Echo Red to Red XC

Echo, OR. March 19, 2022

Updated March 21, 2022 at 9:06 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Age City Time
1 36 Alexander Popescu 18 SPOKANE WA 2:03:16.32

Category 1 Junior Women

Num Name Team Time
1 37 Mahika Peterson 2:17:16.86
2 65 Nekane Powell 2:27:14.44

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 39 EVAN ARTHUR 23 BOZEMAN MT 1:56:04.77
2 61 Kevin Thonney 35 WALLA WALLA WA 2:01:18.19
3 56 Scott Scholz 39 PORTLAND OR 2:07:00.60
4 63 Kevin Wallin 29 PORTLAND OR 2:07:20.60
5 62 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 27 PORTLAND OR 2:08:15.24
6 41 Sean Corey 39 VANCOUVER WA 2:09:57.32
7 47 Ryan Havill 33 KIRKLAND WA 2:10:06.98
8 49 Andrew Loscutoff 34 REDMOND OR 2:10:56.66
9 44 Ryan Eisele 44 DALLAS OR 2:11:24.81
10 53 Stephen Plomer 37 PORTLAND OR 2:11:48.64
11 50 Aaron McClintock 36 NEWBERG OR 2:14:25.37
12 45 Matthew Faunt 32 PORTLAND OR 2:14:33.52
13 52 PATRICK MCLEAN 42 EAST WENATCHEE 2:15:52.38
14 48 Moses Keener Capitol Velo Cycling 30 SALEM OR 2:17:06.75
15 54 Joshua Reynolds 38 FEDERAL WAY WA 2:18:59.38
16 46 ÓSCAR GUEVARA 33 VANCOUVER WA 2:19:07.46
17 58 Witali Spuling 39 PORTLAND OR 2:20:32.52
18 42 Reid Curry 35 BEND OR 2:21:24.20
19 51 Christian McKenna 33 BOISE ID 2:21:53.96
20 55 Yasser Rodriguez 35 SEATTLE WA 2:25:07.40
21 110 Pierce Martin Team Finger 33 HIID /RIVER OR 2:25:13.26
22 57 Matt Seguin 43 KIRKLAND WA 2:32:56.67
23 60 Ben Taber Team 10 Barrel 32 BEND OR 2:33:29.74
24 40 John Chapman 31 BEND OR 2:41:50.97
25 64 Cody YOUNG 32 EVERETT WA 2:49:56.96

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 85 Jonathan Myers Team S&M 55 PORTLAND OR 2:04:27.65
2 74 Lindsay Duvall 54 SPOKANE WA 2:05:08.73
3 70 David Cloninger Hutch's Bend Dental 53 BEND OR 2:05:27.58
4 91 Calvin Spranger 48 SAMMAMISH WA 2:07:53.96
5 89 Tom Ryse 55 SPOKANE WA 2:09:29.33
6 92 John Weathers BicycleAttorney.com 52 PORTLAND OR 2:10:19.46
7 73 Kevin Donovan 51 BOISE ID 2:10:27.58
8 78 Steve Hanson 50 PASCO WA 2:11:49.60
9 83 Tyler Miller Team 10 Barrel 45 BEND OR 2:12:12.10
10 67 Adrian Bosch 45 MEDFORD OR 2:12:47.21
11 69 Michael Brown 51 BEND OR 2:13:04.50
12 88 Mike Rolcik 53 SEATTLE WA 2:13:41.70
13 76 Jonathon Fogarty 47 SISTERS OR 2:14:39.58
14 102 Cullen Guinn 46 PORTLAND OR 2:17:12.92
15 66 Brian Anthony 48 PORTLAND OR 2:17:38.15
16 86 Shawn Needham 52 MOSES LAKE WA 2:18:51.27
17 84 Shawn Mitchell 52 BOISE ID 2:19:26.52
18 71 Thomas Cody 53 PORTLAND OR 2:20:23.63
19 82 Paul McKenna 55 EAGLE ID 2:23:11.40
20 87 David Peterson 55 BOISE ID 2:25:04.23
21 104 Danny Weikel 50 PORTLAND OR 2:26:10.33
22 68 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 46 HOOD RIVER OR 2:31:10.42
23 72 John Dendiuk 47 PORTLAND OR 2:43:23.25
24 75 James Duxbury 49 KUNA ID 2:48:37.64
25 103 Frank Benish 66 NINE MILE FALLS 2:48:59.96
26 90 Jeff Smith Team 10 Barrel 50 BOISE ID 2:55:26.63
27 79 Tony Irusta 55 HERMISTON OR 3:20:39.69
DNF 80 Ken Jones 53 GARDEN CITY ID

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age City Time
1 96 Julie Nelson 41 KENNEWICK WA 2:26:36.37
2 100 Laura Schmitt 38 PORTLAND OR 2:26:40.39
3 98 Helen Reedy 36 PORTLAND OR 2:28:22.77
4 99 Erin Reis Hutch's Bend Dental 45 BEND OR 2:30:27.46
5 101 Ashlee Weimar 40 MEAD WA 2:33:26.84
6 94 Nicole Gunton 46 KENT WA 2:46:45.74
7 95 Taylor Kennedy Team Finger 31 HOOD RIVER OR 2:58:45.82
8 93 Anne Farawila 47 RICHLAND WA 3:01:13.99

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 211 NOAH STREIF 16 BOISE ID 1:39:52.92
2 203 BEN BOROFF 17 BOISE ID 1:40:08.13
3 212 OLIVER WELCKER 15 BOISE ID 1:41:15.11
4 201 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 14 BEND OR 1:43:58.43
5 207 HENRY LOHSTROH 17 SPOKANE WA 1:47:58.99
6 202 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 14 BEND OR 1:49:42.35
7 205 Will Fogarty 16 SISTERS OR 1:50:50.31
8 204 RYDER DUVALL 16 SPOKANE WA 1:51:20.77
9 210 Joe Spranger 16 SAMMAMISH WA 1:52:59.31
10 206 Owen Kuhl 15 MEDFORD OR 1:59:18.48
11 209 Cody Rewinkle 17 RATHDRUM ID 2:03:11.36
12 394 BRADYN STEVENS 17 WEST RICHLAND WA 2:22:34.50

Category 2 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 214 Tessa Beebe 13 BOISE ID 1:59:34.60
2 216 FINLEY SCOTT 16 EAGLE ID 2:05:10.17
3 213 SOPHIE BAILEY 16 COEUR D ALENE ID 2:29:03.66
4 215 HAILEY BRONEC 18 GREENACRES WA 3:00:56.73

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 240 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 19 TUALATIN OR 1:42:22.41
2 236 Aaron Slowik 34 AMITY OR 1:45:43.79
3 208 BEN MARTIN 19 FRUITLAND ID 1:45:52.86
4 227 Gregory Kell 36 PORTLAND OR 1:50:30.49
5 222 Joshua Fry 33 WARRENTON OR 1:51:08.79
6 228 Josh Leatherman 39 WALLA WALLA WA 1:52:26.14
7 239 Jason Whittington Team 10 Barrel 38 PORTLAND OR 1:52:35.94
8 218 Michael R Bouska 39 BEND OR 1:52:40.25
9 225 KYLE JOHNSON 39 MISSOULA MT 1:53:06.00
10 234 RILEY REGALADO 22 MILTON FREEWATER 1:53:26.26
11 224 Evan Halladay 36 RICHLAND WA 1:55:11.66
12 230 ADAM NEIFFER 39 VANCOUVER WA 2:01:42.88
13 226 Max Jones Capitol Velo Cycling 25 GRANTS PASS OR 2:03:36.47
14 237 Cesar Villegas Team 10 Barrel 31 PORTLAND OR 2:03:48.87
15 229 Sean Light 38 PORTLAND OR OR 2:04:35.95
16 217 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 32 PORTLAND OR 2:08:43.94
17 233 YURI RABENA 39 RENTON WA 2:16:34.15
18 221 JOSHUA FORD 23 LA GRANDE OR 2:18:41.41
19 223 PATRICK GOWEY 33 SEATTLE WA 2:19:40.75
20 238 Andrew Voss 34 PORTLAND OR 2:25:13.50
21 232 KEVIN PITTENGER 33 RENTON WA 2:27:54.92
22 231 JOEL PITTENGER 31 CARNATION WA 2:42:03.84
23 241 ROBBIE WILLIAMS 35 BEND OR 2:42:28.85
24 393 BENJAMIN KERO 36 PORTLAND OR 3:10:57.70
25 220 PHIL BURKE 31 SEATTLE WA 3:22:17.32

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 267 Tim Staloch 42 KENNEWICK WA 1:47:57.17
2 257 KOL MEDINA 49 WALLA WALLA WA 1:51:25.91
3 270 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 PORTLAND OR 1:52:35.67
4 247 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 47 SALEM OR 1:53:08.31
5 264 JUAN CARLOS RODRIGUEZ 46 RENTON WA 1:53:29.89
6 272 Eric Whitworth Hutch's Bend Dental 45 BEND OR 1:53:44.40
7 258 Joshua Melanson 43 PUYALLUP WA 1:54:28.59
8 254 Randy Frost Dialed Cycling Team 49 CAMAS WA 1:56:14.76
9 252 Justin Flynn 44 BAKER CITY OR 1:56:58.85
10 261 Jason Montgomery 45 BOISE ID 1:59:11.30
11 259 Roberto Mendiola 42 WALLA WALLA WA 1:59:11.37
12 268 Shaun Stiles Team 10 Barrel 44 VANCOUVER WA 1:59:39.34
13 271 Jeremy Warnicke 43 GRAND RONDE OR 2:00:33.75
14 266 Peter Rudge 44 BEND OR 2:01:51.50
15 250 John DeSapio Team 10 Barrel 49 TERREBONNE OR 2:04:40.88
16 263 Jordan Norris 43 PORTLAND OR 2:04:40.93
17 255 Gerardo Gonzalez 43 BURIEN WA 2:06:18.42
18 251 BEN DI QUAL 43 WOODINVILLE WA 2:12:14.65
19 260 MATT MILLS 49 WEST RICHLAND WA 2:13:06.78
20 246 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 49 AUMSVILLE OR 2:18:17.30
21 269 ANTHONY TOMASI 44 PORTLAND OR 2:18:46.24
22 387 Nolan Restivo 44 PORTLAND OR 2:22:13.11
23 242 Will Anderson 44 HERMISTON OR 2:22:57.78
24 256 JUDSON KEYS 48 BAKER CITY OR 2:24:38.49
25 396 DAVE EVELAND 43 BEND OR 2:25:58.72
26 245 Adam Bergerson Capitol Velo Cycling 47 SALEM OR 2:50:35.10
27 243 EZEQUIEL ANDRES 41 SNOHOMISH WA 2:54:56.25

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 295 Cort Johnson Team 10 Barrel 58 BEND OR 1:45:43.80
2 289 Terry Hamness Dialed Cycling Team 52 WASHOUGAL WA 1:47:56.70
3 299 Michael Keep 56 PORTLAND OR 1:49:35.35
4 278 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 52 CORVALLIS OR 1:50:54.69
5 296 Eric Johnson 54 YREKA CA 1:51:12.78
6 301 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 55 PORTLAND OR 1:52:29.11
7 282 Todd Edwards Dialed Cycling Team 52 CAMAS WA 1:52:57.27
8 327 Mike Abel Planet PDX Cycling 53 PORTLAND OR 1:53:39.29
9 310 BRIAN NAEVE 51 BOISE ID 1:54:06.42
10 332 ANTOINE ISSA 58 KINGSTON WA 1:54:36.63
11 326 Brian Wise Dialed Cycling Team 51 VANCOUVER WA 1:57:21.12
12 323 Norm Swygert Planet PDX Cycling 53 BEAVERTON OR 1:58:17.97
13 287 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 56 BEAVERTON OR 1:58:58.28
14 315 BRENT PEREZ 55 SEATTLE WA 1:58:59.35
15 302 SCOTT LONG 58 ISSAQUAH WA 1:59:58.57
16 336 Michael Rabinowitz 55 PORTLAND OR 2:00:00.67
17 333 Duff Linde 57 WASHOUGAL WA 2:00:27.61
18 337 Bryan Reichert Team 10 Barrel 53 BEND OR 2:01:09.83
19 288 Mike Hamness Dialed Cycling Team 50 VANCOUVER WA 2:01:13.93
20 314 VINCE PARTRIDGE 51 SEATAC WA 2:01:14.83
21 317 Rich Sherwood 58 SPOKANE WA 2:01:28.91
22 313 Tom Palke 56 PORTLAND OR 2:02:25.27
23 389 Jeffrey Whitaker 56 PORTLAND OR 2:02:29.18
24 273 William ANDERSON 50 BOISE ID 2:02:35.30
25 275 JOE BUFFALINO 51 EUGENE OR 2:03:27.44
26 305 Steve McCallion 58 PORTLAND OR 2:04:05.86
27 312 Chris Page 54 BRIGHTWOOD OR 2:04:06.93
28 319 James Sipe 50 BEND OR 2:04:20.80
29 307 John Mersmann 56 CORVALLIS OR 2:05:16.94
30 311 Brad Pace 58 EUGENE OR 2:05:45.23
31 335 Greg Myers 50 BORING OR 2:05:53.31
32 321 Eric Speakman 51 BEND OR 2:07:15.58
33 303 Dean Maclean Planet PDX Cycling 52 PORTLAND OR 2:08:19.69
34 397 Tim Goss 55 WASHOUGAL WA 2:08:30.96
35 330 Kraig Erickson 51 BEND OR 2:08:47.90
36 244 Sean Becker 50 PORTLAND OR 2:08:49.97
37 334 Michael Mccourt 51 EUGENE OR 2:09:21.70
38 286 MICHAEL GARRITSON 53 OREGON CITY OR 2:09:28.15
39 292 Mark Harris 54 LA GRANDE OR 2:10:10.36
40 328 Ryan Altman Team 10 Barrel 50 BEND OR 2:12:02.60
41 309 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 52 SALEM OR 2:12:48.66
42 277 AL CABRERA 59 TIGARD OR 2:14:41.93
43 279 Kevin Dickson 53 PORTLAND OR 2:17:32.18
44 308 Joe Moll 57 EUGENE OR 2:17:54.29
45 291 Donnie Harlan 58 LONGVIEW WA 2:18:43.40
46 331 Greg Gizinski 54 SEATTLE WA 2:19:10.73
47 281 Chris DiStefano 54 PORTLAND OR 2:20:59.98
48 249 ARTHUR BRUMMETT 50 SAMMAMISH WA 2:22:57.67
49 284 Aaron Even 52 PORTLAND OR 2:24:26.41
50 300 Darryl Kent 59 TOUTLE WA 2:24:52.53
51 329 Jim Cooper 53 BORING OR 2:24:59.51
52 285 DAVID FLANAGAN 53 PROSSER WA 2:25:45.70
53 316 Jay Pittenger 59 ELLENSBURG WA 2:27:46.71
54 318 ERIK SIGURDSON 53 SNOHOMISH WA 2:31:24.50
55 390 Kevin Claggett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 CANBY OR 2:32:18.31
56 280 Jeff Dill 50 PORTLAND OR 2:33:21.35
57 293 MARC ELO HEREDIA 55 WASHOUGAL WA 2:33:51.42
58 274 Brett Boyles Planet PDX Cycling 52 LAKE OSWEGO OR 2:35:57.50
59 306 Sam Mcdonald 57 HERMISTON OR 2:39:21.76
60 324 Brian Vegter 51 BAKER CITY OR 2:44:35.12

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 341 Justin Bannerman 62 WALLA WALLA WA 1:50:59.66
2 339 Todd Anderson 60 SEQUIM WA 1:51:21.66
3 361 John Wilson Team S&M 64 CORVALLIS OR 1:52:29.30
4 356 John OBrien Evolution Racing 63 RIDGEFIELD WA 1:52:53.24
5 347 Mark Holtzinger 64 YAKIMA WA 1:56:56.68
6 353 Terry Mallon Team Finger 67 MT HOOD PKDL OR 2:01:18.96
7 351 David Luoma 65 PORTLAND OR 2:01:54.40
8 349 Kevin Johnson 68 SILVERDALE WA 2:02:17.50
9 344 Erik Goodfriend 62 PORTLAND OR 2:04:05.81
10 345 Kevin Hall 61 WENATCHEE WA 2:04:08.81
11 357 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 61 PORTLAND OR 2:05:29.24
12 352 Nick Madronio 63 KELSO WA 2:05:44.50
13 342 Derek Blanchard 61 WALLA WALLA WA 2:08:57.50
14 388 CHRISTOPHER FORD 61 BOISE ID 2:12:55.54
15 348 Jay Janin 61 BEND OR 2:15:21.20
16 358 David Thielen II 62 VANCOUVER WA 2:17:14.14
17 340 Eric Anderson 60 GRESHAM OR 2:18:09.38
18 276 Robert Burke 60 DUVALL WA 2:20:01.77
19 359 Billy Thomas 61 BEND OR 2:23:39.34
20 360 MIKE VOEGELE 63 BOISE ID 2:32:01.13
21 346 Mark Hand Planet PDX Cycling 63 TIGARD OR 2:35:56.18
22 283 David English 60 THE DALLES OR 2:46:34.29
23 343 Patrick Coughlin 70 REDMOND OR 2:47:50.40
24 355 Peter Nielsen 60 PORTLAND OR 2:58:29.21
DNF 362 Ken Wilson 63 E WENATCHEE WA 0:00:00.00

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 364 Erin Lietzan 35 BOW WA 2:06:37.17
2 367 Trina Staloch 39 KENNEWICK WA 2:09:53.30
3 386 Kira Corbett Team 10 Barrel 22 BEND OR 2:09:55.18
4 366 Kerri Miazgowicz 31 REDMOND OR 2:13:58.80
5 363 SARA BOUSKA 38 BEND OR 2:19:25.80
6 368 Marika Yumang 37 MILWAUKIE OR 2:20:57.85
7 365 Alexa Loscutoff 35 REDMOND OR 2:21:42.99

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 376 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 43 BEND OR 1:58:22.39
2 373 Liza Gualandi 45 BEND OR 2:03:36.70
3 371 Elise Donovan 42 SPOKANE WA 2:03:40.37
4 370 Layla Billowitz Team 10 Barrel 49 BEND OR 2:06:57.55
5 377 Dani Stiles Team 10 Barrel 46 VANCOUVER WA 2:07:21.66
6 375 Lindsay Peters Team 10 Barrel 42 BEND OR 2:09:07.93
7 372 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 45 VANCOUVER WA 2:12:16.64
8 369 Jennifer Anderson 48 BOISE ID 2:23:27.31
9 374 CAMILLE MONTGOMERY 44 BOISE ID 2:25:29.65
10 378 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 46 PORTLAND OR 2:40:16.78

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 380 Christine Edwards 57 BOISE ID 2:11:37.48
2 379 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 58 BEND OR 2:17:24.22
3 382 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 51 SALEM OR 2:20:24.89
4 381 Bobbie Howard 55 KIRKLAND WA 2:21:00.92
5 385 Molly Wilson 66 BEND OR 2:41:13.99
6 384 Corrine Vegter 57 BAKER CITY OR 3:02:31.86

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 408 CARTER MONTGOMERY 13 BOISE ID 1:02:43.83
2 413 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 PORTLAND OR 1:05:52.26
3 409 DREW MONTGOMERY 10 BOISE ID 1:11:55.77
4 401 Jack Abel Planet PDX Cycling 12 PORTLAND OR 1:12:20.90
5 412 TATE SUNDT 13 BOISE ID 1:13:06.99
6 403 Kai Blankenship 12 BEND OR 1:18:26.52
7 402 KELLAN ANDERSON 13 BOISE ID 1:30:41.91
8 411 Marshall Rockwell 10 SALEM OR 1:45:51.79
9 404 ELIJAH COOPER 13 BORING OR 1:51:35.45
10 405 Logan Davis 11 HERMISTON OR 2:12:45.78

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 424 PRESTSON REESE 15 BOISE ID 0:57:28.99
2 421 Ryan Mares 16 BEAVERTON OR 1:01:27.19
3 418 Clancy Karpstein Team Lazy Tarantulas 16 BEND OR 1:05:53.19
4 415 Joshua Dicks 14 SHERWOOD OR 1:07:07.48
5 407 Dylan Kuhl 14 MEDFORD OR 1:07:29.49
6 414 Burke Anderson 15 BOISE ID 1:07:59.46
7 420 Radek Litinsky 15 BEAVERTON OR 1:12:58.96
8 423 TYLER PACKER 16 BOISE ID 1:12:59.70
9 410 THATCHER NAEVE 14 BOISE ID 1:13:05.99
10 425 Porter Stowers 14 CORVALLIS OR 1:13:11.11
11 422 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 15 ALBANY OR 1:15:51.28
12 416 KELLEN FLYNN 14 PASCO WA 1:18:38.47
13 419 Victor Karpstein Team Lazy Tarantulas 15 BEND OR 1:20:43.73
14 417 CHRIS GODBY 15 PROSSER WA 1:30:50.88

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Time
1 508 Whitney Hayden 11 GRESHAM OR 1:10:16.71
2 509 EVAN PADGET-WALLER 12 BOISE ID 1:14:13.17
3 510 ADDISON TEMPLE 12 MERIDIAN ID 1:23:07.79
4 511 RAYA SAPERSTON 13 BOISE ID 1:30:29.84

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 516 Natalie Miller 15 BOISE ID 1:13:10.10
2 515 NATALIE LOHSTROH 15 SPOKANE WA 1:20:58.72
3 518 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 17 PORTLAND OR 1:36:48.20
4 517 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 15 PORTLAND OR 1:43:29.36

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 434 James Mckinney 25 HILLSBORO OR 1:06:59.42
2 430 Matthew Kim 24 NORTH BEND OR 1:08:30.31
3 435 Benjamin Morgan 38 MILWAUKIE OR 1:24:06.83
4 432 Trevor Limburg 33 UMATILLA OR 1:25:00.10
5 428 david hawkins 31 FAIRCHILD AFB WA 1:30:30.49
6 426 Austin Alling Dialed Cycling Team 28 CAMS WA 1:33:00.20
DNF 429 MITCHELL HUFFMAN 25 WALLA WALLA WA 0:00:00.00

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 445 ZACHARY ROCK 44 PENDLETON OR 1:04:33.24
2 443 Kris Karpstein Team Lazy Tarantulas 45 BEND OR 1:06:09.38
3 438 BRIAN CHENOWETH 44 MILWAUKIE OR 1:14:12.95
4 440 Tom Dolan 42 BEAVERTON OR 1:16:55.19
5 444 Brent H Knapp 46 SUTHERLIN OR 1:19:34.45
6 446 WILLIAM WEBB 43 SPOKANE WA 1:21:10.57
7 439 Nick Davis Team 10 Barrel 40 BURNS OR 1:27:37.45
8 441 KC FLYNN 44 PASCO WA 1:33:44.10
9 442 ROB GROW 44 BURBANK WA 1:54:47.17
10 436 Jerry Arnold 45 COLLEGE PLACE WA 1:55:49.35
11 738 Spencer Rockwell 44 SALEM OR 2:00:52.85

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 461 David Schmitz Team Finger 54 HOOD RIVER OR 1:01:43.12
2 523 KENT SMITH 51 EDMONDS WA 1:07:47.44
3 457 Rob Perry 59 BORING OR 1:08:03.58
4 459 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 56 STAYTON OR 1:08:53.78
5 454 Ryan Elms 50 BAKER CITY OR 1:10:28.54
6 464 Ruben Villegas 53 OREGON CITY OR 1:13:47.10
7 468 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 53 KEIZER OR 1:14:15.16
8 449 STEVE BENDER 56 HAYDEN ID 1:14:23.16
9 453 Joel Dicks 51 SHERWOOD OR 1:14:37.22
10 462 Stefano Spedini 51 PORTLAND OR 1:16:23.13
11 456 ANDREW MACOMBER 55 PASCO WA 1:20:35.68
12 447 JUAN ABREU 53 SAMMAMISH WA 1:24:37.70
13 465 Brian Wallin 58 KENNEWICK WA 1:25:18.93
14 451 Mark Braun 51 FAIRVIEW OR 1:26:16.92
15 458 JEFF PIZZUTI 55 HAPPY VALLEY OR 1:35:43.55
16 460 Sean Richardson 54 PASCO WA 1:55:48.24
DNF 467 DeWayne Weaver 59 MADRAS OR 0:00:00.00

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age City Time
1 469 DOUG COUSINEAU 61 BEND OR 1:07:26.45
2 472 DARYL LOHSTROH 60 SPOKANE WA 1:11:59.78
3 473 MIKE PERLOT 64 WEST RICHLAND WA 1:18:29.35
4 470 Tim Dorman 62 VANCOUVER WA 1:19:24.60
5 475 NEAL TOMBLYN 67 RENO NV 2:16:01.97

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age City Time
1 478 Steve Rearden 71 PORTLAND OR 1:08:18.49
2 476 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 76 BEND OR 1:20:23.60
3 479 Einar Thorarinsson 70 SALEM OR 1:34:10.36
4 480 Tom Webb Team S&M 70 PORTLAND OR 2:03:12.34

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 486 Lisa Timmerman The Club Roule 39 PORTLAND OR 1:08:51.62
2 522 Emily McNary 31 PORTLAND OR 1:18:50.54
3 485 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 PORTLAND OR 1:19:32.60
4 482 MICHELLE FROH 39 KENNEWICK WA 1:26:56.40
5 483 Lindsay Holmes 39 PORTLAND OR 1:27:10.41
6 487 JULIE WILLIAMS 35 PUYALLUP WA 1:32:35.15
7 484 KAMBRA JOHNSON 34 PUYALLUP WA 1:36:29.92
8 512 MADELYN COOPER 20 BORING OR 1:41:03.69

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 491 Hayley Espelund 46 GEARHART OR 1:07:31.46
2 494 NICOLE HOWARD 49 LA GRANDE OR 1:14:46.29
3 489 Liz Arollo 42 BEND OR 1:23:10.94
4 499 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 43 VANCOUVER WA 1:24:34.60
5 519 Michelle Willet 43 WENATCHEE WA 1:25:52.23
6 497 KERRI MACOMBER 44 PASCO WA 1:27:42.35
7 490 Deann Cooper 49 BORING OR 1:29:07.59
8 495 JEN HUCKETT 45 RICHLAND WA 1:30:10.29
9 498 Avie Meadows 43 CORVALLIS OR 1:30:39.68

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age City Time
1 520 Amanda Abel Planet PDX Cycling 56 PORTLAND OR 1:24:09.98
2 506 Laura Vallion Team Finger 57 HOOD RIVER OR 1:25:23.10
3 503 ELISA HUFFMAN 58 WALLA WALLA WA 1:35:02.44
4 496 JESSICA KEYS 50 BAKER CITY OR 1:35:50.63
5 504 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 55 PORTLAND OR 1:38:03.28
6 521 Julie Ann Smith-Simonsen 54 OREGON CITY OR 1:54:54.30

Category 3 Women 60-69

Num Name Team Age City Time
1 507 Sheryl Johnson 67 SILVERDALE WA 1:30:54.86

Clydesdale

Num Name Team Age City Time
1 739 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 43 ALBANY OR 1:50:24.47
2 717 MIKE CRITZ 50 EAGLE ID 1:50:31.57
3 727 Barron Johnson Team 10 Barrel 57 SISTERS OR 1:51:53.00
4 724 Scott Housley 51 PLEASANT HILL OR 1:57:06.62
5 746 Chris Wierman Dialed Cycling Team 50 TUALATIN OR 1:57:19.66
6 734 Gerardo Perez 41 WILSONVILLE OR 1:58:51.90
7 713 Nathaniel Bruce 41 PORTLAND OR 1:59:06.45
8 720 Jonathan Elek Team 10 Barrel 49 BEND OR 2:00:33.37
9 721 Richard Ford Team 10 Barrel 50 EMMETT ID 2:00:33.74
10 710 Lars Anderson 43 BOISE ID 2:00:39.74
11 716 Michael Clark Stumptown Cycling Club 53 PORTLAND OR 2:05:35.32
12 737 Mike Ripley 55 MONROE OR 2:08:14.65
13 740 Mark Sather Team 10 Barrel 51 TIGARD OR 2:08:32.86
14 735 Mike Reddig Dialed Cycling Team 51 CAMAS WA 2:09:59.20
15 732 DAVID MCINTOSH 57 NEWCASTLE WA 2:13:45.85
16 391 Weston Wheat 62 BOISE ID 2:17:18.00
17 726 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 37 BINGEN WA 2:17:59.31
18 711 Timothy Breault Planet PDX Cycling 41 OREGON CITY OR 2:20:33.82
19 731 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 38 CORNELIUS OR 2:21:04.92
20 733 SHAWN Peerson 52 SNOHOMISH WA 2:21:08.75
21 725 RODNEY HUFFMAN 55 WALLA WALLA WA 2:31:42.29
22 745 Eric Voigt 49 POST FALLS ID 2:35:01.55
23 722 Earl Hazekamp Capitol Velo Cycling 47 SALEM OR 2:35:23.58
24 712 Joshua Brown 32 UMATILLA OR 2:35:33.65
25 743 Paul Toufar BicycleAttorney.com 47 TIGARD OR 2:41:13.95
26 395 DON MCBRIDE 56 RAVENSDELE WA 2:45:35.25
27 719 STEVEN DILDINE 38 WALLA WALLA WA 2:49:59.50
28 729 Jeff KOGER 55 KIRKLAND WA 2:56:31.46
29 723 Tim Hazen 55 CAMAS WA 2:58:07.45
30 714 MIKE BUNJE 51 WASHOUGAL WA 2:59:30.67
31 744 Chris Vangorder 50 BATTLE GROUND WA 3:16:32.22
32 718 DERRICK DELLIQUADRI 46 WASHOUGAL WA 3:16:36.28
33 392 Sean Stevens 48 WEST RICHLAND WA 3:21:12.44
DNF 730 Richard Lundstrom 55 TIGARD OR 0:00:00.00

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 4 Carson Hampton 19 BOISE ID 1:48:40.91
2 5 Landon Farnworth 23 BEND OR 1:51:43.36
3 1 Kevin Bradford-Parish 40 MEAD WA 1:53:28.50
4 3 Ian Brown 17 BEND OR 1:53:29.51
5 2 Evan Plews 46 WENATCHEE WA 1:54:34.57
6 13 Noah Sanders 18 PORTLAND OR 1:55:53.73
7 9 Shane Johnson 39 REDMOND OR 2:08:14.26
8 15 Cliff Heaberlin 42 PORTLAND OR 2:14:00.23
9 14 Paul Furst Dialed Cycling Team 24 VANCOUVER WA 2:18:21.11

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 17 Rachel Geiter 32 WALLA WALLA WA 2:17:16.91
2 16 ANNE FLEMING 53 SPOKANE VALLEY 2:22:33.28
3 18 Naomi Hester 30 PORTLAND OR 2:27:20.64
4 107 Heidi Wood 37 HOOD RIVER OR 2:30:21.32
5 20 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 28 PORTLAND OR 2:38:23.15
DNF 19 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 17 BEND OR 0:00:00.00

Men E MTB Open

Num Name Team Age City Time
1 750 Andrew Kreps 46 MILWAUKIE OR 2:38:52.44

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 32 Jackson Rich 29 BEND OR 2:05:47.71
2 106 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 52 BEND OR 2:15:16.56
3 27 Doug Graver 57 SNOHOMISH WA 2:15:33.66
4 24 Sean A Carline 44 PORTLAND OR 2:17:45.20
5 30 Sean Lerner 34 LA GRANDE OR 2:19:39.30
6 31 Patrick Reedy 44 PORTLAND OR 2:21:04.83
7 35 Jack Trumbull MOUNTAIN VIEW CYCLES 48 HOOD RIVER OR 2:30:24.23
8 34 Greg Schutt MOUNTAIN VIEW CYCLES 50 HOOD RIVER OR 2:34:19.79
9 26 ALEX FRANK 44 WEST RICHLAND WA 2:36:50.17
10 22 Eric Aldinger Team Finger 51 HOOD RIVER OR 2:37:51.20
11 33 Sam Rivera 40 BEND OR 2:38:33.46
12 28 Frank Gray 59 MEDFORD OR 2:45:18.56
13 25 Jon Conway 42 PRINEVILLE OR 2:54:50.58
14 23 Jesse Blough 36 BEND OR 3:06:34.28

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 21 Holland LaRue Team Finger 45 HOOD RIVER OR 2:27:48.69