Mt Tabor Circuit Race

Portland, OR. June 22, 2022

Part of the Mt Tabor Circuit Race

Updated June 22, 2022 at 9:51 PM

Category 3

Num Name Team
1 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e.
2 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling
3 778 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint
4 5132 Paul Furst Dialed Cycling Team
5 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
6 694 Cian McCann
7 321 Sean Pinzon
8 4238 Jacob Smith
9 343 Connor Shimamoto
10 580 Scott Goldstein
DNF 616 Todd Ace

Category 4

Num Name Team
1 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling
2 4124 Matthew Dugan
3 4289 James Walsh Rainier Beer Cycling Team
4 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
5 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint
6 4286 David Estrin
7 5192 Kyle Strek
8 4228 Dennis Liang
9 8201 Ted Collins Team Dr Will Bar
10 5001 Gabriel Wolford
11 4010 Zac Garrard
12 4015 Jim Jeffers The Club Roule
13 78 Josiah Langstaff
14 4229 Bradford Smith
15 4123 Ben Gagosian Swift Racing PDX
16 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling
17 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
18 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
19 4231 Louis-David Gendron-Herndon
20 4132 Greg van Amerongen
21 5316 Oscar Guevara
22 64 Luke Talman East Portland Youth Cycling
23 79 Kevin Brosann
24 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule
DNF 5359 Landon Holbert

Category 5

Num Name Team
1 71 Vincent Bouillard
2 5365 Sebastian Ramirez
3 5643 Austin Duerfeldt
4 5337 Stuart Thomas
5 5627 Nathan Kistler
6 5387 Brian Fahey Bonk Collective
7 5225 William Watson
8 8184 Daniel Hoile East Portland Youth Cycling
9 65 Matthew Flodin
10 69 Tim Reeves
11 67 Maxwell Holter
12 5260 Jack Watson
13 5370 Logan Mathiasen
14 5360 Cesar Villegas Team 10 Barrel
15 5269 Jeff Copus Team 10 Barrel
16 66 Eric Schmidt
17 8019 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint
18 8080 Simon Walsh
19 5275 Justin Foote
20 5405 Petr Nestratov
21 70 Morten Bulow
22 5133 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES
23 5059 Laryea Quaye The Club Roule
24 8182 Axel Weaver
25 5742 Yalcin Erhan WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e.

Junior

Num Name Team
1 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
2 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
3 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling
4 8019 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint
5 63 Ruben Murillo
6 8080 Simon Walsh
7 64 Luke Talman East Portland Youth Cycling
8 8182 Axel Weaver

Junior Women

Num Name Team
1 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
2 8077 Helena Stedman Grouptrail Cycling

Masters 40+

Num Name Team
1 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar
2 826 Webster Wilson
3 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon
4 339 Hans Ibold
5 608 Mike Girard Evolution Racing
6 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling
7 5330 Robert Schmidt
8 598 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team
9 177 Shannon Skerritt
10 161 David Sherman Team Dr Will Bar
11 799 Danny Weikel
12 856 Ryan Weaver
13 76 Devin Bailly
14 792 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar
15 172 Yann Blindert
16 4245 James Green Trusty Switchblade
17 504 Michael Medina SEE SEE MOTOR COFFEE
18 373 Nathan Spear
19 73 Bill Dolan
20 187 Joseph King
21 5318 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE
22 5307 Dag Hinrichs
23 580 Scott Goldstein
24 519 Ryan Morgan Trusty Switchblade
25 75 Dustin Johnsen
26 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
27 356 Jamin AAsum

Masters 50+

Num Name Team
1 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
2 504 Michael Medina SEE SEE MOTOR COFFEE
3 306 John Hatfield Dialed Cycling Team
4 5307 Dag Hinrichs
5 598 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team
6 4041 Jonathan Nelson
7 580 Scott Goldstein
8 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team
9 508 Greg Stokes
10 4316 Norm Swygert Planet PDX Cycling
11 356 Jamin AAsum
12 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
13 4096 Dave Petermeier Planet PDX Cycling
14 301 Darell Provencher Team Rose City
DNF 5136 Gil Ormerod Team S&M

Senior

Num Name Team
1 142 Zachary Kovalcik
2 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint
3 8089 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling
4 123 Emmett Culp
5 140 Lewis Whiley
6 8203 Peter Collins
7 988 Skyler Diacou
8 807 Keith McIntire
9 177 Shannon Skerritt
10 213 Clara Honsinger
11 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling
12 838 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling
13 804 Robert Cummings Dialed Cycling Team
14 163 Adam Thuss
15 107 Jeremy Russell
16 117 Cliff Heaberlin
17 893 Patrick Parish
18 849 Andrew Loaiza
19 874 Calon Russell Team Dr Will Bar
20 166 Mitchell Trux
21 870 Craig Schommer
22 912 Leland Gilmore
23 869 Will Hahn
24 4129 Kenath Sponsel
DNF 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar
DNF 187 Joseph King
DNF 176 Evan Elken
DNF 694 Cian McCann

Senior Women

Num Name Team
1 258 Laura Mullen Dialed Cycling Team
2 72 Zoe Saccio
3 204 Jenna Lingwood
4 292 Kristina Gray Dialed Cycling Team
5 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling
6 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
7 7125 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint
8 209 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint
9 68 Dana Haberern
10 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
DNF 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching

Women 4/5

Num Name Team
1 7019 Jaime Clark
2 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
3 7121 Nat Schefler
4 7029 Lisa Timmerman The Club Roule
5 7218 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint
6 8136 Whitney Hayden Dialed Cycling Team
7 7056 Kris Ullman
8 7132 Erinne Goodell Swift Racing PDX
9 7086 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team
10 7120 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team
11 74 Annalise Sturtevant Dialed Cycling Team
12 7091 Maia Hampson Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery
13 7102 Stephanie Spiak Team 10 Barrel