Alpenrose Challenge

Portland, OR
July 14, 2013

Part of the Alpenrose Challenge

If you have questions or corrections, please email Andrea Fisk-Beardsley.

Updated July 14, 2013 at 5:13 PM

Masters Men 40+ Kilo

Name Time
1 Jamie Mikami 01.14
2 James Kramer 01.14
3 Robert Bigwood 01.17
4 Stephen McDade 01.18
5 Rich Wolf 01.20
6 trevor kosa 01.24
7 John OBrien 01.26
8 Jon Ragsdale 01.33

Masters Men 50+ 500

Name Time
1 James Thiele 37.19
2 Rich Wolf 39.13
3 Eric Anderson 39.34
4 Vincent Plaza 39.34
5 Mark Altamarino 40.64
6 Steve Troseth 40.68
7 Malcolm Johnson 41.67
8 Gary Meinhardt 41.72
9 Bret Sehorn 42.02
10 Steve Truesdale 42.24
11 Paul Mautner 42.91
12 John OBrien 45.90
13 John Forbes 46.01
14 Einar Traa 49.18

Masters Men Keirin

Name
1 Stephen McLaughry
2 Mark Godfrey
3 Jamie Mikami
4 trevor kosa
5 Guy Tucker
6 Bob Bigwod
7 Mark Altamarino
8 Vincent Plaza
9 Bret Sehorn

Masters Miss and Out

Name
1 Guy Tucker
2 Jamie Mikami
3 David Klipper
4 Daryl Hemenway
5 trevor kosa
6 Stephen McDade
7 Mark Altamarino
8 Mark Duff
9 Bret Sehorn
10 Vincent Plaza
11 Paul Mautner

Men Flying Lap

Name Time
1 Stephen McLaughry 15.99
2 Steven Beardsley 16.37
3 jimmy lingwood 17.50
4 Vincent Plaza 18.68
5 Jon Ragsdale 21.47

Men Kilo

Name Time
1 Evan Carey 01.11
2 Stephen McLaughry 01.11
3 Bobby Walthour 01.12
4 Josh Ryan 01.13
5 Patrick Jacks 01.14
6 Andrew Grant 01.14
7 Khyl Orser 01.16
8 Adam Reddy 01.16
9 Keith Hiller 01.16
10 Nick Manz 01.19

Men Madison

Name Points
1 Zachary Kovalcik 6
1 Al Urbanski
2 Steven Beardsley 3
2 jimmy lingwood
3 James Adamson 2
3 Andrew Utz
4 Curtis Bergquist
4 Patrick Jacks
5 Daryl Hemenway
5 Erin Glover
6 Erin Goodall
6 Amy Shepard

Men Ten Mile Scratch

Name
1 Al Urbanski
2 Patrick Jacks
3 Keith Hiller
4 David Klipper
5 jeff marain
6 Zachary Kovalcik
7 Steven Beardsley
8 Kent Ross
9 Curtis Bergquist
10 James Adamson
11 jimmy lingwood
12 Adam Reddy
13 Michael Garrett
DNF Andrew Utz
DNF Dean Tracy
DNF Zachary Jones
DNF Nick Manz
DNF Julian Deiss
DNF Adam Angert

Women 500m

Name Time
1 Jen Featheringill 38.65
2 nissy Cobb 39.25
3 shelby walter 39.62
4 Erin Glover 40.07
5 Hannah McDade 42.13
6 Jasmine Zamora 42.27
7 Erin Goodall 42.53
8 Jennifer Zierke 43.24
9 ash duban 43.31
10 Alexandra McLaughry 43.33
11 Mariasol Johannes 43.45
12 Lana Hemenway 44.06
13 Kelly Plese 44.30
14 Lynn Hughes-Godfrey 44.34
15 Katie Stonebreaker 46.98
16 Michelle Gross 47.66
17 Meg Mautner 48.17

Women Flying Lap

Name Time
1 Jen Featheringill 17.28
2 nissy Cobb 17.81
3 Erin Glover 18.03
4 Heather VanValkenburg 18.36
5 Jasmine Zamora 19.00
6 ash duban 19.37
7 Mariasol Johannes 19.42
8 Amy Shepard 19.45
9 Kelly Plese 20.83
Alexandra McLaughry 20.92

Women Points Race

Name Points
1 Erin Glover 30
2 Erin Goodall 15
3 nissy Cobb 11
4 Jasmine Zamora 7
5 Amy Shepard 5
6 Heather VanValkenburg 3
7 Heather Johnson 3
8 Jennifer Zierke 2
9 Mariosol Johannes
10 ash duban
11 Katie Stonebreaker
12 Lana Hemenway
13 Kelly Plese
14 Meg Mautner
DNF Hannah McDade
DNF Valerie Brostrom 1