University of Portland Criterium OBRA Criterium Championships

Portland, OR. August 6, 2022

Updated August 6, 2022 at 8:15 PM

Junior Open 14-18

Num Name Team Age City
1 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 14 Portland
2 8109 Luke Talman East Portland Youth Cycling 14 portland
3 106 Kieran Garigan HILLSBORO

Junior Women 9-13

Num Name Team Age City
1 8136 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 11 Gresham

Masters Women 40+ Category 1/2/3

Num Name Team Age
1 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 40
2 417 Christine Holland Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55

Masters Women Category 4/5 40+

Num Name Team Age
1 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54

Masters Women Category 4/5 50+

Num Name Team Age City
1 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland

Open Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 107 Jeremy Russell 40 Portland
2 102 Felipe Nystrom 39 Portland
3 134 Evan Murphy 34 Portland
4 838 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling 41 Portland
5 901 Jeff Crawford Pacific Office Automation Cycling 38 Portland
6 801 Max Ritzow 21 Eugene
7 108 Erik Hammerquist 24 Portland
8 898 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 26 TUALATIN
9 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 20 Portland
10 117 Cliff Heaberlin 42 Portland
11 8203 Peter Collins Team Dr Will Bar 18 milwaukie
12 669 Kieron Crossley 22 Vancouver
13 893 Patrick Parish 37 Portland
14 7 Will Cucco 17 University Place
15 343 Connor Shimamoto 28 Portland
16 11 Jeremy Cucco 46 University Place
DNF 101 Keelan Ontiveros 22 Portland
DNF 883 Mike Kath 44 Portland
DNF 155 Sean Hollenbeck 29 Eugene
DNF 214 Hannah Allen 28 Bend

Open Category 3

Num Name Team Age City
1 6 Jade Rohde 16 Ashland
2 669 Kieron Crossley 22 Vancouver
3 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon 46 Hillsboro
4 5287
5 321 Sean Pinzon 29 Portland
6 562 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 24 KELSO
7 778 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland
8 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland
9 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
10 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 20 Portland
11 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 43 Gladstone
12 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland
13 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling 32 Portland
14 343 Connor Shimamoto 28 Portland
15 587 Michael Wing 34 Portland
16 704 Matt Jamison Grouptrail Cycling 41 Portland
17 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton
18 347 Chris Lind 34 Portland
DNF 688 Matt Lichtenfels 47 Portland
DNF 391 Erik Mills 47 Eugene

Open Category 4/5

Num Name Team Age City
1 4121 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 39
2 4149 Austin Duerfeldt 27 Portland
3 4228 Dennis Liang 20 Camas
4 5377 Tim Reeves 23 Newberg
5 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland
6 48 Aidan Richards 21 Corvallis
7 4015 Jim Jeffers The Club Roule 38 Portland
8 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 46 Kelso
9 5072 Andy Kraft The Club Roule 39 PORTLAND
10 5766 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Beaverton
11 4286 David Estrin 23 PORTLAND
12 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 14 Portland
13 5505 Brian Halvorsen 40 Scappoose
14 4077 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38 Portland
15 66 Dylan Kuhl 14 Medford
16 35 Nicholas Sergiwa 25 Portland
17 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 41 Portland
18 4191 Jason Evans 45 West Linn
19 4215 David Reitan 31 Corvallis
20 63 Owen Kuhl 15 Medford
21 83 Mat Demski 31 Oregon City
22 5388 Mark Burton 45 battle ground
23 5434 Morten Bulow 50
24 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule 24 Clackamas
25 4 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 27 Portland
26 5405 Petr Nestratov 36 Portland
27 66 Dylan Kuhl 14 Medford
28 5059 Laryea Quaye The Club Roule 31
29 5221 Jason Braaten The Club Roule 45 Vancouver
30 5451 Jesse Ortiz 34 Portland

Open Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 4097 Alexander Zybin 39 Milwaukie
2 178 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Beaverton
3 4 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 27 Portland
4 347 Chris Lind 34 Portland
5 12 Fio Ballerini 21 Portland
6 5390 Erik Smith 29 Portland
7 4245 James Green Trusty Switchblade 51 Portland

Open Masters 40+

Num Name Team Age City
1 128 Andrew Coe 41 Portland
2 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland
3 391 Erik Mills 47 Eugene
4 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 42 PORTLAND
5 70 nathan hakken 49 Edmonds
6 748 Brad Davidson Grouptrail Cycling 40 Portland
7 4073 Paul Wroblewski The Club Roule 41 Portland

Open Masters 50+

Num Name Team Age City
1 171 Maikey Lopera 53 Eugene
2 876 Paul Bourcier 54 Eugene
3 992 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 50 Bend
4 177 Shannon Skerritt 51 Portland
5 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 51 Tigard
6 339 Hans Ibold 52 Portland
7 4098 Cliff Baranowski Team Oregon p/b Rodda Paint 52 Lake Oswego
8 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland
9 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team 54 Portland
10 635 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 53 Corvallis
11 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 54 Bend
12 500 Demian Bailey 52 Corvallis
13 564 Derek Koops Hutch's Bend Dental 52 Bend
14 696 John Ohotto Swift Racing PDX 53 Portland
15 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 57 Portland
DNF 112 Duncan Oliphant 50 Lake Oswego
DNF 358 Scott Mares 55 Portland

Open Masters 60+

Num Name Team Age City
1 596 John O'Brien Evolution Racing 63 Ridgefield
2 2 Rick Roof 60 Puyallup
3 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 61 Gresham
4 301 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn
5 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham

Open Masters 70++

Num Name Team Age City
1 64 John Forbes 77 Portland
2 5288 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 76 Bend

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 207 Brenna Wrye-Simpson 35 Portland
2 204 Jenna Lingwood 41 Portland
3 214 Hannah Allen 28 Bend
4 205 Heidi Wood 37 Hood River

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 413 Stephanie Taplin 33 Tacoma
2 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 33 Portland
3 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Portland
4 422 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland
DNF 7125 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 26 Portland
DNF 209 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7136 Kat Hampton 37 Corvallis
2 7086 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 34 Portland
3 7018 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 39 Vancouver
4 3 Rachel Brekke-Schmidt 37 Happy Valley

Women Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 229 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland