Monday PIR: Series Standings

Portland, OR
January 1, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Will Laubernds.

Updated June 11, 2013 at 2:55 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 36
2 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 33
3 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 25
4 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 25
5 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 22
6 760 christian tresser West End Bikes/Specialized 15
7 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 14
8 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 8
9 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
10 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 6
11 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
12 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 4
13 639 Michael Medina Hapi-Go! 2
14 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 2

Masters 4/5

Num Name Team Points
1 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
2 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 25
3 5509 Marcus Guilfoyle 25
4 4116 Eddie Wang River City Bicycles 18
5 5561 John Droege Filth and Fury 18
6 5397 Andrew Marges Hammer Velo 12
7 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
8 4190 John W Siwinski 12
9 446 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 10
10 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 8
11 4191 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
12 5158 Rod Mitchell 6
13 411 Jeff Boehlke 6
14 5723 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
15 5291 Greg Stokes 4
16 4093 Mike Emerson Capitol Velo 2
17 5377 Darren Ferris Hammer Velo 1

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 43
2 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 37
3 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 21
4 88 Shelley Dunlop 18
5 87 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 15
6 7156 Ironclad/Yakima Lara Kessler 12
7 8052 Karla Kingsley 10
8 232 Ironclad/Yakima Alana Armstrong 10
9 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
10 7148 Mary Fordham 8
11 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 4
12 80 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2
13 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 1

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 40
2 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 25
3 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 18
4 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 18
5 8029 Katie Nelson 18
6 7078 Hazel Gross Team Cthulhu 15
7 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 12
8 7183 Kathryn Beattie 12
9 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 10
10 7269 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 8
11 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 6
12 7227 Kathleen Hellem 4
13 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
14 8056 Katie Saucier 1