadians 39 4
8 271 Erin Reis Braking Bad 38 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 217 Renee Scott Deschutes Brewery 42 4
2 91 Michelle Mercer Deschutes Brewery 48 4
3 216 Siobhan McNulty Boneyard Cycling 46 4
4 256 Leslie Griffith Boneyard Cycling 47 4
5 207 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45 4
6 72 Heather Lynch Boneyard Cycling 45 4

Men A

Num Name Team Age City Laps
1 206 James Williams Deschutes Brewery 35 Bend 7
2 210 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 36 Bend 7
3 203 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 37 Bend 7
4 261 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 7
5 582 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 37 Bend 7
6 265 James Rowan Black Magic Sweeps 29 Bend 7
7 141 Trevor Lane Boneyard Cycling 26 Bend 7
8 262 Chad Cheeney Bend Endurance Academy 36 bend 6
9 268 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Bend 6

Men B

Num Name Team Age Laps
1 96 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 32 5
2 132 Matt Reeves WebCyclery.com 36 5
3 276 Jason Oman The Bucklers 34 5
4 275 Bradford White Wanderlust Tours 31 5

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 82 Paul Armstrong 32 Bend 5
2 226 john Chapman OSU-Cascade Cycling 24 Bend 5
3 99 Justin Guidroz Audi 35 Bend 5
4 224 Eric McKinley Murder of Crows 25 Bend 5
5 243 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 5
6 86 Nate Wyeth Boneyard Cycling 32 Bend 5
7 227 Brendan Flynn Champions of Krynn 35 Olympia, WA 5
8 228 Chris Parco Ace Window Tinting 31 Bend 5
9 234 Ryan Kruit Murder of Crows 30 Bend 4
DNF 236 David Hymans Metropolis Cycles Repair 36 Bend 2

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 278 Brent Poole Pine Mountain Sports 28 Bend 5
2 277 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 bend 5
3 270 Benjamin Farver Rapha/River City Bicycles 33 Bend 5
4 220 Tony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 Bend 5
5 223 Justin Taylor Hydro Flask 28 bend 5
6 90 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4
7 117 William Key US Military Endurance Sports 45 Bend 4
DNF 75 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 187 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 7
2 165 Liz Holt Boneyard Cycling 34 Bend 6

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 116 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 29 Bend 4
2 215 Cate Hass Boneyard Cycling 38 Bend 4
3 161 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy 18 Bend 4
4 263 Sarah Jane Hash Bearded Clams 33 Bend 4
5 76 Alycia Sykora Bend 4
6 272 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 43 Bend 4
7 189 Jennelle Holmes WebCyclery.com 14 bend 4

Women C

Num Name Team Age Laps
1 218 Heidi Hansel-Pauly 40 4
2 253 Petit Marchi Murder of Crows 45 4
3 179 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 48 4
4 88 Lisa Gentz 34 4
5 185 Hannah Yorra Boneyard Cycling 38 4
6 267 Lauren Hamlin Murder of Crows 25 3