PDW Omnium

Portland, OR
May 30, 2015
Jenn Featheringill "If you have questions or corrections, please email Jen Featheringill."

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Junior Men

Num Name Team Age City Points
1 5561 Jaden Salama Word RCB, presents Grummel 16 portland 21
2 8004 Parker Green BBC Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 15
3 5225 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 9
4 12 Joshua Morris Word RCB, presents Grummel 6

Masters Men

Num Name Team Age City Points
1 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 44 Portland 17
2 4104 Christopher Kessler 35 portland 12
3 3006 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 42 Portland 9
4 750 Stephen McDade Veloforma 43 tigard 7
5 867 Brian Abers BriHOP Racing 50 aloha 5
6 560 Neil Green Therapeutic Associates Racing 41 Fairview 3
7 767 Robert Vigeant US Military Cycling Team 51 Gresham 1
8 4177 Vincent Plaza BriHOP Racing 54 Lake Oswego
9 4055 Kevin Billingsley Veloforma 52 Portland
10 4159 Nils Tillstrom BriHOP Racing 35 Portland
11 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham
12 746 Chris Deardorff BriHOP Racing 44 Camas
13 123 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet 61 Gresham
14 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland
15 177 Charles Warner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 39 Portland

Men Category 1/2

Num Name Team Age City Points
1 748 Patrick Jacks Bike Central/Barbur Vet 29 Portland 17
2 306 Adam Angert 30 Portland 12
3 5923 Jeff Marain Bike Central/Barbur Vet 29 Portland 11
4 662 Robert Mayfield Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 30 Portland 8
5 583 David Godfrey Rubicon 39 Vancouver 3
6 7218 Jasmine Zamora BriHOP Racing 31 Portland 3
7 257 Erin Goodall Olympia Cycling Team 26 Portland
8 177 Charles Warner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 39 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age Points
1 732 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 22 15
2 4256 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 13
3 13 Daniel Penner Team Wooly Mammoth 9
4 4015 Luke Coleman Blood Fire Death Brigade 29 8
5 4017 Julian Deiss 38 6
6 5780 Nicholas Gustafson 27 2
7 305 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 1
8 4006 David Baldwin 32

Men Category 4

Num Name Team Age City Points
1 4216 James Graves 44 Tigard 17
2 5057 Greg Eyerly 51 Salem 17
3 5560 Andrew Ratzke 28 Portland 7
4 5201 Malcolm Johnson BriHOP Racing 67 Portland 6
5 4421 Stephen Laurent 31 Portland 3
6 4261 Joseph Wells Guinness Cycling Team 47 Hillsboro 2
7 593 Tim Bergmann Word RCB, presents Grummel 49 Portland 2
8 5915 Micheal Hancuff 25 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City Points
1 5561 Jaden Salama Word RCB, presents Grummel 16 portland 14
2 4082 Alexander Wilson 32 Portland 13
3 5456 Ben Waters 27 Portland 11
4 351 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 6
5 5455 Evan Tufte BBC Beaverton Bicycle Club 19 West Linn 5
6 4221 Fergus Kinnell Word RCB, presents Grummel 47 Portland 5
7 800 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn
8 5333 Brad Davidson Word RCB, presents Grummel 33 Portland
9 5065 Stanley L. Saviage BBC Beaverton Bicycle Club 56 Hillsboro

Women 1/2

Num Name Team Age City Points
1 287 Lisa Turnbull Hutch's-Slocum-Co-Motion 36 Springfield 15
2 252 Susannah Nelson Olympia Cycling Team 29 Portland 15
3 230 Norrene Godfrey Chuck 50 Vancouver 11
4 263 Lara Kessler 35 Portland 9
5 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 18 Tigard 4

Women Category 3

Num Name Team Age City Points
1 7143 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 19
2 233 Heather Johnson BBC Beaverton Bicycle Club 31 Portland 17
3 272 Meg Mautner BriHOP Racing 55 Beaverton 7
4 235 Vivian Satterfield Olympia Cycling Team 30 Portland 6
5 7055 Cynthia Velasquez Team Cthulhu 45 Troutdale 4
6 7257 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 40 Portland 1

Women Category 4/5

Num Name Team Age City Points
1 7147 Kae Erickson Portland Bicycle Studio 30 Portland 17
2 8051 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 15
3 11 Diane Zaida 13
4 5717 Erica Soule 6