Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 28, 2016

Part of the Blind Date at the Dairy

For questions contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 29, 2016 at 7:55 AM

Junior Men 14-18

Num Name Team Age Laps
1 63 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 4
DNF 54 Duncan Howell PDX Devo 16 1

Junior Men 9-13

Num Name Team Age City Laps
1 8 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4
2 22 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 4
3 4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
4 5 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 4
5 2 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 4
6 11 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11 Tigard 4
7 3 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
8 19 Halen Harrison PDX Devo 11 3
9 40 Jacob Litton 12 3
10 27 Brady Inman 12 3
11 42 Declan Mitchell 9 3
12 21 Max Campbell Team Lazy Tarantulas 10 Milwaukie 3
13 7 Max Smith 9 Portland 3
14 35 Zach Fredericks 9 3
15 10 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 9 Portland 3
16 9 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
17 43 Chance Brown 11 Forest Grove 3
18 41 Liam Harrison 9 3
19 39 Delaney Otteman 13 Portland 3
20 20 Luke Westhaver Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
21 26 Drew Inman 11 2
22 44 Brennan Jarrell 9 2
DNF 18 Calum pierce 11 Portland 1

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 55 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3
2 61 Alexandria Jagielski PDX Devo 17 3

Junior Women 9-13

Num Name Team Age Laps
1 13 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 3
2 15 Madeline Stover PDX Devo 11 3
3 14 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 3
4 31 Sophia Long Team Lazy Tarantulas 9 2

Masters Men 1/2 40+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 617 Joe Santos Cyclepath Racing 44 Portland 8 51:38
2 625 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 8 51:45
3 609 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland 8 51:45 unable to read number
4 608 John Weathers Audi 46 Tigard 8 52:30
5 614 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 8 53:10
6 605 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton 8 53:34
7 600 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 42 Portland 8 54:13
8 626 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 49 Portland 8 54:46
9 601 Scott Ballard Cyclepath Racing 50 Portland 7 51:08
10 610 Aric Rist Cyclepath Racing 46 Portland 7 52:04

Masters Men 2/3 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 333 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 7 49:54
2 307 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40 Hillsboro 7 50:16
3 305 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 7 50:16
4 328 Scott Willson Gentle Lovers 46 Portland 7 51:00
5 331 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 41 Oregon city 7 51:07
6 311 Quinn Jackson DNR Cycling 47 portland 7 51:17
7 335 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 7 51:17
8 317 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 7 51:27
9 325 Casey Davidson bicycleattorney.com 46 West Linn 7 52:00
10 332 Peter Rueegger ANTHM Collective 48 Portland 7 52:10
11 323 Joshua Johansen Team 10 Barrel 43 West Linn 7 52:12
12 336 Rob Thompson Olympia Cycling Team 45 Portland 7 52:12
13 315 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 7 53:55
14 322 David Spurr 46 Lake Oswego 7 54:05
15 301 Juston Manville MTBPDX.com 44 Portland 7 54:34
16 308 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 43 Portland 7 55:35
17 314 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Portland 7 55:50
18 300 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 6 54:10

Masters Men 3/4 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 673 Bryce Jenkinson Hood River Velo 41 Hood River 6 41:44
2 674 Joshua Johansen Team 10 Barrel 43 West Linn 5 35:12
3 717 Don McKie Stumptown Cycling Club 48 Portland 5 35:31
4 742 Matt Hooge 44 Portland 5 35:36
5 662 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 5 35:47
6 665 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 5 35:51
7 785 Chad Fischer SWEAT360 40 Hillsboro 5 36:01
8 707 David Rosen Sage Factory Racing 43 Beaverton 5 36:04
9 766 Erik Offner Team Planet X USA 43 Portland 5 36:08
10 769 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 44 West Linn 5 36:28
11 659 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5 36:44
12 660 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 5 36:45
13 754 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5 37:03
14 735 Jake Linford Ten Barrell 43 Tualatin 5 37:13
15 729 John Hughes Cyclenow NW 47 Canby 5 37:20
16 708 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5 37:26
17 730 Tom Brougham 47 portland 5 37:28
18 778 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 53 Tigard 5 37:35
19 741 Dan Stone 5 37:36
20 672 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 50 Portland 5 37:44
21 733 Ian Lensch 5 37:46
22 781 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Milwaukie 5 37:46
23 699 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 37:50
24 703 Sean McCarthy Team 10 Barrel 50 Tigard 5 37:53
25 738 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Scappoose 5 37:56
26 789 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton 5 38:02
27 761 James Owen Capitol Velo 47 Salem 5 38:06
28 740 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland 5 38:07
29 776 Eric Aldinger 5 38:07
30 745 Jon Coney 46 Portland 5 38:20
31 716 Scott Oitto 50 Beaverton 5 38:27
32 711 Paul Barlow Barlow Bikes 46 Saint Helens 5 38:30
33 715 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 59 Portland 5 38:31
34 788 Neil Gibson Cyclepath Racing 44 Portland 5 38:32
35 655 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 5 38:35
36 758 Martin Matsumara 51 Portland 5 38:35
37 691 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 38:49
38 702 Dave Torrance 46 Portland 5 38:50
39 752 Scott Wazny 5 38:51
40 755 Joe Carpenter Team 10 Barrel 47 Portland 5 38:52
41 779 Mark Damon Hutch's Eugene 54 Portland 5 38:53
42 685 Mark Sather Team 10 Barrel 45 Wilsonville 5 38:55
43 693 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5 38:55
44 748 Brandon Cornejo ANTHM Collective 42 Portland 5 38:58
45 669 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 5 38:59
46 676 michael khamsot Grouptrail Cycling 40 beaverton 5 39:00
47 764 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Milwaukie 5 39:00
48 784 Brian Dessinger 48 Milwaukie 5 39:03
49 671 Michael Hopkins Team Planet X USA 42 Portland 5 39:03
50 656 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 52 Canby 5 39:03
51 746 Geoff Brandenburg 40 Portland 5 39:26
52 677 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 39:32
53 737 Joshua Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 5 39:33
54 666 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 5 39:36
55 783 Ryan Jarrell HosmerChiro-RPM Mortgage 42 West Linn 5 39:39
56 771 Brian Kash 42 Portland 5 39:47
57 705 Andy Platt Columbia Sportswear 46 Portland 5 39:51
58 678 John Martin Team Lazy Tarantulas 47 Portland 5 39:54
59 782 Paul Devies 5 40:03
60 704 Peter Chapman 52 Portland 5 40:20
61 689 tl valencia 48 Beaverton 5 40:37
62 651 Tom Bird Portland Juice Company Racing Team 48 Tigard 5 40:43
63 684 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 58 Portland 5 40:58
64 786 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 41:15
65 760 Chris Conley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 51 Vancouver 5 41:20
66 780 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland 5 41:20
67 722 Wes Woosley 45 Portland 5 41:22
68 790 Jorge Villanicenco 5 41:56
69 723 David Rick 47 PORTLAND 5 42:02
70 687 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 42:38
71 787 Christopher Lepore 4 36:35
DNF 720 Doug Bredall 46 North Plains 4 36:35
DNF 756 Craig Carter Harder Cycling 46 Portland 4 36:35
DNF 765 Trig Rogers bicycleattorney.com 50 Portland 4 36:35
DNF 658 Andy Casebeer Team S+M 49 Washougal 3 36:35
DNF 753 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 43 Lake Oswego 3 36:35
DNF 690 joel West 41 Lake Oswego 2 36:35
DNF 696 Beau Burggraff Team Longshanks 44 Portland 2 36:35
DNF 759 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Clackamas 1 36:35

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 515 Jeff Otto Audi 54 Beaverton 7 49:36
2 505 Bob Jacobs bicycleattorney.com 50 Portland 7 51:15
3 517 Greg Talbert 54 Portland 7 52:06
4 509 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 7 52:13
5 511 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 7 52:16
6 533 Rick Boston VMR Racing 50 Portland 7 52:22
7 518 Eric Pool Team 10 Barrel 50 West Linn 7 52:49
8 535 Mike Mercer Grouptrail Cycling 56 Portland 7 53:12
9 514 Tim Rathbun 54 Mulino 7 53:34
10 502 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 50 Beaverton 7 54:02
11 530 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland 7 54:06
12 520 Jason Bietz 7 54:17
13 507 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard 7 54:30
14 531 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland 6 48:58
15 527 Chris Nelson Grasshopper 6 49:42
16 534 Steve Bernard 53 Beaverton 6 50:13
17 524 Bret Berner River City Bicycles 52 Portland 6 50:39
18 532 Richard Desmond VC Roger 57 Portland 6 51:59
19 500 Bryan Curry Équipe Prix Bas 51 Portland 6 52:21
20 516 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 58 Portland 6 54:36

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Dave Burnard 60 Forest Grove 5 37:43
2 10 Ed Locke Cyclepath Racing 60 Wilsonville, 5 38:32
3 7 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 5 38:48
4 11 Steve Rearden Blondie Velo 65 Portland 5 39:23
5 4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard 5 39:28
6 5 John Nicholas DNR Cycling 61 portland 5 41:07
7 13 Edward Lanton 4 35:34
8 9 Gary Holm 62 Fairview 4 36:59
9 8 Einar Traa Portland Velo Racing Team 73 Portland 4 38:50
10 14 Josh Folick 4 39:39
11 12 Loren Morse 65 PORTLAND 4 39:48
12 15 Bill Alsup bicycleattorney.com 62 Beaverton 4 43:10

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 800 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 8 49:22
2 803 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 8 49:23
3 807 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 8 49:30
4 802 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 43 Portland 8 50:34
5 812 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 8 50:58
6 822 Jake Szymanski Tenspeed Hero 28 Portland 8 51:01 no shoulder number, folded number
7 815 Kyle Berg Sage Factory Racing 29 Portland 8 51:17
8 810 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 38 Portland 8 51:18
9 820 Craig Aaker 39 Portland 8 52:32
10 804 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 8 53:34
11 823 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley 8 53:38
12 808 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland 6 49:24

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 167 Brian Meyer 34 Portland 7 49:33
2 172 Greg Adams Cyclepath Racing 37 Portland 7 49:40
3 158 Jared Holm Mettle Cycling 30 Portland 7 49:50
4 177 Randall Fransen Mettle Cycling 36 Portland 7 50:01
5 153 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 7 50:07
6 175 David Cushman Grouptrail Cycling 35 Portland 7 50:14
7 150 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 7 50:53
8 165 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland 7 50:55
9 151 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 7 51:00
DNF 164 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 33 Vancouver 3 51:00

Men 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Robert Cummings 22 Concord 6 39:04
2 578 Maxwell Southam Next-BMB 20 Portland 6 39:11
3 517 Ben iwasa Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 6 39:31
4 554 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 6 39:39
5 576 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 36 Portland 6 39:49
6 606 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 6 40:15
7 589 Nathan Agalzoff 34 Forest Grove 6 40:17
8 502 Brandon Bilyeu BBC Bike Gallery Continental 32 Lake Oswego 6 40:23
9 510 Ken Elser Team Planet X USA 38 Portland 6 40:23
10 503 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 6 40:27
11 508 Kyle D'Auria 28 Portland 6 40:40
12 600 Travis Power Team Planet X USA 35 Beaverton 6 40:46
13 548 Nic Kytlica Team Planet X USA 34 North Plains 6 40:51
14 611 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 6 41:04
15 566 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 28 Portland 6 41:08
16 588 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 Portland 6 41:14
17 550 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 6 41:16
18 610 Witali Spuling 6 41:21
19 533 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 35 Beaverton 6 41:28
20 538 Jason Whittington Team 10 Barrel 32 Portland 5 34:57
21 571 Jared Lathrop 42 West Linn 5 35:07
22 537 Travis White 26 Portland 5 35:14
23 599 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Newberg 5 35:19
24 524 Robert McCoy 32 Beaverton 5 35:22
25 603 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 5 35:38
26 527 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 5 35:45
27 609 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 45 Portland 5 35:47
28 516 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 West Linn 5 35:54
29 519 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 31 Tigard 5 36:07
30 598 Halsey McGowan 5 36:08
31 558 Philip Allen 27 Portland 5 36:31
32 539 Cory Nann Team Planet X USA 25 Portland 5 36:40
33 505 Stephen Carter The Spokesmen 37 Camas 5 36:42
34 526 Scott Miyako 31 Portland 5 36:45
35 515 Eric Hagen 36 Portland 5 36:46
36 542 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5 36:50
37 523 Jared McClintock 39 portland 5 36:57
38 520 Scott LaPlante Indy 43 Tualatin 5 37:01
39 529 Spencer Roedel 27 PORTLAND 5 37:20
40 593 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 5 37:33
41 608 Kyle Kruger 32 Portland 5 37:42
42 612 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 28 Beaverton 5 38:59
DNF 500 Andy Armstrong Sunset Cycles Wilsonville 1 38:59
DNF 296 1 38:59

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 260 Brad Petersen 4 27:37
2 47 Jeffery Crist 4 28:53
3 202 Scott Chamberlain 36 Portland 4 29:01
4 294 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 43 Beaverton 4 29:19
5 283 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 39 Portland 4 29:38
6 221 Matt Wilkin Team S+M 4 29:46
7 209 matthew giem CVC Racing 31 coupeville 4 29:50
8 268 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 4 30:08
9 276 Nick Plazza 4 30:11
10 230 Owen Rogers BBC Bike Gallery Continental 13 Portland 4 30:20
11 262 Jake Davis 4 30:27
12 201 Matthew Boelter 37 Hillsboro 4 30:28
13 235 Tony Tellache Bikes & More 48 Canby 4 30:45
14 48 Bertrand Morin 4 30:47
15 281 Joshua Murphey Cycle-Smart, Inc. 33 Gresham 4 30:58
16 272 Harold Klein 4 31:33
17 208 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 4 31:50
18 285 Ryan Coons 30 Portland 4 31:53
19 49 Brad Coombs 4 31:54
20 292 Tim Ragan Team Gonzo 4 31:56
21 243 Jeff Irwin 51 Canby 4 32:03
22 200 Fabio Bellini 35 Keizer 4 32:06
23 254 4 32:12
24 298 Phil Donovan 4 32:17
25 205 Joe Derting 51 Sherwood 4 32:34
26 295 luis ramirez Portland 4 33:10
27 225 Matt Erdman Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 4 33:18
28 214 Jesse Long Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 33:24
29 203 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team 49 Canby 4 33:43
30 45 stephen wanta 4 33:54
31 265 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 4 33:57
32 46 Nicholas Merriss 4 34:18
33 278 David Rayls 45 Portland 4 34:26
34 246 Dave Sanderling 4 34:26
35 249 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 43 West Linn 4 34:31
36 217 Michael Tarbert 44 Wilsonville 4 35:04
37 241 Mitchell Johnson 23 Salem 3 26:28
38 232 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland 3 26:42
39 50 Curtis Edward 3 27:50
40 297 Eric Truong 3 28:14
41 299 Eron Riddle 38 Portland 3 28:25
42 293 Dave Otteman Unattached 47 Portland 3 28:33
DNF 204 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 2 28:33

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 56 andrew loaiza Cyclepath Racing 29 Portland 8 51:26
2 16 Brian Kesselman Audi 40 Portland 8 51:29
3 48 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 8 52:07
4 47 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 8 52:33
5 24 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 8 52:34
6 23 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 8 53:02
7 27 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 8 53:27
8 52 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 8 53:31
9 44 Sven Geirnaert 35 Portland 8 53:49
10 9 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 40 Portland 8 54:00
11 32 Peter Rubijono Poler/Athletic 40 Portland 8 54:18
12 38 Dustin Henderson Murder of Crows 38 Beaverton 8 54:19
13 31 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 42 Portland 8 54:26
14 22 John Gulick Green Submarine Records 40 Portland 8 54:37
15 55 Paolo Dabbeni 8 54:44
16 60 Jeremy Wright River City Bicycles 38 Portland 8 54:47
17 21 Scott Jerger Field Jerger Cycling 47 Portland 8 54:51
18 17 Hagai Tavori Hammer Velo 39 Portland 8 54:52
19 10 Christian Reed Green Submarine Records 37 Portland 8 55:09
20 61 Tony Kic 8 55:15
21 18 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 49 Portland 7 49:09
22 6 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 41 lake oswego 7 49:20
23 26 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 42 portland 7 49:45
24 40 Scott Barker 47 Portland 7 49:48
25 57 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 7 49:52
26 4 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Tigard 7 50:15
27 59 Alan Connell TMB 7 55:53
DNF 11 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 55:53
DNF 3 Ryan cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Vancouver 2 55:53
DNF 58 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 49 Portland 1 55:53

Stampede

Num Name Team Age City
1 784 Brian Dessinger Milwaukie
2 Colleen Douglas
3 407 Cameron Rachel Portland
4 656 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Canby
5 11 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 780 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland
7 800 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland
8 8 Einar Traa Portland Velo Racing Team
9 454 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
10 533 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 35 Beaverton
11 471 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland
12 576 Michael Aylward Portland Bicycle Studio 36 Portland
13 589 Nathan Agalzoff 34 Forest Grove
14 759 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Clackamas
15 605 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 43 Beaverton

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 466 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7 49:01
2 470 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 29 Portland 7 49:43
3 456 Julie Browning Cyclepath Racing 47 Portland 7 50:25
4 461 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 7 50:34
5 454 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 7 51:50
6 473 Erin Goodall Olympia Cycling Team 27 Portland 7 52:21
7 453 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 7 52:32
8 450 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 7 53:10
9 465 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30 Beaverton 7 53:33
10 451 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton 7 53:45
11 463 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 7 54:04
12 472 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 7 54:40
13 460 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland 6 48:38
14 452 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 6 49:16
15 474 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 6 50:25

Women Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 463 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4 28:31
2 472 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 28:59
3 471 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 4 29:34
4 462 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37 Portland 4 29:58
5 469 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4 30:04
6 464 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 37 Portland 4 30:11
7 465 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4 30:52
8 474 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland 4 30:53
9 461 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 31:03
10 470 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 31:35
11 473 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 4 32:50
12 467 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 4 32:58
13 476 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33 Portland 3 26:29
14 475 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 3 29:48

Women Category 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 431 Nikki Hollatz Team Finger 35 Hood River 4 31:51
2 414 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 39 PORTLAND 4 32:20
3 420 Leah Iwasa 27 Portland 4 32:29
4 412 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 32:47
5 425 tina Shaner bicycleattorney.com 47 West Linn 4 33:07
6 424 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland 4 33:19
7 432 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 4 33:36
8 403 Brittany Stover 42 Portland 4 34:22
9 430 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4 34:30
10 401 Milli Chennell 34 Portland 4 34:47
11 422 Amy Solana 36 Portland 3 27:35
12 400 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab 37 Portland 3 28:06

Women Category 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 127 Emily Baratta Team Planet X USA 43 Portland 4 34:05
2 107 Katie Linton 42 Washougal 3 26:31
3 129 Kate Drennan 33 Portland 3 26:43
4 140 Christine Hubert West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 3 26:49
5 108 Kathryn Lewis 54 Gladstone 3 27:01
6 135 Casey Ferguson Portland 3 27:23
7 104 Jannel Waldron 34 Portland 3 27:44
8 125 Anne Liggett 30 Portland 3 27:48
9 118 Monica Bilodeau BATTLEKAT 33 Tigard 3 27:58
10 119 Ursula Mavila Team Planet X USA 49 Portland 3 28:02
11 115 Elizabeth Parry Sample 27 Portland 3 28:31
12 103 Rachel Palmer Glady-ators p/b Gladys Bikes 31 Portland 3 28:49
13 137 Ariel Coleman 3 28:49
14 114 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3 29:10
15 121 Sarah Lambert Stumptown Cycling Club 46 PORTLAND 3 29:13
16 134 Stephanie Voss 3 30:01
17 106 Reagan Mergen 35 Portland 3 31:44
18 139 tara Cozad 2 32:26
DNF 138 Meg Patterson 2 32:26