Bend Criterium Series

Bend, OR
July 10, 2019

Part of the Bend Criterium Series

For results questions, please contact Chief Judge: Robert Cutter

Updated July 18, 2019 at 5:10 PM

Junior

Num Name Team Obra License Number Age City
1 8202 Aden Whitelaw 8202.0 16 0.0
2 8208 Anton Micek WebCyclery Racing 8208.0 17 0.0
3 8013 Zane Strait Sunnyside Sports 8013.0 13 0.0
4 8127 Gavin Bowne 8127.0 17 0.0
5 8126 Tanner Bowen 8126.0 14 0.0
6 8213 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 15475.0 18 Bend
7 8026 Jacob Olander 13432.0 16 Bend
8 79 Nyall Trout 8131.0 17 0.0

Men 1/2

Num Name Team Obra License Number Age City
1 84 Lance Haidet 84.0 San Louis Obispo
2 855 Levi Kramer 11742.0 21 Bend
3 150 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 1093.0 32 Portland
4 121 Cliff Eslinger 10142.0 41 bend
5 883 James Kramer 6618.0 51 Bend
6 137 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 5852.0 50 Bend
7 837 Eric Martin WebCyclery Racing 1905.0 53 BEND
8 83 Sean Haidet 5837.0 49 San Louis Obispo
9 Bart Bowen 2625.0 52 Bend

Men 3

Num Name Team Obra License Number Age City
1 43 Carter Hall
2 733 Todd Berger 4133.0 46 Bend
3 606 Michael Brown WebCyclery Racing 2604.0 48 Bend
4 543 Sal Collura 1093.0 50 Corvallis
5 8127 Gavin Bowen 8127.0 17 Bend
6 5435 David Sjogren Sunnyside Sports 5435.0 52 Bend
7 631 Eric Whitworth 631.0 42 Bend
8 78 Darragh Hildreth 78.0 28 Bend
9 667 Thane Jennings Sunnyside Sports 667.0 58 Bend
DNF 506 Peter Madsen 18235.0 36 Bend
DNF 3000 Paul Armstrong Bend

Men 4/5

Num Name Team Obra License Number Age City
1 5473 Joshua Johnston 5473.0 38 Bend
2 4327 Sam Myers 4327.0 21 White Bear Lake
3 8008 Ian Brown 16048.0 14 Bend
4 5461 Mark Goodman 17487.0 38 Bend
5 4064 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 446.0 49 Bend
6 82 Rodney Trepess Deschutes Brewery
7 5719 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 10291.0 49 Bend
8 8026 Jacob Olander 13432.0 16 Bend
9 4331 Joshua Jordan Boneyard Cycling 14365.0 40 Bend
10 5187 Jeff Nary 18150.0 54 Bend
11 80 Barry Holman 80.0 52 Bend
12 4298 Paul Trout 4298.0 51 Bend
13 4235 Henry Abel 4235.0 48 Bend
14 76 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 5010.0
15 8126 Tanner Bowen 8126.0 14 Bend
16 8213 Lucian Spampinato Deschutes Brewery 15475.0 18 Bend
17 5345 Frank Fleetham 5345.0 76 Bend

Women 1/2/3

Num Name Team Obra License Number Age City
1 217 Sophie Andrews 217.0 25 Bend
2 272 Kristi Cutter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 17484.0 43 Bend
3 273 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18536.0 39 Klamath Falls
4 77 Julie Peterson 77.0 51 Bend

Women 4/5

Num Name Team Obra License Number Age City
1 7097 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 447.0 49 Bend
2 7015 Erin Reis Hutch's Bend Dental 12232.0 42 Bend
2 112
3 7008 Patricia Strange Deschutes Brewery 7008.0 48 Bend
3 7302