Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 2

Maupin, OR
April 26, 2014

Part of the Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

Updated August 6, 2014 at 9:26 PM

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier 32:22
2 196 Eric Schuman 34:45
3 5341 Rob Schulz 36:13
4 440 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 38:01
5 3051 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39:09
6 15 Scott Dixon 40:20
7 10 Michael Horwitz 40:49
8 34 Jon Bero 43:13
9 33 Brett Joyce 49:08

Masters Men 50-59

Num Name Team Time
1 3018 John Slawta Land Shark 31:57
2 0 Robert Sowers 35:31
3 3 Mark Fuji Athletes Lounge Cycling Team 40:47
4 5149 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 41:30
5 76 William Toepper 44:24
6 5136 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 47:36

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 181 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 0:29:59
2 5619 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 0:51:57
3 5939 James Barhite 1:04:53

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 66 Stacy Lambert Athletes Lounge Cycling Team 0:46:24
2 13 Stephanie Carlson 0:47:08
3 52 Leslie Brown 0:54:30
4 19 Anne Duncan 0:57:18
5 14 Kat Popovich 0:57:38
6 7124 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 1:02:21

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 41:31
2 7155 Carly Heron 44:16
3 7078 Kristin Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 45:47
4 72 Laura Cullen 50:05
5 8 Linda Johnson 50:17
6 69 Angela Lawton-Wallesen Athletes Lounge Cycling Team 50:29
7 77 Dorothy Mortenson 51:09

Masters Women 50-59

Num Name Team Time
1 255 Jenny Slawta Land Shark 35:36
2 1 Lori Selby 43:11
3 7100 Karen Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 54:26

Men Category 3

Num Name Team Time
1 5 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team 33:05

Men Category 4/5

Num Name Team Time
1 30 Gerry Marvin 31:08
2 5237 Jason Whitley 34:14
3 6 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38:30
4 4 Travis Profit 39:46
5 457 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 40:19
6 5383 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 42:09
7 5612 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 43:18
8 99 Christopher Dixon 44:18

Men Pro/1/2

Num Name Team Time
1 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 29:56
2 178 Alex Telitsine 33:32

Tandem - Men

Num Name Team Time
1 227 Walsh Tandem 35:06
2 512 Patterson/Matson Tandem 37:27

Women 1/2

Num Name Team Time
1 267 Leia Tyrrell Ironclad Cycling Team 35:55

Women 3/4

Num Name Team Time
1 16 Laura Coombs 35:54
2 7173 Sara Slawta Land Shark 39:46
3 2 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 39:59
4 7232 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 41:31
5 12 Dara Ono 46:28
6 7180 Erica Heagy Athletes Lounge Cycling Team 47:10
7 24 Joann Symonette Athletes Lounge Cycling Team 49:36
8 11 Catherine Eastman 49:49