Masters and Juniors Track Races

Portland, OR
July 9, 2013

Part of the Masters and Juniors Track Races

If you have questions or corrections, please email Andrea Fisk-Beardsley.

Updated July 10, 2013 at 8:10 AM

Junior Men 10-14

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 9033 Alex White Word-RCB by Cyclisme 00:04:45 14 Portland
2 Donovan Birky Bend Endurance Academy 13 Bend
3 Nate Lelack Bend Endurance Academy 13 Bend
4 Sam Drutman Bend Endurance Academy 14 Bend
5 Calvin Keane Bend Endurance Academy 12 Bend
6 Peter Heisler Bend Endurance Academy 14 Bend

Junior Men 15-18

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 8018 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 00:04:01 15 Portland
2 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 18 Bend
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy 15 Bend
4 Alex Chehab Bend Endurance Academy 15 Bend
5 Spencer Scott Bend Endurance Academy 13 Bend

Junior Women

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 9005 Hannah McDade Exergy Team 2016 Development 00:03:45 16 Tigard
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend
3 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 13 Bend

Masters Men 30+

Num Name Team Tt Omnium Time
1 462 Christopher Kessler 00:03:20
2 4122 Nils Tillstrom BriHOP Cycling 00:03:34

Masters Men 40+

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 615 Jamie Mikami Rubicon 00:03:12 43 Portland
2 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 00:03:22 41 Tigard
3 638 Robert Bigwood Bike Central 00:03:23 47 Hillsboro
4 4152 Jamie Fitzgerald Veloforma 00:03:25 47 Portland
5 4065 Brian List Bike Central 00:03:31 46 Portland
6 Dan Young 00:03:41 45 Gresham
7 3137 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 00:03:45 47 Portland
8 4084 Jon Ragsdale Rubicon 00:04:07 43 Clackamas
9 5075 Dan Dhonau Word-RCB by Cyclisme 00:04:14 49 Portland
10 107 Mark Duff Veloforma 46 Banks
11 5228 Tim White Word-RCB by Cyclisme 44 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 301 Darell Provencher Team Rose City 00:03:26 59 West Linn
2 342 Joe Field Field Jerger Cycling 00:03:28 56 Portland
3 561 Paul Mautner Veloforma 00:03:33 55 Portland
4 4052 Kevin Billingsley Veloforma 00:03:36 50 Portland
5 596 John OBrien Evolution 00:03:47 54 Ridgefield
6 5656 Tim Connelly Connelly 00:04:02 57 Portland
7 5034 Bill Alsup 00:04:06 59 Beaverton
8 5176 Vincent Plaza BriHOP Cycling Portland

Masters Men 60+

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 00:03:32 63 Corvallis
2 5152 Gary Meinhardt Bike Central 00:03:37 62 Portland
3 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:03:38 60 La Center
4 3651 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 00:03:58 65 Portland
5 380 John Forbes BriHOP Cycling 00:04:02 68 Portland
6 5155 Einar Traa Portland Velo Racing Team 00:04:06 70 Portland
7 5645 James Noonan ubc 67 Vancouver

Masters Women

Num Name Team Tt Omnium Time Age City
1 Miranda Duff Veloforma 00:03:54 Banks
2 8065 Cynthia Velasquez Team Cthulhu 00:03:59 43 Troutdale
3 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 00:04:01 Portland