Baker City Cycling Classic: Stage 4: Anthony Lakes Road Race: Overall GC > Stage 4

OR. June 27, 2021

Part of the Stage 4: Anthony Lakes Road Race

Questions about results, please contact Terri Camp at terri@obra.org

Updated June 28, 2021 at 4:50 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 103 Noah Sanders 0:00:00 8:35:17
2 127 Evan Larson 0:02:53 8:38:10
3 130 Evan Blanshan 0:07:30 8:42:47
4 113 Luke MATHER 0:08:29 8:43:46
5 123 Jordan Chapman 0:14:46 8:50:03
6 115 Kenny Mcdaniel 0:21:14 8:56:31
7 128 Thomas Hope 0:23:44 8:59:01
8 114 Tyler James 0:23:50 8:59:07
9 126 Nick Degnan 0:43:19 9:18:36
10 104 Andreas Broxson 0:48:04 9:23:21
11 125 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 0:52:01 9:27:18
12 105 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 0:52:13 9:27:30
13 111 Will Taplin 0:53:14 9:28:31
14 120 Shane Johnson 1:06:20 9:41:37
15 129 Nicholas Love 1:22:52 9:58:09
16 112 Alexander YERMOLOVICH 1:28:05 10:03:22
17 117 Brian Ramirez-Cortes 1:43:59 10:19:16
DNF 100 Travis Venable 10:19:16
DNF 101 nathan hakken 10:19:16
DNF 102 Graham Gallagher 10:19:16
DNF 106 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 10:19:16
DNF 107 Matthew Toupal Team Oregon p/b Rodda Paint 10:19:16
DNF 110 Brandon Wagner 10:19:16
DNF 116 Kade Aldrich 10:19:16
DNF 121 Greg McElravy Grouptrail Cycling 10:19:16
DNS 108 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 10:19:16
DNS 109 Vasileios Raptakis 10:19:16
DNS 118 Carson Hampton 10:19:16
DNS 119 Erik Mills 10:19:16
DNS 122 Alex Wilson Hammer Velo 10:19:16
DNS 124 Sidney Poly 10:19:16

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 534 Hannah Allen 0:00:00 9:41:17
2 530 Rachael Tatko 0:10:44 9:52:01
3 532 Stephanie Taplin 0:25:34 10:06:51
4 531 Clara Terrell 0:34:02 10:15:19
5 533 Megan Brinkmeyer 1:12:50 10:54:07

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 210 Rayan Jamshidian 0:00:00 8:36:18
2 223 Jayant Mukhopadhaya 0:03:36 8:39:54
3 220 Ben VanderZanden 0:06:49 8:43:07
4 218 Michael O'Neil 0:07:44 8:44:02
5 224 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 0:09:35 8:45:53
6 207 Stephen Kohr 0:13:11 8:49:29
7 208 JASON EDWARDS 0:16:34 8:52:52
8 221 Ethan Klein 0:17:32 8:53:50
9 206 Gabriel Love 0:24:52 9:01:10
10 200 Niko Haller 0:25:33 9:01:51
11 215 Mack Parshall 0:37:44 9:14:02
12 209 Cian McCann 0:45:09 9:21:27
13 213 Kevin Locher 0:51:45 9:28:03
14 222 William Fisher 1:09:44 9:46:02
15 217 Scott Rowles Hutch's Bend Dental 1:18:08 9:54:26
16 211 Jonathan Howland 1:46:12 10:22:30
17 202 Connor Donahue 1:54:08 10:30:26
DNF 214 Noah Brown 10:30:26
DNF 219 Alex Nelson 10:30:26
DNS 204 Andrew Buswell 10:30:26
DNS 205 Jacob Robertson 10:30:26
DNS 212 Jeremy Gourd 10:30:26
DNS 216 Owen Rogers Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 10:30:26
DNS 225 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 10:30:26

Category 4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 547 vi nguyen 0:00:00 9:22:47
2 542 nadia gontova 0:19:48 9:42:35
3 545 Erin Reis Hutch's Bend Dental 0:42:17 10:05:04
4 541 Julie Nelson 0:44:19 10:07:06
DNF 540 Jennifer Trent 10:07:06
DNF 544 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:07:06
DNS 543 Kat Hampton Co-Motion Factory Racing Team 10:07:06

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 319 Aris Sophocles 0:00:00 8:21:48
2 322 Ian Spivack 0:01:26 8:23:14
3 315 MICHAEL NIGHTINGALE 0:03:15 8:25:03
4 305 Piers Barry 0:06:56 8:28:44
5 316 Mark Tucker 0:07:41 8:29:29
6 325 Shawn Howard 0:07:43 8:29:31
7 321 Paul Bourcier 0:08:34 8:30:22
8 308 RYAN MALM 0:08:34 8:30:22
9 303 Brian Schuster 0:09:12 8:31:00
10 326 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 0:10:54 8:32:42
11 332 Mark Schaefer 0:14:22 8:36:10
12 318 George Ciordas 0:25:19 8:47:07
13 309 Tom Cole 0:26:59 8:48:47
14 304 Brian McAndrews 0:30:40 8:52:28
15 323 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 0:32:46 8:54:34
16 327 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycling 0:38:11 8:59:59
17 311 Michael Catterall 0:41:22 9:03:10
18 328 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 0:46:28 9:08:16
19 324 David Pilz Hutch's Bend Dental 0:50:09 9:11:57
20 302 John Hatfield Dialed Cycling Team 0:52:41 9:14:29
21 329 Dan Litwora 0:53:50 9:15:38
22 301 Chris Hanel Dialed Cycling Team 0:59:34 9:21:22
23 331 Matt Mallet 1:10:33 9:32:21
24 312 Bob Duffy Team Dr Will Bar 1:13:18 9:35:06
25 300 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 1:18:18 9:40:06
26 310 Matthew Allen 1:18:56 9:40:44
27 330 Lance Haag 1:48:37 10:10:25
DNF 306 Cliff Eslinger Evolution Racing 10:10:25
DNF 307 Matthew Slater Evolution Racing 10:10:25
DNF 313 David Sherman Team Dr Will Bar 10:10:25
DNF 317 Jeff Qualle 10:10:25
DNS 314 Race Jones 10:10:25
DNS 320 Eric Sheagley Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 10:10:25

Masters Category 3/4/5 60+ Men

Num Name Team Time Down Time
1 461 G Boyd Tarin 0:00:00 9:01:25
2 455 James Ferguson 0:29:21 9:30:46
3 457 Ian Gibson Dialed Cycling Team 0:39:47 9:41:12
DNF 450 Tom Kelly 9:41:12
DNF 459 mike long 9:41:12
DNS 451 Josef Lemire 9:41:12
DNS 452 Peter Serrurier 9:41:12
DNS 453 Jon Ornstil 9:41:12
DNS 454 Kevin Gillas 9:41:12
DNS 456 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 9:41:12
DNS 458 David Hobson 9:41:12

Masters Category 3/4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 409 Max Coleman 0:00:00 9:05:53
2 406 Andrew Moss 0:05:12 9:11:05
3 401 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 0:23:49 9:29:42
4 405 Andreas Schulten 1:10:38 10:16:31
5 413 David Root Pacific Office Automation Cycling 1:14:48 10:20:41
6 415 Charles Henderson Swift Racing PDX 1:47:48 10:53:41
DNF 400 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 10:53:41
DNF 410 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 10:53:41
DNF 414 Keith Richards 10:53:41
DNF 416 Jarred Blankenship 10:53:41
DNF 419 John DeCuire 10:53:41
DNS 402 Lance Heppler Dialed Cycling Team 10:53:41
DNS 403 Joseph Tysoe 10:53:41
DNS 407 Tim Oneill 10:53:41
DNS 408 Joshua Thompson 10:53:41
DNS 411 Steve Hanson 10:53:41
DNS 417 Jason Bell 10:53:41
DNS 418 Scott Goldstein 10:53:41

Masters Category 4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 551 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 0:00:00 10:08:45
DNS 550 Anne Farawila 10:08:45

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 15 Gage Hecht 0:00:00 8:01:40
2 38 Drake Deuel 0:01:03 8:02:43
3 34 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 0:05:11 8:06:51
4 13 Kaler Marshall 0:08:48 8:10:28
5 16 Tyler Stites 0:09:17 8:10:57
6 18 Eric Brunner 0:11:27 8:13:07
7 40 Quinn Felton 0:11:40 8:13:20
8 59 Daniel Lincoln 0:12:53 8:14:33
9 36 Owen Wright 0:13:50 8:15:30
10 48 Max Ritzow 0:16:02 8:17:42
11 5 Ben Marshall 0:18:08 8:19:48
12 31 Theodore Schwartz 0:18:25 8:20:05
13 11 Ryder Jordin 0:19:18 8:20:58
14 10 Rob Smallman 0:19:29 8:21:09
15 12 Jack Shuckra 0:20:10 8:21:50
16 57 Greg Talpey 0:22:05 8:23:45
17 55 Simon Wu 0:29:22 8:31:02
18 29 Zach Gudwin 0:34:40 8:36:20
19 6 Ben Peterson 0:34:49 8:36:29
20 19 Allan Schroeder 0:36:45 8:38:25
21 30 Chris Twardzik 0:37:34 8:39:14
22 62 Shaun Johnson 0:38:40 8:40:20
23 4 Galen Erickson 0:40:12 8:41:52
24 28 Alex Yale 0:41:41 8:43:21
25 37 Alexander Martinek 0:42:00 8:43:40
26 39 Michael Ott 0:44:27 8:46:07
27 45 Matt Moncur 0:45:05 8:46:45
28 42 Finn Thomsen 0:52:24 8:54:04
29 56 Joey Bacala 0:57:04 8:58:44
30 43 Erik Brockhoff 0:57:05 8:58:45
31 58 Jeremy Ward 0:59:35 9:01:15
32 21 Justin Rose 1:05:44 9:07:24
33 26 Erik Hammerquist 1:06:40 9:08:20
34 47 Will Murray 1:07:05 9:08:45
35 14 Scott McGill 1:07:17 9:08:57
36 24 Keith McIntire 1:07:30 9:09:10
37 2 Chad C. Nichols 1:09:55 9:11:35
38 22 Erik Knudsen 1:12:40 9:14:20
39 7 John Butler 1:16:36 9:18:16
40 50 Jordan Miller 1:17:28 9:19:08
41 35 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint 1:21:32 9:23:12
42 53 David Kuhns 1:22:25 9:24:05
43 49 Devin Wilson 1:41:10 9:42:50
44 33 John Rogers 1:52:34 9:54:14
45 51 Todd Meier 2:06:40 10:08:20
DNF 3 Andrew Frank 10:08:20
DNF 9 preston Weeks 10:08:20
DNF 20 Craig Patrick 10:08:20
DNF 23 Robert Cummings 10:08:20
DNF 32 Ian Megale 10:08:20
DNF 46 Blake Harper 10:08:20
DNF 52 John Hughes 10:08:20
DNS 1 Felipe Nystrom 10:08:20
DNS 8 Griffin Park 10:08:20
DNS 17 Cade Bickmore 10:08:20
DNS 25 Carl Hoefer 10:08:20
DNS 27 Jeff Crawford 10:08:20
DNS 44 Jon Moro 10:08:20
DNS 54 Sawyer Bosch 10:08:20
DNS 60 Chris Stuart 10:08:20
DNS 61 Brian O'Grady Team Cycle Sport 10:08:20

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 507 Ingrid Smallman 0:00:00 9:41:07
2 502 Anna Megale 0:00:55 9:42:02
3 506 Heather Albert 0:11:10 9:52:17
4 501 Margaux MCBIRNEY 0:16:22 9:57:29
5 504 Aileen Pannecoucke 0:25:06 10:06:13
6 503 Chelsea Smith 0:31:57 10:13:04
7 500 Rachel Geiter 0:37:51 10:18:58
DNF 505 Jane Despas 10:18:58