Coast Hills Classic MTB Race

Newport, OR
May 7, 2017

Results Questions: M.Cavanaugh@newportoregon.gov

Updated May 10, 2017 at 12:16 PM

Category 1 Expert Men 19-44

Num Name Team Finish Time Age City
1 355 Robert Cummings Dialed Cycling Team 1:42:22 23 Portland
2 243 Billy Truelove 1:43:51 42 Eugene
3 318 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 1:48:18 24 Corvallis
4 352 Adam DeMarzo Corvallis Cyclery Racing 1:48:59 37 Coos Bay
5 397 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate 1:52:57 29 Redmond
6 311 Andy Kunkler Mountain View Cycles Racing Team 1:59:06 42 Hood River
7 357 Brian Cimmiyotti 2:00:29 40 Umatilla
8 423 Ian Wilson 2:00:39 20 Corvallis
9 392 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2:01:10 32 Portland
10 322 Robert Jackson 2:04:24 41 Lake Oswego
11 339 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2:06:20 33 Portland
12 302 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 2:06:24 31 Newberg
DNF 379 Marcus Benton DNF 33 Corvallis
DNF 241 Ryder Uetrecht DNF 15 Bend

Category 1 Expert Men 45+

Num Name Team Finish Time Age City
1 242 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 1:58:30 46 Bend
2 356 Joe Cooper 1:58:52 49 Ashland
3 367 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 1:59:41 46 Bend
4 248 Michael Szwaya bicycleattorney.com 2:00:20 46 Portland
5 427 Matt Betts Corvallis Cyclery Racing 2:12:35 47 Corvallis
6 297 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 2:27:38 46 Bend
7 331 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing 2:31:32 46 Corvallis

Category 1 Expert Women

Num Name Team Finish Time Age City
1 391 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2:20:42 34 Portland
2 240 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 2:24:59 46 Bend
3 323 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 2:25:20 39 Lake Oswego
4 406 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:27:26 51 Portland

Category 2 Sport Men 19-39

Num Name Team Finish Time Age City
1 421 Julian Poree 1:52:57 20 Corvallis
2 370 Blair Bronson 1:53:45 28 Philomath
3 363 Scott Buell Trusty Switchblade 1:55:46 34 Salem
4 418 John Ballard 2:04:50 35 Bend
5 319 Kevin Jin 2:06:12 30 Portland
6 340 William Garcia 2:06:24 37 Corvallis
7 425 Matthew Langella 2:08:47 33 Grants Pass
8 376 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 2:09:04 27 Portland
9 280 Jeff Pendleton 2:09:08 37 Newport
10 350 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 2:10:27 30 Corvallis
11 265 Blaine Scheidegger 2:10:41 29 Grants Pass
12 398 Quincy Gill Corvallis Cyclery Racing 2:11:22 21 Corvallis
13 254 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2:13:43 35 Portland
14 285 Michael Page 2:17:49 30 Grants Pass
15 325 Cooper Irwin 2:19:56 18 Woodland
16 337 Jeremy Halsen 2:25:31 34 Warrenton
17 419 Travis Gross 2:33:24 27 Coos Bay
18 361 Dean Bunnell 2:34:16 35 Portland
19 315 Matthew Klaudt 2:51:35 33 Newport
20 384 Eder Ahumada 2:58:17 25 Lincoln City
21 415 Michael Sciarrotta 3:06:33 36 Lincoln City
DNF 304 Derek Manwill DNF 29 Bend
DNS 263 Arthur Schmon DNS 37 Bend

Category 2 Sport Men 40-49

Num Name Team Finish Time Age City
1 412 Brian Bertolini 2:00:35 49 Brookings
2 267 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 2:06:16 46 Portland
3 239 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 2:06:21 39 Portland
4 336 Terry Hamness Camas Bike and Sport 2:06:35 46 Washougal
5 409 John Powell 2:10:11 42 Silverton
6 351 John DeSapio Team 10 Barrel 2:27:58 44 Terrebonne
7 407 Kelly Myers 2:30:49 47 Tualatin
8 400 Joshua Boelter Cyclepath Racing 2:30:52 41 Portland
9 333 Shea Hawes 2:32:03 42 Monmouth
10 234 Troy Zinda 2:33:29 48 McMinnville
11 387 Andy Goggins 2:36:25 39 Bend
12 278 David Pettigrew 2:43:25 47 Corvallis
13 246 Erick Taft Camas Bike and Sport 3:00:22 46 Vancouver
DNF 382 Jason Beer DNF 44 Bend
DNF 393 simon Burn DNF 48 Newport
DNS 262 John Sharp DNS 44 Corvallis
DNS 404 Jeremiah Williams Trusty Switchblade DNS 40 Salem

Category 2 Sport Men 50-59

Num Name Team Finish Time Age City
1 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 2:09:06 51 Portland
2 417 Trig Rogers bicycleattorney.com 2:13:19 51 Portland
3 236 William Waring Camas Bike and Sport 2:16:57 52 Camas
4 303 Matthew S Martel 2:17:13 51 Portland
5 388 Gus Baz Team 10 Barrel 2:18:22 52 Bend
6 293 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 2:21:31 51 Bend
7 364 Troy Bucy 2:23:52 54 Yamhill
8 255 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 2:28:11 56 Eugene
9 256 Shaun Slowik 2:29:24 55 Amity
10 326 tony irusta 2:33:11 49 Hermiston
11 389 Bruce Watanabe 2:33:22 53 Newport
12 420 Jerry Gross 2:37:13 55 Coos Bay
13 428 Jason Biesz 2:41:55 50 Sherwood
14 251 Nick Stewart 3:06:14 55 Lebanon
DNF 260 Timothy Shreve DNF 52 Eugene
DNF 383 Richard Beard DNF 52
DNS 414 James Gritters Sagebrush Cycles DNS 50 Bend

Category 2 Sport Men 60+

Num Name Team Finish Time Age City
1 298 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 2:12:52 61 Corvallis
2 273 Phil Randall 2:24:59 60 Eugene
3 424 David Luoma Cyclepath Racing 2:28:05 60 Portland
4 258 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 2:32:19 63 Eugene
5 310 Steven Lacey 2:33:23 63 Portland
6 390 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 2:52:44 66 Eugene

Category 2 Sport Women 19-39

Num Name Team Finish Time Age City
1 271 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2:32:23 30 Portland
2 253 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2:33:17 31 Springfield
3 341 Deann Garcia 2:38:13 35 Corvallis
4 342 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 2:48:58 37 Portland

Category 2 Sport Women 40-49

Num Name Team Finish Time Age City
1 360 Melissa Byrd Team 10 Barrel 2:34:13 40 Bend
2 330 Rebecca Hillary Team AF 3:20:17 40 Portland
DNF 433 Renee Beard DNF 49 Eugene

Category 2 Sport Women 50+

Num Name Team Finish Time Age City
1 354 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 2:34:54 54 Bend
2 429 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 3:15:11 58 Portland

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Finish Time Age City
1 368 Ian Brown 1:00:57 12 Bend
2 235 Tanner Wescott 1:01:33 12 Bend
3 250 Zane Strait 1:14:45 11 Bend
4 312 Trent Knoeppel Rebound/Tireless Velo 1:21:38 12 Camas
5 335 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 1:26:54 12 Washougal
6 358 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 1:30:32 12 Camas
7 345 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 1:38:36 12 Camas
8 348 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 1:41:16 12 Camas
9 394 Jack Billowitz 1:51:47 10 Bend
10 353 Dominik Davis 2:04:00 10 Grants Pass
11 292 Calvin Nary 2:08:40 11 Bend

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Finish Time Age City
1 299 Matthew Merzbach 1:04:52 14 Bend
2 269 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 1:05:01 13 Portland
3 344 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 1:07:56 15
4 275 Jacob Polachek Oregon Trail Syndicate 1:12:14 14 Sisters
5 247 Owen Szwaya bicycleattorney.com 1:18:13 16 Portland
6 290 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 1:24:27 17 Blatchley
7 334 Jacob Harvey 1:24:52 16 Tigard
8 245 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 1:26:55 13 Camas
9 283 Zachary Paris 1:28:47 15 Vancouver
10 320 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 1:41:54 14 Portland
11 408 Jake Wright 1:55:04 16 Tualatin
12 277 Noah Platt 2:00:35 13 Newport
DNS 259 Ian Shreve DNS 13 Eugene

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Finish Time Age City
1 238 Natasha Visnack 1:14:22 13 Bend
2 426 Ava Bettz Corvallis Cyclery Racing 1:18:24 11 Corvallis
3 313 Aleena Knight Camas Bike and Sport 2:24:38 10 Battleground

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Finish Time Age City
1 430 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 1:16:35 14 Portland
2 314 Sascha Knight Camas Bike and Sport 1:34:31 13 Battleground

Category 3 Novice Men 19-39

Num Name Team Finish Time Age City
1 307 Emmanuel Lima Oliveras 1:02:20 33 Newport
2 396 Brian Price 1:04:28 35 Waldport
3 422 Ben Lowe 1:04:49 20 Corvallis
4 244 Matthew Trimble 1:13:24 36 Eugene
5 431 Max Soontararak Team 10 Barrel 1:22:09 33 Beaverton
6 434 Mario Magano 1:27:28 36 Newport
7 288 Scott Ogle 1:34:55 27 Portland
8 402 Josh West 1:40:07 39 Eugene
9 343 Chase Fish 1:47:29 24 Oregon City
10 316 Josh Karch 1:48:09 24 Oregon City
11 347 Benedict Fawver 1:54:31 21 Elmira
12 380 Fabio Bellini Capitol Velo 2:35:49 36 Keizer
DNS 305 Jeffrey Luxmore DNS 35 Portland

Category 3 Novice Men 40+

Num Name Team Finish Time Age City
1 257 Tor-Einar Skog Corvallis Cyclery Racing 1:02:05 45 Corvallis
2 287 James Owen Capitol Velo 1:03:32 47 Salem
3 403 Tyler Spencer 1:03:41 40 Newport
4 329 Eric Horvath 1:04:36 53 South Beach
5 300 Sam McQuate 1:06:52 46 Bend
6 296 Clint Moore 1:11:58 41
7 237 David Visnack 1:13:55 48 Bend
8 349 Jason Ekman Dialed Cycling Team 1:16:23 45 Beaverton
9 291 Jason Nehmer 1:17:03 43 Newport
10 373 Rutherford Brakke-Pound 1:19:22 40 Portland
11 362 Scott Bugado 1:26:27 51 Keizer
12 372 Mark Braun 1:28:58 45
13 346 Mike Fear 1:30:44 41 Portland
14 324 Bruce Irwin 1:33:44 53 Woodland
DNF 276 Chris Platt DNF 41 Newport
DNS 306 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team DNS 66 Salem

Category 3 Novice Women 19-39

Num Name Team Finish Time Age City
1 264 Haley Schmidt 1:12:08 20 Corvallis
2 282 Staci Partridge 1:20:07 32 Philomath
3 375 Shelly Boelter Cyclepath Racing 1:30:15 39
4 286 Kristina Owen Capitol Velo 1:43:35 19 Salem
5 369 Katie Brown 2:16:56 33 Coos Bay

Category 3 Novice Women 40+

Num Name Team Finish Time Age City
1 332 Rhonda Haynes 1:20:19 57 Newport
2 301 Carey McQuate 1:32:49 46 Bend
3 252 Nancy Steinberg 1:35:22 48 Newport
4 413 Deanie Hanlon 1:37:21 54 Brookings
5 374 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 1:45:35 62 Corvallis
6 274 Renee Pype 1:47:49 58 Portland

Clydesdale 200+

Num Name Team Finish Time Age City
1 338 Ruben Gonzalez-Crumley 2:22:27 38 Amity
2 266 Mark Sather Team 10 Barrel 2:37:47 46 Tigard
3 249 Jarrod Sumerlin 2:51:19 49 Walla Walla
4 284 Jonathan Palmer 3:02:35 40 Portland
5 378 Rodney Billowitz 3:07:43 51 Bend
6 410 Jackson Sherwood 3:29:31 38 Silverton

Elite Men

Num Name Team Finish Time Age City
1 328 Jacob Hull 1:42:22 30 Portland
2 416 Tyler Fox 1:43:02 23 Redmond
3 432 Tsering Alleyne 1:47:03 32 Hoodriver
4 294 Jonathan Myers 1:48:40 49 Portland

Elite Women

Categoery
1 Elite Women

Fat Bike 3.7 Or Larger

Num Name Team Finish Time Age City
1 270 Peter Rhodes 2:17:31 43 Hillsboro
2 295 Jeremy Mortensen 2:51:32 43 Lincoln City
DNF 401 Douglas Sage DNF 62 Squamish
DNF 371 Jeff Breazile DNF 48 Yamhill
DNF 366 Ken Brown DNF 51 Newport
DNF 399 Kip Everitt DNF 38 Newport

Junior Expert Men

Num Name Team Finish Time Age City
1 411 Gavin Bowen 2:04:17 15 Bend
2 289 Ezra Noble 2:08:46 18 Williams
3 381 Gavin Beer 2:13:49 16 Bend
4 279 Braden Pennington 2:36:16 16 Grants Pass
DNF 241 Ryder Uetrecht DNF 15 Bend

Junior Expert Women

Num Name Team Categoery Finish Time Age
1 365 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Junior Expert Women 2:39:49 15

Singlespeed

Num Name Team Finish Time Age City
1 317 Ian Jungjohann 1:50:57 35 Eugene
2 395 Alex Marganski Oregon Trail Syndicate 1:52:02 29
3 281 Seth Patla PDX TI 1:55:14 40 Forest Grove
4 359 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 1:55:36 39 Portland
5 405 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2:00:05 36 Vancouver
6 308 David Larsen 2:00:55 46 Newport
7 261 Kenneth Shonkwiler 2:04:57 28 Astoria
8 272 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 2:05:28 38 Portland
9 327 Minu Im 2:16:12 29 Portland
10 377 Mielle Blomberg 2:44:13 45 Portland