Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 17, 2015

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Dan Scofield.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters 40+

Num Name Team Age City Notes
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
2 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
3 156 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Keizer
4 971 Todd Fawcett 52 Portland
5 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 44 Portland
6 853 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland
7 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 49 Lake Oswego
8 4027 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland
9 604 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland
10 4065 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland
11 652 Rob Thompson Olympia Cycling Team 44 Portland
12 3060 Casey Patton 58 Portland
13 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Vancouver
14 4040 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland Warning: Folded Number
15 823 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus
16 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
17 4420 Hans Ibold 45 Portland
18 4425 Mark Shimahara Team Clif Bar 41 Ventura
19 321 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Vancouver
20 4054 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 48 Portland
21 318 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland
22 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland
23 175 Yann Blindert Isabel 41 Portland
24 882 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Portland
25 760 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 48 portland
26 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
2 355 Peter Serrurier 57 portland
3 823 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus
4 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland
5 3046 Thomas HILL bicycleattorney.com 52 portland
6 4138 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
7 5138 Jeff Chochon 50 Portland
8 751 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland
9 561 Paul Mautner Veloforma 57 Portland
10 3100 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland
11 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
12 4121 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland
13 641 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland
14 9007 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 54 portland
15 5057 Greg Eyerly 51 Salem

Men 3

Num Name Team Age City Notes
1 305 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
2 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 37 Portland
3 586 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland
4 529 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland
5 374 Andrew Warren Olympia Cycling Team 22 Portland
6 725 Mike Selinger 35 Portland
7 336 Paul LaCava Giant 37 Portland
8 4334 Xander Viray Team First City 21 Portland
9 81 Kyle Roberts 28 Portland
10 55 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 18 portland
11 671 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland
12 70 Kelsey Ramsey Portland State University 26 Portland
13 505 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Happy Valley Warning: Number on wrong side
14 508 Greg Stokes Hammer Velo 45 Portland
15 727 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem
16 8135 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
17 970 Crossett Freilinger 29 portland
18 657 Daniel Kurylo 37 Portland
19 649 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 41 portland
20 679 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
21 4119 Sam Spicer Team First City 23 Milwaukie
22 622 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland
23 629 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 39 Portland
24 91 Zach Rotstein Woolly Mammoth 24 portland
25 4165 Cullen Guinn Trusty Switchblade 38 Portland
26 80 Ander Daniels 20 portland
27 607 Eddie DeLisle Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
28 3149 Chris Thomas Smith&Nephew p/b West End Bikes 30 Portland
29 537 Andrej Miske Dr Will Bar 37 Portland
30 516 Craig Armstrong Olympia Cycling Team 37 Portland
31 4183 John Gill John T Gill 35 Happy Valley
32 73 Jonathan Buck Relentless Creativity 33 Portland
33 621 Kyle McCall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
DNF 3035 Stuart Elgin Rapha/River City Bicycles 25 Portland
DNF 693 John Lehman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
DNF 656 Will Hahn 26 Portland

Men 4

Num Name Team Age City
1 4104 Christopher Kessler 35 portland
2 5326 Kyle Berg 28 Portland
3 8152 Stefan Swift West End Bikes/Specialized 30 Portland
4 87 Michael Aylward 35 Portland
5 4239 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 32 Portland
6 4046 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
7 4259 J Pearce Beissinger J Pearce Beissinger 39 Happy Valley
8 4226 Jeff McMahon Hammer Velo 32 Portland
9 4365 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland
10 4112 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland
11 4149 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 36 Portland
12 4244 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland
13 4404 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 30 Portland
14 4170 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland
15 4269 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
16 5081 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland
17 5098 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland
18 5073 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland
19 5448 Michael Sather Guinness Cycling Team 23 Portland
20 4086 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland
21 4279 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland
22 4067 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland
23 4500 Sky Nelson 22 Portland
24 4096 Jake Gartland Portland Bicycle Studio 31 Portland
25 4091 Lloyd Connelly DNR Cycling 47 Portland
26 5780 Nicholas Gustafson 27 Portland
27 4184 Joshua Hanselman 343 Racing 40 Newberg
28 5161 Kellen Rear Team First City 20 Portland
29 5057 Greg Eyerly 51 Salem

Men 5

Num Name Team Age City
1 9024 Matthew Paez Good 24 portland
2 9020 Andrew Landstrom 23 portland
3 5371 Ken Reed Green Submarine Records 39 Beaverton
4 5489 Evan Brooks Monster Media Racing p/b Fight Meso 21 Portland
5 5538 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
6 5617 Dan Norman Stages Cycling 30 Portland
7 5407 John Pearson GET FIT Cycling 26 portland
8 5083 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland
9 94 Andrew Baxter River City Bicycles 29 portland
10 9011 Charlie Douthwaite
11 5560 Andrew Ratzke 28 Portland
12 5644 Dave Petermeier Team Planet X USA 50 Portland
13 5494 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28 Portland
14 5236 Jonathon Hinkle 40 Oregon city
15 5435 Eric Hagen 35 Portland
16 8006 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland
DNF 5800 Eric Hagstette 43 Portland
DNF 5435 Eric Hagen 35 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 905 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 24 Bend
2 777 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland
3 115 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 33 Portland
4 805 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 33 Portland
5 851 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
6 972 Christopher DuBois 26 Portland
7 68 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 21 Portland
8 732 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 22 Portland
9 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
10 903 Dave Davis Olympia Cycling Team 37 Portland
11 820 Corey Fish Portland Bicycle Studio 33 Portland
12 845 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
13 909 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 32 Portland
14 75 Blair Warner Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 25 Portland
15 938 John Leonard VC Roger 45 Portland
16 795 Christopher Woods Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
17 172 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 30 Portland
18 138 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland
19 629 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 39 Portland
20 734 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland
21 101 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland
22 57 Patrick Means Team S+M 32 Portland
23 822 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
24 166 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland
25 8036 Gus Elder Therapeutic Associates Racing 18 Portland
26 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland
27 854 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland
28 878 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
29 887 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland
30 899 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 35 Portland
31 862 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 32 Portland
32 187 Joseph King Guinness Cycling Team 34 Portland
33 111 Dwayne Farr US Military Cycling Team 28 Vancouver
34 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 27 Portland
35 78 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 27 Portland
36 94 Andrew Baxter River City Bicycles 29 portland
37 629 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 39 Portland
DNF 3035 Stuart Elgin Rapha/River City Bicycles 25 Portland
DNF 607 Eddie DeLisle Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
DNF 940 Mark Gyulafia River City Bicycles 32 Portland
DNF 611 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 16 Happy Valley
DNF 981 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 36 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 296 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 36 Portland
2 217 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28 Portland
3 246 Beth Ann Orton Team S+M 34 Portland
4 7045 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40 Portland
5 206 Sydney Running Olympia Cycling Team 29 Portland
6 205 Megan Chinburg None 36 Portland
7 239 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland
8 283 Julie Krasniak 27 portland
9 453 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland
10 229 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland
11 245 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team 36 Portland
12 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland
13 7012 Courtney Gould Highfive Cycling 33 Portland
14 404 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland
15 226 Daphne Moore Hammer Velo 49 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7072 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley
2 7037 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River
3 5993 Colleen Kawamoto Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 32 Portland
4 7090 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland
5 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38 Portland
6 7157 Rachel Wagner Highfive Cycling 38 Portland
7 419 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal
8 8082 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland