Blue Ribbon Track Omnium

Alpenrose Velodrome, OR
July 1, 2018

For results questions, please contact Jen Featheringill

Updated July 1, 2018 at 7:27 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Age Points
1 801 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 19
2 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 34 12
3 6031 Lucas Strain 25 8
4 103 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 38 5
5 5082 Quinlan Pfiffer Team UP 27 5
6 957 Bobby Walthour 53 4
7 5113 Alexander Zybin Team UP 35 1

Category 3/4/5

Num Name Team Age Points
1 5501 Spencer Parise Team UP 22 21
2 4171 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 20 12
3 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 42 11
4 5603 David DeDionisio 33 4
5 4069 Brian Dessinger 50 3
6 320 Mark-Anthony Sanchez Audi 35 2
7 509 Mike Buckiewicz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 30 1
8 5027 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 46
9 2 David Mova 23
10 301 Darell Provencher BriHOP Racing 64
11 357 Jerry Powell 76

Junior 10-13

Num Name Team Age Points
1 8080 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 13 21
2 8058 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 13 15
3 8062 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 8
4 8065 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 13 7
5 8167 Jack Hampson Sage Titanium 11 1
6 8046 Gavin Newman 10 1
7 0 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 12 1
8 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11

Junior 14-16

Num Name Team Age
1 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16
2 8081 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme 16
3 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14

Men Team Sprint

Num Name Team Points
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 58.7
1 103 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
1 5082 Quinlan Pfiffer Team UP
2 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 1.0
2 4069 Brian Dessinger
2 5501 Spencer Parise Team UP
3 5027 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 1.0
3 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
3 4171 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team

Open Women

Num Name Team Age Points
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 19
2 274 Erin Glover 37 13
3 225 Andrea Fisk Bike Central/Barbur Vet 31 12
4 482 Parry Sample 29 5
5 8094 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 17 3
6 288 Marayah Deese Ruckus Test Team 33 2
7 233 Heather Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34
8 7222 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 27
9 222 Hazel Gross Team AF 42
10 1 T Rabbit 35

Women Team Sprint

Num Name Team Points
1 8094 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 43.15
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
2 8062 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 53.60
2 8065 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 0 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 57.03
3 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team