Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: GC after Stage 3

Baker City, OR
June 24, 2017

Part of the Stage 3 - BCCC Time Trial

Updated June 25, 2017 at 9:30 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 335 Corbin Hudacek 0:00:00 2:06:42
2 342 Brandon Nied 0:00:16 2:06:58
3 327 James Lavelle 0:00:23 2:07:05
4 324 Austin Guyette 0:00:32 2:07:14
5 303 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 0:00:35 2:07:17
6 310 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:40 2:07:22
7 307 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:41 2:07:23
8 306 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:47 2:07:29
9 313 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:59 2:07:41
10 312 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:03 2:07:45
11 340 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 0:01:08 2:07:50
12 329 Scott Allen 0:01:20 2:08:02
13 328 Adam Johnston 0:01:23 2:08:05
14 320 Jonathan MacDonald 0:01:25 2:08:07
15 302 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 0:01:27 2:08:09
16 304 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 0:01:38 2:08:20
17 338 Nick Gibb 0:01:42 2:08:24
18 326 Brian McClain 0:01:43 2:08:25
19 319 Brian Kohagen 0:01:44 2:08:26
20 325 Matt Cusack 0:01:45 2:08:27
21 321 Joshua Nelson 0:02:00 2:08:42
22 333 Bevan Moss 0:02:02 2:08:44
23 308 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:02:08 2:08:50
24 301 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 0:02:25 2:09:07
25 315 Andy Anderson 0:02:25 2:09:07
26 323 Zachary Johnson Allegro Cyclery 0:02:26 2:09:08
27 341 Matthew Swartwout 0:02:28 2:09:10
28 314 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:55 2:09:37
29 332 Chris Sarrett Hutch's Eugene 0:03:12 2:09:54
30 316 Josiah Poler 0:03:14 2:09:56
31 337 Rich Julyan Team Cycle Sport 0:05:05 2:11:47
32 339 Sawyer B0sch 0:05:37 2:12:19
33 317 Alan Barton Olympia Cycling Team 0:06:10 2:12:52
34 309 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:06:21 2:13:03
35 331 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 0:07:32 2:14:14
36 318 Joel Crouch Olympia Cycling Team 0:07:54 2:14:36
37 334 Steven Hewick 0:12:41 2:19:23
38 305 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 0:13:42 2:20:24
39 311 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:39:44 2:46:26
DNS 322 Mark Severy 2:46:26
DNS 330 Michael Sather Guinness Cycling Team 2:46:26
DNS 336 Kevon Bjornson 2:46:26
DNS 343 Matthew Paez 2:46:26

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 227 Ryan M Levering Sunnyside Sports 0:00:00 2:26:15
2 232 Jamie Van Beek 0:00:55 2:27:10
3 224 Alie Larsen 0:01:12 2:27:27
4 230 Anna Megale 0:01:28 2:27:43
5 233 Erin Harris 0:02:09 2:28:24
6 222 Clara Terrell English Cycles 0:04:31 2:30:46
7 220 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 0:05:17 2:31:32
8 225 Sophie Russenberger 0:06:15 2:32:30
9 229 Christine Edwards 0:09:32 2:35:47
10 228 Hazel Gross Team AF 0:14:11 2:40:26
11 231 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:14:54 2:41:09
12 223 Jordan Faulds 0:19:05 2:45:20
13 226 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:39:58 3:06:13
DNS 221 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 3:06:13
DNS 234 Deann Garcia 3:06:13

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 404 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:00 2:10:06
2 407 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 0:00:36 2:10:42
3 421 Philippe Gauthier Mettle Cycling 0:01:14 2:11:20
4 425 Jason Hardrath 0:01:23 2:11:29
5 403 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:01:47 2:11:53
6 409 Josip Belavic 0:02:00 2:12:06
7 401 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:02:14 2:12:20
8 419 Tsering Alleyne 0:02:17 2:12:23
9 408 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 0:02:54 2:13:00
10 423 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:03:13 2:13:19
11 422 David Seymour 0:03:20 2:13:26
12 416 John McGarry 0:03:35 2:13:41
13 412 Jason Rowland 0:03:47 2:13:53
14 414 Justin Neff 0:04:04 2:14:10
15 424 Paul Roberts 0:05:48 2:15:54
16 415 Brian Child 0:08:05 2:18:11
17 411 Henry Bermet 0:09:55 2:20:01
18 405 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:10:18 2:20:24
19 413 David Henke 0:16:10 2:26:16
20 420 John Wilger 0:18:51 2:28:57
21 406 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:26:17 2:36:23
22 402 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:27:42 2:37:48
23 410 Brian Dessinger 0:31:16 2:41:22
24 418 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:31:55 2:42:01
DNS 417 Shane Johnson 2:42:01

Category 4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 240 Kristi Cutter Sunnyside Sports 0:00:00 2:28:11
2 242 Kimberley Elder 0:18:40 2:46:51
3 241 Christy Hawkins Team AF 0:24:13 2:52:24

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 129 Tom Lyons 0:00:00 2:03:14
2 116 Louie Amelburu 0:00:46 2:04:00
3 123 Mark Schaefer 0:01:13 2:04:27
4 126 Joel Brazil 0:01:30 2:04:44
5 112 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:01:33 2:04:47
6 117 Jason Elder 0:01:36 2:04:50
7 128 Jason Grefrath 0:02:13 2:05:27
8 131 Shawn Howard 0:02:31 2:05:45
9 121 Matt Kline Land Shark 0:02:32 2:05:46
10 118 Mark Shimahara 0:02:33 2:05:47
11 119 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:02:37 2:05:51
12 111 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:02:37 2:05:51
13 113 Maikey Lopera 0:02:50 2:06:04
14 104 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:03:03 2:06:17
15 105 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:03:22 2:06:36
16 124 Shane Savage 0:04:07 2:07:21
17 108 Roger Lee 0:04:24 2:07:38
18 125 Chris Butler 0:06:08 2:09:22
19 103 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:06:23 2:09:37
20 122 Johnathan Edwards 0:06:53 2:10:07
21 115 Mark Weideman 0:07:45 2:10:59
22 114 Larry Jackson 0:08:16 2:11:30
23 120 Lance Haag 0:09:06 2:12:20
24 102 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:11:19 2:14:33
25 130 Nick Duckstein 0:22:50 2:26:04
DNS 106 Tristen Chernove 2:26:04
DNS 107 David Gerth 2:26:04
DNS 109 Mark Sherman 2:26:04
DNS 110 Jon Wood 2:26:04
DNS 127 Steve Simone 2:26:04

Masters Category 1/2/3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 250 Christine A Holland Point S Racing 0:00:00 2:35:02

Masters Category 3/4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 255 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 0:00:00 3:20:16
DNS 256 Kristin Maughan 3:20:16
 3:20:16

Masters Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 504 Greg Steele Audi 0:00:00 2:11:37
2 501 Robert Tornai Audi 0:00:23 2:12:00
3 536 Erik Young 0:00:37 2:12:14
4 528 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:41 2:12:18
5 532 Michael Moody Team Cycle Sport 0:00:43 2:12:20
6 513 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 0:01:47 2:13:24
7 530 Scott Monett 0:02:21 2:13:58
8 519 Kurt Friederich 0:02:35 2:14:12
9 502 John Hatfield Audi 0:02:55 2:14:32
10 529 Matt Mallet 0:03:12 2:14:49
11 525 Steven R Holland 0:03:21 2:14:58
12 511 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:03:25 2:15:02
13 509 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:03:50 2:15:27
14 512 Tim Mineo Portland Velo Racing 0:04:07 2:15:44
15 515 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:04:43 2:16:20
16 518 Jonathan Sharp 0:05:10 2:16:47
17 505 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:05:50 2:17:27
18 522 G Boyd Tarin 0:06:26 2:18:03
19 508 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:06:54 2:18:31
20 514 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:07:39 2:19:16
21 533 Mahana Fisher 0:07:42 2:19:19
22 523 Keith Sollers 0:09:10 2:20:47
23 503 Karl Mobbs Audi 0:10:00 2:21:37
24 507 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:10:56 2:22:33
25 531 Jarred Blankenship 0:11:59 2:23:36
26 527 Michael Austin 0:12:48 2:24:25
27 517 Demian Bailey 0:14:22 2:25:59
28 520 Mark Spencer Allegro Cyclery 0:14:25 2:26:02
29 510 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:15:13 2:26:50
30 506 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:17:57 2:29:34
31 524 David Long 0:21:34 2:33:11
32 537 Roberto Castro 0:27:15 2:38:52
33 535 Tony Pawley Team Tomato 0:29:12 2:40:49
34 516 Tom Kelly 0:29:35 2:41:12
35 521 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 0:49:38 3:01:15
DNF 526 Paul Coffee 3:01:15
DNS 534 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 3:01:15

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 52 Nigel Kinney 0:00:00 1:53:59
2 21 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:09 1:54:08
3 17 Isiah Newkirk 0:00:10 1:54:09
4 31 Kai Applequist 0:00:22 1:54:21
5 67 Dan Bryant 0:00:38 1:54:37
6 25 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:50 1:54:49
7 72 Jack Duncan 0:00:53 1:54:52
8 96 Allan Schroeder 0:00:55 1:54:54
9 45 Joseph Garey 0:00:56 1:54:55
10 54 Wilson Tran 0:00:57 1:54:56
11 77 Emile de Rosnay 0:00:59 1:54:58
12 6 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:09 1:55:08
13 83 David Christenson 0:01:18 1:55:17
14 85 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:01:19 1:55:18
15 42 Chris Wyman 0:01:20 1:55:19
16 23 Christopher Bagg Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:01:22 1:55:21
17 47 Mario Zamora 0:01:23 1:55:22
18 44 Rex Roberts 0:01:24 1:55:23
19 33 Josh Howard 0:01:24 1:55:23
20 71 Steven Wilssens 0:01:31 1:55:30
21 58 Jeremy Russell River City Bicycles 0:01:54 1:55:53
22 1 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:54 1:55:53
23 97 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:01:55 1:55:54
24 15 Keaton Rich 0:01:58 1:55:57
25 27 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:02:07 1:56:06
26 34 Jeremy Ward 0:02:09 1:56:08
27 92 Robert Pasco 0:02:10 1:56:09
28 88 Alex Fraser-Maraun 0:02:13 1:56:12
29 4 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:16 1:56:15
30 75 Erik Brockhoff 0:02:18 1:56:17
31 70 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:02:18 1:56:17
32 16 Rob Smallman 0:02:19 1:56:18
33 90 Maxim Ellison 0:02:26 1:56:25
34 12 Joe Stewart 0:02:26 1:56:25
35 24 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:02:31 1:56:30
36 2 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:33 1:56:32
37 11 Trevor Jackson 0:02:34 1:56:33
38 87 Ryan Golbeck 0:02:36 1:56:35
39 84 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 0:02:48 1:56:47
40 43 John Garbo 0:02:50 1:56:49
41 8 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:03:07 1:57:06
42 64 justin rose 0:03:10 1:57:09
43 86 Scott Wannop 0:03:32 1:57:31
44 81 Austin Arguello 0:03:47 1:57:46
45 66 Isaac Niles 0:04:17 1:58:16
46 73 Andrew Frank 0:05:16 1:59:15
47 55 Cory Ostertag 0:05:23 1:59:22
48 89 Brendan Cowley 0:05:34 1:59:33
49 95 Felipe Nystrom 0:06:12 2:00:11
50 74 Dakota Gracey 0:06:35 2:00:34
51 59 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 0:06:36 2:00:35
52 94 Evan Murphy 0:06:37 2:00:36
53 26 John Morehouse Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:06:42 2:00:41
54 51 Justin Homewood 0:06:43 2:00:42
55 76 Nathan Dills 0:07:05 2:01:04
56 68 Jason Boynton 0:08:13 2:02:12
57 46 Ivan Rivas 0:08:52 2:02:51
58 82 Harrison Harb Guinness Cycling Team 0:08:59 2:02:58
59 41 Anthony Fitch 0:09:04 2:03:03
60 35 Brandon Lynch 0:10:30 2:04:29
61 37 Gabriel Keck 0:10:36 2:04:35
62 61 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 0:10:41 2:04:40
63 69 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:11:12 2:05:11
64 62 Zachary Schoenfelder 0:12:11 2:06:10
65 14 Tanner Soelberg 0:12:20 2:06:19
66 78 Thomas Millar 0:12:51 2:06:50
67 36 Todd Meier 0:13:08 2:07:07
68 7 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:14:08 2:08:07
69 56 Cliff Heaberlin River City Bicycles 0:14:21 2:08:20
70 57 Tim Reinhart River City Bicycles 0:14:49 2:08:48
71 91 robin warman Point S Racing 0:15:07 2:09:06
72 63 Kelsey Backen 0:16:54 2:10:53
73 65 Normand Richard 0:17:37 2:11:36
74 22 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:18:15 2:12:14
75 93 Ian Megale 0:19:05 2:13:04
76 79 Mike Kath 0:19:30 2:13:29
77 98 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 0:23:59 2:17:58
78 13 Preston Weeks 0:43:22 2:37:21
DNF 5 Timothy Lang Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2:37:21
DNS 3 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2:37:21
DNS 32 Rob Scheffler 2:37:21
DNS 53 Jeffrey Werner 2:37:21
DNS 60 Christopher Wood Showers Pass Racing Team 2:37:21

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 205 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:00 2:25:39
2 206 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:26 2:26:05
3 203 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:01:23 2:27:02
4 204 Rachel Holzer 0:01:44 2:27:23
5 201 Mallory Miller Point S Racing 0:02:17 2:27:56
6 202 Sophie Andrews Point S Racing 0:05:32 2:31:11