Bear Springs - XC

Government Camp, OR
April 26, 2015

Part of the Bear Springs

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 1014 Nick Hodson 42 Portland 0:43:31
2 1007 Dwayne King bicycleattorney.com 46 Portland 0:44:35
3 1010 Nicholas Locke Locke Models 28 Aurora 0:45:36
4 1008 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 0:52:38
5 737 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 2:05:16

Elite Men

Num Name Team Age City Time Notes
1 81 Adam Bucklin Thump Coffee 40 Bend 2:21:51
2 90 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 2:25:32
3 95 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 36 Bend 2:26:19
4 94 James Williams Deschutes Brewery 35 Bend 2:26:32
5 96 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 2:28:52
6 80 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 2:30:29
7 98 Nelson Snyder Cyclepath Racing 44 Hood River 2:31:53
8 87 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 2:32:08
9 82 Thomas Hainisch WebCyclery.com 42 Bend 2:35:23
10 97 Tyler Miller TrailRags Cycling Team 38 BEND 2:37:47
11 85 Ben Thompson Thump Coffee 39 Bend 2:37:55
12 2 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 2:41:26
13 100 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 2:42:13
14 79 Jon Stierwalt 37 Portland 2:42:21
15 99 Chad Swanson Team S+M 38 The Dalles 2:44:47
16 88 James Rowan Black Magic Sweeps 29 Bend 2:47:58
17 1 Ian Eglitis Team S+M 32 West Linn 3:00:02
18 89 Chad Cheeney Bend Endurance Academy 36 bend 3:01:00
19 91 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 3:16:23
20 93 Federico Gonzalez Team Finger 38 Camas 3:27:31 Warning for use of earbuds
DNF 84 Tyler Fox Trinity Bikes/Kuat Racks 21 Redmond 3:27:31
DNF 92 Nolan BRADY 19 Hood River 3:27:31

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 83 Allison Halpin Sunnyside Sports 28 Bend 3:26:58

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Age City Time Notes
1 206 Marcus Benton Corvallis Cyclery Racing 31 Corvallis 2:38:14
2 222 Andy Olsson Hood River Velo 40 Hood River 2:38:47 Warning: Time added for wrong start
3 204 Brent Mattison 32 Bend 2:38:58
4 200 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 2:40:14 Warning: Time added for wrong start
5 212 Shane Johnson Trinity Bikes 32 Redmond 2:42:46
6 240 Jeremy Tufts Giant Co-Factory Off Road Team 30 Bend 2:42:58
7 220 Jake Szymanski With Heart x Tenspeed Hero 27 Portland 2:43:59
8 243 Scott Bradway Team S+M 44 Portland 2:45:10
9 201 Brian Gerow Breadwinner Cycles 34 Portland 2:45:46
10 245 Trevor Lane Boneyard Cycling 26 2:47:07
11 230 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland 2:47:18
12 202 Jeff Johnston Boneyard Cycling 35 Bend 2:47:26
13 239 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 2:47:31
14 231 Jon Spindor Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 2:47:41
15 207 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 2:49:08
16 219 J Brett Sicilian Rolf Prima 31 Eugene 2:50:26
17 232 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 Bend 2:51:57
18 205 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 2:54:04
19 244 Ian Ryan Breadwinner Cycles 39 Portland 2:55:27
20 229 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles 27 Sisters 2:55:55
21 203 Jacob Hull 28 Portland 3:00:37
22 225 Mark DeResta Hood River Velo 44 Hood River 3:03:38
23 233 Shawn Rader 38 Hillsboro 3:04:34
24 235 Andy Kunkler Hood River Velo 41 Hood River 3:10:00
25 199 Mike Jancola Fischer Plumbing Cycling Team 43 Seattle 3:11:36
26 198 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 3:12:18
27 208 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 29 Albany 3:20:51
DNS 177 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 3:20:51

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Age City Time Notes
1 236 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Tigard 2:37:20
2 224 Matt Betts Corvallis Cyclery Racing 45 Corvallis 2:39:35
3 241 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com 48 bend 2:41:37 Warning: Time added for wrong start
4 237 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 2:48:33
5 216 David Sjogren Sunnyside Sports 48 Bend 2:49:24
6 215 Jerry Fox Trinity Bikes Redmond 2:55:46
7 221 Tom Williamson Audi 49 portland 2:58:50
8 238 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 2:59:51
9 218 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 3:05:48
10 227 Rich Botto Plant Powered Cycling 48 Bend 3:09:20
11 226 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 49 Lake Oswego 3:11:32
12 217 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 3:25:04
13 213 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 3:36:19

Expert (Category 1) Women

Num Name Team Age City Time
1 242 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 3:11:10
2 223 Jennifer Johnson Hood River Velo 39 Hood River 3:25:06
3 209 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 3:28:53
4 228 Audrey Brown Team S&M 29 Portland 3:36:42
5 246 Kristin Valentine Ruckus Test Team 32 Portland 3:44:15
6 211 Katrina Marshall 37 Bend 3:45:36
7 234 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 3:48:20
8 210 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 4:02:21

Junior Men (Category 2) Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 738 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 2:02:16
2 381 Nathanael Hart Hapi-Go! 13 Washougal 2:22:22
3 382 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 2:46:13
4 1016 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 3:06:24

Junior Men (Category 3) 10-13

Num Name Team Age City Time
1 1098 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 13 Bend 40:21
2 1085 Elijah Krause Trusty Switchblade 13 Bend 43:06
3 1011 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 45:00
4 1012 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 50:28
DNS 1055 Jakob Stoller Stumptown Cycling Club 13 Portland 50:28

Junior Men (Category 3) 14-18

Num Name Team Age City Time
1 1099 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 Bend 41:29
2 1083 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Vancouver 42:21
3 1060 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 42:55
4 1048 Zach Lang Hapi-Go! 17 Oregon City 51:22
DNS 1058 Mac Potter 15 Sandy 51:22

Junior Women (Category 3) 10-13

Num Name Team Age City Time
1 1013 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 1:02:48
2 1086 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 1:08:57
3 1087 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 1:13:27

Junior Women (Category 3) 14-18

Num Name Team Age City Time
1 1002 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 0:51:36
2 1001 Korrie McIntyre Oregon Bike Shop Racing Team 15 Camas 1:02:04
3 1088 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 1:22:01

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 1090 Matthew Newell 33 Toledo 40:21
2 1006 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 23 Camas 42:09
3 1009 Kevin Jin 27 portland 43:35
4 1004 Daniel Norwood 31 WPB 46:05
5 1097 Sean Lewis Trinity Bikes 28 Bend 46:37

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 1091 Stevan Vinci Boneyard Cycling 40 Bend 0:46:54
2 1015 Rob Fleskes Harder Cycling 40 Chandler 0:50:36
3 1094 Chad Kimsey 46 Albany 0:50:51
4 1092 Phil Brothers Phil's Trail 48 Bend 0:51:22
5 1005 Adam Bergerson Capitol Velo 40 Salem 0:51:25
6 1100 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 1:01:57
7 1003 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 50 Vancouver 1:03:51
DNS 1093 Mike Leonard 47 Portland 1:03:51

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 1095 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 1:00:43
2 1052 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 1:14:21
3 1096 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 1:15:49

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 334 Scotty Carlile Thump Coffee 31 Bend 2:33:42
2 331 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 2:44:48
3 335 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 0.0 3:01:50
4 323 Wally Hockman WebCyclery.com 38 Portland 3:07:20
5 333 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 3:07:41
6 330 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 3:15:09
7 332 Brad Place Sufferfest racing 51 Eugene 3:24:35
8 329 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 3:27:45
9 325 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 3:36:58

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 384 Ryan Funke Deschutes Brewery 30 Bend 1:45:26
2 442 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 1:47:28
3 388 John Trimble Corvallis Cyclery Racing 30 Everett 1:51:41
4 420 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Corvallis 1:53:53
5 445 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 1:56:37
6 391 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 32 Kelowna 1:58:55
7 386 James Kerr 38 Bend 2:00:30
8 389 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Hood River 2:05:13
9 745 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 2:11:50
10 742 Pierce Louis 35 Hood River 2:16:32
11 741 Bryan McGeeny Hood River Velo 36 Hood River 2:16:57
12 385 Martin Joyce 33 Portland 2:17:55
13 390 Greg Brandelli 30 Amherst 2:19:47
14 387 Sam Swan Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3:09:13

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 406 Cameron Coker Sunnyside Sports 41 Elk Grove 1:46:22
2 403 Andrew Steiner Murder of Crows 46 Portland 1:46:35
3 435 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 1:51:58
4 404 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Corvallis 1:53:15
5 706 Derek Bowers 42 Portland 1:53:53
6 396 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 1:57:03
7 447 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 1:57:16
8 444 Eric Aldinger Team S+M 44 Portland 1:57:23
9 746 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 1:59:53
10 437 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 49 Beaverton 2:00:17
11 407 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing 44 Hood River 2:00:56
12 410 Dennis Bennett Boneyard Cycling 46 Rogue River 2:02:14
13 723 Kenny Wolford Sunnyside Sports 47 Bend 2:02:34
14 401 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Corvallis 2:03:22
15 397 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Salem 2:03:47
16 450 Jonathon Hinkle 40 Oregon city 2:05:15
17 439 Chris Brannen Team S+M 42 portland 2:07:00
18 441 David Rosen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Beaverton 2:07:55
19 446 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland 2:08:30
20 395 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 42 Tangent 2:09:51
21 724 Bob Stephens Portland Bicycle Studio 46 Tigard 2:10:47
22 392 Juston Manville Free Forrest Park 43 Lynnwood 2:11:27
23 736 Lynn Green Team Green 48 Portland 2:11:36
24 400 ILe Powell Team S+M 46 Portland 2:14:29
25 405 Todd Reitmeier Team Green 46 Bend 2:22:04
26 532 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team 49 Salem 2:23:28
27 735 Michael Clark Stumptown Cycling Club 46 Portland 2:26:56
28 432 Joshua Hanselman 343 Racing 40 Newberg 2:26:57
29 408 Luke Bergerson Capitol Velo 42 Grants Pass 2:27:41
30 530 Titus Madlangbayan 47 salem 2:28:23
31 399 Chris Page 47 Brightwood 2:29:02
32 394 Patrick Potter 47 Amherst 2:37:23
33 749 Jason Flanagan Capitol Velo 40 Salem 2:42:57
34 402 Joe Junk Joe Junk 49 Bend 3:24:23
DNF 409 Peter Rhodes On & off Rhodes 42 Portland 3:24:23
DNS 393 Charles Barrett 48 Kelowna 3:24:23
DNS 398 David Shrock 43 Corvallis 3:24:23

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 429 David Morrison Trinity Bikes 59 Redmond 1:53:06
2 452 Jay Swavely Team Camas 50 Vancouver 1:57:21
3 438 Michael Kender 52 Portland 1:57:29
4 434 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 1:57:33
5 748 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 2:00:02
6 739 Warren Rice Blazin' Saddles 56 Sisters 2:05:04
7 415 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 Corvallis 2:06:16
8 413 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Minden 2:11:39
9 453 Raymond Colton Bend 2:11:41
10 411 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Corvallis 2:13:34
11 744 David Luoma 58 Portland 2:17:16
12 414 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Corvallis 2:20:48
13 725 Willy Thayer 51 Eugene 2:25:29
14 412 Matthew S Martel Interurban 50 Philomath 2:26:36
15 747 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 2:31:54

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 417 Don Leet Sunnyside Sports 65 Bend 2:01:14
2 750 Mark Miller Team Dirt 60 Corvallis 2:02:54
3 380 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 2:04:40
4 743 Ed Rogers Ace Window Tinting 61 bend 2:09:31
5 731 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 2:10:29
6 449 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 2:17:41
7 416 Vincent Sikorski WebCyclery.com 64 Corvallis 2:18:04
8 451 Tracy Marks na 60 Portland 2:27:51
9 740 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 69 Portland 2:35:02
10 436 Gil Ormerod Team S+M 62 Portland 3:08:16

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 443 Angharad Porteous bicycleattorney.com 27 Portland 2:09:05
2 418 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 2:10:53
3 448 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 2:12:57
4 440 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 portland 2:21:00
5 419 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 2:32:29
6 422 Eriel Hoffmeier 38 Eugene 2:36:53
7 421 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team 36 Corvallis 2:41:43
8 454 Amanda Pile 28 Portland 3:10:46

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 424 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 2:17:12
2 423 Amy Rice 40 Portland 2:19:26
3 425 Heather Lynch Boneyard Cycling 45 Bend 2:28:46
4 711 Sami Fournier Murder of Crows 48 Bend 2:47:10

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 433 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 2:26:13
2 428 Karen Kenlan Sunnyside Sports 55 Philomath 2:27:43
3 427 Candida Hart Hapi-Go! 51 Veneta 0:00:00