Portland Short Track Series

Portland, OR
June 15, 2015

Part of the Portland Short Track Series

Candi Murray If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 203 Jake Szymanski Leave It On The Road/Tenspeed Hero 27 Portland 7
2 206 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 7
3 208 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 7
4 205 Paul Valentine Ruckus Test Team 27 Portland 7
5 202 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 7
6 211 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 7
7 201 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Portland 7
8 209 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 7
9 213 Sam Conklin OSU Cycling Club 7
10 200 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 7
DNF 212 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 2

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 320 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing 7
2 313 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 7
3 315 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 7
4 312 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 7
5 300 Gabe Doebler 38 Tigard 7
6 302 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 7
7 316 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 7
8 311 Tony Daversa Filth and Fury 41 Portland 7
9 305 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 38 Corbett 7
10 303 Andrew Holder 42 Portland 7
11 318 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 7
12 307 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 Portland 7
13 319 Ted Byram bicycleattorney.com 7
14 304 Greg Adams Cyclepath Racing 36 Portland 7
15 308 Jonathan Maus Grouptrail Cycling 40 Portland 6

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 405 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 7
2 433 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
3 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 7
4 402 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Vancouver 7
5 409 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 6
6 411 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6
7 432 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 6
8 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 6
9 400 Sean Rees Cyclepath Racing 49 Portland 6
10 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 54 Portland 6
11 403 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 306 Curtis Loeb Hammer Velo 41 Portland 6
2 305 Robert Umberhandt 38 Portland 6
3 337 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 6
4 318 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 6
5 307 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 6
6 302 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6
7 322 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prarie 6
8 339 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 6
9 309 Matt Hooge 43 Portland 6
10 338 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 6
11 344 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Vancouver 6
12 316 Khari Gates 44 Portland 6
13 310 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 6
14 341 Jeremy Teveliet Bitter Mechanics 37 Portland 6
15 300 Mike Heenan 41 Portland 6
16 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 39 Washougal 6
17 342 Bill Larson Cyclepath Racing 43 Portland 6
18 333 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 6
19 323 Jacob Skugrud 40 Portland 5
20 340 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5
21 308 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 5
22 345 Tony de Cordoba Coalition Kona 41 Portland 5
23 327 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
24 313 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 5
25 343 Brian Petrucci Cyclepath Racing 38 Portland 5
26 315 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 37 Portland 5
27 311 Ben Salzberg Team Slow 44 Portland 5
28 317 Jeb Hendrix 42 Portland 5
DNF 312 Chris Brannen Team S+M 42 Vancouver 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps Notes
1 218 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 5
2 202 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 51 Gresham 5
3 257 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 5
4 237 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5
5 235 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 5
6 240 Rick Boston VMR Racing 49 Portland 5
7 259 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 5
8 216 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5
9 207 Chris Breemer 46 Portland 5
10 262 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 51 Portland 5
11 213 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 5
12 229 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5
13 261 Larry Chow Audi 47 Portland 5
14 210 Tony Curtis The Spokesmen 48 Vancouver 5
15 203 Kris Schamp 48 Beaverton 5
16 211 Charles Barrett 48 Portland 5
17 220 Chris Page 47 Brightwood 5
18 217 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 5
19 221 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 5
20 224 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 5
21 206 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 5
22 208 Robin Wessel Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Tigard 5
23 256 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
24 209 Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 5
25 214 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 45 Lake Oswego 5
26 231 Lawrence Jobe Hodala 49 Seattle 4
27 222 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 4
28 245 David English Filth and Fury 53 Portland 4
29 212 Jim Lofthus 51 Portland 4
30 225 Mark Castle Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
31 260 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 4
32 255 Chris Conley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Vancouver 4
33 258 David Phllips 48 Vancouver 4
34 200 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 0 Warningn 11.2.2

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 811 Ed Locke Locke Models 59 Wilsonville 5
2 817 David Luoma 58 Portland 5
3 812 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 5
4 800 Jeff Tedder Hammer Velo 55 Portland 5
5 809 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 5
6 818 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 57 eugene 5
7 802 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 Portland 5
8 803 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5
9 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
10 808 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 69 Portland 5
11 819 Tracy Marks na 60 Portland 5
12 801 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 4
13 815 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 4
14 814 Bill Alsup 61 Beaverton 4
15 807 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 218 John Siemer 24 Portland 6
2 200 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 6
3 213 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 6
4 204 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 6
5 221 Danny MacNaughton Cyclepath Racing 25 Portland 6
6 203 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6
7 219 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 6
8 207 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 6
9 201 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 5
10 209 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 23 Camas 5
11 222 Xander Viray Team First City 21 Portland 5
12 205 Luke Coleman Blood Fire Death Brigade 29 Portland 5
13 220 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 33 Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 106 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Corbett 5
2 115 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
3 105 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 5
4 112 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 43 Portland 5
5 100 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5
6 103 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team 36 Portland 5
7 113 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5
8 116 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 5
9 111 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 44 Portland 5
10 110 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 919 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 5
2 907 Tanya Littrell Cyclepath Racing 47 Portland 5
3 903 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
4 905 Pam Reid Team Rose City 58 Portland 5
5 902 Stephanie Wieber 47 Portland 5
6 920 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 5
7 917 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 5
8 918 Loraine Blake 50 Portland 5
9 906 Christie Scheer Team Rose City 52 Portland 4
10 922 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 4
11 904 Renata Hahn Team Rose City 48 Portland 4
12 921 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 51 Portland 4
13 900 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 11 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 5
2 6 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 5
3 4 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 33 Portland 5
4 5 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 5
5 16 Lauren Reynolds Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 22 vancouver 5
6 3 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 5
7 10 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 5

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 302 Nathanael Hart Hapi-Go! 13 Washougal 5
2 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5
3 312 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 14 Portland 4
4 308 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 4
5 309 Trent Knoeppel Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 10 Camas 4
6 315 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Vancouver 4
7 317 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 4
8 307 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 400 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 5
2 404 Nicholas LeVee Team Bruce 15 Lake Oswego 5
3 405 Zachary Proffitt Team Bruce 15 Lake Oswego 4

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 7 Daniel Shaw 29 Portland 5
2 18 Russell Walker 28 Portland 5
3 37 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 5
4 21 Nico Parkes-Perret 4
5 56 Adam Moore Look Good Feel Good 30 Portland 4
6 19 Jonathan Long US Outdoor Store 30 Hillsboro 4
7 2 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland 4
8 10 Ryan Schimpf The Spokesmen 38 Oregon City 4
9 31 Kevin Jin 28 Portland 4
10 4 Zach Lang Hapi-Go! 17 Oregon City 4
11 35 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Camas 4
12 53 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Salem 4
13 22 Chester Artman 4
14 55 Anthony McCray 38 Portland 4
15 3 Jake Davis 39 Scappoose 4
16 14 Alex Hurst 23 Vancouver 4
17 5 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 4
18 26 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4
19 32 Barrett Reiner CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4
20 9 Daniel Pungor 36 Portland 4
21 11 Spencer Dandy 29 Portland 4
22 52 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4
23 43 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 4
24 34 Vaughn Daugherty 23 Beaverton 4
25 51 Damien Koehler 30 Portland 4
26 15 Jamie Northam Pear 26 Portland 4
27 6 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 31 Vancouver 4
28 54 Justin Tunis 35 portland 4
29 36 Jeb Hendrix 43 Portland 4

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 300 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 4
2 303 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 4
3 306 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 4
4 323 Thomas Hurst 51 Vancouver 4
5 324 Chad Taggard 50 Portland 4
6 322 Jeff Copus 46 portland 4
7 309 Howard Boryer dirt kings 51 Portland 4
8 314 Richard Kilshaw 45 Lake Oswego 4
9 302 Greg Eyerly 51 Salem 4
10 307 Dennis Sweeten 4
11 321 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 4
12 310 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 4
13 308 David Kimball 54 Portland 4
14 313 Bjoern Brunner 46 Portland 4
15 312 Turner Odell 54 Portland 4
16 304 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 3
17 301 Kevin Bunce 50 Portland 3
DNF 319 George Wright 59 Portland 2

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 505 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 4
2 508 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 4
3 500 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
4 511 Claire Chasse Portland Velo Racing Team 13 Portland 4
5 509 Nora Panoscha 13 Portland 4
6 501 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 4
7 512 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 11 Lake Oswego 4
8 510 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 13 Portland 4
9 506 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 13 Beaverton 4
10 502 Katie Castle Portland Velo Racing Team 14 Portland 4

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 608 Korrie McIntyre Oregon Bike Shop Racing Team 15 Camas 4
2 607 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 3
3 600 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 228 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 5
2 227 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 West Linn 5
3 224 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 portland 4
4 214 Jenny Lyman 37 Portland 4
5 209 Erin Corcoran Trusty Switchblade 29 Newberg 4
6 203 Marisa Reid ZteaM 19 Portland 4
7 205 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 4
8 226 Rebecca Scheer 19 Portland 4
9 202 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
10 218 Maite Uranga 37 Portland 4
11 225 Emily Hall 41 Portland 4
12 222 Stacy Holderbaum 31 Portland 4
13 200 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 4
14 217 Danielle Restuccia 30 Hillsboro 4
15 206 Jody Rose 37 Portland 4
16 216 Kerry McCarthy 44 Milwaukie 4
17 215 Kristi Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 511 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 5
2 508 Tanner Hensley 35 Vancouver 5
3 515 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 31 5
4 507 Dave Webb Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Camas 5
5 506 Jon Coney 45 Portland 5
6 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 4
7 503 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 4
8 502 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4
9 509 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team 49 Salem 4
10 514 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 4
DNF 501 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 1

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley 32 Portland 7
2 16 Ben Thompson Thump Coffee 7
3 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 7
4 9 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7
5 18 James Ceccorulli Team S+M 7
6 6 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 7
7 14 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 7
8 4 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 35 Portland 7
9 8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 7
10 12 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 48 Portland 7
11 7 Jesse Luckett Cyclepath Racing 43 Portland 7

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 101 Julie Browning Cyclepath Racing 46 Portland 6
2 111 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 6
3 102 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 6
4 104 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 6
5 113 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 6
6 121 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6
7 116 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 6
8 108 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 6
9 120 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 6
10 106 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 6
11 110 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 6
2 13 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6
3 9 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 6
4 24 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 6
5 5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
6 12 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 6
7 50 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 6
8 18 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 6
9 7 Jesse Luckett Cyclepath Racing 43 Portland 6
10 16 Dennis Starkey Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Vancouver 6
11 43 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6
12 36 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6
13 29 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6
14 14 John Walrod Rapha/River City Bicycles 39 Portland 6
15 46 Wally Hockman WebCyclery.com 38 Portland 6
16 4 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 6
17 32 Craig Ruby 45 Portland 6
18 28 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 6
19 35 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6
20 2 Sean Rees Cyclepath Racing 49 Portland 6
21 27 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 6
22 25 Scott Barker 46 Portland 6
23 8 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 6
24 31 Lawrence Jobe Hodala 49 Seattle 6
25 17 Andy Leritz Team S+M 48 Portland 6
26 44 Michael Saviers Tampax 34 Vancouver 6
27 55 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 5
28 15 Christopher Muhs Look Good Feel Good 28 Portland 5
29 1 Sean Denney 45 Portland 5
30 48 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 5
31 500 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
32 45 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 5
DNF 3 Greg Eyerly 51 Salem 2