Mt Tabor Circuit Race

Portland, OR. June 1, 2022

Part of the Mt Tabor Circuit Race

Updated June 1, 2022 at 10:01 PM

Category 3

Num Name Team
1 8089 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling
2 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling
3 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e.
4 778 Eric McKinley
5 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling
6 5132 Paul Furst Dialed Cycling Team
7 333 Andrzej Stadnik
8 321 Sean Pinzon
9 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
10 926 Ben Guernsey
11 31 Marshall Hoopingarner
12 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint
13 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling
14 27 Connor Shimamoto
15 784 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
16 25 Sid Hariharan Godt

Category 4

Num Name Team
1 8203 Peter Collins
2 4016 Brandon Johnson
3 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling
4 48 Luke Talman
5 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
6 24 Aidan Richards
7 4248 Charlie Leveroni Mettle Cycling
8 5001 Gabriel Wolford
9 8201 Ted Collins Team Dr Will Bar
10 4235 David Turner
11 23 Kevin Ryan
12 5588 Jason Whittington Team 10 Barrel
13 4015 Jim Jeffers The Club Roule
14 4229 Bradford Smith
15 28 Justin Philips
16 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint
17 25 Sid Hariharan Godt
18 8155 Max Smith Cascadia Junior Cycling
19 4026 Cary Newell
20 29 Landon Holbert
21 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
22 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
23 4216 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
24 5239 Peter Koonce Grouptrail Cycling
25 5316 Oscar Guevara
26 5144 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint
27 4206 Adam Moore Grouptrail Cycling
28 4231 Louis-David Gendron-Herndon
29 4191 Jason Evans
30 26 Scott Chamberlain

Category 5

Num Name Team
1 5794 Matthew Dugan
2 35 Sebastian Ramirez
3 5111 Witali Spuling
4 5602 Karl-Henry Dossous Dialed Cycling Team
5 37 Jesse Brewer
6 5627 Nathan Kistler
7 5275 Justin Foote
8 5726 Jongwon Seo Dialed Cycling Team
9 5315 Ben Gagosian Swift Racing PDX
10 5491 John Dendiuk
11 5388 Mark Burton
12 39 Nick O'Connell
13 5269 Jeff Copus Team 10 Barrel
14 34 Thorsten Oelschlaeger
15 41 Logan Mathiasen
16 5299 Jeremy Gomez
17 8182 Axel Weaver

Junior

Num Name Team
1 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
2 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
3 45 Simon Walsh
4 48 Luke Talman
5 8138 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
6 8182 Axel Weaver
7 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling

Junior Women

Num Name Team
1 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing

Masters 40+

Num Name Team
1 826 Webster Wilson
2 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar
3 799 Danny Weikel
4 608 Mike Girard Evolution Racing
5 870 Craig Schommer
6 339 Hans Ibold
7 38 Mike Bené
8 704 Matt Jamison Grouptrail Cycling
9 873 Andrew Suchocki
10 32 Devin Bailly
11 5330 Robert Schmidt
12 680 Nathan Dramer
13 792 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar
14 856 Ryan Weaver
15 504 Michael Medina
16 4245 James Green Trusty Switchblade
17 192 Christopher Phipps
18 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
19 161 David Sherman Team Dr Will Bar
20 748 Brad Davidson Grouptrail Cycling
21 688 Matt Lichtenfels
22 519 Ryan Morgan Trusty Switchblade
23 42 Chris Thoman
24 4091 Raeseong Kang
25 5166 Anthony Hernandez The Club Roule

Masters 50+

Num Name Team
1 870 Craig Schommer
2 772 John McCaffrey
3 767 Greg Schmitt
4 4041 Jonathan Nelson
5 38 Mike Bené
6 857 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling
7 508 Greg Stokes
8 5318 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE
9 569 Jon Ornstil
10 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
11 43 SHAWN DALY
12 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team
13 4218 Bob Jacobs BicycleAttorney.com
14 4098 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint
15 5307 Dag Hinrichs
16 360 Jeff Standish
17 36 Jamin AAsum
18 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
19 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling
20 5422 Jason Preuit
21 4049 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNF 44 Brian Catterson

Senior

Num Name Team
1 8029 Noah Sanders
2 102 Felipe Nystrom
3 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint
4 123 Emmett Culp
5 8203 Peter Collins
6 140 Lewis Whiley
7 177 Shannon Skerritt
8 817 Martin Acosta
9 108 Erik Hammerquist
10 982 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint
11 868 Harrison Harb
12 20 Eric Zager
13 176 Evan Elken
14 27 Connor Shimamoto
15 807 Keith McIntire
16 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar
17 686 Mico Macri
18 856 Ryan Weaver
19 138 Tim Reinhart
20 134 Evan Murphy
21 893 Patrick Parish
22 207 Brenna Wrye-Simpson
23 912 Leland Gilmore
24 870 Craig Schommer
DNF 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF 22 Jeremy Dunn
DNF 719 Justin Rackley

Senior Women

Num Name Team
1 204 Jenna Lingwood
2 258 Laura Mullen Dialed Cycling Team
3 33 Airlia Oroszváry
4 206 Allison Halpin
5 400 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
6 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
7 7125 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint
8 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
9 229 Mielle Blomberg Trusty Switchblade

Women 4/5

Num Name Team
1 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
2 7019 Jaime Clark
3 7218 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint
4 7124 Katlyn Giombolini
5 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
6 7120 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team
7 7102 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
8 7089 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint