Monday PIR

Portland, OR
June 10, 2013

Part of the Monday PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated June 13, 2013 at 9:10 AM

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City Points
1 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Tigard 25
2 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 Portland 16
3 760 christian tresser West End Bikes/Specialized 46 portland 15
4 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Vancouver 8
5 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
6 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Lake Oswego 7
7 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 47 Lake Oswego 6
8 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn 4
9 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 52 Portland 3
10 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 37 Portland 3
11 639 Michael Medina Hapi-Go! 45 Portland 2
12 379 Peter Seelig Dr Will Bar 39 Lake Oswego
13 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW 45 Portland
14 743 jimmy lingwood Gentle Lovers 32 portland
15 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 41 portland
16 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Happy Valley
17 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Lake Oswego
18 693 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland
19 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 37 Vancouver
20 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 46 Lake Oswego
21 691 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 46 Portland
22 395 Glenn Johnson Dr Will Bar 46 Vancouver
23 594 jeff turner Dallas Bike Works 43 West Linn
24 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 36 Portland
25 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland
26 3100 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland
27 3145 Keith Knowles Unattached 42 Beaverton
28 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego
29 734 Tom James bicycleattorney.com 56 Sherwood
30 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima 44 Portland
31 911 Drew Russell 38 Lake Oswego
32 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland
33 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland
34 3025 Cristian Fuentes crank 33 Portland
35 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 42 Portland
36 344 Dave Dezellem Ironclad/Yakima 43 Hillsboro
37 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer
38 320 Keith Seed Rolf Prima 49 Portland
39 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Battle Ground
40 887 John Tess Tempo/KWC 60 Portland

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Points Notes
1 5509 Marcus Guilfoyle 38 Beaverton 17
2 5561 John Droege Filth and Fury 47 Portland 12
3 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose 10
4 4190 John W Siwinski 41 Portland 8
5 446 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 8
6 4191 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Portland 7
7 411 Jeff Boehlke The Spokesmen 47 Battleground 5
8 5723 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 4
9 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 4 Relegation Rule 11.2.2
10 5377 Darren Ferris Hammer Velo 49 Portland 3
11 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Portland 3 Relegation Rule 11.2.2
12 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 31 Portland 3 Relegation Rule 11.2.2
13 4110 Andrew Hawley Lost Highway 37 Portland 3 Relegation Rule 11.2.2
14 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 2
15 4116 Eddie Wang River City Bicycles 36 Portland 1 Relegation Rule 11.2.2
16 5191 Anthony Roberts Lost Highway 36 Portland
17 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
18 5597 Jerry Gross
19 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
20 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Tigard
21 5128 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles 46 Portland
22 5229 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland
23 252 Lori Brault 42 Portland
24 426 Chris Newman 52 Tigard
25 4187 Troy Cross Troy Cross 42 Portland
26 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team 59 Portland
27 5004 David Baldwin 30 Portland
28 Not Clear Number Number not readable
29 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland
30 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53 Vancouver
31 5397 Andrew Marges Hammer Velo 44 Portland Relegation Rule 11.2.2
32 5145 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 33 Portland Relegation Rule 11.2.2
33 5241 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team 47 Portland
34 4034 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland
35 887 John Tess Tempo/KWC 60 Portland
36 5128 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles 46 Portland
37 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone
38 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 51 Hillsboro
39 80 Name No Need Rider Name
40 5084 Judd Eustice Team S+M 53 Portland
41 63 Joe French
42 4444 Jordan Staples Guinness Cycling Team 34 Vancouver

Novice Men

Num Name Team Age City Points
1 5598 Steven Masters 15
2 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One 35 Portland 12
3 5760 Paul Gronke 52 Portlnd 10
4 5269 Brett Kelver Unattached 44 Portland 8
5 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 Portland 7
6 5440 Jacob Scott 42 Beaverton 6
7 5380 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 5
8 5523 Dante Ortiz 30 portland 4
9 5592 Lawrence Becker 68 Gresham 3
10 85 Kevin Conard 2

Novice Women

Num Name Team Age City Points
1 7225 Eliza Michiels River City Bicycles Women's Team 34 Portland 15
2 7229 Katie Parker 12
3 7105 Meghan Fischer 36 Portland 10
4 8118 sarah layton 31 Portland 8
5 8060 Brianne Northcutt 28 Portland 7
6 8054 Sandy McCormack 38 Portland 6

Senior Women

Num Name Team Age City Points
1 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 23
2 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 18
3 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 10
4 7156 Lara Kessler Ironclad/Yakima 33 Portland 9
5 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 32 Portland 8
6 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 33 Portland 7

Women Category 4/5

Num Name Team Age City Points
1 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 27 Portland 18
2 8029 Katie Nelson 23 Vancouver 14
3 7078 Hazel Gross Team Cthulhu 37 Portland 11
4 7183 Kathryn Beattie Fischer Plumbing Cycling Team 46 Issaquah 8
5 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 48 Portland 7
6 7269 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 6