Deschutes River Valley Time Trial Stage Race: Stage 3

Maupin, OR
April 27, 2014

Part of the Deschutes River Valley Time Trial Stage Race

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 196 Eric Schuman 2:21:49
2 316 Todd Rosier 2:25:43
3 5341 Rob Schulz Athletes Lounge Cycling Team 2:32:05
4 3051 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2:35:28
5 15 Scott Dixon 2:44:36
6 34 Jon Bero 2:46:07
7 10 Michael Horwitz 2:51:16
8 33 Brett Joyce 3:12:24
9 440 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 0:00:00

Masters Men 50-59

Num Name Team Time
1 3018 John Slawta Land Shark 2:10:47
2 0 Robert Sowers 2:36:09
3 3 Mark Fuji Athletes Lounge Cycling Team 2:41:40
4 5149 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2:45:33
5 5136 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 3:05:02
6 76 William Toepper 0:00:00

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 13 Stephanie Carlson 3:09:40
2 66 Stacy Lambert Athletes Lounge Cycling Team 3:13:21
3 19 Anne Duncan 3:17:12
4 14 Kat Popovich 3:46:58
5 52 Leslie Brown 3:50:48
6 7124 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 4:04:24

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 2:43:31
2 7155 Carly Heron 2:55:52
3 8 Linda Johnson 3:09:56
4 69 Angela Lawton-Wallesen Athletes Lounge Cycling Team 3:17:44
5 7078 Kristin Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 3:20:10
6 77 Dorothy Mortenson 3:26:08
7 72 Laura Cullen 3:33:45

Masters Women 50-59

Num Name Team Time
1 255 Jenny Slawta Land Shark 2:37:24
2 1 Lori Selby 2:42:51
3 7100 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 3:44:18

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 8086 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 3:44:49

Men 60+

Num Name Team Time
1 181 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 2:10:56
2 5619 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 3:27:34
3 5939 James Barhite 4:21:13

Men Category 3

Num Name Team Time
1 5 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team 2:30:39
2 7910 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 3:08:41

Men Category 4/5

Num Name Team Time
1 30 Gerry Marvin 2:11:46
2 5237 Jason Whitley 2:24:04
3 6 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 2:36:43
4 457 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 2:44:32
5 4 Travis Profit 2:45:17
6 5612 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 2:50:16
7 5383 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3:08:07
8 99 Christopher Dixon 0:00:00

Men Pro/1/2

Num Name Team Time
1 178 Alex Telitsine 2:11:18
2 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 0:00:00

Tandem Men

Num Name Team Time
1 512 Patterson/Matson Tandem 2:26:45
2 227 Walsh Tandem 2:31:25

Women 1/2

Num Name Team Time
1 267 Leia Tyrrell Ironclad Cycling Team 2:29:05

Women 3/4

Num Name Team Time
1 2 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 2:46:45
2 7232 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 2:53:35
3 7173 Sara Slawta Land Shark 2:54:11
4 24 Joann Symonette Athletes Lounge Cycling Team 3:07:00
5 7180 Erica Heagy Athletes Lounge Cycling Team 3:11:25
6 11 Catherine Eastman 3:12:18
7 7216 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 3:15:26
8 12 Dara Ono 3:21:15
9 7 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 3:25:45
10 16 Laura Coombs 0:00:00