8 Hours of Independence

Philomath, OR
July 4, 2009

If you have questions or corrections, please email Mike Ripley.

Average Lap time is in the "Notes" column.

Updated July 7, 2009 at 2:42 AM

Category 1 (Expert) 19-34 Men

Name Team Laps Time Notes
1 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 11 7:54:34 0:43:09
2 Matt Hayes 9 6:44:10 0:44:54
3 Michael Steiner 9 7:48:03 0:52:00

Category 1 (Expert) 35-44 Men

Name Team Laps Time Notes
1 John McCraffrey bicycleattorney.com 10 7:06:27 0:42:39
2 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling 10 7:48:23 0:46:50
3 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events 9 7:10:54 0:47:53
4 david baker Sunnyside Sports 9 7:28:17 0:49:49
5 Michael Adams Team Dirt/Mudslinger Events 8 7:23:31 0:55:26
6 Mike Brown Recycled Cycles Racing 7 7:03:13 1:00:28
7 Scott Hoelscher 6 6:29:45 1:04:58

Category 1 (Expert) 45+ Men

Name Team Laps Time Notes
1 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 6 6:17:24 1:02:54

Category 1 (Expert) Women

Name Team Laps Time Notes
1 Summer Northern Olympic Dirt Society 7 7:24:11 1:03:27

Category 2 (Sport) 15-18 Junior

Name Team Laps Time Notes
1 Kolben Preble Hammer Velo 8 6:41:58 0:50:15
2 Timothy Jaynes Pistis 7 6:22:32 0:54:39

Category 2 (Sport) 19-34 Men

Name Team Laps Time Notes
1 Brandon Marshall Fundamental Bike 10 7:30:51 0:45:05
2 Austin Line Sunnyside Sports 8 6:37:01 0:49:38
3 Brian Thiel Filth and Fury 8 7:27:28 0:55:56
4 Brian Webb Team Dirt/Mudslinger Events 8 7:52:14 0:59:02
5 Sean Lewis 5 5:29:34 1:05:55

Category 2 (Sport) 35+ Women

Name Team Laps Time Notes
1 Julie Leasure Nike Cycling 9 7:30:49 0:50:05
2 Sage Fuller Sorella Forte 5 5:27:05 1:05:25

Category 2 (Sport) 35-44 Men

Name Team Laps Time Notes
1 Dean Irvine Steed Cycles 10 7:53:59 0:47:24
2 Peter Courogen Nike Cycling 7 6:08:13 0:52:36
3 Kentaro Inoue 9 7:14:34 0:48:17
4 Tim Turk Cycle Sport 9 7:33:23 0:50:23
5 Steven Williams Recycled Cycles Racing 8 6:37:44 0:49:43
6 Frazier Atkinson 8 7:00:04 0:52:30
7 Jason Saunders Team Dirt/Mudslinger Events 8 7:47:55 0:58:29
8 Lee Bauck 7 6:50:08 0:58:35

Category 2 (Sport) 45-54 Men

Name Team Laps Time Notes
1 Craig Moe Recycled Cycles Racing 7 7:47:31 1:06:47
2 David English Vista Ridge Velo 6 7:24:15 1:14:03

Category 2 (Sport) Women

Name Team Laps Time Notes
1 Alena Irvine Steed Cycles 9 7:16:31 0:48:30

Category 3 (Beginner) 35+ Men

Name Team Laps Time Notes
1 Shawn Logue Pistis 8 7:37:07 0:57:08
2 Todd Pieper 7 7:01:26 1:00:12
3 James Lais cheep team 7 7:11:36 1:01:39
4 Eric Stromerson 7 7:13:38 1:01:57
5 Paul Hurlburt Pistis 6 5:46:44 0:57:47
6 Cory Fawcett Pistis 4 4:51:23 1:12:51
7 Bill Alsup 4 6:44:38 1:41:09
8 Ken Lynn 3 3:20:39 1:06:53
9 Jagger Traylor 3 4:12:41 1:24:14
10 Brian Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events 2 6:27:37 3:13:49

Category 3 (Beginner) Women

Name Team Laps Time Notes
1 Amber Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events 4 5:14:24 1:18:36
1 Lindsay Kandra Hammer Velo 8 6:58:55 0:52:22
1 PAT KUDSZUS Pacific Pedaling 10 7:36:16 0:45:38
1 Ellen Miller Pacific Pedaling
1 Sam Yeo Hammer Velo
2 Nicole Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports
2
2
2 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 9 7:13:57 0:48:13
3 Stephen Holmberg Filth and Fury 9 7:28:44 0:49:52
3 Addy Sage Filth and Fury
4 Jeff Tedder Hammer Velo 8 6:47:15 0:50:54
4 Beth Burns Veloce Racing
5 Carolyn Gutsick Filth and Fury
5 David Roulo Filth and Fury 6 7:28:03 1:14:41

Pro Men

Name Team Laps Time Notes
1 Chris Brandt Team Dirt/Mudslinger Events 12 7:51:21 0:39:17
2 Sloan Anderson Pure Energy Cycling-ProAirHFA 12 7:59:31 0:39:58
3 Mike Traslin Steed Cycle Pennywise 11 7:39:57 0:41:49
4 Andy Traslin Pennywise 10 7:07:58 0:42:48

Pro Women

Name Team Laps Time Notes
1 Monilee Atkinson Norco Bikes, Sammamish Valley Cycle 9 7:48:44 0:52:05

Singlespeed

Name Team Laps Time Notes
1 Mike VanderBerg Team Dirt/Mudslinger Events 9 7:12:46 0:48:05
2 Greg Miranda Team WM 5 6:59:41 1:23:56