2014 Ironman

The Ironman Competition is a 'just for fun' record of the number of events riders do. There is no prize just identification of riders who need to get a life.

Updated October 21, 2014 3:28 AM

Name Team Points
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 77
2 Tom Kelly Team Planet X USA 76
3 Greg Eyerly 74
4 Steven Beardsley Gentle Lovers 73
5 Nathanael Hart Hapi-Go! 69
6 Zach Lang Hapi-Go! 68
7 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 66
7 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 66
7 Marek Litinsky Trusty Switchblade 66
10 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 64
11 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 61
11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 61
11 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 61
11 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61
15 Cooper Irwin Hapi-Go! 60
16 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 59
16 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 59
18 Rick Boston Velominati Racing 58
18 Chris Roberts Hammer Velo 58
20 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 56
21 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 55
22 Jeremy Russell bicycleattorney.com 54
23 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 53
23 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 53
23 Vincent Plaza BriHOP Racing 53
26 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 52
26 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 52
26 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52
26 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 52
26 Susannah Hart Hapi-Go! 52
26 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 52
32 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51
33 Einar Traa Portland Velo Racing Team 50
33 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 50
33 Patrick Jacks Bike Central 50
33 Ryan Garner Team Planet X USA 50
33 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 50
33 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 50
39 Hazel Gross Trusty Switchblade 49
39 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 49
41 Brian Kesselman Ruckus Test Team 48
41 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 48
41 Hannah Hart Hapi-Go! 48
41 Lloyd Connelly DNR Cycling 48
45 David Root Therapeutic Associates Racing 47
45 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 47
45 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47
48 Norrene Godfrey 46
48 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 46
50 Bret Berner River City Bicycles 45
50 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 45
50 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45
50 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45
50 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 45
55 Mike Murray Bike Central 44
55 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 44
55 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44
55 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 44
59 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 43
59 Eric Anderson Dr Will Bar 43
59 John Napier Camas Bike and Sport 43
62 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 42
62 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42
62 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42
62 jeff marain Bike Central 42
62 Steve Remy Team Rokform 42
67 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41
67 Jamie Mikami Veloforma 41
67 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 41
67 Brent Casady 41
67 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41
67 Stephen Laurent 41
67 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 41
74 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 40
74 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 40
74 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 40
74 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 40
74 Erik Denninghoff DNR Cycling 40
74 John Prosser Pacific Power Blue Sky 40
74 Mark Jensen Team Planet X USA 40
74 Phillip M Trost Team S+M 40
82 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39
82 Nils Tillstrom BriHOP Racing 39
82 Tony Dirks Rogue 39
82 Adam Angert BriHOP Racing 39
82 Clara Terrell West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39
82 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39
82 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39
82 Parker Green Beaverton Bicycle Club 39
82 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39
82 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 39
82 Roxanna Hart Hapi-Go! 39
82 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 39
82 Mark Williams Team Cycle Sport 39
82 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 39
96 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 38
96 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 38
96 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
96 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 38
96 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 38
96 Nathaniel Wells Hapi-Go! 38
96 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 38
103 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bicycles 37
103 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 37
103 Andrew Utz Gentle Lovers 37
103 Mielle Blomberg Team S+M 37
103 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team 37
103 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37
103 Nathan Gibson Trusty Switchblade 37
103 Killian Bailey West End Jr 37
103 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 37
103 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37
103 Michael Medina Team Rokform 37
103 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 37
115 Richard Fattic Ruckus Test Team 36
115 Paul Mautner Veloforma 36
115 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 36
115 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 36
115 Suzy Renn Team Slow 36
115 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36
115 Scott McKnight crank 36
115 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 36
115 Richard Rosko Hammer Velo 36
115 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36
115 Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components 36
115 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 36
115 Charles Barrett 36
115 Laura Wanker 36
115 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 36
130 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
130 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 35
130 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 35
130 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 35
130 Hannah McDade 35
130 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 35
130 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35
130 Brian Lynch Dr Will Bar 35
130 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 35
130 Greg Stokes Hammer Velo 35
130 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 35
141 Mathew Braun 34
141 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34
141 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34
141 Matt Radich Dr Will Bar 34
141 Ryan Hieb Gentle Lovers 34
141 Mike Reddig Camas Bike and Sport 34
141 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34
141 Nick Manz 34
141 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34
141 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 34
151 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 33
151 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33
151 Amy Shepard Portland Bicycle Studio 33
151 Aaron Even Velominati Racing 33
151 Stacy Westbrook Highfive Cycling 33
151 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 33
157 James Adamson Gentle Lovers 32
157 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 32
157 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
157 Jan Moss Highfive Cycling 32
157 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 32
157 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 32
157 Brian Foresta Civilian Velonauts 32
157 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 32
157 Lara Kessler Ironclad Cycling Team 32
157 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 32
157 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 32
157 Ryan Morgan Trusty Switchblade 32
157 Michael Hopkins Team Planet X USA 32
157 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32
157 Neisha Strait Poplollies 32
157 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 32
173 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 31
173 Neil Green Therapeutic Associates Racing 31
173 Joseph Dengel Dr Will Bar 31
173 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 31
173 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 31
173 Erik Hammerquist 31
173 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31
173 Andrew Kaylor Hapi-Go! 31
173 James Webb Beaverton Bicycle Club 31
173 David Thielen II Dr Will Bar 31
173 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 31
173 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 31
173 Cynthia Velasquez 31
173 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 31
173 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 31
173 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 31
189 Jonathan Myers Team S+M 30
189 Meg Mautner BriHOP Racing 30
189 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30
189 Ron Strasser Team S+M 30
189 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 30
189 Matthew S Martel Interurban 30
189 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 30
189 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 30
189 Sydney Running Ironclad Cycling Team 30
189 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 30
189 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 30
189 Tim Marcotte Michelob Ultra 30