Thrilla Cyclocross Series

Bend, OR
October 3, 2013

Part of the Thrilla Cyclocross Series

If you have questions or corrections, please email Kevin Gorman.

Updated October 11, 2013 at 8:04 AM

Junior Men 12-18

Num Name Team Age
1 440 Maxwell Chehab 14
2 434 Nate Lelack Bend Endurance Academy 14
3 566 Chandler Bonn Bend Endurance Academy 14
4 448 Calvin Keane Bend Endurance Academy 12

Junior Women 12-18

Num Name Team Age
1 559 Jennelle Holmes WebCyclery.com 12
2 560 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 15

Men A

Num Name Team Age City
1 318 Brennan Wodtli All Access Racing 25 Bend
2 306 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend
3 120 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 34 Bend
4 321 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 34 Bend
5 142 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend
6 213 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend
7 113 Erik Hammer Deschutes Brewery 36 Bend
8 305 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
9 122 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 47 Bend
10 240 Mike Fusaro 35 Bend
11 244 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend
12 276 Gabriel Linn Trusty Switchblade 36 Bend
13 284 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 42 bend
14 136 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend
15 140 Lauren McCarthy Sunnyside Sports 39 Bend
16 324 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend
17 204 Peter Vraniak Bend
18 219 Ryan Ness Boneyard Cycling 38 Bend
19 192 Michael Dennis Therapuetic Assoc/Pine Mtn Sports 38 Bend
20 146 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
21 167 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 34 Bend
22 234 William Reinking Bend Endurance Academy 17 Bend
DNF 155 Marshall Greene Therapuetic Assoc/Pine Mtn Sports 32 Bend

Men A 40+

Num Name Team Age
1 121 Andrew Sargent Evolution 43
2 148 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46
3 132 David Sjogren Sunnyside Sports 46
4 137 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 46
5 211 jon van heel 42
6 177 Erik Bergstrom Therapuetic Assoc/Pine Mtn Sports 41
7 153 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45
8 241 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 42
9 104 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40
10 117 Adam Carroll Boneyard Cycling 41
11 207 Wade Miller Sunnyside Sports 42
12 115 Henry Abel Pine Mtn Sports 42
13 325 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43
14 224 John Gorman 43
DNF 221 david baker Sunnyside Sports 46

Men B

Num Name Team Age City
1 147 Ian Wilson Bend Endurance Academy 16 Bend
2 102 Eric Blankenship Boneyard Cycling 38 Bend
3 227 Jonathon Fogarty 38 Bend
4 302 Trevor Lane Boneyard Cycling 24
5 138 Benny Ambauen Swiss Woodworker.com 38 Bend
6 216 Rob Angelo Therapuetic Assoc/Pine Mtn Sports 39 Bend
7 169 Joel Palanuk BLAZIN SADDLES 35 Sisters
8 288 Jon Conway Bikebarn Racing 33 Bend
9 309 Matthew Snow The Hub Cyclery 28 Bend
10 156 Andrew Steiner Boneyard Cycling 44 Bend
11 320 Brett Golden 37 Bend
12 287 Thomas Wimberly Bend Endurance Academy 16 Bend
13 278 Seth Erwin 26 Bend
14 315 Jacob Chapman Bend
15 183 Cory Tanler Trinity Bikes 26 Bend
16 103 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 34 Bend
17 322 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend
18 128 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend
19 310 Scott Birdwell Deschutes Brewery 33 Bend
20 313 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend
21 197 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38 Bend
22 231 TJ Jordan The Hub Cyclery 39 Bend
23 152 Donovan Birky Bend Endurance Academy 14 Bend
24 308 Hoffman Cortes The Hub Cyclery 36
25 326 Jason Dimmig 39 Bend
26 323 Jason Oman 32 Bend
27 312 Colter Chancellor 35 Bend
28 126 David Krause 36 Bend

Men B 40+

Num Name Team Age City
1 124 Chad Lowe 42 Bend
2 236 David Martin Deschutes Brewery 43 Bend
3 311 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend
4 111 Todd Griffith Boneyard Cycling 44 Bend
5 131 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend
6 252 Kyle Gomez Boneyard Cycling 40 Bend
7 186 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend
8 220 Mark Campbell Pine Mtn Sports 46 Bend
9 134 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
10 271 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40
11 217 Walter Mcknight Deschutes Brewery 46 Bend
12 168 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
13 106 Kyle Gorman WebCyclery.com 47 Bend
14 203 David Anderson Boneyard Cycling 47 Bend
15 208 Michael McLandress Boneyard Cycling 52 bend
16 108 Jason Stollenwerk StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 40 Bend
17 263 John Lulich 49 Bend
18 123 Rob Kerr Boneyard Cycling 46 Bend
19 107 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend
20 292 Tim Hittner 46 Bend
21 300 Stephen Porino Silverado Gallery/Sunnyside 47 Bend
22 101 Brian Smith WebCyclery.com 55 Bend
23 280 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 bend
24 143 Kent Cramer TAI/Old Guys On Cross 51 Bend
25 109 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend
26 105 Mike Reightley WebCyclery.com 56 Bend
27 411 Ken Johnson Boneyard Cycling 40 Bend
28 157 Chuck Brockman Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 46 Bend
DNF 293 Dale Navish 54 Bend
DNF 127 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend
DNS 307 Todd Schock Boneyard Cycling 50 Bend

Men C

Num Name Team Age City
1 509 Thomas Pastor 33 Bend
2 413 Jason Randles Deschutes Brewery 39 Bend
3 551 Curtis Brauner 39
4 495 ryan goldstein Deschutes Brewery 37 Bend
5 524 Justin Lair The Hub Cyclery 30 Bend
6 483 Matthew Dial Deschutes Brewery 37 Bend
7 561 Michael Grass 33 Bend
8 505 Steve McCorkle Boneyard Cycling 33 Bend
9 402 Nate Wyeth Trinity Bikes 30 Redmond
10 401 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend
11 547 Daniel Hammer 41
12 556 Jeremy Courval Boneyard Cycling 39 Bend
13 484 Albion Vickers 47 Bend
14 554 Jack Walker 33 Bend
15 555 Derik Persons 27 Bend
16 420 Terry Chubb Team Snail Racing 48 Bend
17 562 Drew Moore 35 Bend
18 521 Steve Ashley DMC 38 Bend
19 515 Jeff Potts 41 Bend

Men C 40+

Num Name Team Age City
1 432 Scott Peterson Cycle soles 49 Bend
2 529 peter leavitt Wattic Ink 42 Bend
3 455 Robert Winnenberg 42 Bend
4 478 Bradley Taylor 41 Bend
5 492 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 44 Bend
6 544 Aron Yarmo 49 Bend
7 414 Dennis Bennett Boneyard Cycling 44 Bend
8 557 Steve Arnold Deschutes Brewery 44 Bend
9 548 Jason Ramsdell 42 Crater Lake
10 501 Michael Coe Boneyard Cycling 48 Bend
11 503 Dale Nixon Trinity Bikes 44 Bend
12 552 George McConnell 42
13 516 Loren Bailey 44 Bend
14 546 Richard Lyon 47

Men C 50+

Num Name Team Age City
1 408 Amory Cheney Boneyard Cycling 62 Bend
2 404 Jay Marsh 54 Bend
3 405 Jeff Monson Boneyard Cycling 60 Bend
4 549 Rich Husler
5 514 William Thomas 52 Bend
6 550 David Sailors 59
7 507 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 bend
8 485 Larry Weber 55 Bend
9 427 David Lenhart 52 Bend
10 563 Gary Williams 62 Powell Butte
11 530 Mike Ryan 54 Bend

Women A

Num Name Team Age City
1 141 Serena Bishop All Access Racing 34 Bend
2 317 Heather Jackson 29 Bend
3 274 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
4 289 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 bend
5 209 Renee Scott Sunnyside Sports 40 Bend
6 316 Muffy Roy Sunnyside Sports 52 Bend
7 314 Irena Ossola 25
8 119 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
9 319 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
10 270 Karen Kenlan Sunnyside Sports 53 Bend

Women B

Num Name Team Age City
1 286 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend
2 225 Amanda Porino WCWC Bend

Women B 40+

Num Name Team Age
1 130 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46
2 206 Gina Miller Sunnyside Sports 46
3 254 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling 41
4 279 Cynthia Engel WebCyclery.com 43

Women C

Num Name Team Age City
1 463 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
2 446 Sue Foster Deschutes Brewery 55 Bend
3 534 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 49 Bend
4 459 Sara Gardner StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend
5 421 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 54 Bend
6 437 Jessica LeBlanc StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend
7 504 Amber Van Heel 47 Bend
8 425 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 41 Bend
9 558 Ruth Williamson MBSEF Cycling Team 54 Bend
10 466 Sha-Marie Brown 46 Bend
11 553 Hannah Yorra 36 Bend
12 565 Hayley McClure 26 bend
13 458 Traci Liberatore 33 Bend
14 533 Tracy Miller Cycle Pub 51 Bend
15 465 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Bend